Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

On 28/6/2019 at 12:02 ΜΜ, Ghostrider said:

@gmangina86 Καλημέρα. Αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση έχω κάνει & γω τον 02/2018.
Η απάντηση περί διαγραφής μου από τον ΕΦΚΑ στηρίζεται σε μια παλιότερη μ αίτηση που είχα κάνει σχετικά με τη διαγραφή λανθασμένων ειδοποιητηρίων ελ. επαγγελμ. ενώ ήμουν σε καθεστώς μισθωτής εργασίας (κλειστά βιβλία).
Η συστημένη επιστολή όντως αφορά απάντηση επί του άρθρου 20 του Ν.4488/2017. 
Με την 1η ευκαιρία θα την ανεβάσω.

 

Edit: @gmangina86 δες συνημμένο.

1.JPG

Καλησπέρα,

μου ήρθε ακριβώς η ίδια επιστολή χθες και δεν ξέρω τι σημαίνει για μένα και αν (και τι) πρέπει να κάνω κάτι. Εγώ έχω κάνει πάυση εργασιών στη ΔΟΥ στις 15/12/2016 και άρχισα να δουλεύω ως μισθωτός (και συνεχίζω στον ίδιο εργοδότη έως και σήμερα χωρίς διακοπή) στις 3/1/2017. Τον Ιούνιο του 2017 είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ και είχα καταθέσει μία αίτηση για να διαγραφούν τα παράνομα ειδοποιητήρια που μου έστελναν μέσα στο 2017 ως Ελεύθερο Επαγγελματία ενώ ήμουν πλέον μισθωτός και είχα κλείσει τα βιβλία. Δεν έκανα άλλη σχετική ενέργεια και όντως κάποια στιγμή σταμάτησαν να μου στέλνουν ειδοποιητήρια και διέγραψαν τις όποιες παλιές (και παράνομες) εφειλές που φαίνονταν ότι είχα το 2017.

Τώρα τι σημαίνει αυτή η επιστολή ότι έχω διαγραφεί από τα Μητρώα Ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ; Δεν είναι ο Ενιαίος Φορέας Ασφάλισης όλων; Αφού είμαι μισθωτός πως είναι δυνατόν να είμαι στον ΕΦΚΑ; Που ανήκω δηλαδή; Τι καταλαβαίνετε εσείς πως ΄σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω άλλο;

Link to comment
Share on other sites

@kdimakisκαλησπέρα. Προσωπικά, βρήκα την επιστολή ολίγον αόριστη, εξού και επισκέφθηκα το πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ σήμερα το πρωί.

Η παρούσα, λοιπόν, επιστολή αφορά σε διαγραφή από τα Μητρώα Ασφαλισμένων Μη Μισθωτών του ΕΦΚΑ (εφόσον την 01.01.2017 ήσασταν μισθωτός & είχατε κλειστά βιβλία, όπως μου εξήγησαν - ίδια περίπτωση και εγώ). Συνεπώς, μου επιβεβαίωσαν την ορθότητα της επιστολής & προχωράμε. Πάντως, το κείμενο της επιστολής έπρεπε να έχει πιο σαφές περιεχόμενο & να είναι πιο ακριβές και όχι να μας κάνει να ψαχνόμαστε. 5-10 λεξούλες παραπάνω δε θα ρίξουν έξω τον προϋπολογισμό των εκτυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

μήπως απλά εννοεί οτι εχετε διαγραφεί απο τα μητρώα του ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ? (στην ουσία δεν σας βλέπει σαν μη μισθωτό πλέον)

εξάλλου και στην πράξη εφκα μισθωτών και εφκα μη μισθωτών μέσα στον παραλογισμό του όλου θέματος είναι κάτι το διαφορετικό (και μπορεί να το διασπιστώσει κάποιος χρειαστεί να ζητήσει κάποια βεβαίωση, όπου σε στέλνουν απο τον "ενα εφκα" στον "αλλο εφκα"

κάτι μου λέει οτι μια τετοια επιστολή είναι καθ'οδον και για εμένα

 

edit: ταυτόχρονα απάντησε και ο Ghostrider με την επίσημη απάντηση 

οπότε απο οτι καταλαβαίνω πράγματι δεν εχει καμια ουσία η επιστολή και απλά ενημερώνει για την αλλαγή κατάστασης και επίσημα

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Alex259 said:

μήπως απλά εννοεί οτι εχετε διαγραφεί απο τα μητρώα του ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ? (στην ουσία δεν σας βλέπει σαν μη μισθωτό πλέον)

εξάλλου και στην πράξη εφκα μισθωτών και εφκα μη μισθωτών μέσα στον παραλογισμό του όλου θέματος είναι κάτι το διαφορετικό (και μπορεί να το διασπιστώσει κάποιος χρειαστεί να ζητήσει κάποια βεβαίωση, όπου σε στέλνουν απο τον "ενα εφκα" στον "αλλο εφκα"

κάτι μου λέει οτι μια τετοια επιστολή είναι καθ'οδον και για εμένα

 

edit: ταυτόχρονα απάντησε και ο Ghostrider με την επίσημη απάντηση 

οπότε απο οτι καταλαβαίνω πράγματι δεν εχει καμια ουσία η επιστολή και απλά ενημερώνει για την αλλαγή κατάστασης και επίσημα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εγώ αυτό καταλαβαίνω λογικά αλλά καλό είναι να έχουμε μια επίσημη και έγκυρη απάντηση/διευκρίνηση. Νομίζω η επίσκεψη και απάντηση που πήρε ο ghostrider το επιβεβαιώνει αλλά έστειλα και εγώ ένα mail προς την κα. Δ. ΤΗΛΕΛΗ, που αναφέρει η επιστολή που έλαβα, περιμένοντας και την γραπτή τους διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που πήρα από το [email protected] που ανέφερε η επιστολή ως e-mail επικοινωνίας:

 "Delivery has failed to these recipients or groups:

[email protected]
The recipient's mailbox is full and can't accept messages now. Please try resending this message later, or contact the recipient directly."

:-)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@kdimakis τα λέει όλα η απάντηση από το ανύπαρκτο email.

(Η αποστολή email ήταν η 1η μου κίνηση κατά την παραλαβή της επιστολής, αλλά επειδή εκνευρίστηκα απίστευτα, δεν το ανέφερα για να μην ξαναεκνευριστώ)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα αυτό το χαρτί διαγραφής από τον ΕΦΚΑ(ΤΣΜΕΔΕ), όπως πιστεύω θα έρθει σε όλους ἠταν ελεύθεροι επαγγελματίες έως 1-1-2017 και μετά ήταν μισθωτοί.

Τραγικά γραμμένο, ούτε να γράψουν σαφώς το  μη μισθωτών δεν μπορούν.Αν είναι όντως έτσι.

Τώρα που η νέα κυβέρνηση λέει θα καταργήσει το νόμο Κατρούγκαλου νομίζω πως θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα εμείς η συγκεκριμένη κατηγορία που μας έχουν έρθει αυτά τα χαρτιά, που εμφανιζόμαστε ασφαλισμένοι στον ΕΦΚΑ αλλά και διαγραμμένοι από τον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ, προβλέπω νέα μπλεξίματα στο μέλλον.Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

13 Ο χρόνος της προαιρετικής ασφάλισης λογίζεται ως αναγνωριζόμενος χρόνος;

O χρόνος της προαιρετικής ασφάλισης δεν λογίζεται ως αναγνωριζόμενος χρόνος, και, ως εκ τούτου, δεν συνυπολογίζεται στο προβλεπόμενο, κατά περίπτωση, ανώτατο όριο αναγνωριζόμενων χρόνων ασφάλισης. Ο εν λόγω χρόνος, επίσης, δεν συνυπολογίζεται για τη συμπλήρωση των χρονικών προϋποθέσεων προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης των άρθρων 18, 37 και 96 παρ.2 του Ν. 4387/16.

 

Το παραπάνω τί σημαίνει ακριβώς; Ότι η προαιρετική ασφάλιση δεν είναι αναγνωριζόμενος χρόνος για σύνταξη (θα τρελαθούμε τελείως;) ή κάτι συγκεκριμένο "δεν συνυπολογίζεται στο προβλεπόμενο, κατά περίπτωση, ανώτατο όριο αναγνωριζόμενων χρόνων ασφάλισης";

Επίσης τα άρθρα 18, 37 και 96 που είναι όροι και προϋποθέσεις για την συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης τί αναφέρουν;

https://www.efka.gov.gr/el/aposyndese-tes-asphalises-ton-aytoapascholoymenon-proen-etaa-tsmede-kai-etaa-tan-dikegoron-apo-ten

 

ΥΓ Απ' όσο βλέπω τώρα τα ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ λήγουν στις 15 κάθε μήνα και όχι στο τέλος του!

 

 

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Homer said:

ΥΓ Απ' όσο βλέπω τώρα τα ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ λήγουν στις 15 κάθε μήνα και όχι στο τέλος του!

Είναι ειδική/μεμονωμένη περίπτωση, αφορά του Μαΐου '19 που καθυστέρησε να εκδοθεί (εκδόθηκε 9/7/19).

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos  Α ok. Aν έχεις και καμιά απάντηση για το κουφό έτσι όπως το γράψαν, για τον μη αναγνωριζόμενο χρόνο ασφάλισης ευχαρίστως.

Απ' όσο είδα και στο ΕΤΕΑΕΠ βγήκαν αρκετοί μήνες μαζεμένοι που δεν είχαν βγει. Τους είδα στις οφειλές μου.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.