Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Αυτό είναι σίγουρο ότι ισχύει; Αν ναι, τότε μήπως μπορείτε να περιγράψετε πού πρέπει να απευθυνθώ, και τι ακριβώς πρέπει να κάνω (διότι δεν έχω ιδέα τι είναι η "αίτηση θεραπείας με πρωτόκολλο ή πού την κάνω);

 

Ευχαριστώ

 

Αυτό είναι σίγουρο ότι ισχύει; Αν ναι, τότε μήπως μπορείτε να περιγράψετε πού πρέπει να απευθυνθώ, και τι ακριβώς πρέπει να κάνω (διότι δεν έχω ιδέα τι είναι η "αίτηση θεραπείας με πρωτόκολλο ή πού την κάνω);

 

Ευχαριστώ

 

Η αίτηση θεραπείας είναι μια ένσταση στην οποία ζητάτε τη διαγραφή της οφειλής , επειδή δεν υφίσταται ασφαλιστικός δεσμός . Θα την καταθέσετε στο κτίριο που βρίσκεται το πρώην ταμείο σας. Θα γκρινιάξουν πιθανόν , θα λένε διάφορα ΄ωστόσο οι δημόσιες υπηρεσίες διαθέτουν πρωτόκολλο και παραλαμβάνουν τα έγγραφα που καταθέτουν οι πολίτες . Τι θα κάνουν μετά είναι μια άλλη ιστορία , ωστόσο εσείς εγκαίρως ειδοποιήσατε . 

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση θεραπείας είναι μια ένσταση στην οποία ζητάτε τη διαγραφή της οφειλής , επειδή δεν υφίσταται ασφαλιστικός δεσμός . Θα την καταθέσετε στο κτίριο που βρίσκεται το πρώην ταμείο σας. Θα γκρινιάξουν πιθανόν , θα λένε διάφορα ΄ωστόσο οι δημόσιες υπηρεσίες διαθέτουν πρωτόκολλο και παραλαμβάνουν τα έγγραφα που καταθέτουν οι πολίτες . Τι θα κάνουν μετά είναι μια άλλη ιστορία , ωστόσο εσείς εγκαίρως ειδοποιήσατε . 

Ευχαριστώ και πάλι - θα στείλω τη μητέρα μου, μιας και εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό. Πού ακριβώς όμως βρίσκω το χαρτί αυτό για να το συμπληρώσω και μετά να το καταθέσω; Θα το έχουν στο ΤΣΜΕΔΕ, ή πρέπει να το προμηθευτώ/ζητήσω από κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αποστείλει ήδη Συνάδελφε (στο Συνήγορο) το θέμα εδώ και κάποιες μέρες και έχει επιβεβαιωθεί και εκ μέρους τους.

 

Ξέρει κάποιος συνάδελφος εάν με το νέο ασφαλιστικό νόμο και τη λειτουργία του ΕΦΚΑ, μηχανικός άνω των 10 ετών προϋπηρεσίας μπορεί να ασφαλιστεί ως μισθωτός με ποσό άνω του ελάχιστου μηνιαίου μικτού μισθού των ~586 Ευρώ με εξάωρη ημερήσια απασχόληση. Ήτοι, εάν θεωρείται μισθωτή η εργασία του εάν αυτή είναι 6ωρη καθημερινά και άνω του κατώτερου μισθολογικού πλαφόν του νέου ηλικίας 25 ετών αλλά κάτω από τον βασικό μισθό βάσει προϋπηρεσίας (~728 Ευρώ) που ορίζεται για μισθωτή 8ωρη απασχόληση.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνώριζε απασχόληση μικρότερης των 8 ωρών καθημερινά ως μισθωτής, αυτό όμως έχει ανατραπεί νομίζω με πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις και το όριο που τίθεται ειναι το κατώτερο μισθολογικό πλαφόν. Δηλαδή, θεωρητικά, εάν εργάζεσαι 4 ώρες την ημέρα καθημερινά ως μηχανικός αλλά ο μισθός σου είναι 600 Ευρώ πχ, δεν έχεις πλέον θέμα να μην αναγνωριστείς ως μισθωτός αλλά ότι η συγκεκριμένη εργασία αφορά ελεύθερο επάγγελμα.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας δώσει τα φώτα του :)

 

Συνάδελφε τα γράφεις λίγο μπερδεμένα.

Φυσικά και μπορείς να ασφαλστείς σαν μισθωτός μηχανικός με οτι μισθό συμφωνίσεις με τον εργοδότη σου. Απο εκεί θα προκύψουν και οι εισοφρές που θα καταβληθούν και απο τους δυο σας.

Αν τώρα πρόκειται για μισθό που προκείπτει απο ημιαπασχόληση, δηλαδή <586 ευρω, πιθανότατα να σου ζητήσουν κάποια διαφορά σε σχέση με τα 586 ευρω.

Αλλά ακόμα δεν έχουν ιδεα όπως και για πολλά άλλα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα γράφεις λίγο μπερδεμένα.

Φυσικά και μπορείς να ασφαλστείς σαν μισθωτός μηχανικός με οτι μισθό συμφωνίσεις με τον εργοδότη σου. Απο εκεί θα προκύψουν και οι εισοφρές που θα καταβληθούν και απο τους δυο σας.

Αν τώρα πρόκειται για μισθό που προκείπτει απο ημιαπασχόληση, δηλαδή <586 ευρω, πιθανότατα να σου ζητήσουν κάποια διαφορά σε σχέση με τα 586 ευρω.

Αλλά ακόμα δεν έχουν ιδεα όπως και για πολλά άλλα

 

Το πρόβλημα ειναι ότι μηχανικός δεν μπορεί να θεωρηθεί μισθωτός με λιγότερη από 8ωρη απασχόληση και ποσό μισθού χαμηλότερο απο το βασικό (586 αν ειναι νεος ή 728 περίπου αν έχει >10 ετών προϋπηρεσία). Το ερώτημα ήταν εάν μπορεί να ισχύσει 6ωρη απασχόληση με μηνιαίο μισθό > 586 Ευρώ (πχ 600) καθώς κάπου είδα ότι πλέον αυτό ειναι το ελάχιστο πλαφόν είτε για ημιαπασχόληση (6ωρο) είτε για πλήρη και εάν το καλύπτεις, ίσως να μπορείς να θεωρηθείς ακόμη μισθωτός μηχανικός με 6 ωρες και 600 ευρώ/μηνα (πχ).

 

Από ό,τι μου εξήγησαν όμως, αυτό συμβαίνει μόνο με ατομική σύμβαση με τον όποιο εργοδότη και όχι μέσω της ΣΣΕ.. καθώς η απάντησα που έλαβα ήταν με επιφύλαη, αυτό προσπαθώ να διαπιστώσω..

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδράμω σε αυτό το τελευταίο μια και από το 2012 μέχρι συμπτωματικά τώρα ήμουν 6ωρός σταθερά με αρκετά λεφτά πιο κάτω (αρκετά τα 3 πρώτα χρόνια, λιγότερα τα τελευταία 2), όχι συνάδελφε, δεν τους ενδιαφέρουν οι ώρες απασχόλησης. Το ποσό είναι flat ανεξαρτήτως ωρών απασχόλησης, τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι να θεσμοθετηθεί το όριο των 586 ευρώ, το οποίο δεν παρατήρησα κι εγώ πότε έγινε (λογικά πρόσφατα, με την ενοποίηση στον ΕΦΚΑ, αν θέλει κάποιος να με διαφωτίσει σε αυτό). 

 

Γιατί πριν (μάλλον δηλαδή μέχρι τα τέλη του 2016) τα πράγματα ήταν χειρότερα, η ελάχιστη αμοιβή μισθωτού μηχανικού υπολογίζονταν με βάση το ΑΕΠ της χώρας το 2008 (!!!!!) και ήταν στα 691 ευρώ (υπάρχει και τόπικ συζήτησης που το είχα ανοίξει εγώ αλλά βαριέμαι να το ψάχνω), οπότε και μου βγήκε ο κούκος αηδόνι. Εμ λιγότερα λεφτά εμ περισσότερες εισφορές από την τσέπη, ευτυχία, δικαιοσύνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ειναι ότι μηχανικός δεν μπορεί να θεωρηθεί μισθωτός με λιγότερη από 8ωρη απασχόληση και ποσό μισθού χαμηλότερο απο το βασικό (586 αν ειναι νεος ή 728 περίπου αν έχει >10 ετών προϋπηρεσία). Το ερώτημα ήταν εάν μπορεί να ισχύσει 6ωρη απασχόληση με μηνιαίο μισθό > 586 Ευρώ (πχ 600) καθώς κάπου είδα ότι πλέον αυτό ειναι το ελάχιστο πλαφόν είτε για ημιαπασχόληση (6ωρο) είτε για πλήρη και εάν το καλύπτεις, ίσως να μπορείς να θεωρηθείς ακόμη μισθωτός μηχανικός με 6 ωρες και 600 ευρώ/μηνα (πχ).

 

Από ό,τι μου εξήγησαν όμως, αυτό συμβαίνει μόνο με ατομική σύμβαση με τον όποιο εργοδότη και όχι μέσω της ΣΣΕ.. καθώς η απάντησα που έλαβα ήταν με επιφύλαη, αυτό προσπαθώ να διαπιστώσω..

 

Συνάδελφε δεν θέλω να επιμένω διότι δεν είμαι απόλυτος γνώστης της νομοθεσίας αλλά θα σου μιλήσω απο την δικιά μου εμπειρία. Εγω αυτή την στιγμή έχω κάνει σύμβαση εργασία αορίστου χρόνου με ημιαπασχόληση (λιγότερα απο 586 ευρω/μήνα) και ο λογιστής του την έχει καταθέσει κανονικά και έχει πάει και στην επιθεώρηση εργασίας. 15 μέρες τώρα δεν μου ανέφερε το λογιστήριο του εργοδότη μου κάποιο πρόβλημα, επομένως.

 

Επιφυλάσσομαι για τις ασφαλισιτκές εισφορές που θα προκύψουν απο τον χαμηλό μου μισθό αν θα κλιθώ να καλύψω την διαφορά σε σχέση με τα 586 ευρώ, το οποίο και άδικο μου φαίνεται και κάπως παράνομο. Δηλαδή φταίω εγω που παίρνω λίγα??

Link to comment
Share on other sites

Για μισθωτούς μηχανικούς του τ.ΤΣΜΕΔΕ (Εγκ.6/17, άρθρο 8.3)

"[...]

Επισημαίνεται, επίσης, ότι εφόσον η απασχόληση δεν είναι πλήρης, οι εισφορές υπολογίζονται επί των πάσης φύσεως καταβαλλόμενων αποδοχών, έστω κι αν αυτές υπολείπονται της ανωτέρω κατά περίπτωση ελάχιστης μηνιαίας βάσης υπολογισμού εισφορών.


Υπενθυμίζουμε ότι η συμφωνία εργαζόμενου – εργοδότη για μερική απασχόληση για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, δηλαδή για απασχόληση μικρότερης διάρκειας από την πλήρη, πρέπει να προκύπτει από σχετική σύμβαση εργασίας.

[...]"

 

edit: 

Για μισθωτούς μηχανικούς του τ.ΤΣΜΕΔΕ (Εγκ.6/17, στην αρχή αναφέρει)

"[...]


όπως ισχύουν και σας παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την εφαρμογή τους όσο αφορά τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα που μέχρι 31/12/2016 υπάγονταν στην ασφάλιση του τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τομέας Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., ...

[...]"


Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναρτήθηκαν νέα ειδοποιητήρια σήμερα, ελέγξτε.

 

Σε μισθωτό υπάλληλο από 02.01.2017 μέχρι και σήμερα, χωρίς ανοιχτά βιβλία πλέον (έκλεισε βιβλία 22.12.2016), βγήκε ειδοποιητήριο βάσει εισοδήματος 2015 για μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2017.

Έχουμε καταλήξει στο αν πρέπει να το πληρώσει ή όχι (& ενώ έχει ήδη πληρώσει εισφορές ως μισθωτός υπάλληλος για μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2017);

Link to comment
Share on other sites

Αναρτήθηκαν νέα ειδοποιητήρια σήμερα, ελέγξτε.

 

Σε μισθωτό υπάλληλο από 02.01.2017 μέχρι και σήμερα, χωρίς ανοιχτά βιβλία πλέον (έκλεισε βιβλία 22.12.2016), βγήκε ειδοποιητήριο βάσει εισοδήματος 2015 για μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2017.

Έχουμε καταλήξει στο αν πρέπει να το πληρώσει ή όχι (& ενώ έχει ήδη πληρώσει εισφορές ως μισθωτός υπάλληλος για μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2017);

 

Βιβλία έκλεισε , στη ΔΟΥ  , από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ διαγράφτηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία έκλεισε , στη ΔΟΥ  , από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ διαγράφτηκε ?

 

Βιβλία έκλεισε στη ΔΟΥ τέλη 2016.

Δεν διαγράφηκε από ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ, εργάζεται ως μισθωτός υπάλληλος από αρχές 2017 με εισφορές ως μέρος του μικτού μισθού του(δεν ξέρω πως να το πω/περιγράψω αλλιώς).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.