Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση ιδιοκτήτη πάνω σε τοπογραφικό


aquar

Recommended Posts

Χμμ...συνεπώς έγκειται στον εκάστοτε μηχανικό. Σωστό.

 

Για το κτίσμα πάλι...οι τοπικές ΔΟΥ εδω, ΕΑΝ είχες δηλωμένο κάτι στο Ε9 και ξαφνικά το ξε-δηλώσεις, ζητούν διοικητική πράξη πχ κατεδάφισης απο ΥΔΟΜ.

 

Αλλιως δεν αλλάζουν Ε9. Δυστυχώς γίνεται για να μας παιδεύουν και να μη χάνουν τα όποια έσοδα τους. 

 

ΟΜΩΣ δε γνωρίζω αν βασίζονται σε κάποια διαταξη/νομο/εγκύκλιο και το ζητούν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή προβλέπω διελκυστίνδα ΔΟΥ-ΥΔΟΜ (με σχοινί τον πελάτη), καλό θα ήταν (κι επειδή κάποιες υπηρεσίες χορηγούν βεβαίωση εντός-εκτός και σε οριοθετημένους) να απαντήσει η ΥΔΟΜ πού το βασίζει.  

Link to comment
Share on other sites

να δεις σε αυτο

 

στο τελος, στις οδηγιες,   λεει τι κανει ο μηχανικος και τι η Πολεοδομια

και τι γινεται αν το γηπεδο "χωριζεται" σε δυο ζωνες.

 

 

[Αναλυτικα για το Ε9, τα λεει στην ΠΟΛ 1237/14]

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

Καλησπέρα, η αποψη μου ειναι να τον ορισεις στο τοπογραφικο ως εργοδοτη.Εσυ μετρας και απορυπωνεις οτι σου δειχνουν, ουτε ελεγχεις, ουτε οριζεις τους ιδιοκτητες, αυτο το κανει ο συμβολαιογραφος με εντολη του νομιμου κατοχου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ως προς την δήλωση ιδιοκτήτη:

1)Μου έχει πέσει στην αντίληψη ότι σε ορισμένες περιπτώσεις όταν συντάσσονται τοπογραφικά διαγράμματα και αποστέλλονται σε εργοδότες μακριά από την έδρα του μηχανικού, ζητεί ο μηχανικός από τον εργοδότη την υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης ότι το οικόπεδο/αγροτεμάχιο είναι τάδε εμβαδού, και ότι συμφωνεί με το τοπογραφικό που συνέταξε ο μηχανικός.

 

Σας διαδικασία, θεωρείται πώς καλύπτεται ο μηχανικός?

 

Προσωπικά θα κοιμόμουν πιο καλά αν υπέγραφε το ίδιο το τοπογραφικό στην δήλωση ιδιοκτήτη.

 

2) Στην περίπτωση που τοπογραφικό διάγραμμα, δεν αναφέρει όνομα ιδιοκτήτη στην δήλωση υλοποίησης ορίων, και πουθενά αλλού, παρά μόνο εργοδότη (στον τίτλο). Θεωρείται πως μπορεί  να υπάρξει κόλλημα στην διεκπεραίωση μια συμβολαιογραφικής πράξης?

 

Ευχαριστώ.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να ζήτησα υπογραφή απο  ιδιοκτήτη (την διαφορά ιδιοκτήτη απο εργοδότη δεν την καταλαβαίνω). Το σωστό είναι ο συντάξας μηχανικός του τοπογραφικού να κάνει σωστή εφαρμογή συμβολαίων. Κυκλοφόρησε κάποτε μια καλή "μπροσούρα του συλλόγου μας για τις εφαρμογές συμβολαίων σε Τ.Δ και πως γίνεται αυτή. Ο Ιδιοκτήτης μπορεί να δείχνει το χωράφι του λανθασμένα. Επαναπαύεσαι  στην λανθασμένη αυτή υπόδειξη ?? Για κλήρο ούτε καν το συζητώ. Η αποτύπωση πρέπει να περιέχει πάντα και τις όμορες ιδιοκτησίες και να έχουμε διαβάσει τους τίτλους τους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zulumpo

Εδάφιο ββ παρ. 2α Αρ. 38 Ν. 4495/17

Οι κύριοι ή οι έχοντες νόμιμο δικαίωμα έκδοσης οικο-
δομικής άδειας δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογρα-
φικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των 
δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους.
Το ίδιο είναι γραμμένο και στο Ν. 4030/11.
 
 
Για το πρώτο περί ΥΔ πρώτη φορά το βλέπω από σένα και φυσικά είναι εντελώς παράλογο  και ούτε εξυπηρετεί κάτι.  Αν ο ιδιοκτήτης ήξερε ακριβώς το σχήμα την όδευση και την επιφάνεια δεν θα πλήρωνε εμάς να του το φτιάξουμε.
Ο μηχανικός είναι υπεύθυνος για τις μετρήσεις σύμφωνα με τα υποδειχθέντα όρια. Από κει και πέρα, όταν ξεκινάς ένα τοπογραφικό ζητάς τίτλους και γενικά ζητάς και ερευνάς και κρίνεις ανά περίπτωση. Αν μιλάμε για αποδοχές κληρονομιάς, θα υπογράψει κάποιος ή κάποιοι ως φερόμενοι κληρονόμοι μιας και τυπικά δεν υπάρχει κύριος του ακινήτου αφού δεν έχουν ακόμα συντάξει την πράξη αποδοχής κληρονομιάς.
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+ και στους δύο,

 

απλώς με μια μικρή συμπλήρωση nbr,

στην υπόδειξη ορίων (αποκλειστικά και μόνο) από τον ιδιοκτήτη ποτέ. Σωστή "εφαρμογή" όμως των συμβολαίων στο πλαίσιο του δυνατού πάντοτε, γιατί με συμβόλαια του περίπου μην περιμένουμε πολλά.

 

Χωρίς υπογραφή ιδιοκτήτη?, προσωπικά το έχω ως συνήθεια μια κοπιά να την κρατάω με την υπογραφή του ιδιοκτήτη.

 

Και εμένα μου έκανε εντύπωση Pavlos33, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό το ζητούν.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια στιγμή και γιατί όχι τώρα, το θέμα "συμβόλαιο"  εδώ να συζητηθεί. Λόγω της ενασχόλησής μου, για πολλά χρόνια, με τις πράξεις Εφαρμογής διάβασα αμέτρητα συμβόλαια (δεν ξέρω πόσα). Τα περισσότερα είναι απαράδεχτα ή καλύτερα σαν να γράφτηκαν στο πόδι και ας ήταν στην καθαρεύουσα. Σπάνια έβρισκες συμβόλαιο να περιγράφει γεωτεμάχιο με λιγότερα μέτρα. Τα περισσότερα έδιναν κάτι τις παραπάνω.

Επειδή όμως για τις πράξεις, έχουμε μπροστά μας αποτύπωση για όλη την έκταση της περιοχής το πρόβλημα ελαχιστοποιόταν αρκετά. 

Για τους νεότερους (αν και ξέρω ότι τωρα τα τοπογραφικά είναι "σκοτωμένα") μια συμβουλή: Μετρήστε στο πεδίο κάτι παραπάνω από τον προγραμματισμό σας. Αυτό μπορεί να σας γλυτώσει  από μία 2η μετάβαση. Αν έχετε π.χ. ένα Ο.Τ. ..πάρτε-αποτυπώστε τις υλοποιημένες γωνίες του τετραγώνου και γενικότερα ότι μπορεί να σας είναι χρήσιμο στους σχεδιασμούς σας.

Ας γραφούν και άλλες απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.