Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos από το καλοκαίρι


Recommended Posts

Θα μου επιτρέψεις συνάδελφε να μην είμαι τόσο αισιόδοξος. Φίλος μου που του έκαναν επίδειξη του hepos (εντός Αθηνών κιόλας όχι σε κανένα κορφοβούνι ή σε καμιά κοιλάδα) μου είπε ότι είχε πολλά προβλήματα και "κολλήματα".

Ελπίζω μέχρι τώρα να έχουν λύσει αυτά τα προβλήματα αν και πιστεύω ότι θα υπάρχουν πάντα περιπτώσεις που θα χρειάζονται 2 δέκτες.

 

Το έχω ήδη χρησιμοποιήσει και δεν έχει πρόβλημα. Πρόβλημα έχει κάθε δέκτης κάτω από δέντρα και σε "κλειστές" περιοχές αλλά δεν είναι θέμα hepos.

πρόβλημα έχουν οι Συντεταγμένες ΕΓΣΑ λόγω μετακίνησης των βάθρων με τα χρόνια. Οπώτε αν εννοείς πρόβλημα ότι μετρώντας με hepos έβγαλε αποκλίσεις σε σχέση με ΕΓΣΑ αυτό είναι το πρόβλημα και όχι το hepos.

Το όλο νόημα είναι να μην έχεις 2 δέκτες οπώτε όχι δεν θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις

 

Τα προβλήματα θα έρθουν όταν π.χ. θα πας να μετρήσεις ένα οικόπεδο με hepos και δεις ότι έχει αποκλίσεις σε σχέση με τις προηγούμενες μετρήσεις (τοπογραφικα, συμβόλαια κλπ.) λόγω του παραπάνω που ανέφερα. Αυτό θα δημιουργήσει μεγάλα κοινωνικά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αυτό ακριβώς το λόγω συνάδερφε Evan πιστεύω ότι καλύτερο είναι να πάμε σε καινούριο Ελληνικό Σύστημα Αναφοράς (πχ. HTRS07/TM07) το συντομότερο. Δεν είναι δυνατόν να επιμένουμε σε ένα ΓΣΑ που έχει ήδη 35-40 χρόνια στην πλάτη του, τη στιγμή που η Ελλάδα είναι στις top 5 περισσότερο μετακινούμενες χώρες του πλανήτη. Να βγουν δουλειές για να γίνει επαναμέτρηση όλων των τριγωνομετρικών σημείων της ΓΥΣ στην Ελλάδα στο νέο πλέον σύστημα του HEPOS. Επιπλέον κάθε σημείο να έχει συντεταγμένες και ταχύτητες/έτος που θα προκύπτουν από τους εύκολα πλεόν προσδιοριζόμενους τανυστές μετακίνησης.

Όταν πηγαίνανε τα φαντάρια και στήνανε τα κολωνάκια στα κατσάβραχα και μετρούσαν γωνίες σε περιόδους, δεν ήταν δύσκολο τότε? Τώρα που έχουμε GNSS δέκτες να φάνε και οι κότες είναι δύσκολο και ακριβό να γίνει η επαναμέτρηση όλου του δικτύου?

Ο Σύλλογος να αναλάβει πρωτοβουλίες και να επιβάλει να πάνε τα πράγματα μπροστά. Νέο σύστημα (HEPOS) με ακρίβεια εκατοστού (μη πω χιλιοστών) συνεπάγεται και νέο σύστημα προβολικών συντεταγμένων. Το να σταβώνουμε (βλέπε καναβοποίηση) το HTRS07 για να κάτσει στην ΕΓΣΑ87 είναι μπάλωμα και οπισθοδρόμηση. Όλες οι χώρες του εξωτερικού αναθεωρούν το ΓΣΑ τους κάθε 20-30 χρόνια. Εμείς γιατί μια ζωή κολημένοι στο ΕΓΣΑ87, που βέβαια θα συνεχίσει να φεύγει χρόνο με το χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε όντως σε νέο σύστημα συνταταγμένων αλλά σε πόσο χρόνο είναι άγνωστο.

Evan όταν αναφερόμουν σε προβλήματα ΔΕΝ αναφερόμουν σε ακρίβειες αλλά σε αδυναμίες του συστήματος.

Επειδή σαν πολιτικός μηχανικός που είσαι δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς για ποιες εργασίες το χρησιμοποίησες εγώ είμαι σίγουρος ότι για να κάνεις ΟΛΕΣ τις τοπογραφικές εργασίες έρχονται χρειάζονται 2 δέκτες για να έχει ο καθένας το κεφάλι του ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό? Φιλολογικά ρωτάω...

 

Απ' ότι ξέρω είναι Σουμάτρα, Χιλή, Ιράν, Ελλάδα (χωρίς σειρά) μερικές από τις τεκτονικά περισσότερο μετακινούμενες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

thanx mate!!!

 

Για τι τάξη μεγέθους μετακινήσεις μιλάμε? Προφανώς οι μετακινήσεις είναι διαφορετικές από περιοχή σε περιοχή. Πόσο όμως αυτό μπορεί να επηρεάσει την ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]Η μετακίνηση του Ελλαδικού χώρου σχετίζεται με την υποβύθιση της αφρικανικής τεκτονικής πλάκας κάτω από την ευρασιατική. Όσο πλησιέστερα βρισκόμαστε στο ενεργό ορογενετικό τόξο (ιόνια νησιά, κρήτη, ρόδος) τόσο μεγαλύτερη η όποια μετακίνηση. π.χ. Η Αφρική μετακινείται προς την Ελλάδα (στην περιοχή της Κρήτης) κατά 10mm το χρόνο.

Επίσης, έχει παρατηρηθεί μια "ελαφρά" στρέψη της Πελοπονήσσου προς την Ιταλία λόγω του τρόπου σύγκλισης των δύο πλακών.

Σε κάθε περίπτωση οι μετακινήσεις αυτές δεν επηρεάζουν την ακρίβεια των μετρησεών σας. Εξαιρούμε πάντα κατολισθητικά φαινόμενα.[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Από παρουσίαση σε συνέδριο για το Hepos η ετήσια μετατόπιση του Διόνυσου είναι D/W = 14 mm/y,D/E = 29 mm/year, Ε/W = 26 mm/ year. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι μετρήσεις για το ΕΓΣΑ έγιναν πριν 30 - 40 χρόνια και τις διαφορετικές ταχύτητες μετακίνησης ανά περιοχή το ΕΓΣΑ χρειάζεται αντικατάσταση κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς το λόγω συνάδερφε Evan πιστεύω ότι καλύτερο είναι να πάμε σε καινούριο Ελληνικό Σύστημα Αναφοράς (πχ. HTRS07/TM07) το συντομότερο. Δεν είναι δυνατόν να επιμένουμε σε ένα ΓΣΑ που έχει ήδη 35-40 χρόνια στην πλάτη του, τη στιγμή που η Ελλάδα είναι στις top 5 περισσότερο μετακινούμενες χώρες του πλανήτη. Να βγουν δουλειές για να γίνει επαναμέτρηση όλων των τριγωνομετρικών σημείων της ΓΥΣ στην Ελλάδα στο νέο πλέον σύστημα του HEPOS. Επιπλέον κάθε σημείο να έχει συντεταγμένες και ταχύτητες/έτος που θα προκύπτουν από τους εύκολα πλεόν προσδιοριζόμενους τανυστές μετακίνησης.

 

Συμφωνώ όσο πάει αλλα θέλω να προσθέσω πως υπάρχουν εταιρίες του δημοσίου βλ. Αγρογή που το κάνουν αυτό αλλά για δικούς τους σκοπούς και σε συγκεκριμένες περιοχές. Τώρα αν έχουν σκοπό όλα αυτά να "δέσουν" με το hepos τι να σου πω...

 

"Άγιε" σε τι αδυναμίες αναφέρεσαι; Και επαναλαμβάνω αν θες να χρησιμοποιήσεις 2 δέκτες το κάνεις άνετα αλλά δεν σου χρειάζεται βέβαια το hepos τότε.

Το έχω χρησιμοποιήσει για απλά τοπογραφικά αλλά φίλος μου το έχει χρησιμοποιήσει για μεγάλη δουλειά χάραξης όδευσης υποβρύχιων καλωδίων ( με την εταιρεία που το έστησε όλο το πρόγραμμα του hepos ) με αποτύπωση ακτογραμμών κλπ. με μεγάλη επιτυχία πάνω σε πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το κινητό μας για να λαμβάνουμε τις διορθώσεις, μπορείτε να προτείνεται κάποιο "επαγγελματικό" gsm/gprs Modem με bluetooth?

Θα με ενδιάφερε επίσης να χρησιμοποιήσω αντί του UHF μοντεμ ένα gsm/gprs για επικοινωνία των base and rover μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.