Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Έγω πάντως σκοπέυω να κατέβω αύριο στο ΤΣΜΕΔΕ και να καταθέσω μια αίτηση θεραπείας - ένσταση για ακύρωση του ειδοποιητηρίου με συνημμένη τη διακοπή από τη ΔΟΥ του Δεκεμβρίου. Να έχω έναν αριθμό πρωτοκόλλου στα χέρια μου για να είμαι καλυμμένος... ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στον παραλογισμό που ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

Έγω πάντως σκοπέυω να κατέβω αύριο στο ΤΣΜΕΔΕ και να καταθέσω μια αίτηση θεραπείας - ένσταση για ακύρωση του ειδοποιητηρίου με συνημμένη τη διακοπή από τη ΔΟΥ του Δεκεμβρίου. Να έχω έναν αριθμό πρωτοκόλλου στα χέρια μου για να είμαι καλυμμένος... ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στον παραλογισμό που ζούμε...

Συνάδελφε μία και θα πας από εκεί, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας σχετικά (πχ αν έκαναν δεκτή την αίτηση ή αν σε ενημέρωσαν για κάτι που δεν γνωρίζουμε).

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των μισθωτών που έκαναν διακοπή, από την ΓΓΚΑ μου είπαν σήμερα ότι "γνωρίζουν το θέμα", "πρόκειται για διαφορετική ερμηνεία" και να μιλήσουμε αύριο για κάτι πιό συγκεκριμένο. Μιλώντας με εργατολόγο που έχει γνώση της κατάστασης, μου μεταφέρθηκε ότι το σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει την πληροφορία της τρέχουσας επαγγελματικής κατάστασης και κοιτάει μόνο το εισόδημα του 2015 (και αργότερα του 2016).

Αν και ίσως βγει άκρη γιατί στην ΓΓΚΑ είναι και ενήμεροι και λογικοί οι άνθρωποι, εκτιμώ ότι θα καταλήξουμε στα δικαστήρια. Όποιον τον συμφέρει τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως δεν σκοπεύω να τα πληρώσω. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω, θα περιμένω τουλάχιστον το καλοκαίρι όπου θεωρητικά θα δουν και τι έγινε το 2016.

Όποιος μαθαίνει νεότερα ας μας τα γράφει και εδώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των μισθωτών που έκαναν διακοπή, από την ΓΓΚΑ μου είπαν σήμερα ότι "γνωρίζουν το θέμα", "πρόκειται για διαφορετική ερμηνεία" και να μιλήσουμε αύριο για κάτι πιό συγκεκριμένο. Μιλώντας με εργατολόγο που έχει γνώση της κατάστασης, μου μεταφέρθηκε ότι το σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει την πληροφορία της τρέχουσας επαγγελματικής κατάστασης και κοιτάει μόνο το εισόδημα του 2015 (και αργότερα του 2016).

Αν και ίσως βγει άκρη γιατί στην ΓΓΚΑ είναι και ενήμεροι και λογικοί οι άνθρωποι, εκτιμώ ότι θα καταλήξουμε στα δικαστήρια. Όποιον τον συμφέρει τουλάχιστον...

Εννοείς ότι αφού είναι λογικοί δεν θα χρειαστεί να βρούμε άκρη στα δικαστήρια?

Αφού είναι γνώστες του θέματος γιατί δεν το θέτουν και αυτοί στον ΕΦΚΑ?

 

Πιστεύεις ότι θα έχουμε νεότερα αύριο από την ΓΓΚΑ?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ. Από τους υπαλλήλους δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Σου λένε να πληρώσεις και θα συμψηφιστούν... Όταν τους ρώτησα με τι θα συμψηφιστεί και πότε (αφού πλέον με κλειστά βιβλία δεν πρόκειται να έχουμε εισόδημα ελ. επαγγελματία) είπαν ότι δεν έχει καθοριστεί. Παρέπεμπαν στην εγκύκλιο της 24/3 και για περισσότερες διευκρινήσεις στον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου 18 (σημ. λειτουργεί για το κοινό 11.00-13.00).

Παρόλα αυτά έκανα μια αίτηση στο πρωτόκολλο (τη δέχονται κανονικά) περιγράφοντας την όλη κατάσταση και ζητώντας να ακυρωθεί το ειδοποιητήριο (με επισυναπτόμενα έγγραφα το ειδοποιητήριο, τη διακοπή εργασίων και τη βεβαιωση προϋπηρεσίας του ΤΣΜΕΔΕ που δείχνει ότι είμαι μισθωτός από τον Ιούλιο του 16)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ. Από τους υπαλλήλους δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Σου λένε να πληρώσεις και θα συμψηφιστούν... Όταν τους ρώτησα με τι θα συμψηφιστεί και πότε (αφού πλέον με κλειστά βιβλία δεν πρόκειται να έχουμε εισόδημα ελ. επαγγελματία) είπαν ότι δεν έχει καθοριστεί. Παρέπεμπαν στην εγκύκλιο της 24/3 και για περισσότερες διευκρινήσεις στον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου 18 (σημ. λειτουργεί για το κοινό 11.00-13.00).

Παρόλα αυτά έκανα μια αίτηση στο πρωτόκολλο (τη δέχονται κανονικά) περιγράφοντας την όλη κατάσταση και ζητώντας να ακυρωθεί το ειδοποιητήριο (με επισυναπτόμενα έγγραφα το ειδοποιητήριο, τη διακοπή εργασίων και τη βεβαιωση προϋπηρεσίας του ΤΣΜΕΔΕ που δείχνει ότι είμαι μισθωτός από τον Ιούλιο του 16)

Καλημέρα και ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μάλλον όλοι πρέπει να κάνουμε μία τέτοια αίτηση στο ταμείο.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό που ανέβασα εδω.

Στην παραπομπή που αναφέρω η Γενική Γραμματέας Κοινωνικής Ασφάλισης κα Στέλλα Βρακά αναφέρει ότι:

"Θα πρέπει όσοι εντοπίζουν προβλήματα υπολογισμού, κ.λπ. στα ειδοποιητήρια να προσέρχονται στα οικεία υποκαταστήματα του Ε.Φ.Κ.Α. για την επίλυσή τους καθώς θα υπάρχει εκτός των άλλων σύντομα και διαδικασία ενστάσεων – προσφυγών."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

στις 20/12/2016 έκλεισα βιβλία στην 1, ΔΟΥ -2, ΝΟΜΑΡΧΙΑ  - 3. ΤΕΕ. και έκανα αίτηση για σύνταξη στο ΤΣΜΕΔΕ στις 23/12/2016. Παρ. όλα αυτά μου ήρθαν εισφορές για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ.

Έστειλα μήνυμα στον ΕΦΚΑ (information.efka.gov.gr) επισυνάπτοντας και τα αντίγραφα των διαγραφών μου από ΔΟΥ-ΤΕΕ-ΝΟΜΑΡΧΙΑ-ΑΙΤΗΣΗ ΤΣΜΕΔΕ και μετά από ένα μήνα μου απάντησαν ότι ...<θα γίνει η διαγραφή στο νέο σύστημα διότι στο παρόν σύστημα  δεν μπορεί να γίνει>..................φυσικά δεν κατάλαβα τι λένε οι άνθρωποι.....αλλά το ότι θα γίνει διαγραφή ....το κατάλαβα............ούτε προσωρινή σύνταξη βέβαια (έλεγαν 2-3 μήνες)  και πάνω απ΄όλα ανασφάλιστος για το σύστημα ΕΦΚΑ.

Αυτά για να γνωρίζετε τι σας περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.