Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Το γεγονός ότι έχει κάνει διακοπή εργασιών δεν σημαίνει ότι θα σταματήσεις να πληρώνεις εισφορές. 

 

Πιθανολογώ ότι για το Α' 2017 θα υπολογιστούν κανονικά οι εισφορές σου με βάση το 2015 και στο Β'2017 θα γίνει εκκαθάριση με βάση το 2016. 

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι έχει κάνει διακοπή εργασιών δεν σημαίνει ότι θα σταματήσεις να πληρώνεις εισφορές. 

 

Πιθανολογώ ότι για το Α' 2017 θα υπολογιστούν κανονικά οι εισφορές σου με βάση το 2015 και στο Β'2017 θα γίνει εκκαθάριση με βάση το 2016. 

 

Δεν Μπορεί να είναι έτσι!!!!

Θα έπρεπε να βγαίνουν με βάση το ελάχιστο εισόδημα.... λόγο ασφάλισης με βάση την ιδιότητα του μηχανικού.

Από 1/2/2017 είμαι μισθωτός τι θα γίνει λοιπόν..... θα πληρώνω διπλές εισφορές??????

Μου φαίνεται λίγο άκυρο!!!!!!

 

Έχει καταφέρει κανένας να επικοινωνήσει μαζί τους;

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αφού είσαι μισθωτός θα πληρώνεις μόνο τις εισφορές του μισθωτού . 

 

Τους πήρα τηλέφωνο.

Δεν ξέρουν τίποτα για αυτήν την περίπτωση.... Δεν έχει βγει νομοθεσία μου είπαν!!!!!

Το ειδοποιητήριο έχει και τον Φεβρουάριο στον οποίο είμαι μισθωτός.

Είναι προφανές πως δεν έχω την δυνατότητα να πληρώνω διπλές εισφορές ούτε έστω προσωρινά....

Είναι για γέλια και για κλάματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο.

Δεν ξέρουν τίποτα για αυτήν την περίπτωση.... Δεν έχει βγει νομοθεσία μου είπαν!!!!!

Το ειδοποιητήριο έχει και τον Φεβρουάριο στον οποίο είμαι μισθωτός.

Είναι προφανές πως δεν έχω την δυνατότητα να πληρώνω διπλές εισφορές ούτε έστω προσωρινά....

Είναι για γέλια και για κλάματα!!!!

 

Και όμως φίλε μου νομοθεσία υπάρχει:

 

"...καθώς και στις περιπτώσεις ζημιών ή μηδενικών κερδών ή υποχρεωτικής ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, ως μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών λαμβάνεται το ύψος του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών"

 

(Υπουργική απόφαση "Προσδιορισμός της βάσης υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών από 1.1.2017", όπως δημοσιεύτηκε

στο ΦΕΚ 4330/30.12.2016)

 

Επομένως, όποιος έχει διακόψει την του επαγγελματική δραστηριότητα πριν την 1/1/2017 (δηλ. έχει κλεισει τα βιβλια του) θα πρέπει να χρεώνεται με το ελάχιστο. Φυσικά αν στη συνέχεια έγινε μισθωτος θα πληρώνει εισφορές σαν μισθωτός μόνο.

 

Τώρα γιατί έχω την υποψία ότι αν κάποιος που διέκοψε το 2016 και χρεώθηκε με βάση τα εισοδήματα του 2015/2016 θα πρέπει να φτάσει μέχρι το Συμβούλιο της Επικρατείας για να διορθωθεί το "λάθος";

Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε μου νομοθεσία υπάρχει:

 

"...καθώς και στις περιπτώσεις ζημιών ή μηδενικών κερδών ή υποχρεωτικής ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, ως μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών λαμβάνεται το ύψος του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών"

 

(Υπουργική απόφαση "Προσδιορισμός της βάσης υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών από 1.1.2017", όπως δημοσιεύτηκε

στο ΦΕΚ 4330/30.12.2016)

 

Επομένως, όποιος έχει διακόψει την του επαγγελματική δραστηριότητα πριν την 1/1/2017 (δηλ. έχει κλεισει τα βιβλια του) θα πρέπει να χρεώνεται με το ελάχιστο. Φυσικά αν στη συνέχεια έγινε μισθωτος θα πληρώνει εισφορές σαν μισθωτός μόνο.

 

Τώρα γιατί έχω την υποψία ότι αν κάποιος που διέκοψε το 2016 και χρεώθηκε με βάση τα εισοδήματα του 2015/2016 θα πρέπει να φτάσει μέχρι το Συμβούλιο της Επικρατείας για να διορθωθεί το "λάθος";

 Από ότι φαίνεται και από άλλες περιπτώσεις μάλλον έκαναν το εξής τραγικό.

Υπολόγισαν εισφορές σε όσους ήταν ΕΕ το 2015!!!! χωρίς να λάβουν υπόψιν τους τυχών μεταβολές της επαγγελματικής τους κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν Μπορεί να είναι έτσι!!!!

Θα έπρεπε να βγαίνουν με βάση το ελάχιστο εισόδημα.... λόγο ασφάλισης με βάση την ιδιότητα του μηχανικού.

Από 1/2/2017 είμαι μισθωτός τι θα γίνει λοιπόν..... θα πληρώνω διπλές εισφορές??????

Μου φαίνεται λίγο άκυρο!!!!!!

 

Έχει καταφέρει κανένας να επικοινωνήσει μαζί τους;

 

Είσαι ασφαλισμένος σαν μηχανικός μισθωτός??

 

Στο λέω διότι απ οσα έχω διαβάσει εδώ, το Τσμεδε δεν θα σταματήσει να σε κυνηγάει ποτέ και να σου χρεώνει εισφορές ΕΕ μόνο αν σε δει σαν μισθωτό δικό του.

 

Αν τώρα είσαι μισθωτός μηχανικός, προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα. Πάρε την Απδ του εργοδότη σου και πήγαινε και απαίτησε να σε καταχωρησουν σωστα. Σου λέω τι θα έκανα εγω στην θέση σου

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο.

Δεν ξέρουν τίποτα για αυτήν την περίπτωση.... Δεν έχει βγει νομοθεσία μου είπαν!!!!!

Το ειδοποιητήριο έχει και τον Φεβρουάριο στον οποίο είμαι μισθωτός.

Είναι προφανές πως δεν έχω την δυνατότητα να πληρώνω διπλές εισφορές ούτε έστω προσωρινά....

Είναι για γέλια και για κλάματα!!!!

Όποιος είναι μισθωτός από 1-1-2017, δεν έχει καταχωρηθεί στο σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ γιατί το ηλεκτρονικό αρχείο εισφορών που γίνονται οι μεταβολές είναι στον ΕΦΚΑ. Από αυτή ή την άλλη βδομάδα θα αρχίσουν να γίνονται οι διορθώσεις στην καρτέλα του ΤΣΜΕΔΕ, τώρα που ολοκληρώθηκε η ανάρτηση των εισφορών το site του ΕΦΚΑ. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Μια εισφορά ως μισθωτός θα πληρώσεις, θα αγνοήσεις το ειδοποιητήριο από τη μέρα που είσαι μισθωτός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.