Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

On 19/2/2022 at 10:09 ΠΜ, tetris said:

Αφού εξασφαλίζεις τον κανόνα, πας με αυτόν. 

Τον εξασφαλίζω μόνο από την μία μεριά και με πιάνει ολόκληρο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

όσον αφορά το επισυναπτόμενο (χρήση άρθρου 10 ΝΟΚ, παράγραφος β), στην τεχνική οδηγία αναφέρεται ότι τα κτήρια που θα αποσύρουμε, μπορεί να έχουν και βοηθητική χρήση (ερμηνεία --ανεξάρτητα χρήσης), αρκεί να βρίσκονται άνω του διαμορφωμένου εδάφους;422761235_.png.15e10a81443132965795ece2ccad139e.pngμενο996468179_.thumb.png.be03b139b01e18cd21cd210c9b3909dc.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας χρήση των διατάξεων του Άρθρου 10 αυξάνεται ο ΣΔ απο 0.80 σε 0.84.

Από το Γ.Π.Σ. στην περιοχή έχω μ.Σ.Δ. = 0.80

Έτσι προκύπει ΣΔ = 0.84 > 0.80 = μ.Σ.Δ. (Από το Γ.Π.Σ)

Επιτρέπεται αυτό ή τα έχω μπερδέψει λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Απο όρους δόμησης εχεις ΣΔ0,8, αρα με την εφαρμογή του αρθ10 τον αυξανεις. Δεν καταλαβα.. Που ειναι ο προβληματισμός σου;  Θα μπορούσες να τον αυξήσεις και περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Γ.Π.Σ. ΔΕΝ επιτρέπεται η χορήγηση οικοδομικών αδειών με Σ.Δ. ανώτερο του μ.Σ.Δ. που ορίζεται από αυτό. Υπερισχύει ο Ν.Ο.Κ.;

Link to comment
Share on other sites

είσαι στο Χαλάνδρι; 

 όλα τα υπόλοιπα που μπορείς να προσθέσεις με άρθρο10 ή άρθρο 25 κτλ δεν έχουν σχέση με τον περιορισμό απο το ΓΠΣ. Μπόρεις να πάρεις τις προσαυξήσεις

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, micha.ni said:

Σύμφωνα με το Γ.Π.Σ. ΔΕΝ επιτρέπεται η χορήγηση οικοδομικών αδειών με Σ.Δ. ανώτερο του μ.Σ.Δ. που ορίζεται από αυτό. Υπερισχύει ο Ν.Ο.Κ.;

 

10 ώρες πριν, killertomato said:

... όλα τα υπόλοιπα που μπορείς να προσθέσεις με άρθρο10 ή άρθρο 25 κτλ δεν έχουν σχέση με τον περιορισμό απο το ΓΠΣ. Μπόρεις να πάρεις τις προσαυξήσεις

Μην το δέσετε... ελέγξτε μήπως το τοπικό διάταγμα (ΓΠΣ) κατισχύει του γενικού (ΝΟΚ) 

*δεν γνωρίζω ακριβώς το ΓΠΣ του Χαλανδρίου και τη διατύπωση που χρησιμοποιεί, απλά εφιστώ την προσοχή σας... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θέλω να χρησιμοποιήσω την περίπτωση 1.β για απόσυρση κτιρίου. Το κτίριο είναι ημιτελές και έτσι δε μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ. Με ''κόψαν'' από το Σ.Α. λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί απόσυρση για κτίριο στο οποίο δεν εκδίδεται ΠΕΑ. Υπάρχει στο νόμο κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαίρετε μετά από καιρό..

Η απόσυρση κτιρίου θέλει 1/4 * Σ.Δ. επιφάνεια κύριας χρήσης.

Αν έχω Σ.Δ. π.χ. 400μ2 και έχω ένα διώροφο κτίριο με δύο διαμερίσματα 45μ2 σε κάθε όροφο και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο 15μ2 στον όροφο, μπορώ να κάνω απόσυρση ?

Η απαιτούμενη επιφάνεια απόσυρσης  Κ.Χ. πρέπει να είναι 100μ2.

Η επιφάνεια των σπιτιών είναι 90μ2. Τα κλιμακοστάσια είναι 30μ2. Σύνολο 120μ2. Όμως μπορούν τα κλιμακοστάσια να θεωρηθούν κ.χ. ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.