Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Επίσημα δηλαδή γραπτά δεν έχω δει κάτι.

Ανεπίσημα σε δηλώσεις του Πετρόπουλου στη βουλή (με ότι αξία έχουν ....)

Στο 4:40 και μετά ... λέει ότι στην περίπτωση ασφαλισμένου για τον οποίο ενώ έχει υπολογιστεί η εισφορά βάσει της δραστηριότητάς του ως ελεύθερου επαγγελματία, με την υποβολή της ΑΠΔ ως μισθωτού μπορεί να κληθεί να καταβάλει πρόσθετη εισφορά πάνω από αυτή που του αντιστοιχεί. Το ενδεχόμενο αυτό επιλύεται με την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών που καλείται να καταβάλει και θα γίνει μόλις εξαχθούν τα στοιχεία του Καθαρού Εισοδήματος με τη νεότερη Φορολογική δήλωση.

 

Edit:

Και σε συνδιασμό με αυτό που λες ότι δεν έχει διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ θεωρώ ότι λόγω του ότι η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ συνιστά ασφαλιστέα ιδιότητα οπότε θα έχει τις ελάχιστες και επιπλέον ότι θα προκύψει από την ιδιότητα του μισθωτού (είτε με την έννοια του "μισθωτού μηχανικού" είτε με την έννοια του "απλού μισθωτού")

Αν πας ως "μισθωτός μηχανικός" θα είσαι μόνο με τα ποσοστά της εγκυκλίου 6.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Βίβλία έκλεισες, η ΔΟΥ το γνωρίζει. Το ΤΣΜΕΔΕ το ξέρει οτι είσαι μισθωτός? Εγώ είμαι μισθωτός από 9/2016 και δεν είχαν πάρει πρέφα μέχρι που πήγά στα κεντρικά. Από τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ μου είπαν οτι η βάση δεδομένων που έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι πολύ επίκαιρη. Σε ερώτησή μου εάν πρέπει να πληρώσω για να μην χάσω την ρύθμιση που έχω, δεν ήξερε, αλλά μου είπε "πλήρωσε για να μην σε πετάξει έξω το σύστημα και θα συμψηφιστούν αργότερα". Με τι ήθελα να ξέρω, εφ' όσον για τα αναδρομικά του απο 2011 θα τα πληρώσουμε στο παλιο ΤΣΜΕΔΕ, (ή όχι?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βίβλία έκλεισες, η ΔΟΥ το γνωρίζει. Το ΤΣΜΕΔΕ το ξέρει οτι είσαι μισθωτός? Εγώ είμαι μισθωτός από 9/2016 και δεν είχαν πάρει πρέφα μέχρι που πήγά στα κεντρικά. Από τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ μου είπαν οτι η βάση δεδομένων που έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι πολύ επίκαιρη. Σε ερώτησή μου εάν πρέπει να πληρώσω για να μην χάσω την ρύθμιση που έχω, δεν ήξερε, αλλά μου είπε "πλήρωσε για να μην σε πετάξει έξω το σύστημα και θα συμψηφιστούν αργότερα". Με τι ήθελα να ξέρω, εφ' όσον για τα αναδρομικά του απο 2011 θα τα πληρώσουμε στο παλιο ΤΣΜΕΔΕ, (ή όχι?)

 

 

Επίσημα δηλαδή γραπτά δεν έχω δει κάτι.

Ανεπίσημα σε δηλώσεις του Πετρόπουλου στη βουλή (με ότι αξία έχουν ....)

Στο 4:40 και μετά ... λέει ότι στην περίπτωση ασφαλισμένου για τον οποίο ενώ έχει υπολογιστεί η εισφορά βάσει της δραστηριότητάς του ως ελεύθερου επαγγελματία, με την υποβολή της ΑΠΔ ως μισθωτού μπορεί να κληθεί να καταβάλει πρόσθετη εισφορά πάνω από αυτή που του αντιστοιχεί. Το ενδεχόμενο αυτό επιλύεται με την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών που καλείται να καταβάλει και θα γίνει μόλις εξαχθούν τα στοιχεία του Καθαρού Εισοδήματος με τη νεότερη Φορολογική δήλωση.

 

Και σε συνδιασμό με αυτό που λες ότι δεν έχει διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ θεωρώ ότι λόγω του ότι η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ συνιστά ασφαλιστέα ιδιότητα οπότε θα έχει τις ελάχιστες και επιπλέον ότι θα προκύψει από την ιδιότητα του μισθωτού (είτε με την έννοια του "μισθωτού μηχανικού" είτε με την έννοια του "απλού μισθωτού")

 

Μια ερώτηση για τον κ. Πετρόπουλο . Με βάση τα ισχύοντα όταν έχουμε δύο περιπτώσεις καταβολής εισφορών στον ΕΦΚΑ για τις οποίες τα υπόχρεα προς καταβολή πρόσωπα είναι διαφορετικά , τι είδους συμψηφισμός μπορεί να γίνει ? Συνυπευθυνότητα δεν υπάρχει για να μπορεί το υπερβάλλον ποσό του ενός να καλύψει υποχρέωση του άλλου .

Link to comment
Share on other sites

Βίβλία έκλεισες, η ΔΟΥ το γνωρίζει. Το ΤΣΜΕΔΕ το ξέρει οτι είσαι μισθωτός? Εγώ είμαι μισθωτός από 9/2016 και δεν είχαν πάρει πρέφα [1] μέχρι που πήγά στα κεντρικά. Από τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ μου είπαν οτι η βάση δεδομένων που έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι πολύ επίκαιρη. Σε ερώτησή μου εάν πρέπει να πληρώσω για να μην χάσω την ρύθμιση που έχω, δεν ήξερε, αλλά μου είπε "πλήρωσε για να μην σε πετάξει έξω το σύστημα και θα συμψηφιστούν αργότερα". Με τι ήθελα να ξέρω, εφ' όσον για τα αναδρομικά του απο 2011 θα τα πληρώσουμε στο παλιο ΤΣΜΕΔΕ, (ή όχι?) [2]

 

[1] Ηταν υποχρέωσή σου να ενημέρωσεις το ΤΣΜΕΔΕ με την μεταβολή σου στο εργασιακό καθεστώς.

[2] Σύμφωνα με εγκύκλιο 1/2017: "Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων-συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας."

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ έγινε μέσω της δουλειά μου, όπως γινόταν πάντα. Απλώς τον τελευταίο καιρό δεν γίνετε η ίδια δουλεία στο ταμείο μας (λόγω έλειψης προσωπικού? λόγω δεν βαριέσε και τι έγινε?λόγω οτι δεν παίρνουνε όπως παλιά όλα τα επιδόματα και υπερωρίες ? δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Βίβλία έκλεισες, η ΔΟΥ το γνωρίζει. Το ΤΣΜΕΔΕ το ξέρει οτι είσαι μισθωτός? Εγώ είμαι μισθωτός από 9/2016 και δεν είχαν πάρει πρέφα μέχρι που πήγά στα κεντρικά. Από τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ μου είπαν οτι η βάση δεδομένων που έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι πολύ επίκαιρη. Σε ερώτησή μου εάν πρέπει να πληρώσω για να μην χάσω την ρύθμιση που έχω, δεν ήξερε, αλλά μου είπε "πλήρωσε για να μην σε πετάξει έξω το σύστημα και θα συμψηφιστούν αργότερα". Με τι ήθελα να ξέρω, εφ' όσον για τα αναδρομικά του απο 2011 θα τα πληρώσουμε στο παλιο ΤΣΜΕΔΕ, (ή όχι?)

 

To ΤΣΜΕΔΕ έχει ενημερωθεί από την εταιρεία, αλλά και από τον συνάδελφο γραπτώς με email & αυτοπροσώπως για επιβεβαίωση. Μάλλον σε αυτό κρύβεται το αίτιο για ό,τι συμβαίνει. Απαράδεκτη η απάντηση τύπου "πλήρωσε & βλέπουμε".

 

Η ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ έγινε μέσω της δουλειά μου, όπως γινόταν πάντα. Απλώς τον τελευταίο καιρό δεν γίνετε η ίδια δουλεία στο ταμείο μας (λόγω έλειψης προσωπικού? λόγω δεν βαριέσε και τι έγινε?λόγω οτι δεν παίρνουνε όπως παλιά όλα τα επιδόματα και υπερωρίες ? δεν ξέρω)

 

Δεν πιστεύω να εννοείς πως παλαιότερα με τις άπειρες ουρές στο κτίριο της Κολοκοτρώνη γινόταν καλύτερη δουλειά :mrgreen:

 

Το θέμα είναι πως βλέπω πως είναι αρκετοί αυτοί που καλούνται να πληρώσουν "και βλέπουμε" & αυτό με εξοργίζει, η αοριστία & η προχειρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δηλαδή γραπτά δεν έχω δει κάτι.

Ανεπίσημα σε δηλώσεις του Πετρόπουλου στη βουλή (με ότι αξία έχουν ....)

Στο 4:40 και μετά ... λέει ότι στην περίπτωση ασφαλισμένου για τον οποίο ενώ έχει υπολογιστεί η εισφορά βάσει της δραστηριότητάς του ως ελεύθερου επαγγελματία, με την υποβολή της ΑΠΔ ως μισθωτού μπορεί να κληθεί να καταβάλει πρόσθετη εισφορά πάνω από αυτή που του αντιστοιχεί. Το ενδεχόμενο αυτό επιλύεται με την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών που καλείται να καταβάλει και θα γίνει μόλις εξαχθούν τα στοιχεία του Καθαρού Εισοδήματος με τη νεότερη Φορολογική δήλωση.

 

Edit:

Και σε συνδιασμό με αυτό που λες ότι δεν έχει διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ θεωρώ ότι λόγω του ότι η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ συνιστά ασφαλιστέα ιδιότητα οπότε θα έχει τις ελάχιστες και επιπλέον ότι θα προκύψει από την ιδιότητα του μισθωτού (είτε με την έννοια του "μισθωτού μηχανικού" είτε με την έννοια του "απλού μισθωτού")

Αν πας ως "μισθωτός μηχανικός" θα είσαι μόνο με τα ποσοστά της εγκυκλίου 6.

 

Είδα το απόσπασμα και σε ευχαριστώ. Απ' όσο κατάλαβα, είπε "πληρώστε & θα συμψηφιστούν κάποτε" (άραγε εννοεί τα μέσα του 2018 μετά την εκκαθάριση των φορολογικών δηλώσεων, μιας και τώρα διανύουμε & διπλοπληρώνουμε αρχές του 2017;).

Λες και έχουμε καμιά τράπεζα μες στο σπίτι μας ή ζούμε μες στο νομισματοκοπείο. Δε μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται ρε γαμώτο...

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχουν καταλήξει κάπου για την περίπτωση μισθωτών που είχαν βιβλία και τα έκλεισαν; Είμαι μισθωτός από το 2011 (δηλωμένο στο ΤΣΜΕΔΕ), με διακοπή εργασιών 4/2016 και βγήκε ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που τους πήρα τηλέφωνο (και εγώ μισθωτός με διακοπή ελευθ.επαγγέλματος τον 12/2016) μου τα μασούσαν. Λέγανε διάφορα περί εισφορών λόγω ιδιότητας (μελος ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) και μόνο.

 

Σχετικώς με την ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρώ ότι υπάρχει ευθύνη του ασφαλισμένου να ενημερώσει.Προφανώς και το ξέρουν όταν πληρώνονται οι εισφορές από την εταιρεία σου. Άλλωστε, το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και τώρα εκδίδει βεβαίωση ότι εργάζεσαι στην τάδε εταιρεία από ... Βεβαίωση προϋπηρεσίας το λέει. Γιατί λοιπόν να απαιτείται extra ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που τους πήρα τηλέφωνο (και εγώ μισθωτός με διακοπή ελευθ.επαγγέλματος τον 12/2016) μου τα μασούσαν. Λέγανε διάφορα περί εισφορών λόγω ιδιότητας (μελος ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) και μόνο.

 

Σχετικώς με την ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρώ ότι υπάρχει ευθύνη του ασφαλισμένου να ενημερώσει (1) .Προφανώς και το ξέρουν όταν πληρώνονται οι εισφορές από την εταιρεία σου. Άλλωστε, το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και τώρα εκδίδει βεβαίωση ότι εργάζεσαι στην τάδε εταιρεία από ... Βεβαίωση προϋπηρεσίας το λέει. Γιατί λοιπόν να απαιτείται extra ενημέρωση?

 

(1) Δες εδώ.

"... Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση ...."
"... υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση ..."
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.