Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τις πληροφορίες τους. Διάβασα όλα τα παραπάνω post, αλλά προσπαθώ να κατανοήσω ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν. Προσωπικά είμαι μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ από το 2008 και ενδιάμερα (2011) είχα ανοίξει ένα μπλοκάκι το οποίο το έκλεισα τέλος Ιανουαρίου με ημερομηνία 31/12/2016, πληρώνοντας και το σχετικό προστιμο των 100€. Να τονίσω ότι εξακολουθώ από το 2008 να παραμένω μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ στον ίδιο εργοδότη. Τώρα βλέπω στο site του ΕΦΚΑ βεβαιωμένες οφειλές περίπου 52€ το μήνα Ιανουάριο και άλλο τόσο για το μήνα Φεβρουάριο 2017.

 

Κάλεσα μόλις το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ και μου είπαν να καλέσω στο ΤΣΜΕΔΕ για να ενημερώσουν τα μητρώα τους για τη διακοπή, κάτι που θεωρώ άκυρο.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι η εξής:

1) Θα πρέπει να καταθέσω κάπου το χαρτί διακοπής εργασιών που έλαβα απο την εφορία; Και αν ναι που; Στο ΕΦΚΑ; Στο ΤΣΜΕΔΕ; Και στα δύο; Ως τώρα δεν το έχω καταθέσει κάπου διότι είχα την πληροφόρηση ότι τα συστήματα του ΕΦΚΑ θα ενημερωθούν αυτόματα από την εφορία για τη διακοπή.

2) Μέχρι να διορθωθεί το λάθος θα θεωρούμαι ανασφάλιστος;

Edited by kdavid
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Ανήκω στην κατηγορία των μηχανικών με κλειστά βιβλία από το 2014 ο οποίος έγινε μισθωτός από το τέλος του 2015. Μου ήρθε και εμένα ΕΦΚΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές του 2017 το οποίο φυσικά δεν πλήρωσα μιας και ο εργοδότης μου τις έχει ήδη πληρώσει. Μόλις με ενημέρωσε συνάδελφος της ίδιας κατηγορίας που πήγε να κάνει εξετάσεις ότι φαίνεται ανασφάλιστος…

Επειδή υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που είτε έγιναν μισθωτοί (με κλειστά βιβλία) μέσα στο 2015 και 2016 είτε έγιναν συνταξιούχοι και για προφανείς λόγους δεν ασχολούνται με τις εισφορές του 2017, παρακαλώ πολλοί ενημερώστε ειδικά όσους έχουν μικρά παιδιά γιατί κινδυνεύουν να βρεθούν ανασφάλιστοι…

 

Υγ1 Όποιος δει τις διοικήσεις ΤΕΕ, Τσμέδε κτλ τα χαιρετίσματά μου.

Υγ2 Οπλιστείτε με υπομονή γιατί η ιστορία έχει μέλλον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Ανήκω στην κατηγορία των μηχανικών με κλειστά βιβλία από το 2014 ο οποίος έγινε μισθωτός από το τέλος του 2015. Μου ήρθε και εμένα ΕΦΚΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές του 2017 το οποίο φυσικά δεν πλήρωσα μιας και ο εργοδότης μου τις έχει ήδη πληρώσει. Μόλις με ενημέρωσε συνάδελφος της ίδιας κατηγορίας που πήγε να κάνει εξετάσεις ότι φαίνεται ανασφάλιστος…

Επειδή υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που είτε έγιναν μισθωτοί (με κλειστά βιβλία) μέσα στο 2015 και 2016 είτε έγιναν συνταξιούχοι και για προφανείς λόγους δεν ασχολούνται με τις εισφορές του 2017, παρακαλώ πολλοί ενημερώστε ειδικά όσους έχουν μικρά παιδιά γιατί κινδυνεύουν να βρεθούν ανασφάλιστοι…

 

Υγ1 Όποιος δει τις διοικήσεις ΤΕΕ, Τσμέδε κτλ τα χαιρετίσματά μου.

Υγ2 Οπλιστείτε με υπομονή γιατί η ιστορία έχει μέλλον ακόμα.

 

Όταν μπαίνεις στην εφαρμογή www.efka.gov.gr δεν σου λέει 'Ασφαλισμένος' ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνεις στην εφαρμογή www.efka.gov.gr δεν σου λέει 'Ασφαλισμένος' ?

Στη δική μου λέει Ασφαλισμένος, δεν ξέρω τι εμφανίζει στην καρτέλα του συναδέλφου, ξέρω όμως ότι για το σύστημα υγείας του κράτους μας ο συνάδελφος είναι ανασφάλιστος. Αν μάθω άλλη περίπτωση παρόμοια θα επανέλθω, απλά ας είμαστε ενήμεροι και ας προσέχουν κυρίως οι συνάδελφοι με μικρά παιδιά ή οι συνταξιούχοι...

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου λέει Ασφαλισμένος, δεν ξέρω τι εμφανίζει στην καρτέλα του συναδέλφου, ξέρω όμως ότι για το σύστημα υγείας του κράτους μας ο συνάδελφος είναι ανασφάλιστος. Αν μάθω άλλη περίπτωση παρόμοια θα επανέλθω, απλά ας είμαστε ενήμεροι και ας προσέχουν κυρίως οι συνάδελφοι με μικρά παιδιά ή οι συνταξιούχοι...

 

Γι'αυτό ακριβώς έκανα το post με την ερώτηση παραπάνω αν θεωρούμαστε ασφαλισμένοι διότι και σε εμένα γράφει: "ανασφάλιστος".

post-70949-0-30691500-1492693481_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ακριβώς έκανα το post με την ερώτηση παραπάνω αν θεωρούμαστε ασφαλισμένοι διότι και σε εμένα γράφει: "ανασφάλιστος".

Στη δικιά μου γράφει ασφαλισμένος, Κι εγώ δεν έχω πληρώσει ΙΑΝ - ΦΕΒ.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου γράφει ασφαλισμένος, Κι εγώ δεν έχω πληρώσει ΙΑΝ - ΦΕΒ.

 

Και εμένα τα ίδια. Δεν έχω πληρώσει ΙΑΝ - ΦΕΒ από τα έξτρα κερατιάτικα και μου λέει ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.

 

Οπότε ενδεχομένως και να πρέπει να ψάξετε άλλο λόγο που δεν σας έχει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λένε ότι θα βγούν οι εισφορές Μαρτίου. Έχετε δει τίποτα? Σε μένα δεν φαίνεται κάτι.

Θυμίζω είμαι στη περίπτωση με κλειστά βιβλία και μισθωτός 23/1/2017.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λένε ότι θα βγούν οι εισφορές Μαρτίου. Έχετε δει τίποτα? Σε μένα δεν φαίνεται κάτι.

Θυμίζω είμαι στη περίπτωση με κλειστά βιβλία και μισθωτός 23/1/2017.

 

Καλημέρα

Από ότι έχω καταλάβει δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, τουλάχιστον μέχρι τους τελευταίους μήνες του χρόνου, στο ποσό που σου έρχεται.

Λογικά όταν βγουν θα είναι τα ίδια με Ιανουάριο - Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ... ανήκω στις περιπτώσεις των μηχανικών που διέκοψαν την επαγγελματική τους δραστηριότητα με αναδρομική ημερομηνία 31.12.2016.

Από το 2017 είμαι πλέον με μισθωτή εργασία.

Να ενημερώσω ότι είχα γράψει για το θέμα αυτό σε όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ. Μάλιστα πήρα γραπτή απάντηση από το tax help τμήμα του ΤΕΕ , στην οποία μάλιστα ρητώς με πληροφορούν ότι με βάση τον νόμο και εφόσον έκλεισα βιβλία με ημερομηνία 31.12.2016 δεν έχω καμία υποχρέωση καταβολής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία για το 2017... το πρόβλημα βρίσκεται στην ενημέρωση των συστημάτων του ΕΦΚΑ από την εφορία. Ενώ σε ότι αφορά τη μισθωτή εργασία φυσικά και δεν έχω καμία υποχρέωση ενημέρωσης του ΕΦΚΑ, αυτό γίνεται αυτόματα από τις ΑΠΔ των εργοδοτών που επίσης καθυστερούν να ενημερωθούν στο σύστημα. Το email αυτό κοινοποιείται από το ΤΕΕ σε όλες τις υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ που είχα στείλει το μήνυμα.

Σήμερα μόλις πριν από λίγο, παρατήρησα στην ηλεκτρονική σελίδα υπηρεσιών του ΕΦΚΑ ότι διέγραψαν όλες τις ειδοποιήσεις εισφορών μου ως ελεύθερου επαγγελματία για τους πρώτους μήνες του 2017. Πλέον το πεδίο είναι κενό που σημαίνει ότι δεν έχω υποχρέωση πληρωμής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία για το 2017. Μπορείτε και εσείς που εμπίπτετε σε παρόμοια περίπτωση να ελέγξετε.

Μεγάλη μέρα σήμερα, όπως φαίνεται το λάθος αποκαταστάθηκε.

ΥΓ. Μπα, μάλλον το σύστημα ανανεώνεται και βρίσκεται σε αδυναμια ενημέρωσης ... πριν από λίγο που συνδέθηκα ξανά, εμφάνισε στο σημείο εκείνο τις σχετικές ειδοποιήσεις εισφορών gia to 2017 ... ενώ μόλις πριν λίγα δευτερόλεπτα έλειπαν πάλι από το πεδίο αυτό... ίσως και να πρόκειται απλά για αδυναμία του server να εμφανίζει τις πληροφορίες λόγω του σημερινού update! πάντως ας επαγρυπνούμε ... δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να πληρώσω κανένα ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ για το 2017, έχω ήδη κοινοποιήσει στον ΕΦΚΑ την γνωμοδότηση του ΤΕΕ επιφυλασσόμενος παντός νομίμου δικαιώματός μου...  ενώ φίλος μου δικηγόρος μου είπε πως αν συνεχίσουν να εκδίδουν σημειώματα εισφορών και μάλιστα προβούν σε ανατοκισμούς ή άλλες πράξεις απαιτήσεων, μπορώ να κάνω ακόμα και μήνυση στην διοίκηση του ΕΦΚΑ για κατ' εξακολούθηση εκβιασμό που αποτελεί ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ...   

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.