Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρίθμηση HM κόμβων σε autocad


zio7

Recommended Posts

Καλημέρα. Κάνω τις ΗΜ μελέτες με το πρόγραμμα της 4Μ και όταν αποθηκεύω τις κατόψεις ανά όροφο έχω το παρακάτω πρόβλημα στο AutoCad:

Επιλέγω όλο το δίκτυο που με ενδιαφέρει π.χ. το σχέδιο του φυσικού αερίου το αποθηκεύω σε ένα νέο Layer με χρώμα το 240 (για εκτύπωση με screening) και ενώ οι γραμμές και οι συσκευές «μεταφέρονται» στο χρώμα 240 αυτόματα, οι αρίθμηση των κόμβων δεν κάνει το ίδιο. Για να γίνει η αρίθμηση στο 240 πρέπει να πάω σε κάθε αριθμό να κάνω διπλό κλικ για να μεταφερθώ  στις ιδιότητες και από εκεί να επιλέξω “properties-color-by block

Καμιά ιδέα για κάτι πιο γρήγορο?

 

ανεβάζω και δύο σχέδια για να γίνει πιο κατανοητό

KAYSIMO.dwg

KAYSIMO 2.dwg

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς με το quick select να επιλέξεις όλα τα κείμενα και να αλλάξεις μαζικά στις ιδιότητες το χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω βρεί άλλη λύση. Αλλά τι σε πειράζει να τα αφήσεις σε λευκό που εκτυπώνεται μαύρο; εγώ συνήθως τα γράμματα, σχόλια κλπ τα εκτυπώνω μαύρα (και πάντα ανοιχτό γκρί τα αρχιτεκτονικά από κάτω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.