Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω γιατί να φτάσουμε στο πιστωτικό, που σημαίνει ότι δεν θα πάρουμε ποτέ λεφτά... και δεν λένε πληρώστε το ελάχιστο, χωρίς τοκογλυφικό επιτόκιο για τα υπόλοιπα που δεν θα πληρώσετε και στην εκκαθάριση θα ξεδιαλύνει η υπόθεση και εκεί να εφαρμοστεί το τοκογλυφικό επιτόκιο για τη μη πληρωμή! Είμαι σε ανάλογη κατάσταση περιπου με εσένα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τους δώσω τα παραπάνω που ζητούν αφού στο τέλος θα προκύψει ότι θα πρέπει να μου τα επιστρέψουν και στο μεταξύ αν δεν τους τα δώσω προσωρινά να με χρεώσουν και με 8% επιτόκιο. Δηλαδή μας χρησιμοποιούν ως δανειστές κανονικά, να τους τα δώσουμε τώρα .... για να μας τα δώσουν ??? ξανά μετά πίσω ??? θα τρελαθούμε εντελώς ?

Ρε παιδιά το επιτόκιο είναι όντως 8% για κάθε μήνα που περνάει;Κάπου άκουσα για 0,7%

Link to comment
Share on other sites

Ετήσιο επιτόκιο που ισούται με το επιτόκιο αναχρηματοδότησης της ΕΚΤ συν ένα περιθώριο 800 μονάδων βάσης (8%) υπολογισμένο σε ετήσια βάση. Τώρα αν θυμάμαι πρέπει να είναι 8,15% ή μηνιαία επιβάρυνση 0,68% για κάθε μήνα που περνά από την λήξη και χρέωνεται την πρώτη του μήνα και όχι στο τελος του μήνα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ο οποίος επι αρκετά χρόνια ήμουν και μισθωτός αλλά και δραστηριοποιούμουν και στο ελεύθερο επάγγελμα παράλληλα (μπλοκάκι). Τα τελευταία 4-5 έτη αμειβόμουν μόνο με μπλοκ και δεν είχα (ή έχω) κάποια μισθωτή υπηρεσία.

 

Κατόπιν των εξελίξεων με το ασφαλιστικό στον κλάδο μας, προχώρησα στις 20/2/2017 σε εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ με ημερομηνία διακοπής 31/12/2016.

 

Την επομένη (21/2/2017), προσήλθα στο ΤΣΜΕΔΕ όπου και με ενημέρωσαν τα ακόλουθα:

• Δεν χρειάζεται κάποια ενημέρωση δική τους ή του ΕΦΚΑ. Η όποια ενημέρωση διακοπής θα γίνει αυτόματα από τη ΓΓΠΣ στον ΕΦΚΑ.

• Καθώς από 1/1/2017 δεν θα έχω κάποια δραστηριότητα (μισθωτή ή ελεύθερο επάγγελμα λόγω έλλειψης βιβλίων) θα πρέπει να πληρώσω το ελάχιστο ποσό του πλαφόν του ΕΦΚΑ κάθε μήνα και όχι αυτό που μου έχει υπολογιστεί στο ειδοποιητήριο που έχω λάβει. Θα μπορώ να πληρώσω δε το ελάχιστο ποσό (~225 Ευρώ/μήνα) βάσει της υφιστάμενης ταυτότητας πληρωμής για το πλήρες ποσό που έχω λάβει με το ειδοποιητήριο

 

Κατόπιν των ανωτέρω, κάλεσα σήμερα τον ΕΦΚΑ όπου και με ενημέρωσαν ότι δεν ισχύει η ανωτέρω πληροφόρηση από το ΤΣΜΕΔΕ περί καταβολής του ελαχίστου πλαφόν αλλά θα πρέπει να πληρώσω πλήρως και κανονικά το πρώτο (τουλάχιστον) εξάμηνο βάσει του τι έχει ήδη υπολογιστεί στο ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βάσει 2015 και κατόπιν όταν εκκαθαριστεί το 2016 θα συμψηφιστεί το ποσό που θα έχω καταβάλει βάσει του νέου υπολογισμού. Αυτό σημαίνει ότι (στην περίπτωση που μέχρι τότε δεν έχω ανοίξει εκ νέου μπλοκ ή έχω γίνει μισθωτός) καθ’ όλο το έτος θα πληρώσω ασφαλιστικές εισφορές όπως είχαν αρχικά υπολογιστεί.

Ο όποιος συμψηφισμός προκύψει και αφορά το (άνεργο/ανενεργό) 2017, αυτός θα γίνει το 2018 και όχι κατά την εκκαθάριση του 2016!

Δηλαδή, αφού υποβάλουμε δηλώσεις στη ΔΟΥ και εκκαθαριστεί το 2016, θα συμψηφιστεί το ποσό εισοδημάτων του 2016 με ό,τι θα έχω καταβάλλει ώς τότε (βάσει του 2015 αν και χωρίς απασχόληση όλο το 2017)… ήτοι θα πρέπει το 2017 να πληρώσω το καταλογισθέν ποσό βάσει των εισοδημάτων 2015/2016 καίτοι δεν θα έχω εισοδήματα και όχι το ελάχιστο πλαφόν (~225 ευρώ/μήνα) αφού ούτε μισθωτός θα ειμαι αλλά και ούτε μπλοκ/ελεύθερο επάγγελμα θα ασκώ! Τέλος, ο ΕΦΚΑ δεν δέχεται διορθώσεις μέσω καταθέσεων διακοπής ΔΟΥ όπως με ενημέρωσαν οι υπάλληλοι εκει.

 

Κοινώς, καθώς ΔΕΝ έχουμε τη δυνατότητα προσωρινής αναστολής της άδειας ΤΕΕ ή αντίστοιχης εγκυκλίου όπως βγήκε πριν 10 μέρες για τους μισθωτούς μηχανικούς, για να μη θεωρούμαστε ότι δεν έχουμε επαγγελματική δραστηριότητα θα πρέπει να διαγραφούμε οριστικά από το ΤΕΕ και να απωλέσουμε την άδεια του μηχανικού (κατόπιν εξετάσεις εκ νέου κτλ). Πολύ σωστά έχει επισημανθεί από συναδέλφους ότι οι δικηγόροι και άλλοι επιστήμονες έχουν ρυθμίσει το εν λόγω τεράστιο πρόβλημα μέσω προσαρμογής της νομοθεσίας ή της δυνατότητας προσωρινής αναστολής, ένα αίτημα που χρονίζει στα μέλη του ΤΕΕ.

 

Εχω υποβάλει τα ανωτέρω και στο [email protected] καθώς από ό,τι διάβασα δίνονται κάποιες άλλες κατευθύνσεις/ερμηνείες .. αναμένω την απάντησή τους (θα ενημερώσω σχετικα όταν τη λάβω).

 

Αν κάποιος έχει κάποια άλλη εικόνα/ενημέρωση αναφορικά με τα ανωτέρω, ας τη μοιραστεί μαζί μας καθώς η κατάσταση ειναι απελπιστική (και αρύθμιστη προφανώς ή προφανώς ρυθμισμένη - διαλέγετε ό,τι θέλετε!)..

 

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

πριν από λίγο έλαβα την ακόλουθη απάντηση από το ΤΕΕ:

 

Αναμένουμε διευκρινήσεις από τον ΕΦΚΑ σχετικά με τις εισφορές που θα οφείλονται σε περιπτώσεις ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς παράλληλη άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας.

 

Μέχρι τότε (και αν βγει) η εγκύκλιος, ισχύουν τα όσα έχουν καταλογιστεί ήδη σαν να είναι ανοικτή η επαγγελματική δραστηριότητα!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

πριν από λίγο έλαβα την ακόλουθη απάντηση από το ΤΕΕ:

 

Αναμένουμε διευκρινήσεις από τον ΕΦΚΑ σχετικά με τις εισφορές που θα οφείλονται σε περιπτώσεις ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς παράλληλη άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας.

 

Μέχρι τότε (και αν βγει) η εγκύκλιος, ισχύουν τα όσα έχουν καταλογιστεί ήδη σαν να είναι ανοικτή η επαγγελματική δραστηριότητα!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να περιμένουμε διευκρινήσεις και εγκυκλίους όταν ο νόμος είναι σαφέστατος.

 

Υπουργική απόφαση "Προσδιορισμός της βάσης υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών από 1.1.2017", όπως δημοσιεύτηκε

στο ΦΕΚ 4330/30.12.2016:

 

"...καθώς και στις περιπτώσεις ζημιών ή μηδενικών κερδών ή υποχρεωτικής ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, ως μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών λαμβάνεται το ύψος του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να περιμένουμε διευκρινήσεις και εγκυκλίους όταν ο νόμος είναι σαφέστατος.

 

Υπουργική απόφαση "Προσδιορισμός της βάσης υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών από 1.1.2017", όπως δημοσιεύτηκε

στο ΦΕΚ 4330/30.12.2016:

 

"...καθώς και στις περιπτώσεις ζημιών ή μηδενικών κερδών ή υποχρεωτικής ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, ως μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών λαμβάνεται το ύψος του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών"

 

Καλησπέρα.

Σε ερώτησή μου για το επίμαχο σημείο της Υπουργικής Απόφασης η υπάλληλος του υπουργείου εργασίας μου έδωσε την ερμηνεία πως αφορά την περίπτωση που δεν έχεις εισοδήματα κατά το προηγούμενο έτος όχι το τρέχον.

Δηλαδή προσδιορίζει τι εισφορές θα πληρώσεις αν κατά το 2015/2016 δεν είχες κανένα εισόδημα και είχες κλειστά βιβλία ήσουν όμως εγγεγραμμένος στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Παράλογο σίγουρα αλλά αυτή είναι η άποψή τους. 

Επίσης μου ανέφερε πως ο Νόμος Κατρούγκαλου έχει μεγαλύτερη ισχύ από τις διευκρινιστικές, και πως στον Νόμο αναφέρεται ρητά πως το εισόδημα βάση του οποίου προσδιορίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές για τους ΕΕ είναι το τελευταίο εκκαθαρισμένο.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι πως ο άνεργος μηχανικός (όχι μισθωτός) που δεν ασκεί επαγγελματική δραστηριότητα (κλειστά βιβλία) θεωρείται μέχρι σήμερα Ελεύθερος Επαγγελματίας και πληρώνει εισφορές βάση αυτού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο οτι εχω καταλαβει ο συναδελφος εχει δικιο, κλειστα-ανοιχτα βιβλια πληρωνουμε εισοφρες του 2015-2016. Το μονο που σε σωζει ειναι να γινεις μισθωτος και σε κανα μηνα να ελπιζεις οτι δε θα σου ρθει ειδηποιητηριο.

 

Εγω βρεθηκα απο 1/1/2017 με τη γυναικα μου να δινουμε 1300 ευρω το μηνα εισφορες που αντιστοιχει σε ενα απο 2 μισθους μας.

Edited by xalikoutis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνουν υπόψη αν είχαμε κλειστά βιβλία το 2015/2016, αφού για τα έτη αυτά έχουμε ήδη πληρώσει εισφορές. Για τις εισφορές του 2017 θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η κατάσταση του 2017, αν είσαι μισθωτός είναι έτσι, αν είσαι ε.ε. είναι έτσι και αν δεν είσαι τίποτα είναι έτσι (το ελάχιστο δηλ που αναφέρει ο νόμος). Το τελευταίο εκκαθαρισμένο εισόδημα θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη για την περίπτωση που είσαι το 2017 ε.ε. Αν είσαι μισθωτός του δημοσίου το 2017 λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα του 2015/2016 ? όχι. Λαμβάνεται υπόψη το τί είσαι το 2017. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργούνται θέματα. Νομίζω για να μην χάσουν τις εισφορές. Εγώ θα το κυνηγήσω και με τον Συνήγορο του πολίτη, εφόσον δεν διευκρινιστεί το ζήτημα άμεσα και όπως το λέμε εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.