Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Από ΤΣΜΕΔΕ είπαν πάντως πως δεν υπάρχει προς το παρόν πρόβλεψη αλλά και μηχανισμός 'διαγραφής'των-λάθος-ειδοποιητηρίων και από Ιούνιο μετά τον συμψηφισμό των φορολογικών δηλώσεων θα γίνει και αυτό τάχα.

Κακώς βγαίνουν ειδοποιητήρια σε όποιον είναι τώρα μισθωτός μηχανικός και οφείλεται πιστεύω στην ανοργανωσιά που τους δέρνει (αφού κοιτούσαν ποιός "ήταν"και όχι ποιος "είναι" Ε.Ε), και όχι στην ερμηνεία της εγκυκλίου ότι πρέπει υποτίθεται να πληρώσουμε διπλές εισφορές.

 

Εγώ απλά όπου ζήτησα επίσημη θέση μου απάντησαν πως καλώς χρεώνομαι......

Από εβδομάδα θα πάω πάλι αυτοπροσώπως στον ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και ανάλογα τις απαντήσεις τους θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι λογιστής και η σύζυγός μου είναι μηχανικός. Ο antonisv  από πάνω σας είπε για μία επικοινωνία που είχα και με τον ΕΦΚΑ και με το Υπουργείο. Χρησιμοποιώ το λογαριασμό της συζύγου μου εδώ, για να σας μεταφέρω το e-mail που τους έστειλα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα και με τους δύο φορείς.

 

"Καλημέρα σας,

 

Ονομάζομαι χχχχχχ και η ιδιότητά μου είναι λογιστής.  Ένα μέρος των πελατών μου  έχουν ειδικότητα Μηχανικοί και είναι πρωτο-ασφαλισμένοι μετά το 1993. Στις 31/12/2016 έκαναν διακοπή οποιασδήποτε επιχειρηματικής δραστηριότητας και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να εργάζονται ως μισθωτοί. Οι εν λόγω πελάτες μου έλαβαν ειδοποιητήρια πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών για το 2017, υπολογισμένα με τα εισοδήματα που είχαν ως αυτοαπασχολούμενοι το 2015.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα μεταξύ 11:45 και 12:30 με εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ, για να ενημερωθώ για τον λόγο  που καταλογίστηκαν  αυτές οι ασφαλιστικές εισφορές για το 2017, παρ’ ότι οι πελάτες μου έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου απάντησε ότι ακολουθεί εντολές βασισμένες στην ερμηνευτική εγκύκλιο με αρ. πρωτ.  Φ 10043/οικ 14226/431/24-3-2017 και ΑΔΑ ΨΔΕΝ465Θ1Ω-ΠΩ1 του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και ότι σύμφωνα με αυτήν (την εγκύκλιο) και συγκεκριμένα στην παράγραφο Α , οι εν λόγο μηχανικοί θα πληρώνουν ΕΣ ΑΕΙ ασφαλιστικές εισφορές άσχετα με το αν έχουν διακόψει την επιχειρηματικής τους δραστηριότητα ή όχι. Εξήγησα λοιπόν στην εκπρόσωπό ότι έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ερμηνευτική εγκύκλιο και ότι πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο καθώς αναφέρει συγκεκριμένα “Ασφαλισμένους που ΑΣΚΟΥΝ πολλαπλή επαγγελματικής δραστηριότητα” και όχι που ΑΣΚΟΥΣΑΝ.

Μετά από αυτό η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου επανέλαβε ότι εκτελεί εντολές και ότι  αν θέλω περισσότερες διευκρινίσεις να επικοινωνήσω με αυτούς που εκδώσανε την ερμηνευτική εγκύκλιο.

Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με την υπάλληλο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης στην Δ/νση Κύριας Ασφάλισης Μισθωτών & Ασθενείας κα Στ. Γιωτάκου της οποίας τα στοιχεία αναφέρονται στις πληροφορίες της  συγκεκριμένης εγκυκλίου. Εξήγησα στην κυρία Γιωτάκου όλη την ιστορία με τους πελάτες μου καθώς και την επικοινωνία που είχα και την απάντηση που πήρα από εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ. Η κα Γιωτάκου με ενημέρωσε ότι κακώς έχουν καταλογιστεί ασφαλιστικές εισφορές για τους εν λόγο πελάτες μου και ότι ο ΕΦΚΑ έχει δώσει λάθος ερμηνεία στην ερμηνευτική εγκύκλιο. Σε ερώτηση μου προς την κα Γιωτάκου ως προς το αν πρέπει οι πελάτες μου να πληρώσουν ή όχι τις εν λόγο ασφαλιστικές εισφορές, η απάντηση της κας Γιωτάκου ήταν αρνητική ως προς το να πληρωθούν και ότι το θέμα με τις λάθος ειδοποιήσεις πληρωμής, θα διορθωθεί στις προσεχείς ημέρες, καθώς το θέμα με την λάθος ερμηνεία που έχει δώσει ο  ΕΦΚΑ στην ερμηνευτική εγκύκλιο είναι γνωστό στο Υπουργείο.

 

Για όλους τους παραπάνω λόγους, σας παρακαλούμε πολύ όπως δώσετε μία επίσημη έγγραφη απάντηση σχετικά με το τι τελικά θα ισχύει για μισθωτούς που έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, καθώς και αν θα πρέπει να πληρωθούν ή όχι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν ήδη καταλογιστεί  για τους εν λόγο ασφαλισμένους.

 

Ευχαριστώ πολύ

χχχχχχχχχχχχχχχχ

Τηλ: χχχχχχχχχ"

 

Το e-mail απεστάλη και με κρυφή κοινοποίηση στα κανάλια. Δεν νομίζω ότι θα πάρω κάποια απάντηση, αλλά είμαι αισιόδοξος ότι κάποια πράγματα θα διορθωθούν.

 

Μήπως υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση από την κα Γιωτάκου;

Ή η γυναίκα "έπεσε σε τοίχο";

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εχουν αναρτηθει σε ολους κανονικα οι εισφορες του φεβρουαριου; ειμαι νεος εγγεγραμμενος στο τεε απο τις αρχες Φεβρουαρίου και δεν έχω λαβει καποια ειδοποίηση. Να σημειωθει πως εδω και 4 χρονια ειμαι μισθωτος στο ικα σε εταιρια οπου και συνεχιζω να εργαζομαι ακομα. Επιαης δεν εχω κανει εναρξη στην εφορία. Να ανησυχώ;;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και τα δικά μου δεδομένα, μιας και όλοι μας συντελέσουμε να λυθεί κάποτε αυτό το μπάχαλο με το ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, ΤΕΕ και όλους αυτούς που δίνουν λύσεις στα καθημερινά μας προβλήματά.

 

Ήμουν εταίρος σε ΟΕ τα τελευταία χρόνια και 23/1/2017 έγινα μισθωτός μηχανικός. Η ΟΕ έκλεισε 15/2/2017. Μου βγήκαν εισφορές για 01/2017, 02/2017.

 

Θεώρησα ότι θα πρέπει να ενημερώσω ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή ΔΟΥ. Πήγα στο πρωτόκολλο και μου είπαν ότι το καταχωρούν αλλά δεν κάνουν τίποτα για την διακοπή και μου λένε πήγαινε στον διευθυντή εισφορών. Πήγα λοιπόν και ο άνθρωπος μου λέει ότι δεν έχουν πρόσβαση ακόμη σε εφαρμογή του ΕΦΚΑ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Με συμβούλευσε να πάω στο παλιό ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί ίσως με βοηθήσουν καθώς εκεί φθάνουν οι ΑΠΔ του εργοδότη μου (μού είπε να ρωτήσω αν είμαι στο μητρώο μισθωτών).

 

Πήγα στο μητρώο ΙΚΑ και ζήτησα αν είμαι γραμμένος στο μητρώο μισθωτών και η απάντηση που πήρα ήταν: στο σύστημα ΕΦΚΑ δεν έβλεπε Φορέα ασφάλισης για μένα, στο σύστημα του ΙΚΑ είδε φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Πήγα στη διευθύντρια του ΙΚΑ περιοχής και μου είπε ότι εδώ είμαστε ΕΦΚΑ μισθωτών και το θέμα αφορά ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Είδα στο http://www.efka.gov.gr/_contact/contact_table.cfm τα σημεία παρουσίας ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Πήρα τηλέφωνο στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών της περιοχής μου και μου είπαν ότι δε δέχονται αιτήματα απο ΤΣΜΕΔΕ και ότι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι το ΕΦΚΑ μη μισθωτών μηχανικών. Στην εφαρμογή ΕΦΚΑ, στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ το πεδίο σημείο παρουσίας είναι κενό!

 

Πήρα τηλ 1555 (ΕΦΚΑ), τους τα είπα όλα αυτα και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τους είπα τι να κάνω που έχουν βγεί εισφορές για μένα και τι θα γίνει αν δεν τα πληρώσω και αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν και ότι το χρέος θα πάει στο ΚΕΑΟ και μετά ακολουθούνται οι διαδικασίες αυτόματης είσπραξης απο το λογαριασμό κτλ κτλ. Τον ρώτησα αν αυτό θα γίνει στους επόμενους 2 μήνες και μου απάντησε ότι όχι δεν το νομίζει. Επίσης του είπα ότι τώρα που βγήκε η δυνατότητα Ε1 (υποβολή δήλωσης για τα εισοδήματα του 2016), αν πάω να το κάνω, θα ενημερωθεί άμεσα το ΕΦΚΑ ώστε να προσαρμόστει τις εισφορές μου με τα εισοδήματα 2016 και μου απάντησε ΟΧΙ και ότι αυτό θα γίνει όταν ολοκληρωθούν, δλδ Ιούλιο, Αύγουστο κτλ κτλ

 

Επίσης ένα άλλο πολύ σημαντικό θέμα είναι ότι εκτός της παπαριάς με το ΕΦΚΑ για το οποίο είμαι σίγουρος ότι φταίει το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ, είναι και οι 8 δόσεις αναδρομικών που έχουμε να πληρώσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν μπείτε στην παλιά εφαρμογή http://www.tsmede.gr:65401/ θα δείτε τα αναδρομικά Β2011. Σύμφωνα λοιπόν με ότι έχει αποφασιστεί θα πληρώσουμε άλλα 7 τέτοια, δλδ άλλα 3-4 χιλιάρικα!

 

Μάλλον δανείζουμε το κράτος και δεν το ξέρουμε, τελείως ξεφτύλα. 

 

Άλλος ένας συλλογισμός που έκανα, είναι ο εξής: Αν το ΕΦΚΑ απο το Μάρτιο δεν μου βγάλει εισφορές γιατί θα με δει κάπως μαγικά ως μισθωτό...αυτό θα μπορούσε να το κάνει και σε έναν μηχανικό που έβγαζε το 2015, 2016 100.000 το χρόνο και μέσα στο 2017 μπορεί να γίνει μισθωτός κάπου με 400 ευρώ ώστε να κληθεί να πληρώσει τις εισφορές ΕΦΚΑ τον Ιούλιο του 2018 που θα το έχει καταλάβει το σύστημα (από το Ε1 του 2017) !!!

Link to comment
Share on other sites

 

 



Θεώρησα ότι θα πρέπει να ενημερώσω ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή ΔΟΥ. Πήγα στο πρωτόκολλο και μου είπαν ότι το καταχωρούν αλλά δεν κάνουν τίποτα για την διακοπή και μου λένε πήγαινε στον διευθυντή εισφορών. Πήγα λοιπόν και ο άνθρωπος μου λέει ότι δεν έχουν πρόσβαση ακόμη σε εφαρμογή του ΕΦΚΑ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Με συμβούλευσε να πάω στο παλιό ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί ίσως με βοηθήσουν καθώς εκεί φθάνουν οι ΑΠΔ του εργοδότη μου (μού είπε να ρωτήσω αν είμαι στο μητρώο μισθωτών).

Πήγα στο μητρώο ΙΚΑ και ζήτησα αν είμαι γραμμένος στο μητρώο μισθωτών και η απάντηση που πήρα ήταν: στο σύστημα ΕΦΚΑ δεν έβλεπε Φορέα ασφάλισης για μένα, στο σύστημα του ΙΚΑ είδε φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Πήγα στη διευθύντρια του ΙΚΑ περιοχής και μου είπε ότι εδώ είμαστε ΕΦΚΑ μισθωτών και το θέμα αφορά ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Είδα στο http://www.efka.gov.gr/_contact/contact_table.cfm τα σημεία παρουσίας ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Πήρα τηλέφωνο στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών της περιοχής μου και μου είπαν ότι δε δέχονται αιτήματα απο ΤΣΜΕΔΕ και ότι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι το ΕΦΚΑ μη μισθωτών μηχανικών. Στην εφαρμογή ΕΦΚΑ, στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ το πεδίο σημείο παρουσίας είναι κενό!

Πήρα τηλ 1555 (ΕΦΚΑ), τους τα είπα όλα αυτα και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τους είπα τι να κάνω που έχουν βγεί εισφορές για μένα και τι θα γίνει αν δεν τα πληρώσω και αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν και ότι το χρέος θα πάει στο ΚΕΑΟ και μετά ακολουθούνται οι διαδικασίες αυτόματης είσπραξης απο το λογαριασμό κτλ κτλ. Τον ρώτησα αν αυτό θα γίνει στους επόμενους 2 μήνες και μου απάντησε ότι όχι δεν το νομίζει. Επίσης του είπα ότι τώρα που βγήκε η δυνατότητα Ε1 (υποβολή δήλωσης για τα εισοδήματα του 2016), αν πάω να το κάνω, θα ενημερωθεί άμεσα το ΕΦΚΑ ώστε να προσαρμόστει τις εισφορές μου με τα εισοδήματα 2016 και μου απάντησε ΟΧΙ και ότι αυτό θα γίνει όταν ολοκληρωθούν, δλδ Ιούλιο, Αύγουστο κτλ κτλ

 

Κουράστηκα μόνο & μόνο από την ανάγνωση (ομολογουμένως πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις). Χαρά στο κουράγιο σου συνάδελφε...

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση από την κα Γιωτάκου;

Ή η γυναίκα "έπεσε σε τοίχο";

Σήμερα έλαβα το συνημμένο επίσημο έγγραφο (στο τέλος αυτού του post) με e-mail, από το Υπουργείο Κοινωνικής Ασφάλισης απευθυνόμενο στον ΕΦΚΑ και με κοινοποίηση εμένα, το οποίο ζητάει από τον ΕΦΚΑ να μου δώσει επίσημη απάντηση στην ηλεκτρονική αναφορά που είχα κάνει προς το Υπουργείο και τον ΕΦΚΑ. Κατά τη δική μου άποψη αυτό είναι μία πρόφαση. Θεωρώ ότι ο σκοπός αυτού του εγγράφου είναι να πάρει το ίδιο το Υπουργείο μια απάντηση από τον ΕΦΚΑ σχετικά με το πως έχουν ερμηνεύσει την ερμηνευτική εγκύκλιο. Διαφορετικά θα μου απαντούσε το ίδιο το Υπουργείο το οποίο και έχει εκδόσει την ερμηνευτική εγκύκλιο.

 

Υπενθυμίζω το email που τους είχα στείλει:

 

"Καλημέρα σας,

 

Ονομάζομαι χχχχχχ και η ιδιότητά μου είναι λογιστής.  Ένα μέρος των πελατών μου  έχουν ειδικότητα Μηχανικοί και είναι πρωτο-ασφαλισμένοι μετά το 1993. Στις 31/12/2016 έκαναν διακοπή οποιασδήποτε επιχειρηματικής δραστηριότητας και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να εργάζονται ως μισθωτοί. Οι εν λόγω πελάτες μου έλαβαν ειδοποιητήρια πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών για το 2017, υπολογισμένα με τα εισοδήματα που είχαν ως αυτοαπασχολούμενοι το 2015.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα μεταξύ 11:45 και 12:30 με εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ, για να ενημερωθώ για τον λόγο  που καταλογίστηκαν  αυτές οι ασφαλιστικές εισφορές για το 2017, παρ’ ότι οι πελάτες μου έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου απάντησε ότι ακολουθεί εντολές βασισμένες στην ερμηνευτική εγκύκλιο με αρ. πρωτ.  Φ 10043/οικ 14226/431/24-3-2017 και ΑΔΑ ΨΔΕΝ465Θ1Ω-ΠΩ1 του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και ότι σύμφωνα με αυτήν (την εγκύκλιο) και συγκεκριμένα στην παράγραφο Α , οι εν λόγο μηχανικοί θα πληρώνουν ΕΣ ΑΕΙ ασφαλιστικές εισφορές άσχετα με το αν έχουν διακόψει την επιχειρηματικής τους δραστηριότητα ή όχι. Εξήγησα λοιπόν στην εκπρόσωπό ότι έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ερμηνευτική εγκύκλιο και ότι πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο καθώς αναφέρει συγκεκριμένα “Ασφαλισμένους που ΑΣΚΟΥΝ πολλαπλή επαγγελματικής δραστηριότητα” και όχι που ΑΣΚΟΥΣΑΝ.

Μετά από αυτό η εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ μου επανέλαβε ότι εκτελεί εντολές και ότι  αν θέλω περισσότερες διευκρινίσεις να επικοινωνήσω με αυτούς που εκδώσανε την ερμηνευτική εγκύκλιο.

Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με την υπάλληλο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης στην Δ/νση Κύριας Ασφάλισης Μισθωτών & Ασθενείας κα Στ. Γιωτάκου της οποίας τα στοιχεία αναφέρονται στις πληροφορίες της  συγκεκριμένης εγκυκλίου. Εξήγησα στην κυρία Γιωτάκου όλη την ιστορία με τους πελάτες μου καθώς και την επικοινωνία που είχα και την απάντηση που πήρα από εκπρόσωπο του ΕΦΚΑ. Η κα Γιωτάκου με ενημέρωσε ότι κακώς έχουν καταλογιστεί ασφαλιστικές εισφορές για τους εν λόγο πελάτες μου και ότι ο ΕΦΚΑ έχει δώσει λάθος ερμηνεία στην ερμηνευτική εγκύκλιο. Σε ερώτηση μου προς την κα Γιωτάκου ως προς το αν πρέπει οι πελάτες μου να πληρώσουν ή όχι τις εν λόγο ασφαλιστικές εισφορές, η απάντηση της κας Γιωτάκου ήταν αρνητική ως προς το να πληρωθούν και ότι το θέμα με τις λάθος ειδοποιήσεις πληρωμής, θα διορθωθεί στις προσεχείς ημέρες, καθώς το θέμα με την λάθος ερμηνεία που έχει δώσει ο  ΕΦΚΑ στην ερμηνευτική εγκύκλιο είναι γνωστό στο Υπουργείο.

 

Για όλους τους παραπάνω λόγους, σας παρακαλούμε πολύ όπως δώσετε μία επίσημη έγγραφη απάντηση σχετικά με το τι τελικά θα ισχύει για μισθωτούς που έκαναν διακοπή επιχειρηματικής δραστηριότητας έως τις 31/12/2016, καθώς και αν θα πρέπει να πληρωθούν ή όχι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν ήδη καταλογιστεί  για τους εν λόγο ασφαλισμένους.

 

Ευχαριστώ πολύ

χχχχχχχχχχχχχχχχ

Τηλ: χχχχχχχχχ"

16829 - Διαβ. ΕΦΚΑ.doc

Edited by karnaouti
Link to comment
Share on other sites

@karnaouti, έχετε πληρώσει τις έως σήμερα εισφορές (Ιαν και Φεβ2017);

 

Όχι και ούτε πρόκειται καθώς η ερμηνευτική εγκύκλιος είναι σαφέστατη. Απλά μαζεύω υλικό για να τους βγάλω στα κανάλια..

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

...Σε ερώτηση μου προς την κα Γιωτάκου ως προς το αν πρέπει οι πελάτες μου να πληρώσουν ή όχι τις εν λόγο ασφαλιστικές εισφορές, η απάντηση της κας Γιωτάκου ήταν αρνητική ως προς το να πληρωθούν και ότι το θέμα με τις λάθος ειδοποιήσεις πληρωμής, θα διορθωθεί στις προσεχείς ημέρες, καθώς το θέμα με την λάθος ερμηνεία που έχει δώσει ο  ΕΦΚΑ στην ερμηνευτική εγκύκλιο είναι γνωστό στο Υπουργείο.

 

Όχι και ούτε πρόκειται καθώς η ερμηνευτική εγκύκλιος είναι σαφέστατη. Απλά μαζεύω υλικό για να τους βγάλω στα κανάλια..

 

Η κα Γιωτάκου ορθώς είχε απαντήσει προφορικώς για μη πληρωμή των εισφορών, ωστόσο από το συνημμένο φαίνεται πως η καθυστέρηση στην διαβίβαση της αναφοράς ήταν αντιπροσωπευτικότατη του Δημοσίου (11.04.2017), που φαντάζομαι έγινε κατόπιν νέας παρέμβασης και ενώ "η λάθος ερμηνεία που έχει δώσει ο  ΕΦΚΑ στην ερμηνευτική εγκύκλιο είναι γνωστή στο Υπουργείο."

Πολλοί είναι αυτοί που έχουν επιλέξει να μην πληρώσουν τις διπλές εισφορές της συγκεκριμένης περίπτωσης (τουλάχιστον από τον κύκλο μου), είτε γιατί δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν ή γιατί δεν επιθυμούν να πληρώσουν κάτι για το οποίο έχουν ήδη πληρώσει. Το θέμα είναι να μην φορτώνονται οι συγκεκριμένες εισφορές και με τόκους & δε βγάζουμε άκρη μετά το πέρας Ιουνίου, που αναμένεται να γίνει η εκκαθάριση.

 

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστούμε για την παρέμβαση & τη βοήθεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα μόνο & μόνο από την ανάγνωση (ομολογουμένως πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις). Χαρά στο κουράγιο σου συνάδελφε...

 

Να προσθέσω και τα δικά μου δεδομένα, μιας και όλοι μας συντελέσουμε να λυθεί κάποτε αυτό το μπάχαλο με το ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, ΤΕΕ και όλους αυτούς που δίνουν λύσεις στα καθημερινά μας προβλήματά.

 

Ήμουν εταίρος σε ΟΕ τα τελευταία χρόνια και 23/1/2017 έγινα μισθωτός μηχανικός. Η ΟΕ έκλεισε 15/2/2017. Μου βγήκαν εισφορές για 01/2017, 02/2017.

 

Θεώρησα ότι θα πρέπει να ενημερώσω ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή ΔΟΥ. Πήγα στο πρωτόκολλο και μου είπαν ότι το καταχωρούν αλλά δεν κάνουν τίποτα για την διακοπή και μου λένε πήγαινε στον διευθυντή εισφορών. Πήγα λοιπόν και ο άνθρωπος μου λέει ότι δεν έχουν πρόσβαση ακόμη σε εφαρμογή του ΕΦΚΑ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Με συμβούλευσε να πάω στο παλιό ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί ίσως με βοηθήσουν καθώς εκεί φθάνουν οι ΑΠΔ του εργοδότη μου (μού είπε να ρωτήσω αν είμαι στο μητρώο μισθωτών).

 

Πήγα στο μητρώο ΙΚΑ και ζήτησα αν είμαι γραμμένος στο μητρώο μισθωτών και η απάντηση που πήρα ήταν: στο σύστημα ΕΦΚΑ δεν έβλεπε Φορέα ασφάλισης για μένα, στο σύστημα του ΙΚΑ είδε φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Πήγα στη διευθύντρια του ΙΚΑ περιοχής και μου είπε ότι εδώ είμαστε ΕΦΚΑ μισθωτών και το θέμα αφορά ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Είδα στο http://www.efka.gov.gr/_contact/contact_table.cfm τα σημεία παρουσίας ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Πήρα τηλέφωνο στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών της περιοχής μου και μου είπαν ότι δε δέχονται αιτήματα απο ΤΣΜΕΔΕ και ότι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι το ΕΦΚΑ μη μισθωτών μηχανικών. Στην εφαρμογή ΕΦΚΑ, στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ το πεδίο σημείο παρουσίας είναι κενό!

 

Πήρα τηλ 1555 (ΕΦΚΑ), τους τα είπα όλα αυτα και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τους είπα τι να κάνω που έχουν βγεί εισφορές για μένα και τι θα γίνει αν δεν τα πληρώσω και αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν και ότι το χρέος θα πάει στο ΚΕΑΟ και μετά ακολουθούνται οι διαδικασίες αυτόματης είσπραξης απο το λογαριασμό κτλ κτλ. Τον ρώτησα αν αυτό θα γίνει στους επόμενους 2 μήνες και μου απάντησε ότι όχι δεν το νομίζει. Επίσης του είπα ότι τώρα που βγήκε η δυνατότητα Ε1 (υποβολή δήλωσης για τα εισοδήματα του 2016), αν πάω να το κάνω, θα ενημερωθεί άμεσα το ΕΦΚΑ ώστε να προσαρμόστει τις εισφορές μου με τα εισοδήματα 2016 και μου απάντησε ΟΧΙ και ότι αυτό θα γίνει όταν ολοκληρωθούν, δλδ Ιούλιο, Αύγουστο κτλ κτλ

 

Επίσης ένα άλλο πολύ σημαντικό θέμα είναι ότι εκτός της παπαριάς με το ΕΦΚΑ για το οποίο είμαι σίγουρος ότι φταίει το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ, είναι και οι 8 δόσεις αναδρομικών που έχουμε να πληρώσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν μπείτε στην παλιά εφαρμογή http://www.tsmede.gr:65401/ θα δείτε τα αναδρομικά Β2011. Σύμφωνα λοιπόν με ότι έχει αποφασιστεί θα πληρώσουμε άλλα 7 τέτοια, δλδ άλλα 3-4 χιλιάρικα!

 

Μάλλον δανείζουμε το κράτος και δεν το ξέρουμε, τελείως ξεφτύλα. 

 

Άλλος ένας συλλογισμός που έκανα, είναι ο εξής: Αν το ΕΦΚΑ απο το Μάρτιο δεν μου βγάλει εισφορές γιατί θα με δει κάπως μαγικά ως μισθωτό...αυτό θα μπορούσε να το κάνει και σε έναν μηχανικό που έβγαζε το 2015, 2016 100.000 το χρόνο και μέσα στο 2017 μπορεί να γίνει μισθωτός κάπου με 400 ευρώ ώστε να κληθεί να πληρώσει τις εισφορές ΕΦΚΑ τον Ιούλιο του 2018 που θα το έχει καταλάβει το σύστημα (από το Ε1 του 2017) !!!

 

Συνεχίζοντας την έρευνα της παράνοιας παραθέτω το παρακάτω κείμενο, που περιλαμβάνετε σε διαγωνισμό της ΗΔΙΚΑ που ΘΑ υλοποιηθεί ως το Σεπτέμβριο του 2017 (αν πάει καλά το testing :))

Καληνύχτα συνάδελφοι....μην ελπίζετε συμψηφισμό πριν το τέλος του 2017!!!

 

http://www.idika.gr/files/2825-13.4.2017_%CE%94%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%97%CE%A1%CE%A5%CE%9E%CE%97_.pdf

 

Στόχος του έργου είναι να σχεδιαστεί και να υλοποιηθεί λογισμικό για την μεταβολή του της ασφαλιστικής εισφοράς μη μισθωτών ασφαλισμένων ΕΦΚΑ σε περιπτώσεις αλλαγών ασφαλιστικών στοιχείων στο Συμπληρωματικό Μητρώο Εσόδων. Το λογισμικό αυτό πρέπει να είναι συμβατό με την εφαρμογή των Εσόδων μη μισθωτών που υλοποιείται από την ΗΔΙΚΑ για τις ανάγκες του ΕΦΚΑ. Επίσης στόχος του έργου είναι ο ανασχεδιασμός της βάσης δεδομένων των εσόδων μη μισθωτών και η ανάπτυξη νέων προγραμμάτων προκειμένου να ενσωματωθούν οι κλάδοι επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας στην εφαρμογή εσόδων μη μισθωτών ΕΦΚΑ και στη διαδικασία υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών. Τέλος επιπλέον στόχος είναι ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προγραμμάτων για την διαδικασία εκκαθάρισης εισφορών ΕΦΚΑ 2.Εισαγωγή-Αναγκαιότητα Από 1.1.2017, η λειτουργία του ΕΦΚΑ ως φορέα κύριας κοινωνικής ασφάλισης, εντάσσονται σε αυτόν αυτοδίκαια οι υφιστάμενοι φορείς κύριας κοινωνικής ασφάλισης, και ο ΕΦΚΑ καθίσταται οιονεί καθολικός διάδοχος αυτών. Δεδομένης της δέσμευσης της ηγεσίας του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης για την τήρηση του Νόμου 4 7/2016 και της έγκαιρης λειτουργίας του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που προβλέπει ο Νόμος, υλοποιήθηκε ο υπολογισμός των ασφαλιστικών εισφορών μη μισθωτών σύμφωνα με τις οδηγίες του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης από το δηλωθέν εισόδημα του τελευταίου έτους που έχει εκκαθαριστεί σύμφωνα με τα στοιχεία της Γενικής Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων . Η ΗΔΙΚΑ Α.Ε προς το σκοπό αυτό υλοποιεί την εφαρμογή των Εσόδων μη μισθωτών για τις ανάγκες του ΕΦΚΑ. Προς υποβοήθηση του έργου της προέβη ήδη σε σχετική ανάθεση ύψους 20.000,00 € προκειμένου να υλοποιηθεί εφαρμογή για έναν αρχικό υπολογισμό ασφαλιστικών εισφορών. Μετά τον αρχικό υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών, υπάρχει ωστόσο επιπλέον η απαίτηση της ενσωμάτωσης στο σύστημα εσόδων μη μισθωτών ΕΦΚΑ και των κλάδων επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π (με σχετικό έγγραφο ΕΦΚΑ με αριθ.πρωτ. 42/ -1-17). Επίσης επειδή για τον υπολογισμό της ασφαλιστικής εισφοράς έχουν ληφθεί υπόψη τα εισοδήματα του 2015, όπως προβλέπει ο νόμος 4 7/2016 θα πρέπει μετά την δυνατότητα λήψης από την Α.Α.Δ.Ε των εισοδημάτων του 2016 να ακολουθήσει μια διαδικασία εκκαθάρισης των ασφαλιστικών εισφορών βάσει των νέων εισοδημάτων. H απαιτούμενη διαδικασία εκκαθάρισης συμπεριλαμβάνεται και στην προγραμματική συμφωνία που έχει γίνει μεταξύ της ΗΔΙΚΑ και του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης στις 15/11/2016 στο τμήμα 2 του Υπολογισμού και Παρακολούθησης Εισφορών μη μισθωτών. Με βάση τα ως άνω και επειδή το έργο είναι σαφώς μεγαλύτερο από τις πρώτες ενέργειες που έχουν ήδη γίνει υπάρχει ανάγκη συνέχισής του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.