Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

On 11/1/2019 at 3:26 ΜΜ, kyrtoner2 said:

Έχω κλείσει βιβλία εφορία από Μάρτιο 2018 και έχω κάνει αίτηση να συνεχίσω προεραιτικά την ασφάλισή μου έκτοτε, η οποία δεν έχει προχωρήσει.  Σε συζήτησή μου περί αυτού τέλη Δεκεμβρίου με τον διευθυντή του Τμήματος Ασφάλισης, μου ανέφερε ότι θα αναθέσουν σε εταιρία μηχανογράφησης όλα τα θέματα που αφορούν κλειστά βιβλία στην εφορία  και παρόμοια ζητήματα, με στόχο πολλά από τα θέματα  συνέχισης/διακοπής ασφάλισης να κλείσουν τον Φεβρουάριο του 2019. Αν και με τα όσα διαβάζω εδώ μέσα πολύ αμφιβάλλω ότι ισχύει, θεώρησα σωστό να το αναφέρω ως ενδεχόμενο.

Φρέσκος είσαι, στην ίδια κατάσταση απο το καλοκαίρι του 2017 και μετά απο 3 επιδρομές στο ΤΣΜΕΔΕ, ακόμα τίποτα......

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dejandroga said:

Φρέσκος είσαι, στην ίδια κατάσταση απο το καλοκαίρι του 2017 και μετά απο 3 επιδρομές στο ΤΣΜΕΔΕ, ακόμα τίποτα......

 

Γάγγραινα η κατάσταση με το ΤΕΩΣ ΤΣΜΕΔΕ, έχω υποβάλλει αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση αναδρομικά από 01/01/2017 τον Φεβρουάριο 2018 , σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν. 4483/2017 λίγο πριν εκδοθεί η υπ’ αριθμ. 16 εγκύκλιος ,Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./291/382406 (ΘΕΜΑ: «Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ– ΤΑΝ (δικηγόρων) από την ιδιότητα»), χωρίς να γνωρίζω μέχρι σήμερα την έκβασή της.

Το Μάρτιο του 2018 ξεκίνησα να εργάζομαι ως μισθωτός μέχρι το Νοέμβριο του 2018. Υπέβαλλα εκ νέου αίτηση για συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης μετά το Νοέμβριο του 2018 , γνωρίζοντας ωστόσο σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν.4483/2017πως κάποιος έχει δικαίωμα να ενταχθεί μία φορά στην προαιρετική ασφάλιση. Η προαναφερθείσα εγκύκλιος σε συνδυασμό με το υπ’ αριθμ. Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./929/1206151 (ΘΕΜΑ: Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων τ. ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και τ. ΕΤΑΑ – ΤΑΝ από την ιδιότητα κατ’ εφαρμογή του άρθρου 20 ν. 4488/2017), δεν διευκρινίζει τι συμβαίνει μετά τη λήξη της μισθωτής εργασίας.

Σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./929/1206151 γίνεται ξεκάθαρο ότι δεν τρέχει παράλληλα η μισθωτή εργασία με την προαιρετική ασφάλιση. Τι συμβαίνει μετά;

D_ASF_929_1206151-15102018.pdf

EGK_16_20180316.pdf

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gmangina86 said:

Σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./929/1206151 γίνεται ξεκάθαρο ότι δεν τρέχει παράλληλα η μισθωτή εργασία με την προαιρετική ασφάλιση. Τι συμβαίνει μετά;

Μετά θα συμβεί ότι και πρίν. Εάν έχεις κάνει αίτηση για συνέχιση πρίν θα ισχύει και μετά. Ουσιαστικά, ο λόγος που χρειαζεται να κάνεις αίτηση μόνο μια φορά είναι ότι απο την στιγμή που επιλέγεις προαιρετική, παραμένεις σε αυτό το καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

, Συνάδελφοι καλησπέρα,η ασφαλιστική ικανότητα έχει ανανεωθεί σε εσάς μέχρι το 2020???Γιατί με εμένα έχει μείνει ακόμα μέχρι 28-2-2019.....,και απλά με όλες αυτές τις καταστάσεις ανησυχώ......

Link to comment
Share on other sites

.. μια από τα ίδια...

Αν κρίνω από το παρακάτω (από πέρσι) η ενημέρωση καθυστέρησε 20 ημέρες (20/3/2018) και δόθηκε αναδρομικά από 1/3/2018.

Αναφορικά λοιπόν στο διάστημα αυτό των 20 ημερών:
αν είχε εμφανισθεί η ημερομηνία 1/3/2018 χωρίς να είχε ενημερωθεί το πεδίο "Ημερομηνία ενημέρωσης" οπότε είχαμε και ασφαλιστική ικανότητα
ή
υπήρχε κενό (20 ημέρες) που δεν είχαμε ασφαλιστική ικανότητα ...δεν το γνωρίζω

... διότι για το 2017 και το 2016 που είχα κρατήσει μου εμφάνιζε (αλλά και σε συναδέλφους που είχαμε δει) μέχρι "31/12/9999" και "επ' αόριστο" αντίστοιχα....

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μισθωτός και οχι Ε/Ε, μου είχε βγάλει το σύστημα να πληρώσω διπλές εισφορές και μετά απο αίτηση μου στο ΤΣΜΕΔΕ να κρατήσω την ιδιότητα μόνο του μισθωτου και οχι του Ε/Ε, έγινε εκκαθάριση και διαγράφηκαν. Ωστόσο σήμερα βλέπω πάλι οτι για 1/19 μου έχει βγάλει εισφορά. Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostasiour said:

Είμαι μισθωτός και οχι Ε/Ε, μου είχε βγάλει το σύστημα να πληρώσω διπλές εισφορές και μετά απο αίτηση μου στο ΤΣΜΕΔΕ να κρατήσω την ιδιότητα μόνο του μισθωτου και οχι του Ε/Ε, έγινε εκκαθάριση και διαγράφηκαν. Ωστόσο σήμερα βλέπω πάλι οτι για 1/19 μου έχει βγάλει εισφορά. Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Και εγώ μισθωτός από 1/1/2019 με αίτηση διαγραφής στον ΕΦΚΑ εντός 1/2019, μου έστειλαν κανονικά εισφορές μη μισθωτού παρ'ότι η εταιρεία μου έχει υποβάλει ΑΠΔ. Σε ερώτηση που τους έκανα κατά την διαγραφή μου ως ΕΕ, μου ανέφεραν ότι υπάρχει καθυστέρηση σε ότι αφορά τις αιτήσεις και ότι το πρόβλημα θα λυθεί με την εκκαθάριση του 2019 (μάλλον πάμε για το 2020). Οπότε δεν πληρώνω καμία εισφορά εντός 2019, εκτός αν βγάλει εισφορές το ΕΤΕΑΕΠ για αναδρομικά του 2017 και του 2018.

Σε ότι αφορά την ασφαλιστική ικανότητα, θεωρώ ότι δίνεται και μετά τις 28/02 για 1 έτος λόγω του ν.4529/2018. Παραθέτω το συγκεκριμένο κομμάτι:

Άρθρο 23. Χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας για υγειονομική περίθαλψη. 1.α. Στον άμεσα ασφαλισμένο και στα μέλη οικογενείας του χορηγείται ασφαλιστική ικανότητα και παροχές υγειονομικής περίθαλψης σε είδος εφόσον: ββ)ο μη μισθωτός έχει συμπληρώσει τουλάχιστον τρεις (3) μήνες ασφάλισης κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου και έχουν καταβληθεί οι απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το ν. 4387/2016.

Μιλάμε για κανονικό μπάχαλο το όλο σύστημα του ΕΦΚΑ! Κανονικά αυτά θα έπρεπε να λύνονται άμεσα. Όχι να περιμένουμε το 2020 και να τρέχουν διπλές εισφορές. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts έχω κλείσει βιβλία στη ΔΟΥ από το 12/2015 και εργάζομαι ως μισθωτός πλέον (έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες διαδικασίες στο ΤΣΜΕΔΕ) ,αλλά εξακολουθούν στον ΕΦΚΑ και βγάζουν ειδοποιητήρια. Τώρα είδα ότι έχουν βγεί και κάτι εισφορές στο ΕΤΕΑΕΠ!

Αυτά θα πρέπει να πληρωθούν, ή όταν ενημερωθεί το σύστημα του ΕΦΚΑ (όπως μου λένε από το ΕΦΚΑ) θα διαγραφούν και αυτά του ΕΤΕΑΕΠ?

 

Σας ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.