Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ο οποίος επι αρκετά χρόνια ήμουν και μισθωτός αλλά και δραστηριοποιούμουν και στο ελεύθερο επάγγελμα παράλληλα (μπλοκάκι). Τα τελευταία 4-5 έτη αμειβόμουν μόνο με μπλοκ και δεν είχα (ή έχω) κάποια μισθωτή υπηρεσία.

Κατόπιν των εξελίξεων με το ασφαλιστικό στον κλάδο μας, προχώρησα στις 20/2/2017 σε εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ με ημερομηνία διακοπής 31/12/2016.

Την επομένη (21/2/2017), προσήλθα στο ΤΣΜΕΔΕ όπου και με ενημέρωσαν τα ακόλουθα:
• Δεν χρειάζεται κάποια ενημέρωση δική τους ή του ΕΦΚΑ. Η όποια ενημέρωση διακοπής θα γίνει αυτόματα από τη ΓΓΠΣ στον ΕΦΚΑ.
• Καθώς από 1/1/2017 δεν θα έχω κάποια δραστηριότητα (μισθωτή ή ελεύθερο επάγγελμα λόγω έλλειψης βιβλίων) θα πρέπει να πληρώσω το ελάχιστο ποσό του πλαφόν του ΕΦΚΑ κάθε μήνα και όχι αυτό που μου έχει υπολογιστεί στο ειδοποιητήριο που έχω λάβει. Θα μπορώ να πληρώσω δε το ελάχιστο ποσό (~225 Ευρώ/μήνα) βάσει της υφιστάμενης ταυτότητας πληρωμής για το πλήρες ποσό που έχω λάβει με το ειδοποιητήριο

Κατόπιν των ανωτέρω, κάλεσα σήμερα τον ΕΦΚΑ όπου και με ενημέρωσαν ότι δεν ισχύει η ανωτέρω πληροφόρηση από το ΤΣΜΕΔΕ περί καταβολής του ελαχίστου πλαφόν αλλά θα πρέπει να πληρώσω πλήρως και κανονικά το πρώτο (τουλάχιστον) εξάμηνο βάσει του τι έχει ήδη υπολογιστεί στο ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βάσει 2015 και κατόπιν όταν εκκαθαριστεί το 2016 θα συμψηφιστεί το ποσό που θα έχω καταβάλει βάσει του νέου υπολογισμού. Αυτό σημαίνει ότι (στην περίπτωση που μέχρι τότε δεν έχω ανοίξει εκ νέου μπλοκ ή έχω γίνει μισθωτός) καθ’ όλο το έτος θα πληρώσω ασφαλιστικές εισφορές όπως είχαν αρχικά υπολογιστεί.
Ο όποιος συμψηφισμός προκύψει και αφορά το (άνεργο/ανενεργό) 2017, αυτός θα γίνει το 2018 και όχι κατά την εκκαθάριση του 2016!
Δηλαδή, αφού υποβάλουμε δηλώσεις στη ΔΟΥ και εκκαθαριστεί το 2016, θα συμψηφιστεί το ποσό εισοδημάτων του 2016 με ό,τι θα έχω καταβάλλει ώς τότε (βάσει του 2015 αν και χωρίς απασχόληση όλο το 2017)… ήτοι θα πρέπει το 2017 να πληρώσω το καταλογισθέν ποσό βάσει των εισοδημάτων 2015/2016 καίτοι δεν θα έχω εισοδήματα και όχι το ελάχιστο πλαφόν (~225 ευρώ/μήνα) αφού ούτε μισθωτός θα ειμαι αλλά και ούτε μπλοκ/ελεύθερο επάγγελμα θα ασκώ! Τέλος, ο ΕΦΚΑ δεν δέχεται διορθώσεις μέσω καταθέσεων διακοπής ΔΟΥ όπως με ενημέρωσαν οι υπάλληλοι εκει.

Κοινώς, καθώς ΔΕΝ έχουμε τη δυνατότητα προσωρινής αναστολής της άδειας ΤΕΕ ή αντίστοιχης εγκυκλίου όπως βγήκε πριν 10 μέρες για τους μισθωτούς μηχανικούς, για να μη θεωρούμαστε ότι δεν έχουμε επαγγελματική δραστηριότητα θα πρέπει να διαγραφούμε οριστικά από το ΤΕΕ και να απωλέσουμε την άδεια του μηχανικού (κατόπιν εξετάσεις εκ νέου κτλ). Πολύ σωστά έχει επισημανθεί από συναδέλφους ότι οι δικηγόροι και άλλοι επιστήμονες έχουν ρυθμίσει το εν λόγω τεράστιο πρόβλημα μέσω προσαρμογής της νομοθεσίας ή της δυνατότητας προσωρινής αναστολής, ένα αίτημα που χρονίζει στα μέλη του ΤΕΕ.

Εχω υποβάλει τα ανωτέρω και στο [email protected] καθώς από ό,τι διάβασα δίνονται κάποιες άλλες κατευθύνσεις/ερμηνείες .. αναμένω την απάντησή τους (θα ενημερώσω σχετικα όταν τη λάβω).

Αν κάποιος έχει κάποια άλλη εικόνα/ενημέρωση αναφορικά με τα ανωτέρω, ας τη μοιραστεί μαζί μας καθώς η κατάσταση ειναι απελπιστική (και αρύθμιστη προφανώς ή προφανώς ρυθμισμένη - διαλέγετε ό,τι θέλετε!)..

Link to comment
Share on other sites

 

Κατόπιν των ανωτέρω, κάλεσα σήμερα τον ΕΦΚΑ όπου και με ενημέρωσαν ότι δεν ισχύει η ανωτέρω πληροφόρηση από το ΤΣΜΕΔΕ περί καταβολής του ελαχίστου πλαφόν αλλά θα πρέπει να πληρώσω πλήρως και κανονικά το πρώτο (τουλάχιστον) εξάμηνο βάσει του τι έχει ήδη υπολογιστεί στο ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βάσει 2015 και κατόπιν όταν εκκαθαριστεί το 2016 θα συμψηφιστεί το ποσό που θα έχω καταβάλει βάσει του νέου υπολογισμού. Αυτό σημαίνει ότι (στην περίπτωση που μέχρι τότε δεν έχω ανοίξει εκ νέου μπλοκ ή έχω γίνει μισθωτός) καθ’ όλο το έτος θα πληρώσω ασφαλιστικές εισφορές όπως είχαν αρχικά υπολογιστεί.

Ο όποιος συμψηφισμός προκύψει και αφορά το (άνεργο/ανενεργό) 2017, αυτός θα γίνει το 2018 και όχι κατά την εκκαθάριση του 2016!

Δηλαδή, αφού υποβάλουμε δηλώσεις στη ΔΟΥ και εκκαθαριστεί το 2016, θα συμψηφιστεί το ποσό εισοδημάτων του 2016 με ό,τι θα έχω καταβάλλει ώς τότε (βάσει του 2015 αν και χωρίς απασχόληση όλο το 2017)… ήτοι θα πρέπει το 2017 να πληρώσω το καταλογισθέν ποσό βάσει των εισοδημάτων 2015/2016 καίτοι δεν θα έχω εισοδήματα και όχι το ελάχιστο πλαφόν (~225 ευρώ/μήνα) αφού ούτε μισθωτός θα ειμαι αλλά και ούτε μπλοκ/ελεύθερο επάγγελμα θα ασκώ! Τέλος, ο ΕΦΚΑ δεν δέχεται διορθώσεις μέσω καταθέσεων διακοπής ΔΟΥ όπως με ενημέρωσαν οι υπάλληλοι εκει.

 

Κοινώς, καθώς ΔΕΝ έχουμε τη δυνατότητα προσωρινής αναστολής της άδειας ΤΕΕ ή αντίστοιχης εγκυκλίου όπως βγήκε πριν 10 μέρες για τους μισθωτούς μηχανικούς, για να μη θεωρούμαστε ότι δεν έχουμε επαγγελματική δραστηριότητα θα πρέπει να διαγραφούμε οριστικά από το ΤΕΕ και να απωλέσουμε την άδεια του μηχανικού (κατόπιν εξετάσεις εκ νέου κτλ). Πολύ σωστά έχει επισημανθεί από συναδέλφους ότι οι δικηγόροι και άλλοι επιστήμονες έχουν ρυθμίσει το εν λόγω τεράστιο πρόβλημα μέσω προσαρμογής της νομοθεσίας ή της δυνατότητας προσωρινής αναστολής, ένα αίτημα που χρονίζει στα μέλη του ΤΕΕ.

 

 

 

καλά στα είπανε, αυτά έχω καταλάβει και εγω.

 

έχεις και μια 3 η επιλογή, να βρεις κάποιον να σε προσλάβει "μισθωτό μηχανικό"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελικά το εν λόγω πρόβλημα θα ξεκαθαρίσει γιατι οι διαγραφές από το ΤΕΕ είναι πολυ περισσότερες από τις εγγραφές (άρα υπάρχει απώλεια ασφαλισμένων που έχει γίνει μαζική).

 

Μια λύση στο πρόβλημα της εισφοράς θα ήταν να καταβάλουν οι συνάδελφοι που ειναι με κλειστά βιβλία μόνο την υγειονομική εισφορά (ένα 6.95% επί του 586 )  41ευρώ μηνιαίως και μόνο για όσο διάστημα λαμβάνουν επίδομα ανεργίας (αν το λαμβάνουν...).

 

Οι ανασφάλιστοι έχουν ένα κόστος ιδιαίτερα στην πρωτοβάθμια υγεία (αφού δεν πληρώνουν ότι καν συμμετοχή στα φάρμακα..!) άρα το να εξωθούμε ανθρώπους που δεν έχουν εισοδήματα στην μη ασφάλιση δεν ειναι και ότι καλύτερο για όλους μας τελικα.

Edited by abouts
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το νήμα και με έβαλε σε σκέψεις, βρε μπας και έχω και εγώ ΕΦΚΑ.

Ε ναι λοιπόν δεν το γλύτωσα και εγώ.

Έκλεισα βιβλία γύρω στις 20/1 με αναδρομική ισχύ 31/12/2016 από τις 10/1/2017 είμαι μισθωτός ως μηχανικός σε μία εταιρία και

παρόλα αυτά μου ήρθε ΕΦΚΑ για τον 1ο και τον 2ο με βάση υπολογισμού το 2015 και αναγραφόμενη ιδιότητα "αυτοαπασχολούμενος".

Θεωρητικά θα έπρεπε κάτι ίσως να πληρώσω για τις πρώτες 9 μέρες του χρόνου, αλλά όχι, δεν πρόκειται να γλυτώσω...

Έστειλα και εγώ email στο tax-help και περιμένω...

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω και δεν ξέρω αν τηλεφωνικά βγει κάποια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το νήμα και με έβαλε σε σκέψεις, βρε μπας και έχω και εγώ ΕΦΚΑ.

Ε ναι λοιπόν δεν το γλύτωσα και εγώ.

Έκλεισα βιβλία γύρω στις 20/1 με αναδρομική ισχύ 31/12/2016 από τις 10/1/2017 είμαι μισθωτός ως μηχανικός σε μία εταιρία και

παρόλα αυτά μου ήρθε ΕΦΚΑ για τον 1ο και τον 2ο με βάση υπολογισμού το 2015 και αναγραφόμενη ιδιότητα "αυτοαπασχολούμενος".

Θεωρητικά θα έπρεπε κάτι ίσως να πληρώσω για τις πρώτες 9 μέρες του χρόνου, αλλά όχι, δεν πρόκειται να γλυτώσω...

Έστειλα και εγώ email στο tax-help και περιμένω...

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω και δεν ξέρω αν τηλεφωνικά βγει κάποια άκρη...

 

Eίχαν φορτώσει τα δεδομένα για τον υπολογισμό πριν από την καταχώρηση στο μητρώο της ΔΟΥ της διακοπής εργασιών . Δεν έχεις υποχρέωση καταβολής εισφορών ως ατομική επιχείρηση επειδή από την 01/01/2017 και πέρα δεν υφίσταται ασφαλιστικός δεσμός . Εκτός και αν έχει κάποια παραξενιά το ταμείο σας , οπότε για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ δε γλιτώνεις την εισφορά .

Link to comment
Share on other sites

καλά στα είπανε, αυτά έχω καταλάβει και εγω.

 

έχεις και μια 3 η επιλογή, να βρεις κάποιον να σε προσλάβει "μισθωτό μηχανικό"

 

Αυτό υφίσταται και για part time απασχόληση ή για 2-3 ημερομίσθια πχ το μήνα (όχι πλήρη απασχόληση)?

 

Γιατι από ό,τι αντιλαμβάνομαι, εάν απασχολείσαι πχ 3 ημέρες το μήνα, για τις υπόλοιπες 27-28 είσαι ελεύθερος επαγγελματίας καθώς έχεις μητρώο μηχανικού..

Link to comment
Share on other sites

Eίχαν φορτώσει τα δεδομένα για τον υπολογισμό πριν από την καταχώρηση στο μητρώο της ΔΟΥ της διακοπής εργασιών . Δεν έχεις υποχρέωση καταβολής εισφορών ως ατομική επιχείρηση επειδή από την 01/01/2017 και πέρα δεν υφίσταται ασφαλιστικός δεσμός . Εκτός και αν έχει κάποια παραξενιά το ταμείο σας , οπότε για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ δε γλιτώνεις την εισφορά .

 

Δεν κατάλαβα Σωτήρη. Λες ότι λογικά θα πρέπει να αγνοήσω το ειδοποιητήριο; Ή θα πρέπει να κάνω κινήσεις μπας και "διορθωθεί" το ειδοποιητήριο ή ότι πρέπει να πληρωθεί για τον Ιανουάριο έστω και παράλογο - παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια μου είπαν και εμένα σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΦΚΑ. ο παραλογισμός έχει αγγίξει ταβάνι! αφού τις εισφορές 2016 τις έχουμε πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ, αυτές οι εισφορές που ζητούνται είναι για το 2017. Το 2017 δεν έχουμε επάγγελμα αφού έχουμε κλειστά βιβλία και δεν είμαστε μισθωτοί, αλλά πρέπει να πληρώσουμε εισφορές! Και ο νόμος λέει ότι εισφορές καλούνται να πληρώσουν όσοι έχουν εισόδημα που δημιουργεί υποχρέωση για εισφορές! αυτά μόνο στην Ελλάδα πρέπει να συμβαίνουν και μόνο για τους μηχανικούς! Αυτό που δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη είναι αν πχ τον Απρίλιο κάποιος γίνει μισθωτός, θα συνεχίσει να πληρώνει εισφορές όπως τον Ιαν-Μαρτιο ? ή θα αναλάβει ο εργοδότης του το 20% ? και αυτό το 20% θα υπολογίζεται επί του εισοδήματος που είχα το 2015 (και το 2016 όταν γίνει η εκκαθάριση)? Δηλ αν εγώ είχα (που δεν είχα αλλά λέμε) 50000 το 2015 ή το 2016,  νέος εργοδότης μου είναι υποχρεωμένος να πληρώσει για μένα 20% των 50.000€, δηλ για να με προσλάβει θα πρέπει να με ρωτάει και τι εισόδημα είχα περυσι για να δει τί θα του στοιχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν οι καταστατικές διατάξεις των επιμέρους/πρώην φορέων. Εφόσον με το καθεστώς του ΤΣΜΕΔΕ πληρώνατε με κλειστά βιβλία θα συνεχίσετε να πληρώνετε και με το καθεστώς του ΕΦΚΑ. Ο εργοδότης από οσο ξέρω πληρώνει με βάση το μηνιαίο μισθό και όχι με βάση το εισόδημα προηγούμενου έτους (αλλά για αυτό επιφυλάσσομαι..).

Πολλά πράγματα ειναι όντως παράλογα και δεν νομίζω ότι το βλέπουν προς όφελος του ασφαλισμένου/πολίτη...

Edited by abouts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.