Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Directionless said:

 

@dimvoud Θα έλεγα να τους πρωτοκολλησεις μια αίτηση με τη σύμβαση σου, καθώς και την αναγγελία από ΟΑΕΔ. Κανονικά αυτό δεν θα χρειαζόταν να το κανεις, αλλά επειδή έχουμε μπλέξει εξ όσων φαίνεται με το όλο μπάχαλο του ασφαλιστικού, δυστυχώς θα πρέπει να το τρέξεις. 

Directionless ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μετα από επίσκεψη στον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου (εκει ειναι το τμημα που χρεωνει τις καρτελες μας), με ενημερωσαν οτι οι εκκαθαρισεις μισθωτων θα φανουν μετα τις 25-11-2018 για ολους. 

 

Προϋποθεση ειναι να εχει ενημερωθεί το ΤΣΜΕΔΕ για το εργασιακο καθεστως του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, [email protected] said:

Καλημερα

 

Μετα από επίσκεψη στον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου (εκει ειναι το τμημα που χρεωνει τις καρτελες μας), με ενημερωσαν οτι οι εκκαθαρισεις μισθωτων θα φανουν μετα τις 25-11-2018 για ολους.  

 

Προϋποθεση ειναι να εχει ενημερωθεί το ΤΣΜΕΔΕ για το εργασιακο καθεστως του καθενος. 

Δηλαδή η "διαδικασία εκκαθάρισης" που λέει το μύνημα θα "εξελίσσεται" μέχρι τις 25-11-2018;

Με το χέρι τα υπολογίζουν;

Τέλος πάντων αφού περιμέναμε 2 χρόνια για το προφανές, μια ακόμα εβδομάδα δεν είναι τίποτα.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί είναι προϋπόθεση να έχει ενημερωθεί από εμάς το ΤΣΜΕΔΕ για το εργασιακο μας καθεστώς αφού έχουν όλα τα στοιχεία να το κάνουν μόνοι τους. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, mfrantz said:

Δηλαδή η "διαδικασία εκκαθάρισης" που λέει το μύνημα θα "εξελίσσεται" μέχρι τις 25-11-2018;

Με το χέρι τα υπολογίζουν;

Τέλος πάντων αφού περιμέναμε 2 χρόνια για το προφανές, μια ακόμα εβδομάδα δεν είναι τίποτα.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί είναι προϋπόθεση να έχει ενημερωθεί από εμάς το ΤΣΜΕΔΕ για το εργασιακο μας καθεστώς αφού έχουν όλα τα στοιχεία να το κάνουν μόνοι τους. 

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως!!! Υποτίθεται σύμφωνα με την εγκύκλιο, αν δεν κάνω λάθος, ότι αίτηση χρειάζεται μόνο για την συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης και όχι για την ενημερωση του ασφαλιστικού φορέα για το καθεστώς εργασίας του καθενός. Αυτά έπρεπε να τα έχουν βρει από μόνοι τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις πολιτισμένες χώρες θα έπρεπε, η δικιά μας περίπτωση σηκώνει ενστάσεις. Έτυχε κατά τύχη (δική μου κι όχι του υπαλλήλου) να σηκώσει το τηλέφωνο που επιχείρησα άνθρωπος από το τμήμα εισφορών και μου απάντησε ότι όσο κι αν μου φαίνεται περίεργο η αίτηση μου (Ιούνιος 2018) είναι πολύ πρόσφατη για να την έχει εξετάσει. Μόνο αυτός είχε να εξετάσει (τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενά του) καμιά 6.000 αιτήσεις μεταβολής στοιχείων και παράλληλα να εξυπηρετεί στο γκισέ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδερφοι!

Παρακολουθώ τη συζήτησή σας εδώ και πολύ καιρό μιας και ανήκω κι εγώ στην ίδια κατηγορία. Έχω κάνει διακοπή εργασιών στις 31/03/2017 και από 01/04/2017 κι έπειτα είμαι πλέων μόνο μισθωτός μηχανικός έως και σήμερα.  Έχω καταθέσει τη διακοπή εργασιών από την εφορία και την πρόσληψή μου ως μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νικης και έχω στείλει τα ίδια δικαιολογητικά πολλές φορές στα γνωστά email του ΕΦΚΑ.

Δυστυχώς μετά την πολυαναμενόμενη εκκαθάριση για το 2017 που αναρτήθηκε σήμερα στη σελίδα του ΕΦΚΑ δεν βλέπω καμία απολύτως βελτίωση στο πρόβλημα. Το σύστημα με βλέπει σαν μισθωτό-αυτοαπασχολούμενο, συνεχίζει να εκδίδει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία και πλέων έχουν υπολογισθεί και 5 Δόσεις Εκκαθάρισης για το 2017 με την πρώτη δόση να λήγει 31/12/2018...       τι να πω????

Συνεχίζεται το πρόβλημα και σε εσάς ή είδατε κάποια λύση σήμερα?? Μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά? 

Ο παραλογισμός νομίζω πως συνεχίζεται κανονικότατα...

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kapikoy said:

Καλησπέρα συνάδερφοι!

Παρακολουθώ τη συζήτησή σας εδώ και πολύ καιρό μιας και ανήκω κι εγώ στην ίδια κατηγορία. Έχω κάνει διακοπή εργασιών στις 31/03/2017 και από 01/04/2017 κι έπειτα είμαι πλέων μόνο μισθωτός μηχανικός έως και σήμερα.  Έχω καταθέσει τη διακοπή εργασιών από την εφορία και την πρόσληψή μου ως μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νικης και έχω στείλει τα ίδια δικαιολογητικά πολλές φορές στα γνωστά email του ΕΦΚΑ.

Δυστυχώς μετά την πολυαναμενόμενη εκκαθάριση για το 2017 που αναρτήθηκε σήμερα στη σελίδα του ΕΦΚΑ δεν βλέπω καμία απολύτως βελτίωση στο πρόβλημα. Το σύστημα με βλέπει σαν μισθωτό-αυτοαπασχολούμενο, συνεχίζει να εκδίδει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία και πλέων έχουν υπολογισθεί και 5 Δόσεις Εκκαθάρισης για το 2017 με την πρώτη δόση να λήγει 31/12/2018...       τι να πω????

Συνεχίζεται το πρόβλημα και σε εσάς ή είδατε κάποια λύση σήμερα?? Μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά? 

Ο παραλογισμός νομίζω πως συνεχίζεται κανονικότατα...

Όλα σωστά τα έχεις κάνει. Τα ίδια και σε εμάς.

Η ενημέρωση που είχαμε από τον ΣτΠ είναι ότι οι του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ), ακόμα βρίσκονται στο 2017 σε ό,τι αφορά την αλλαγή καθεστώτος απασχόλησης. Φαντάσου μόνο ότι πρόκειται για χιλιάδες αιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.