Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Όταν κάποιος ήταν μισθωτός όμως, δεν πλήρωνε και σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

@antonisv, φυσικά και έτσι ήταν και αυτό συζητάμε και εμείς τώρα. Ο συνάδελφος παραπάνω κάτι άλλο τον απασχολεί.

 

Εγω έστειλα mail σήμερα στο [email protected] και περιμένω απάντηση, εννοείται θα ενημερώσω.

 

Επίσης μην σαν μπερδεύουν με τον αν πρέπει ή οχι να πληρώσουμε εισφορές το 2017 σαν ΕΕ, μα αφού πληρώνουμε ήδη σαν μισθωτοί, πως είναι δυνατόν;;;

Η άποψη βέβαια των ανενημέρωτων υπαλλήλων, πλήρωσε τώρα και βλέπουμε αύριο, φυσικά και δεν πάιζει.

Φοβάμαι βέβαια τους συνάδελφους που έχουν διακανονισμούς ανοικτούς και δεν πρέπει να εμφανιστούν σαν χρωστικοί, αυτοί ίσως έχουν πρόβλημα...Τότε τα δικαστήρια θα είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

@antonisv, φυσικά και έτσι ήταν και αυτό συζητάμε και εμείς τώρα. Ο συνάδελφος παραπάνω κάτι άλλο τον απασχολεί.

 

Εγω έστειλα mail σήμερα στο [email protected] και περιμένω απάντηση, εννοείται θα ενημερώσω.

 

Επίσης μην σαν μπερδεύουν με τον αν πρέπει ή οχι να πληρώσουμε εισφορές το 2017 σαν ΕΕ, μα αφού πληρώνουμε ήδη σαν μισθωτοί, πως είναι δυνατόν;;;

Η άποψη βέβαια των ανενημέρωτων υπαλλήλων, πλήρωσε τώρα και βλέπουμε αύριο, φυσικά και δεν πάιζει.

Φοβάμαι βέβαια τους συνάδελφους που έχουν διακανονισμούς ανοικτούς και δεν πρέπει να εμφανιστούν σαν χρωστικοί, αυτοί ίσως έχουν πρόβλημα...Τότε τα δικαστήρια θα είναι μονόδρομος...

Συνάδελφε και εγώ έχω στείλει email στο [email protected]. Με το που έχω νεώτερα και εγώ θα σας ενημερώσω. Πάντως ρίξε και μία ματιά στο ποστ που έκανα παραπάνω με την απάντηση που έδωσαν από το υπουργείο κοινωνικής ασφάλισης.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω νεότερα!

Επικοινώνησε φίλος μου με την Κα Γιωτάκου η οποία είναι υπεύθυνη στο υπουργείο κοινωνικής ασφάλισης για τις πληροφορίες σχετικά με την εγκύκλιο της 24/03.

Η Κα Γιωτάκου απάντησε ότι στον ΕΦΚΑ έχουν ερμηνεύσει λάθος την εγκύκλιο για τους μισθωτούς μηχανικούς που έχουν προβεί σε παύση εργασιών πριν το 2017 και ότι έχει ενημερώσει τον Διευθυντή του τμήματος, έτσι ώστε να γίνει επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ και να διορθώσουν τα ειδοποιητήρια.

Παρόλα αυτά εγώ αύριο θα πάω στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΔΕ για να συμπληρώσω μία ένσταση για καλό και για κακό...

 

 

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι λογιστής και η σύζυγός μου είναι μηχανικός. Ο antonisv  από πάνω σας είπε για μία επικοινωνία που είχα και με τον ΕΦΚΑ και με το Υπουργείο. Χρησιμοποιώ το λογαριασμό της συζύγου μου εδώ, για να σας μεταφέρω το e-mail που τους έστειλα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα και με τους δύο φορείς.

 

"Καλημέρα σας,

 

Ονομάζομαι χχχχχχ και η ιδιότητά μου είναι λογιστής.  Ένα μέρος των πελατών μου  έχουν ειδικότητα Μηχανικοί και είναι πρωτο-ασφαλισμένοι μετά το 1993. Στις 31/12/2016 έκαναν διακοπή οποιασδήποτε επιχειρηματικής δραστηριότητας και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να εργάζονται ως μισθωτοί. Οι εν λόγω πελάτες μου έλαβαν ειδοποιητήρια πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών για το 2017, υπολογισμένα με τα εισοδήματα που είχαν ως αυτοαπασχολούμενοι το 2015.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα μεταξύ 11:45 και 12:30 με εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ, για να ενημερωθώ για τον λόγο  που καταλογίστηκαν  αυτές οι ασφαλιστικές εισφορές για το 2017, παρ’ ότι οι πελάτες μου έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου απάντησε ότι ακολουθεί εντολές βασισμένες στην ερμηνευτική εγκύκλιο με αρ. πρωτ.  Φ 10043/οικ 14226/431/24-3-2017 και ΑΔΑ ΨΔΕΝ465Θ1Ω-ΠΩ1 του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και ότι σύμφωνα με αυτήν (την εγκύκλιο) και συγκεκριμένα στην παράγραφο Α , οι εν λόγο μηχανικοί θα πληρώνουν ΕΣ ΑΕΙ ασφαλιστικές εισφορές άσχετα με το αν έχουν διακόψει την επιχειρηματικής τους δραστηριότητα ή όχι. Εξήγησα λοιπόν στην εκπρόσωπό ότι έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ερμηνευτική εγκύκλιο και ότι πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο καθώς αναφέρει συγκεκριμένα “Ασφαλισμένους που ΑΣΚΟΥΝ πολλαπλή επαγγελματικής δραστηριότητα” και όχι που ΑΣΚΟΥΣΑΝ.

Μετά από αυτό η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου επανέλαβε ότι εκτελεί εντολές και ότι  αν θέλω περισσότερες διευκρινίσεις να επικοινωνήσω με αυτούς που εκδώσανε την ερμηνευτική εγκύκλιο.

Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με την υπάλληλο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης στην Δ/νση Κύριας Ασφάλισης Μισθωτών & Ασθενείας κα Στ. Γιωτάκου της οποίας τα στοιχεία αναφέρονται στις πληροφορίες της  συγκεκριμένης εγκυκλίου. Εξήγησα στην κυρία Γιωτάκου όλη την ιστορία με τους πελάτες μου καθώς και την επικοινωνία που είχα και την απάντηση που πήρα από εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ. Η κα Γιωτάκου με ενημέρωσε ότι κακώς έχουν καταλογιστεί ασφαλιστικές εισφορές για τους εν λόγο πελάτες μου και ότι ο ΕΦΚΑ έχει δώσει λάθος ερμηνεία στην ερμηνευτική εγκύκλιο. Σε ερώτηση μου προς την κα Γιωτάκου ως προς το αν πρέπει οι πελάτες μου να πληρώσουν ή όχι τις εν λόγο ασφαλιστικές εισφορές, η απάντηση της κας Γιωτάκου ήταν αρνητική ως προς το να πληρωθούν και ότι το θέμα με τις λάθος ειδοποιήσεις πληρωμής, θα διορθωθεί στις προσεχείς ημέρες, καθώς το θέμα με την λάθος ερμηνεία που έχει δώσει ο  ΕΦΚΑ στην ερμηνευτική εγκύκλιο είναι γνωστό στο Υπουργείο.

 

Για όλους τους παραπάνω λόγους, σας παρακαλούμε πολύ όπως δώσετε μία επίσημη έγγραφη απάντηση σχετικά με το τι τελικά θα ισχύει για μισθωτούς που έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, καθώς και αν θα πρέπει να πληρωθούν ή όχι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν ήδη καταλογιστεί  για τους εν λόγο ασφαλισμένους.

 

Ευχαριστώ πολύ

χχχχχχχχχχχχχχχχ

Τηλ: χχχχχχχχχ"

 

Το e-mail απεστάλη και με κρυφή κοινοποίηση στα κανάλια. Δεν νομίζω ότι θα πάρω κάποια απάντηση, αλλά είμαι αισιόδοξος ότι κάποια πράγματα θα διορθωθούν.

Edited by karnaouti
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να αναμένουμε πλέον σχετική ανακοίνωση από τον ΕΦΚΑ & νέα παράταση για τις εισφορές Ιανουαρίου (δεν πιστεύω να επανεκδοθούν τόσο άμεσα νέα ειδοποιητήρια για τις περιπτώσεις που απαιτείται).

Είδωμεν.

Ευχαριστούμε για τις ενέργειές σου, ελπίζουμε η κα Γιωτάκου να κινήσει τη σχετική διαδικασία & ο ΕΦΚΑ να πράξει το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις ενέργειες σου φιλε λογιστή.

 

Συναφελφοι αυτο που απαντανε για ασφάλιση ιδιότητας μερικοι του ΕΦΚΑ ακομα και μεσα στον παραλογισμο που θα σημαινε αν θελαν να το κανουν ετσι, δεν νομιζω οτι τελικα το κανανε έτσι.

 

Αν το κανανε ετσι θα πηγαινε ραβασακι σε ολους τους μισθωτους μηχανικούς και οχι μονο σε ορισμενους που ειχαν μπλοκάκι απο 2015 και μετα.

 

Απλα τα εχουν κανει πουτανα ως συνήθως με τις προχειροδουλειες τους και περιμενουμε διόρθωση

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί κουράζεις το μυαλό σου, δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το παλιό καθεστώς για τους ασφαλισμένους του Τσμεδε.

Το Τσεμδε ασφαλίζει ιδιότητα και οχι δραστηριότητα.

Και επί τσμέδε εποχή το ραβασάκι ερχόταν κονικά είτε ασκούσες ελέυθερο επάγγελμα είτε οχι.

 

Συμφωνώ.. δεν πληρώναμε όμως ποσοστιαία σαν φόρο και βάσει παρελθόντων εισοδημάτων..!

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι,εχω πληρωσει τον Ιανουαριο 2017 απο 28/2/2017 και ακομα δειχνει οτι το οφειλω.εχει συμβει και σε αλλους? Προσπαθω να παρω τηλεφωνο αλλα ή μιλαει ή δεν το σηκωνει κανεις (τι περιεργο....). Εστειλα και μειλ,αλλα και απο εκει "γειωση".

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι,εχω πληρωσει τον Ιανουαριο 2017 απο 28/2/2017 και ακομα δειχνει οτι το οφειλω.εχει συμβει και σε αλλους? Προσπαθω να παρω τηλεφωνο αλλα ή μιλαει ή δεν το σηκωνει κανεις (τι περιεργο....). Εστειλα και μειλ,αλλα και απο εκει "γειωση".

 

Το μόνο σημείο όπου φαίνεται η πληρωμή είναι στην καρτέλα [Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες], στην επιλογή [Υποχρεώσεις Κοινωνικής Ασφάλισης], και γύρω στο μέσο της οθόνης, βγαίνει το ιστορικό πληρωμών.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι μου απάντησαν από τον ΕΦΚΑ στο email που τους είχα στείλει τα εξής:

 

"Αναμένεται εγκύκλιος ΕΦΚΑ για την παράλληλη ασφάλιση"

Link to comment
Share on other sites

http://web.tee.gr/eidisis/tesseris-ameses-paremvasis-gia-tin-apokatastasi-adikion-pros-tous-eleftherous-epangelmaties-epistoli-stasinou-pros-petropoulo/

 

"Ούτε είναι κατανοητό πως σε έναν μισθωτό με κλειστά βιβλία βάζουν εισφορές σαν να είναι παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας."

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.