Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aνιγματικη διαρροη ρευματος απο air contition


nikosmavropulos

Recommended Posts

Δεν θα δυσκολευτείς να βρεις και είναι εύκολη η περίπτωση σου.

Αρκεί να έχει το κατάλληλο όργανο.

Αν εχετε καποιον να μου συστησεται πολυ ευχαριστως γιατι θελω να δω τι συμβαινει και αν φταιει το μηχανημα να μπορω να το κυνηγησω απο αντιπροσωπεια ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω τρελαθει με γνωμες αποψεις απο ακουσματα και διαβασμα. 

 Εσεις τι γνωμη εχετε για το αεργο που μου ανεφερε ο τεχνικος της efegry [του μετρητη καταναλωσης πινακα] οτι μαλλον οι ενδηξεις του μετρητη μπριζας 0,18a kai cosφ 0,01 μου βγαζουν τα λιγα w 0,5 ενω της efergy Που δεν υπολογιζει με cosφ μου δειχνει τα 40w , μπορει να υπαρχει αεργο ρευμα? μπορει να μετριεται απο το ρολοι της ΔΕΗ? Πως υπολιζεται αυτο πως το βρισκουμε αν ειναι ετσι και αν ετσι δουλευει το a/c λογο inverter η πλακετων η οτι αλλο δεν ξερω οπως και σε αλλα a/c που διαβασα εχουν δει τετοιες καταναλωσεις? 

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/EKDILOSEIS_P/EPISTHMONIKES_EVENTS/HLEKTROKINHTA%20ISXYOS/268/270/Z4%20DIMOYLIAS%20GOYRAMANIS%20PAPADOPOYLOS.pdf

 

Συμπεράσματα της εργασίας στο τέλος:

 

"Εκτός από τον τρόπο λειτουργίας τους, τα όργανα ταξινοµήθηκαν και ως προς την ηλεκτρική ποσότητα που µετράνε. ∆ιαπιστώθηκε ότι η ακρίβεια είναι ικανοποιητική κατά τη µέτρηση ενεργού ισχύος και ωφέλιµης ενέργειας, κυρίως λόγω της µικρής ενέργειας στις αρµονικές συχνότητες. Αντίθετα, τα σφάλµατα είναι σηµαντικά κατά τη µέτρηση αέργου και φαινόµενης ενέργειας. Τα σφάλµατα αυτά συσχετίστηκαν µε το είδος του οργάνου και του φορτίου που µετρήθηκε. Από την ανάλυση των σφαλµάτων σε κάθε περίπτωση διαπιστώθηκε ότι τα σφάλµατα κατά τη µέτρηση της αέργου ενέργειας και ισχύος οφείλονται στην ακρίβεια του οργάνου αλλά και σε έλλειψη κοινά αποδεκτών ορισµών."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω τρελαθει με γνωμες αποψεις απο ακουσματα και διαβασμα. 

 Εσεις τι γνωμη εχετε για το αεργο που μου ανεφερε ο τεχνικος της efegry [του μετρητη καταναλωσης πινακα] οτι μαλλον οι ενδηξεις του μετρητη μπριζας 0,18a kai cosφ 0,01 μου βγαζουν τα λιγα w 0,5 ενω της efergy Που δεν υπολογιζει με cosφ μου δειχνει τα 40w , 

Δεν "παίζει" - κατά τη γνώμη μου - η άποψη αυτή. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους με εναν υπολογισμο που εκανα στο ρολοι ηθελε για τα 40w η μια στροφη 4 λεπτα και τα 2,5w 1 ωρα και 4 λεπτα οποτε το 0,5w του standby ηθελαν περιπου 4ωρες και 20 λεπτα. Εμενα στη μια ωρα ειχε χαθει βεβαια η παυλα απο μπροστα αλλα ηταν καπου πισω και πλαγια μια και το ρολοι ειναι διαφανη και δεν εκατσα ουτε μπορουσα να περιμενω μια πληρη περιστροφη. 
Οποτε με το δικο μου μυαλο που δεν εχει τις δικες σας γνωσεις το a/c με καποιο τροπο τραβαει ρευμα για την λειτουργεια των πλακετων η δεν ξερω τι αλλο δηλ 0,18 Α, με καποιο τροπο ριχνει το cosΦ στο 0.01 για να μην μετριεται αυτη η ενεργεια και δειχνει τελικα τα 0,5W που λει και ο κατασκευαστης.
Το δε efergy καταγραφει αυτη την ενεργεια στα 40w γιατι δεν εχει υπολογισμο τασης και cosφ και εκει εγινε το ολο μπερδεμα,

Oποτε δεν εχοιυμε καταγραφη στο ρολοι τα 40w που υπολογιζα και περιμενω την διορθωση απο efergy στον μετρητη με νεο πομπο που θα υπολογιζει ταση και cosφ οπως μου ειπαν γιατι εχουν προβλημα πολλοι πελατες της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.