Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Ωραια αν καταλαβα και να κλεισω βιβλια αυριο, που ειχα σκοπο να το κανω, δε σημαινει οτι θα πεσω στο ελαχιστο των εισφορων σαν μηχανικος χωρις εργασια. Θα συνεχισω να πληρωνω τα του 2015 - 2016 μεχρι το 2018 οπου θα γινουν οι νεες δηλώσεις.

 

Ρωτάω,

1) πες οτι προσλαμβάνομαι σαν μισθωτος με ανοικτα βιβλια τι γίνετε?

2) οτι προσλαβάνομαι σαν μισθωτος με κλειστα βιβλια απο αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε;;;

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του. Όπως έχουν ξανά αναφέρει συνάδελφοι το σύστημα αυτό θα είχε κάποια έστω λογικη αν βασιζόταν στα στοιχεία του προηγούμενου μήνα άντε τριμήνου(αν υπήρχε αντίστοιχη υποδομή φυσικά).Στα 1 και 2 χρόνια πριν μόνο προβλήματα δημιουργούνται που δε τα περίμεναν γιατί δεν έχουν δουλέψει ποτέ πραγματικά στη ζωή τους αυτοί που το γράψανε υποθέτω. Και ακόμα θα βγαίνουν και αλλά και αλλά ...

Πάντως ως μισθωτός όπως είπε και ο Σωτήρης δεν υπάγεσαι στα άρθρα των αυτοαπασχολούμενων ειναι βάσει μισθού (τρέχοντος).

Ως μισθωτός με ανοιχτά όμως εκεί έχεις εισφορές βάσει μισθού κύριες και έξτρα εισφορές από το ελεύθερο βασει κερδών (χωρίς τα ελάχιστα στη δεύτερη περίπτωση εφόσον τα καλύπτει η πρώτη)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μισθωτος μηχανικος απο 1/1/16 και παραλληλα ελευθερος επαγγελματιας.

Ο ΕΦΚΑ μεχρι και σημερα δεν εχει βγαλει ειδοποιητήριο.

 

Δεν υπαρχει λογικη..........

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μισθωτος μηχανικος απο 1/1/16 και παραλληλα ελευθερος επαγγελματιας.

Ο ΕΦΚΑ μεχρι και σημερα δεν εχει βγαλει ειδοποιητήριο.

 

Δεν υπαρχει λογικη..........

 

Δεν υπάρχει πραγματικά .

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός με ανοιχτά όμως εκεί έχεις εισφορές βάσει μισθού κύριες και έξτρα εισφορές από το ελεύθερο βασει κερδών (χωρίς τα ελάχιστα στη δεύτερη περίπτωση εφόσον τα καλύπτει η πρώτη)

  

Θα δούμε πως τελικά θα διαμορφωθεί η ιστορία με τη λεγόμενη παράλληλη ασφάλιση . Το βέβαιο είναι ότι επί παράλληλης ασφάλισης , υπάρχει η υποχρέωση ασφάλισης με πλήρεις εισφορές για το κύριο επάγγελμα (με βαση το εισόδημα) και για το άλλο ασφάλιση με πλήρεις εισφορές μεν αλλά επί του δηλούμενου εισοδήματος χωρίς να ισχύει το κατώτερο όριο πχ αν αυτό το επάγγελμα είναι αρμοδιότητος ΟΑΕΕ , έχουμε ασφάλιστρο 26,95% και αν το δηλούμενο εισόδημα είναι σε ετήσια βάση πχ  600 ευρώ , τότε θα υπάρχει ασφάλιστρο 600 χ 26,95 = 161,7 και μηνιαίο 13,48 ευρώ .

Από τον ΕΦΚΑ πάντως είναι σε εκρεμότητα η εγκύκλιος για τα θέματα αυτά. (της παράλληλης δραστηριότητας που μπορεί να είναι και πιο σύνθετη πχ μισθός , ΟΑΕΕ , ΕΤΑΑ και ΟΓΑ 0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υφίσταται και για part time απασχόληση ή για 2-3 ημερομίσθια πχ το μήνα (όχι πλήρη απασχόληση)?

 

Γιατι από ό,τι αντιλαμβάνομαι, εάν απασχολείσαι πχ 3 ημέρες το μήνα, για τις υπόλοιπες 27-28 είσαι ελεύθερος επαγγελματίας καθώς έχεις μητρώο μηχανικού..

 

 

Μιλάμε πάντα για ασφάλιση σαν μισθωτός μηχανικός. Μπορείς να πας στο ελάχιστο πακέτο 8 ωρης απασχόλησης 586 ευρω.

Μπορείς να πας και σε ημιαπασχόληση σαν μηχανικός (με μια επιφύλαξη, δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το τοπίο να θας σου ζητήσουν μια διαφορά σε σχέση με τα ελάχιστα που θεωρουν αυτοι)

 

Για μικρότερης διάρκειας απασχόληση απο την 4ωρη/ημέρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα πρόσληψης, συμβουλέψου εναν λογιστή

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αν καταλαβα και να κλεισω βιβλια αυριο, που ειχα σκοπο να το κανω, δε σημαινει οτι θα πεσω στο ελαχιστο των εισφορων σαν μηχανικος χωρις εργασια. Θα συνεχισω να πληρωνω τα του 2015 - 2016 μεχρι το 2018 οπου θα γινουν οι νεες δηλώσεις.

 

Ρωτάω,

1) πες οτι προσλαμβάνομαι σαν μισθωτος με ανοικτα βιβλια τι γίνετε?

2) οτι προσλαβάνομαι σαν μισθωτος με κλειστα βιβλια απο αύριο?

 

1)Ψάξε μια τελευταία εγκύκλιο που βγήκε, είναι λίγο μπερδεμένο. Λογικά κάτι θα πρέπει να πληρώσεις και για το μπλοκάκι

2)Εισφορές μισθωτού και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με τον ΕΦΚΑ...

Ξεκαθάρισαν τα πράγματα...

Δεν έχουν και αυτοί ιδέα.

Μου είπαν οι κοπέλες (με δύο μίλησα) "δεν μπορούμε να σου πούμε αν πρέπει να πληρώσεις το ειδοποιητήριο ή όχι".

Μου είπαν και κάτι για "εκκαθάριση", τους είπα τι εκκαθάριση ρε παιδιά, πλέον είμαι μισθωτός (ΜΟΝΟ) και είπαν

τότε κάτι για "πιστωτικό", όλα τα είχαμε, να περιμένουμε από τον ΕΦΚΑ να μας γυρίσει πίσω λεφτά...

 

ΠΑΡΑΝΟΙΑ... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με τον ΕΦΚΑ...

Ξεκαθάρισαν τα πράγματα...

Δεν έχουν και αυτοί ιδέα.

Μου είπαν οι κοπέλες (με δύο μίλησα) "δεν μπορούμε να σου πούμε αν πρέπει να πληρώσεις το ειδοποιητήριο ή όχι".

Μου είπαν και κάτι για "εκκαθάριση", τους είπα τι εκκαθάριση ρε παιδιά, πλέον είμαι μισθωτός (ΜΟΝΟ) και είπαν

τότε κάτι για "πιστωτικό", όλα τα είχαμε, να περιμένουμε από τον ΕΦΚΑ να μας γυρίσει πίσω λεφτά...

 

ΠΑΡΑΝΟΙΑ... δυστυχώς.

 

Σκοπίμως δεν εξηγούν προκειμένου να εισπράξουν ότι μπορούν. Είναι απαράδεκτη η τακτική τους αυτή . Οσα ανακοίνωσαν για εκκαθάριση και συμψηφισμούς είναι προβλήματικά σε σχέση με τα ισχύοντα στις διαδικασίες συμψηφισμών.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με τον ΕΦΚΑ...

Ξεκαθάρισαν τα πράγματα...

Δεν έχουν και αυτοί ιδέα.

Μου είπαν οι κοπέλες (με δύο μίλησα) "δεν μπορούμε να σου πούμε αν πρέπει να πληρώσεις το ειδοποιητήριο ή όχι".

Μου είπαν και κάτι για "εκκαθάριση", τους είπα τι εκκαθάριση ρε παιδιά, πλέον είμαι μισθωτός (ΜΟΝΟ) και είπαν

τότε κάτι για "πιστωτικό", όλα τα είχαμε, να περιμένουμε από τον ΕΦΚΑ να μας γυρίσει πίσω λεφτά...

 

ΠΑΡΑΝΟΙΑ... δυστυχώς.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να φτάσουμε στο πιστωτικό, που σημαίνει ότι δεν θα πάρουμε ποτέ λεφτά... και δεν λένε πληρώστε το ελάχιστο, χωρίς τοκογλυφικό επιτόκιο για τα υπόλοιπα που δεν θα πληρώσετε και στην εκκαθάριση θα ξεδιαλύνει η υπόθεση και εκεί να εφαρμοστεί το τοκογλυφικό επιτόκιο για τη μη πληρωμή! Είμαι σε ανάλογη κατάσταση περιπου με εσένα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τους δώσω τα παραπάνω που ζητούν αφού στο τέλος θα προκύψει ότι θα πρέπει να μου τα επιστρέψουν και στο μεταξύ αν δεν τους τα δώσω προσωρινά να με χρεώσουν και με 8% επιτόκιο. Δηλαδή μας χρησιμοποιούν ως δανειστές κανονικά, να τους τα δώσουμε τώρα .... για να μας τα δώσουν ??? ξανά μετά πίσω ??? θα τρελαθούμε εντελώς ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.