Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Κείμενο e-mail που μου ηρθε από [email protected] σε αίτημα που είχα στείλει (γιατί εκτός όλων των άλλων το σύστημα με δείχνει και ασφαλισμένο στον ΟΑΕΕ )

Καλημερα σας.Το ονομα μου ειναι Ασημακοπουλος Κων/νος.Σας ενημερωνουμε οτι εχει καταχωρηθει το αιτημα διαγραφης σας απο 01/01/2017.Επειδη δεν εχει ενημερωθει το νεο μητρωο του ΕΦΚΑ σας εχει σταλει ειδοποητηριο. Μπορειτε να πληρωσετε και μερος του ποσου  αυτου μεχρι να οριστικοποιηθουν οι εισφορες σας, αφου ενημερωθει το νεο μητρωο οτι δεν ειστε πλεον ασφαλισμενος στον πρωην ΟΑΕΕ.Σε  περιπτωση που  πληρωσετε ολοκληρο το ποσο θα ακολουθησουν συμψηφισμοι και με την εκ/ση του 2016 (δηλωση) και με το γεγονος οτι πλεον δεν εχετε την εμπορικη ιδιοτητα.
Link to comment
Share on other sites

 

Κείμενο e-mail που μου ηρθε από [email protected] σε αίτημα που είχα στείλει (γιατί εκτός όλων των άλλων το σύστημα με δείχνει και ασφαλισμένο στον ΟΑΕΕ )

Καλημερα σας.Το ονομα μου ειναι Ασημακοπουλος Κων/νος.Σας ενημερωνουμε οτι εχει καταχωρηθει το αιτημα διαγραφης σας απο 01/01/2017.Επειδη δεν εχει ενημερωθει το νεο μητρωο του ΕΦΚΑ σας εχει σταλει ειδοποητηριο. Μπορειτε να πληρωσετε και μερος του ποσου  αυτου μεχρι να οριστικοποιηθουν οι εισφορες σας, αφου ενημερωθει το νεο μητρωο οτι δεν ειστε πλεον ασφαλισμενος στον πρωην ΟΑΕΕ.Σε  περιπτωση που  πληρωσετε ολοκληρο το ποσο θα ακολουθησουν συμψηφισμοι και με την εκ/ση του 2016 (δηλωση) και με το γεγονος οτι πλεον δεν εχετε την εμπορικη ιδιοτητα.

 

Πρώτη φορά βλέπω να απαντούν από δημόσιο φορέα με ονοματεπώνυμο.

Το περιεχόμενο βέβαια της απάντησης είναι το ίδιο με αυτό που έχουν ήδη αναρτήσει προηγούμενοι: πληρώστε & βλέπουμε στον συμψηφισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση σήμερα από ΕΦΚΑ, ότι τα ειδοποιητήρια μετά την εκκαθάριση του φόρου χρήσης 2016 θα ενημερωθούν εκ νέου και θα συμψηφιστούν με ότι έχουμε δώσει έως τότε, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

Ναι πληρώνουμε και εφκα σίγουρα για το 2017 και ίσως για πάντα λόγω ιδιότητας ακόμα και με κλειστά βιβλία, ενδεχομένως το ελάχιστο

 

ΤΣΜΕΔΕ, δεν γνώριζαν, ήταν ενήμεροι περί των θεμάτων των μισθωτών, το σύστημα τους ενημερώνει αν είσαι μισθωτός. Αν είσαι ή όχι ΕΕ δεν το βλέπουν ούτε έχουν αυτή την επιλογή. Εκανα αίτηση για επιφύλαξη περί πληρωμής.

 

Με λίγα λόγια, προσωπικά, δεν δίνω τίποτα μέχρι να ξακαθαρίσει απόλυτα το τοπίο και σίγουρα να γίνει εκκαθάριση του 2016 φορολογικά (Σεπτέμβριο;)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω νεότερα!

Επικοινώνησε φίλος μου με την Κα Γιωτάκου η οποία είναι υπεύθυνη στο υπουργείο κοινωνικής ασφάλισης για τις πληροφορίες σχετικά με την εγκύκλιο της 24/03.

Η Κα Γιωτάκου απάντησε ότι στον ΕΦΚΑ έχουν ερμηνεύσει λάθος την εγκύκλιο για τους μισθωτούς μηχανικούς που έχουν προβεί σε παύση εργασιών πριν το 2017 και ότι έχει ενημερώσει τον Διευθυντή του τμήματος, έτσι ώστε να γίνει επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ και να διορθώσουν τα ειδοποιητήρια.

Παρόλα αυτά εγώ αύριο θα πάω στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΔΕ για να συμπληρώσω μία ένσταση για καλό και για κακό...

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ. Από τους υπαλλήλους δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Σου λένε να πληρώσεις και θα συμψηφιστούν... Όταν τους ρώτησα με τι θα συμψηφιστεί και πότε (αφού πλέον με κλειστά βιβλία δεν πρόκειται να έχουμε εισόδημα ελ. επαγγελματία) είπαν ότι δεν έχει καθοριστεί. Παρέπεμπαν στην εγκύκλιο της 24/3 και για περισσότερες διευκρινήσεις στον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου 18 (σημ. λειτουργεί για το κοινό 11.00-13.00).

Παρόλα αυτά έκανα μια αίτηση στο πρωτόκολλο (τη δέχονται κανονικά) περιγράφοντας την όλη κατάσταση και ζητώντας να ακυρωθεί το ειδοποιητήριο (με επισυναπτόμενα έγγραφα το ειδοποιητήριο, τη διακοπή εργασίων και τη βεβαιωση προϋπηρεσίας του ΤΣΜΕΔΕ που δείχνει ότι είμαι μισθωτός από τον Ιούλιο του 16)

εμενα μου ειπαν να μην πληρωσεις γιατι εχεις διαγραφτει απο ΤΕΕ το 2015 και κακως δεν σε διαγραψαμε,κανε αιτηση διαγραφης με το χαρτι του ΤΕΕ και βλεπουμε (Σε ενα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Για τους μισθωτούς μηχανικούς με παράλληλη δραστηριότητα και το μπάχαλο που ισχύει στα μητρώα, μόνο μια εκκαθάριση του 2016 σώζει (όταν γίνει) ή μια ένσταση όταν προβλευθεί η διαδικασία.

 

Αναφορικα τώρα με το εάν από 01/01/2017 έχεις κλειστά βιβλία αλλά καμμία άλλη δραστηριότητα (λχ μισθωτή), ήτοι έκλεισες τα βιβλία ως 31/12/2016, η απόφαση του ΕΦΚΑ Φ.10043/οικ. 14226/ 431/ 2017 Παράλληλη ασφάλιση - Γνωστοποίηση διατάξεων του άρθρου 36 παρ. 1 και 2 του ν. 4387/2016 αναφέρει:

 

Ειδικά για παλαιούς ασφαλισμένους που μέχρι 31/12/2016 υπάγονταν υποχρεωτικά στην ασφάλιση φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο ως μισθωτοί και στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας, δηλαδή λόγω εγγραφής στο ΤΕΕ χωρίς να ασκείται επαγγελματική δραστηριότητα, στις περιπτώσεις αυτές θεωρείται ότι οι ασφαλισμένοι έχουν υποχρέωση καταβολής μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς ως μισθωτοί βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 και μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς ως αυτοαπασχολούμενοι βάσει του άρθρου 39 του ανωτέρω νόμου, δεδομένου ότι οι καταστατικές διατάξεις του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ περί υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση λόγω ιδιότητας εξακολουθούν να ισχύουν.

 

Αρα, τι θέλει να πει ο ποιητής? Οτι εάν το 2017 πλέον ΔΕΝ έχεις μισθωτή εργασία ή ανοικτά βιβλία (ήτοι άνεργος), θα πληρώσεις ΩΣ ΠΟΙΝΗ (μάλλον έτσι το σκέφτηκαν) βάσει ό,τι έβγαζες το 2015 ή το 2016 σαν ελεύθερο επάγγελμα, όταν δηλαδή μπορεί να είχες εργασία! Είτε δε έχεις κλειστά είτε ανοικτά βιβλία ("χωρίς να ασκείται επαγγελματική δραστηριότητα") είτε όχι, το μόνο κριτήριο είναι η υπαρξη της ενεργής αδειας μηχανικού.. την οποία περάσαμε εξετάσεις κλπ και την αποκτήσαμε. Οπότε, εάν ΔΕΝ θέλεις να πληρώσεις το όποιο ποσό σου καταλογίσουν βάσει του 2015/2016, μόνη διέξοδος είναι η διαγραφή από ΤΕΕ και κατάθεση της αδείας... που βέβαια ΔΕΝ είναι μια αυτοδίκαιη διαδικασία (δηλαδή διεκπαιραιώνεται απλά διοικητικά κατόπιν αίτησης) αλλά υπόκεινται στην κρίση του ΤΕΕ. Αν δε θες να ασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικού στο μέλλον, μάλλον εισαι άτυχος καθώς θα πρέπει να ξαναπεράσεις εξετάσεις κλπ.!!!

 

Ειναι πασιφανές ότι το επάγγελμά μας ΔΕΝ έχει λύσει/αντιμετωπίσει το υπαρκτό πρόβλημα της προσωρινής διακοπής, διαδικασίας που ισχύει στους δικηγόρους πχ όπου εντός 5ετίας μπορούν με κάποιο κλιμακούμενο κόστος να επανέλθουν στο επαγγελμα.. και βέβαια όσο έχουν προσωρινή διακοπή ΔΕΝ καταβάλλουν το πλήρες ποσό στον ΕΦΚΑ αλλά το ελάχιστο μηνιαίο (περί τα 225 Ευρώ). Δεν παύεις να εισαι δικηγόρος και να έχεις περάσει τις εξετάσεις για την άδεια, άλλο η επαγγελματική δραστηριότητα και άλλο η ιδιότητα... Αλλες δε ομάδες επαγγελματιών δεν υποχρεούνται κάτω από τις ίδιες συνθήκες να καταβάλλουν καν κάποιο ποσό στον ΕΦΚΑ εάν έχουν κάνει λήξη δραστηριότητας στην ΔΟΥ έως 31/12/2016!

 

Το γιατί οι δικές μας ενώσεις δεν έχουν δώσει λύση σε ένα υπαρκτό και έντονο από το 2011 πρόβλημα .. τα συμπεράσματα στον καθένα συνάδελφο. Το μόνο σίγουρο ειναι ότι ωθούνται διάφοροι μηχανικοί στην εξαθλίωση, μονο και μονο γιατί δεν έχουν εργασία!

Link to comment
Share on other sites

 

Αρα, τι θέλει να πει ο ποιητής? Οτι εάν το 2017 πλέον ΔΕΝ έχεις μισθωτή εργασία ή ανοικτά βιβλία (ήτοι άνεργος), θα πληρώσεις ΩΣ ΠΟΙΝΗ (μάλλον έτσι το σκέφτηκαν) βάσει ό,τι έβγαζες το 2015 ή το 2016 σαν ελεύθερο επάγγελμα, όταν δηλαδή μπορεί να είχες εργασία! Είτε δε έχεις κλειστά είτε ανοικτά βιβλία ("χωρίς να ασκείται επαγγελματική δραστηριότητα") είτε όχι, το μόνο κριτήριο είναι η υπαρξη της ενεργής αδειας μηχανικού.. την οποία περάσαμε εξετάσεις κλπ και την αποκτήσαμε. Οπότε, εάν ΔΕΝ θέλεις να πληρώσεις το όποιο ποσό σου καταλογίσουν βάσει του 2015/2016, μόνη διέξοδος είναι η διαγραφή από ΤΕΕ και κατάθεση της αδείας... που βέβαια ΔΕΝ είναι μια αυτοδίκαιη διαδικασία (δηλαδή διεκπαιραιώνεται απλά διοικητικά κατόπιν αίτησης) αλλά υπόκεινται στην κρίση του ΤΕΕ. Αν δε θες να ασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικού στο μέλλον, μάλλον εισαι άτυχος καθώς θα πρέπει να ξαναπεράσεις εξετάσεις κλπ.!!!

 

 

Συνάδελφε γιατί κουράζεις το μυαλό σου, δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το παλιό καθεστώς για τους ασφαλισμένους του Τσμεδε.

Το Τσεμδε ασφαλίζει ιδιότητα και οχι δραστηριότητα.

Και επί τσμέδε εποχή το ραβασάκι ερχόταν κονικά είτε ασκούσες ελέυθερο επάγγελμα είτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί κουράζεις το μυαλό σου, δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το παλιό καθεστώς για τους ασφαλισμένους του Τσμεδε.

Το Τσεμδε ασφαλίζει ιδιότητα και οχι δραστηριότητα.

Και επί τσμέδε εποχή το ραβασάκι ερχόταν κονικά είτε ασκούσες ελέυθερο επάγγελμα είτε οχι.

Όταν κάποιος ήταν μισθωτός όμως, δεν πλήρωνε και σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχοντας διαβάσει την τελευταία εγκύκλιο (24/03) προσπάθησα να κατανοήσω τις ασφαλιστικές εισφορές που πρέπει να πληρώσω για τους μήνες 01/17 και 02/17 (Επισυνάπτω το ειδοποιητήριο από ΕΦΚΑ- Με ορίζει ΜΙΣΘΩΤΟ - ΑΥΤΟΑΠΟΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ, σε ποιο χρονικό διάστημα αναφέρεται αυτή η ιδιότητα; θα καταλάβετε τι εννοώ παρακάτω). Για να είμαι ειλικρινής πλήρωσα και τους δυο μήνες αφού έληγε στις 31/03/2017. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες, τις οποίες θα ήθελα αν μπορούσατε να μου τις λύσετε;

 

1) Εγγραφή στο ΤΕΕ - υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας στις 29/06/2013

2) Δεν έκανα ποτέ έναρξη επαγγέλματος αν και βρέθηκα σε συνεντεύξεις για εργασία με μπλοκάκι...τους πρότεινα πάντα μισθωτή εργασία με τις ελάχιστες μικτές αποδοχές της ασφαλιστικής κατηγορίας που βρισκόμουν. ΠΑΝΤΑ μου έριχναν ΑΚΥΡΟ. Λογικό γι' αυτούς...ΑΝΕΡΓΟΣ, με τη βούλα από ΟΑΕΔ στις 03/09/2013

3) Απο 29/06/2013 - 02/08/2015 πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών ΕΕ- ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥ, (ενώ ήμουν άνεργος με βάση τον ΟΑΕΔ) πως το καλό το λένε..... χωρίς να έχω κάνει ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.

4)03/08/2015 - 03/01/2016 ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΙΝΩΦΕΛΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ με όλα τα κάκα του ,ευτυχώς πληρώθηκαν όλες οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να βάλουμε τίποτα από την τσέπη μας, μετά από χίλιους τσακωμούς. (03/08/2015 - 31/12/2015) Βεβαίωση ΟΑΕΔ :1921,57 ευρώ

5) 04/01/2016 -07/07/2016 πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών ΕΕ- ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥ, (ενώ ήμουν άνεργος με βάση τον ΟΑΕΔ- εγγραφή στις 11/01/2016)

6) 08/07/2016 - 07/03/2017 ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ - 8ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΝΠΙΔ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ.

7) 08/03/2017 ΕΕ- ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ- ΑΝΕΡΓΟΣ- ΕΓΓΡΑΦΗ ΟΑΕΔ 14/03/2017

 

Παρεμπιπτόντως έχω διαβάσει τον 4387/2016 όλες τις εγκυκλίους, αποφάσεις, κλπ που έχουν βγει σχετικά με τον νεο ασφαλιστικό αφού στην τελευταία εργασία μου έγιναν αρκετα λάθη στη μισθοδοσία μου τόσο στην αρχή αλλά και στο τέλος με την εφαρμογή  από 01/01/2017 του νόμου 4387/2016.

 

Μου έρχεται ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ το οποίο επισυνάπτεται:

 

Μου βάζει 1921,56 για ενα λεπτό διαφορά απο την βεβαιωση ΟΑΕΔ 1921,57 ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ , το διαιρεί δια 12 προκύπτει 160,13 ευρώ. Είμαι κάτω πενταετίας, προκύπτει από την ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ.

Από σελίδα 14 της από 24/03/2017 εγκυκλίου καταλαβαίνω:

Είναι 586,08*0,7=410,26 ευρώ

410,26-160,13=250,13 ευρώ μου βάζει επιχειρηματική δραστηριότητα (ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ) και υπολογίζει:

ΚΛΑΔΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ 17% 250,13*0,17=42,52 ευρώ    

ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ 6,95%    250,13 *0,0695= 17,38  ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 59,90 ευρώ, ενώ δεν υπάρχουν κλάδοι εφαπαξ , επικουρικό ούτε υπερ ΟΑΕΔ ...που πήγαν αυτά οεο;

 

Το παράλογο για μένα μέχρι 07/03/2017 ήμουν μισθωτός...πλήρωσε μάλλον πληρώνει η επιχείρηση τις ασφαλιστικές εισφορές γενάρη φλεβάρη και μέρος του μάρτη για μισθωτή εργασία και αυτοί μου βάζουν για τον 01/17 και 02/17 59,90 ευρώ αντίστοιχα να πληρώσω με το τρόπο που τα εξήγησα. 

 

Σωστά χρησιμοποιώ την σελίδα 14 της εγκυκλίου ΙΙ Ρυθμίσεις παρ 2 του άρθρου 36 του ν.4387/2016 ή καταλαβαίνεται κάτι άλλο από την σελίδα 3 που αντιστοιχεί στις Ι Ρυθμίσεις παρ 1 του άρθρου 36 του ν.4387/2016 που λέει για την ιδιότητα, αλλά λέει για παλαιούς ασφαλισμένους πριν την 01/01/1993 ...δεν είμαι παλαιός αλλά νέος.

Εξάλλου στις Ι Ρυθμίσεις παρ 1 του άρθρου 36 του ν.4387/2016 ισχύει το κατώτατο όριο μηνιάιου εισοδήματος στα 586,08 (ακόμα και αν πρόκεται για μισθωτό κάτω των 25 ετών ή για ελεύθερο επαγγελματία ή αυτοαπασχολούμενο).

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά. 

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.