Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos από το καλοκαίρι


Recommended Posts

Evan αναφέρομαι σε προβλήματα του ίδιου του συστήματος ("έπεφτε", έχανε επικοινωνία, δεν έπιανε).

Όσο για τους δύο δέκτες δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν εννοώ ότι κάποιος θα ΘΕΛΕΙ να χρησιμοποιήσει 2 δέκτες αλλά ότι σε κάποιες περιπτώσεις και περιοχές ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει το σύστημα οπότε θα ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ τους δύο δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περα απο το κινητό μας για να λαμβάνουμε τις διορθώσεις, μπορείτε να προτείνεται κάποιο "επαγγελματικό" gsm/gprs Modem με bluetooth?

Θα με ενδιάφερε επίσης να χρησιμοποιήσω αντί του UHF μοντεμ ένα gsm/gprs για επικοινωνία των base and rover μου.

 

εγώ με το κινητό κάνω μια χαρά την δουλειά μου...αμφιβάλλω αν κάτι πιο επαγγελματικό θα είναι καλύτερο. αν δεν έχει εσωτερική κάρτα gsm-gprs πιθανολογώ οτι δεν αξίζει να δεις κάτι πιο ιδιαίτερο. προσωπικά χρησιμοποιώ ένα παλιο νοκια 6310 και έχει και καλύτερη μπαταρία από όλα τα καινούρια..

 

α και χρήση gsm είναι ασύμφορη με τα τωρινά τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Evan αναφέρομαι σε προβλήματα του ίδιου του συστήματος ("έπεφτε", έχανε επικοινωνία, δεν έπιανε).

Όσο για τους δύο δέκτες δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν εννοώ ότι κάποιος θα ΘΕΛΕΙ να χρησιμοποιήσει 2 δέκτες αλλά ότι σε κάποιες περιπτώσεις και περιοχές ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει το σύστημα οπότε θα ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ τους δύο δέκτες.

 

αυτό ισχύει σε κάποιο βαθμό αλλά δεν σε καθυστερεί ιδιαίτερα. Σκέψου ότι αντί για gps θα έπρεπε να φέρεις το τριγωνομετρικό με total!

 

σε ότι αφορά τους 2 δέκτες ο σκοπός του hepos είναι η πανελλαδική κάλυψη αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι η πανελλαδική κάλυψη αλλά αν θα "πιάνει" το σύστημα μεσα σε βουνά και λαγκάδια. Αν το σύστημα έχει σχεδιαστεί έτσι και λειτουργεί πραγματικά σε κάθε δυσμενή θέση τότε ναι δε χρειάζονται 2 δέκτες. Εγώ διατηρώ επιφυλάξεις αλλά όπως λένε: "ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε".

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα HEPOS δουλεύει όπου:

α) Υπάρχει κάλυψη κινητής τηλεφωνίας, ανά εταιρεία γιατί πχ η vodafone μπορεί να μην έχει κάλυψη στο λαγκάδι ενώ η cosmote και η wind να έχουν.... άρα αν κάποιος χρησιμοποιεί κάρτα sim vodafone..... NO HEPOS!

β) Αν υπάρχει κάλυψη σε 3G στην συγκεκριμένη περιοχή από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας..... Μπορεί να υπάρχει κάλυψη σε GSM (κλήση κινητού) αλλά όχι σε data/fax δεδομένα! Οπότε η αποτύπωση με χρήση κινητού καθίσταται δαπανηρή.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

στις 25/02/2009 πρότεινα την δημιουργία Θεματικής Ενότητας γιά το hepos

να που τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως το περίμενα και δικαίως επέμενα

καιρός να υλοποιηθεί

συντονιστές και υπερσυντονιστές παρακαλούνται για άμεση ανταπόκριση

αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη, σίγουρα το θέμα όπως έχω πεί και σε προηγούμενη δημοσίευση (#16), είναι ικανό να αποτελέσει μόνο του μια θεματική ενότητα. Προς το παρόν ακόμα γίνονται οι εγγραφές και δεν έχουν αποσταλεί σε κανένα ιδιώτη κωδικοί ώστε να αρχίσει να δουλεύει με ΗΕPOS.

Σίγουρα μετά την έναρξη λειτουργίας θα ανακύψουν πληθώρα προβλημάτων και αποριών σχετικά με θέματα επικοινωνίας με GSM & GPRS, μετατροπών συντεταγμένων και μετασχηματισμών, ρυθμίσεων των δεκτών κλπ κλπ.

Να είσαι σίγουρος όπως έχω πεί πως θα είμαι ο πρώτος που θα ζητήσω από τον Administrator και τους Supermods του φόρουμ τη δημιουργία αυτόνομης θεματικής ενότητας.

Προς το παρόν ας αρκεστούμε στη συζήτηση σε αυτό το thread.

Link to comment
Share on other sites

συνάδλφε GRTOPO

προφανώς δεν μπορώ να κάνω τίποτε παραπάνω απο προτάσεις-εισηγήσεις

υπενθυμίζω όμως

1. Ηδη οι εταιρείες- οικοι αποστέλλουν οικονομικές προσφορές για αναβαθμίσεις εξοπλισμού

2. Εχουν διοργανωθεί 2 ημερίδες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και όσοι παρεβρεθήκαμε φύγαμε με πολλές απορίες και προβληματισμούς.

3. Εκτός του θεωρητικού μέρους υπάρχει σειρά θεμάτων της καθημερινής πράξης για τα οποία υπάρχουν μόνο γενικές αναφορές, χωρίς προς το παρόν καμμία δυνατότητα ενημέρωσης απο βιβλιογραφία. Το κενό είναι τεράστιο

4. Υπάρχει εμπειρία απο συναδέλφους που έχουν δουλέψει στο HEPOS και δεν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί να μην μεταφερθεί-καταγραφεί στο φόρουμ

5. Οπως έγραψα και πριν τρείς μήνες θα αλλάξει δραματικά ο τρόπος που δουλεύουμε

δεν είναι ένα απλό θέμα λ.χ μιά ερμηνευτική εγκύκλιος ή ένα θέμα αρτιότητας και οικοδομησιμότητας ή η αντιμετώπιση ενός θέματος πράξης εφαρμογής.

προφανώς οι Administrators και οι Supermods του φόρουμ έχουν την διακριτική ευχέρεια και αποφασίζουν γιά την δημιουργία αυτόνομης θεματικής ενότητας η όχι καταθέτω όμως την άποψη μου ότι έχετε ήδη καθυστερήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.