Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Αυτό αφορά τους (πάλαι ποτέ νέους ασφαλισμένους, δηλαδή τούς μετά την 1-1-1993 - (νόμος Σιούφα), όπου σε μια διάταξή του προβλέπονταν ότι όποιος ήταν μισθωτός, παρά το γεγονός ότι πλήρωνε κανονικά εισφορές στο τ.ΙΚΑ, εάν είχε κάνει και παράλληλη έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία (π.χ. είχε εκδώσει μπλοκάκι), τότε όφειλε να ασφαλιστεί και στον ΟΑΕΕ. Επειδή την υποχρέωση αυτή πολλοί δεν την γνώριζαν είδαν ξαφνικά τρελές οφειλές στον τ.ΟΑΕΕ.

Ομοίως και πολλοί μηχανικοί έχουν δημιουργήσει χρέη που βρίσκονταν ανάμεσα σε τ.ΤΣΜΕΔΕ και τ.ΟΑΕΕ/τ.ΙΚΑ επειδή είχαν και μια δραστηριότητα εμπορικού τύπου, συναφή με το επάγγελμα του μηχανικού αλλά δεν είχαν πάρει ή δεν μπόρεσαν να πάρουν σχετική απαλλαγή από τον τ.ΟΑΕΕ, αλλά σε πρώτη φάση απ' ότι κατάλαβα θα βγουν εγκύκλιοι σχετικά με τον τ.ΟΑΕΕ. Ειπώθηκε όμως ότι έκδοση υπουργικών αποφάσεων θα συνεχιστεί για επιπλέον κατηγορίες ασφαλισμένων.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν είχε γίνει ακόμα η πρώτη εκκαθάριση των εισφορών (παράλληλη απασχόληση, κλείσιμο βιβλίων κλπ) φαίνεται ότι ίσως κάτι πάει να γίνει μετά από σχεδόν 2 χρόνια:

Το βλέπει αυτό κανείς άλλος που περιμένει εκκαθάριση;

 

efka.JPG

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι και σε εμένα έτσι είναι.

είναι για όλους όσους είχαν παράλληλα μισθωτή εργασία  ή παρ. 9 αρθου 39... για τους οποίους δεν είχε γίνει η εκκαθα΄ριση ακόμα

Ευτυχώς που το ανέφερες γιατί απο την στιγμή που για εμένα ενημέρωσαν το σύστημα μετά το κλείσιμο των βιβλίων και αφαίρεσαν όλα τα λανθασμένα ειδοποιητήρια δεν το έλεγχα

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mfrantz said:

Για όσους δεν είχε γίνει ακόμα η πρώτη εκκαθάριση των εισφορών (παράλληλη απασχόληση, κλείσιμο βιβλίων κλπ) φαίνεται ότι ίσως κάτι πάει να γίνει μετά από σχεδόν 2 χρόνια:

Το βλέπει αυτό κανείς άλλος που περιμένει εκκαθάριση;

 

efka.JPG

Αμήν. Μπράβο και ευχαριστώ για την ενημέρωση. Παλεύω εδώ και 2 χρόνια και ακόμα δεν έχει βγει άκρη(με όλες τις προβλεπόμενες κινήσεις από μέρους μου). Αυτό βγάζει και σε μένα αλλά και στη γυναίκα μου. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Και σε μένα αυτό βγάζει. Έχει γίνει σε κάποιο συνάδελφο η εκκαθάριση κι αν ναι, πότε περίπου είχε κάνει την αίτηση? Για να κάνουμε μια εκτίμηση πόσο ακόμη θα αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα: 

Εργάζομαι σε μια εταιρεία ως μισθωτός μηχανικός κανονικά με πρόσληψη. Μπαίνοντας όμως στο site του ΕΦΚΑ είδα ότι μου χρεώνουν κανονικά τις εισφορές ως ελεύθερο επαγγελματία, ενώ δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος στην εφορία!! Πρέπει να κινήσω κάποια διαδικασία για να σταματήσει να συμβαίνει αυτό η θα γίνει αυτόματα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα κι από μένα.

Και σε μένα αυτό βγάζει. Έχει γίνει σε κάποιο συνάδελφο η εκκαθάριση κι αν ναι, πότε περίπου είχε κάνει την αίτηση? Για να κάνουμε μια εκτίμηση πόσο ακόμη θα αναμένουμε.

Ακριβώς αυτό μπήκα να ρωτήσω και εγώ. Εμάς ήταν 01/2018 (η δεύτερη, με όλα τα απαραίτητα επισυνημμένα). Υπήρξε και μια πρώτη (αίτηση - ενημέρωση για κλείσιμο βιβλίων) τον 1ο του 2017. Όπως είπα και πιο πάνω, ίδιο status με τους άλλους συναδέλφους (είναι σε διαδικασία εκκαθάρισης). 

@dimvoud Θα έλεγα να τους πρωτοκολλησεις μια αίτηση με τη σύμβαση σου, καθώς και την αναγγελία από ΟΑΕΔ. Κανονικά αυτό δεν θα χρειαζόταν να το κανεις, αλλά επειδή έχουμε μπλέξει εξ όσων φαίνεται με το όλο μπάχαλο του ασφαλιστικού, δυστυχώς θα πρέπει να το τρέξεις. 

Edited by Directionless
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.