Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aνιγματικη διαρροη ρευματος απο air contition


nikosmavropulos

Recommended Posts

....ο  μετρητης μπριζας στα 0,5W στην αναμωνη μου δειχνει 0,18 Α,

Τα 0,18 Α x 230V = 41,4 W δηλαδή όσο δείχνει ο μετρητής σου

Link to comment
Share on other sites

Τα 0,18 Α x 230V = 41,4 W δηλαδή όσο δείχνει ο μετρητής σου

Μαλιστα αυτο τι σημαινει γιατι οι γνωσεις μου ειναι μονο στο επιπεδο αλλαζω μπριζες καμμια ασφαλεια και να συνδεω κανενα καλωδιο αρα ο μετρητης μπριζας δειχνει στην αναμωνη 0,5w, 0.18A, 236V,50HZ Kαι ο efergy απο 32-42 w καταναλωση εχουμε προβλημα στη γραμμη η τραβαει η εξωτερικη μοναδα ρευμα απο κατι? και αν φταιει το κλιματιστικο πως να τους το πω αφου αυτοι απλα μετρησαν τα watt και ειπαν ενταξει ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς 0,5 W και 0,18Α δεν συμβιβάζονται, κάποιο από τα δύο είναι λάθος.

 

Αν δεν εμπιστεύεστε αυτούς που είπαν όλα ΟΚ, φωνάξτε κάποιον άλλο ηλεκτρολόγο να δει τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς 0,5 W και 0,18Α δεν συμβιβάζονται, κάποιο από τα δύο είναι λάθος.

 

Αν δεν εμπιστεύεστε αυτούς που είπαν όλα ΟΚ, φωνάξτε κάποιον άλλο ηλεκτρολόγο να δει τι συμβαίνει.

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα αν μπορεις να μου πεις επειδή πηγα και το ξαναμετρησα 0,5w kai 0,18A και ενα πιστολακι μαλλιων που εβαλα εδειξε 0,0w και 0,01A ισως κατι να χανει το μπριζακι αυτη η διαφορα ειναι απο τη γραμμη η απο το μηχανημα και ενας απλος ηλεκτρολογος θα καταλαβει αυτην την διαρροη οι πρεπει να μετρηθουν οι πλακετες του κλιματιστικου για να αποδηχθει οτι υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε μηχάνημα (κλιματιστικό, τηλεόραση, στερεοφωνικό κλπ) είναι στην πρίζα και μπορεί να ξεκινήσει από κάποιο τηλεχειριστήριο, όπως και οι φορτιστές κινητών κλπ, έχουν κάποια μικρή κατανάλωση ρεύματος, όταν δεν λειτουργούν, και αυτό είναι φυσιολογικό.

 

Αυτή η κατανάλωση μπορεί να μετρηθεί από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο,που έχει το κατάλληλο όργανο.

 

Αν αυτή η κατανάλωση δεν θέλετε να γίνεται, το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να τα βγάζετε από την πρίζα, όταν δεν τα χρησιμοποιείτε.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε μηχάνημα (κλιματιστικό, τηλεόραση, στερεοφωνικό κλπ) είναι στην πρίζα και μπορεί να ξεκινήσει από κάποιο τηλεχειριστήριο, όπως και οι φορτιστές κινητών κλπ, έχουν κάποια μικρή κατανάλωση ρεύματος, όταν δεν λειτουργούν, και αυτό είναι φυσιολογικό.

 

Αυτή η κατανάλωση μπορεί να μετρηθεί από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο,που έχει το κατάλληλο όργανο.

 

Αν αυτή η κατανάλωση δεν θέλετε να γίνεται, το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να τα βγάζετε από την πρίζα, όταν δεν τα χρησιμοποιείτε.

Ευχαριστω που ασχοληθηκατε λιγο μαζι μου αλλα θεωρω καπως ακομψη την απαντηση το να το βγαζω απο την μπριζα μετα απο τοσα στοιχεια με τρεις μαστορους και την ιδια την αντιπροσωποια δεν θα φωναξω αλλο μαστορα απλα περιμενα να επερνα μια απαντηση στο να ελενξω κατι που μπορει να μην εχω κανει μια γνωμη μια ενεργεια κατι και οχι ενα μαστορα η να το κλεινω απο την μπριζα. Οταν εχουν ελενγθει οι συνδεσεις και απο ειδικους και απο μενα 100 φορες εχω τραβηξει αλλη παρωχη μηπως φταιει το καλωδιο εχω κατεβασει γειωση απο την εξωτερικη μοναδα στην εσωτερικη χωρις να ειναι απαραιτητο οπως μου ειπε και η αντιπροσωπια εχω αλλαξει ασφαλεια στον πινακα εχω παρει ρευμα αποι αλλη μπριζα εχω συνδεσει αλλα μηχανιματα πανω στην μπριζα και δυο μηχανιματακια που μπορει να δειχνουν λαθος η να μην ειχαι ακριβης μου λενε οτι υπαρχει προβλημα τι μαστορα να φερω να μου πει οτι εχω προβλημα το θεμα ειναι αν φταιει το κλιματηστικο ποιος θα μου το πει αν φταιει η γραμμη δεν θα μου το εδειχνε οταν συνδεα αλλες συσκευες? Εαν εχετε κατι σαν συμβουλη να κοιταξω αφου βλεπουμε οτι δεν παει καλα θα ηθελα να μου λεγατε δες αυτο κανε εκεινο μπας και βρεθει λυση ..... ευχαριστω πολυ

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η γραμμη να φταιει δυσκολο... Και το επιβεβαιωνετε και σεις βαζοντας αλλη συσκευη.

 

Η καταναλωση ειναι σιγουρα του κλιματιστικου, και σιγουρα 40 w ειναι πολυ.

 

Αυτο που δεν ξερω, και δεν εχω πειστει ειναι κατα ποςο η μετρηση ειναι σωστη.

 

Γι αυτο προτεινω ηλεκτρολογο με σωστο επαγγελματικο οργανο.

 

Η προταση να βγαζουμε απο την πριζα, η να σβηνουμε εντελως τις συσκευες και να μη τις αφηνουμε στο stand-by μπορει να ειναι ακομψη, αλλα δεν ειναι δικη μου.

 

Υπαρχουν πολλες δημοσιευσεις για αυτο και απο πολλες οργανωσεις τυπου green peace κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμη να φταιει δυσκολο... Και το επιβεβαιωνετε και σεις βαζοντας αλλη συσκευη.

 

Η καταναλωση ειναι σιγουρα του κλιματιστικου, και σιγουρα 40 w ειναι πολυ.

 

Αυτο που δεν ξερω, και δεν εχω πειστει ειναι κατα ποςο η μετρηση ειναι σωστη.

 

Γι αυτο προτεινω ηλεκτρολογο με σωστο επαγγελματικο οργανο.

 

Η προταση να βγαζουμε απο την πριζα, η να σβηνουμε εντελως τις συσκευες και να μη τις αφηνουμε στο stand-by μπορει να ειναι ακομψη, αλλα δεν ειναι δικη μου.

 

Υπαρχουν πολλες δημοσιευσεις για αυτο και απο πολλες οργανωσεις τυπου green peace κλπ.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και γω αυτο πιστευω γιατι το μεσημερι τα εκελισα ολα εκτος του κλιματιστικου εκατσα κατω στο ρολοι τησ ΔΕΗ και ο δισκος γυρναγε οποτε εχουμε διαρροη απο το μηχανημα ανεξαρτητα με το τι δειχνουν τα οργανα . Οποτε αυριο θα μιλησω ξανα με αντιπροσωπεια με ολα αυτα τα στοιχεια και ειδικα για το ρολοι της ΔΕΗ . Οσο για τα stand by τα ξερω εχω τσεκαρει μια μια τις συσκευες μου εχω βαλει παντου πολυμπριζα τα οποια κλεινουν ολες τις συσκευες οταν δεν χρεισημοποιουνται και ολα αυτα μετα την αγορα του efergy η οποια με εκσνε να τα τσεκαρω ολα αυτα και να ανακληψω το προβλημα αλλιως θα ετρεχαν τα wΑΤΤ ετσι. Eυχαριστω και παλι για τις απαντησεις και ειδικα που μου ειπατε να τσεκαρω τα amber .

Link to comment
Share on other sites

...εχω κατεβασει γειωση απο την εξωτερικη μοναδα στην εσωτερικη χωρις να ειναι απαραιτητο οπως μου ειπε και η αντιπροσωπια...

Τι; Αυτή η γείωση τι ακριβώς είναι; Που την έχεις βάλει; Από περιέργεια ρωτάω. Να ξέρεις ότι ο συμπιεστής, η εξωτερική πλακέτα και το πλαίσιο του εξωτερικού μηχανήματος είναι ήδη γειωμένα και ότι αν υπάρχει τάση διαρροής από τα εν λόγω, ή από κάποιο διακόπτη, τότε το ρεύμα που δημιουργείται φεύγει στη γη μέσω της γείωσης. Εξ άλλου αν υπήρχε τάση διαρροής θα σε "ενοχλούσε" αν έπιανες την εξωτερική μονάδα.

 

Ανεξαρτήτως όμως τεχνικής δε νομίζω ότι με την επιπρόσθετη γείωση έλυσες κάτι...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Τι; Αυτή η γείωση τι ακριβώς είναι; Που την έχεις βάλει; Από περιέργεια ρωτάω. Να ξέρεις ότι ο συμπιεστής, η εξωτερική πλακέτα και το πλαίσιο του εξωτερικού μηχανήματος είναι ήδη γειωμένα και ότι αν υπάρχει τάση διαρροής από τα εν λόγω, ή από κάποιο διακόπτη, τότε το ρεύμα που δημιουργείται φεύγει στη γη μέσω της γείωσης. Εξ άλλου αν υπήρχε τάση διαρροής θα σε "ενοχλούσε" αν έπιανες την εξωτερική μονάδα.

 

Ανεξαρτήτως όμως τεχνικής δε νομίζω ότι με την επιπρόσθετη γείωση έλυσες κάτι...

Καλησπερα ναι οντος δεν ειναι απαραιτητο γιατι δημιουργει γειωση και ο χαλοκοσωληνας αλλα στα πλαισια του ψαξίματος μια και υπαρχει αυτη η συνδεση την εκανα μηπως και διωρθωσει κατι αλλα τιποτα .

Edited by nikosmavropulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.