Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Ας συνεχίσουν να βγάζουν ειδοποιητήρια ...προφανώς ψάχνουν για κορόιδα για να λύσουν το ταμειακό τους πρόβλημα ...

Και κυρίως ας τολμήσουν να κάνουν καμία στραβή με τίποτα τόκους ή να τα ζητήσουν αλλιώς ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ 

 

 πριν από αρκετές σελίδες είχα παραθέσει την αλληλογραφία μου με το τμήμα του ΤΕΕ υπεύθυνο για φορολογικά θέματα η οποία ανέφερε από την στιγμή που έχω κλείσει τα βιβλία μου 31.12.2016 δεν είμαι υπόχρεος ασφαλιστικών εισφορών. Παρόλα αυτά, κάποιοι εδώ μέσα επέμεναν ότι λόγω ιδιότητας θα έπρεπε να πληρώσω και ότι απαιτείται διαγραφή από το ΤΕΕ. Δεν πρόκειται να καταβάλλω ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 πριν από αρκετές σελίδες είχα παραθέσει την αλληλογραφία μου με το τμήμα του ΤΕΕ υπεύθυνο για φορολογικά θέματα η οποία ανέφερε από την στιγμή που έχω κλείσει τα βιβλία μου 31.12.2016 δεν είμαι υπόχρεος ασφαλιστικών εισφορών. Παρόλα αυτά, κάποιοι εδώ μέσα επέμεναν ότι λόγω ιδιότητας θα έπρεπε να πληρώσω και ότι απαιτείται διαγραφή από το ΤΕΕ. Δεν πρόκειται να καταβάλλω ευρώ.

πολύ σωστά ... είναι σαφές ότι ψάχνουν για μ$%$%^ς και καλό θα είναι να φάει καμία μήνυση η διοίκηση του ΕΦΚΑ  ... εγώ ετοιμάζομαι ... 

Στην Ελλάδα έχω καταλάβει από άλλες περιστάσεις ότι μόνο σε μία περίπτωση συνετίζονται οι υπάλληλοι του δημοσίου για τις αυθαιρεσίες τους ... όταν τους χτυπήσει τη πόρτα ο εισαγγελέας ...  

Link to comment
Share on other sites

Isoskelis

 

Η απάντηση που πήρες από το ΤΕΕ εξαρτάται από την ερώτηση...

 

Επειδή το ερώτημα που θέτεις εδώ στο φόρουμ αφορά πολλούς από εμάς κι έχω στείλει σχετικό αίτημα στον ΕΦΚΑ αλλά οι απαντήσεις που παίρνω είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, έχω να προσθέσω τα εξής

 

Στον 4387 λέει ξεκάθαρα ότι οι εε μηχανικοί ασφαλίζονται λόγω ιδιότητας και δεν μιλάει πουθενά για ανοικτά ή κλειστά βιβλία.

 

Η απάντηση που πήρες περί μη υποχρέωσης καταβολής εισφορών εε για το 2017 (δηλαδή για τα εισοδήματα 2016) αντιβαίνει στην εγκύκλιό του ΕΦΚΑ περί παράλληλης ασφάλισης, όπου στο παράδειγμα 7 ο μισθωτός που είναι επιπλέον εε δεν πληρώνει επιπλέον εισφορές ΜΟΝΟ αν το εισόδημα από εε είναι μηδενικό (δηλαδή για το 2016).

 

Η όλη παρεξήγηση ξεκίνησε από μία δήλωση του Πετρόπουλου όπου δήλωσε ότι με κλειστά βιβλία δεν πληρώνεις εισφορές κι έκτοτε προσπαθούν να το μαζέψουν κάνοντάς το χειρότερο!

 

Συνεπώς, από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν είχες το 2016 εισοδήματα από εε, σήμερα σαν μισθωτός, δεν θα πληρώσεις επιπλέον ανεξάρτητα αν έχεις ανοικτά ή κλειστά βιβλία...

bracon φίλε μου δεν είναι μόνο το ΤΕΕ που ξεκάθαρα γράφει ότι εφόσον έκλεισες ΒΙΒΛΙΑ μέχρι 31.12.2016 δεν υπάρχει καμία άλλη ασφαλιστέα ιδιότητα ... ΔΕΝ ΑΣΚΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, δεν έχεις εισόδημα , άρα δεν πληρώνεις εισφορές ... πάπαλα , πώς αλλιώς να το γράψουν οι άνθρωποι ? άσε δηλαδή που ο νόμος Κατρούγκαλου είναι ξεκάθαρος, πληρώνεις εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας αν διατηρείς την ιδιότητα το 2017... όχι αν τη διατηρούσες παλιότερα ...ΜΗΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΙ ΑΝ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ και το 200 π.Χ. Διαβάστε λίγο την απάντηση της Γιωτάκου αρμόδιας του Υπουργείου δυο σελίδες πριν αν δεν σας αρκεί το ΤΕΕ ...

επίσης ακόμα και στο παλιό ΤΣΜΕΔΕ , μολις ξεκινούσες υπαλληλική σχέση σταματούσαν να σε χρεώνουν εισφορές επαγγελματία... εγώ παλιά με το που τους πήγα έναρξη μισθωτής εργασίας από εταιρεία, μου είχαν επιστρέψει και τις εισφορές για το εξάμηνο που είχα πληρώσει ως ελεύθερος επαγγελματίας ...

ΤΕΣΠΑ... τα πράγματα είναι καθαρά... την απάντηση του ΤΕΕ την διάβασε και ο δικηγόρος μου και έχει αρχίσει να ετοιμάζεται ...

bracon, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΡΜΟΔΙΑΣ του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ δύο μόλις σελίδες πριν ... ξεκάθαρα πληροφόρησε ότι τα σημειώματα αυτά είναι λανθασμένα , έγινε λανθασμένη ερμηνεία από τον ΕΦΚΑ και ότι θα διορθωθεί...

Ο Πετρόπουλος και η διοίκηση του ΕΦΚΑ ψάχνουν για χαζούς ... σου λέει ΑΣΕ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ να μας πληρώσουν να δώσουμε συντάξεις και να μας λύσουν το ταμειακό μας πρόβλημα και τους τα επιστρέφουμε του χρόνου ...

Ας συνεχίσουν ... είπαμε, μήνυση και στον εισαγγελέα ... πάντως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ούτε τσακιστό ευρώ...   όχι σε τέτοια νταβατζιλίκια ...

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Στον 4387 λέει ξεκάθαρα ότι οι εε μηχανικοί ασφαλίζονται λόγω ιδιότητας και δεν μιλάει πουθενά για ανοικτά ή κλειστά βιβλία.

 

Η απάντηση που πήρες περί μη υποχρέωσης καταβολής εισφορών εε για το 2017 (δηλαδή για τα εισοδήματα 2016) αντιβαίνει στην εγκύκλιό του ΕΦΚΑ περί παράλληλης ασφάλισης, όπου στο παράδειγμα 7 ο μισθωτός που είναι επιπλέον εε δεν πληρώνει επιπλέον εισφορές ΜΟΝΟ αν το εισόδημα από εε είναι μηδενικό (δηλαδή για το 2016).

 

Η όλη παρεξήγηση ξεκίνησε από μία δήλωση του Πετρόπουλου όπου δήλωσε ότι με κλειστά βιβλία δεν πληρώνεις εισφορές κι έκτοτε προσπαθούν να το μαζέψουν κάνοντάς το χειρότερο!

 

Συνεπώς, από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν είχες το 2016 εισοδήματα από εε, σήμερα σαν μισθωτός, δεν θα πληρώσεις επιπλέον ανεξάρτητα αν έχεις ανοικτά ή κλειστά βιβλία...

 

brakon μπορείς να μας δείξεις πού το λέει ξεκάθαρα για ασφάλιση ιδιότητας ανεξάρτητα βιβλίων;

 

Δες την ερμηνευτική εγκύκλιο παρακάτω:

http://www.dsalib.gr/content/news/EGYKLIOI/egkuklios_parallili_asfalisi.pdf

 

Σελίδα 2, στο κομμάτι Α περι "Υποχρωσης πολλαπλής καταβολής εισφορών"

 

Στην πρώτη παράγραφο λέει ξεκάθαρα:

 

"Σύμφωνα με την παρ. 1, οι ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως εάν υπήχθησαν στην κοινωνική ασφάλιση πριν ή μετά την 1/1/1993 (παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι), εφόσον ασκούν πολλαπλή επαγγελματική δραστηριότητα για την οποία είχαν υποχρέωση ασφάλισης σε περισσότερους του ενός από τους ενταχθέντες στον ΕΦΚΑ φορείς κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, καταβάλλουν από 1/1/2017 τις προβλεπόμενες από τα άρθρα 38, 39 και 40 του ν.4387/2016 ασφαλιστικές εισφορές για την κύρια ασφάλισή τους, για κάθε επαγγελματική δραστηριότητα που ασκούν. "

 

ΑΣΚΟΥΝ . Όχι ασκούσαν

 

 

Στην τρίτη παράγραφο το μπερδεύει λίγο:

 

"Ειδικά για παλαιούς ασφαλισμένους που μέχρι 31/12/2016 υπάγονταν υποχρεωτικά στην ασφάλιση φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο ως μισθωτοί και στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας, δηλαδή λόγω εγγραφής στο ΤΕΕ χωρίς να ασκείται επαγγελματική δραστηριότητα, στις περιπτώσεις αυτές θεωρείται ότι οι ασφαλισμένοι έχουν υποχρέωση καταβολής μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς ως μισθωτοί βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 και μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς ως αυτοαπασχολούμενοι βάσει του άρθρου 39 του ανωτέρω νόμου, δεδομένου ότι οι καταστατικές διατάξεις του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ περί υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση λόγω ιδιότητας εξακολουθούν να ισχύουν."

 

Εδώ ναι, μιλάει για ασφάλισης ιδιότητας, αλλά αναφέρεται σε συγκεκριμένη κατηγορία ασφαλισμένων και μάλιστα "παλαιών" ασφαλισμένων, πριν την 1/1/1993. Είσαι σε αυτούς; Αυτη η κατηγορία ασφαλισμένων και επι ΤΣΜΕΔΕ πληρωνε σαν ΕΕ με μια μικρή έρευνα που έκανα και αυτή τη ρύθμιση διατηρεί αυτή εδώ η εγκύκλιος. Δεν μιλάει για ασφάλιση ιδιότητας για όλους γενικά.

 

Χάνω κάτι;

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘ. 4387

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ΄ ΕΝΙΑΙΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ -ΠΟΡΟΙ - ΑΠΟΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Αρθρο 39 Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών

 

 

....

β. Ειδικά για τα πρόσωπα, παλαιούς και νέους ασφαλισμένους κατά τη διάκριση του Ν. 2084/1992, τα οποία υπάγονται ή θα υπάγονταν, σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές ή καταστατικές διατάξεις, όπως ίσχυαν ως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση του Ε.Τ.Α.Α., καθώς και για τους αυτοαπασχολούμενους αποφοίτους σχολών ανώτατης εκπαίδευσης, που είναι εγγεγραμμένοι σε επιστημονικούς συλλόγους ή επιμελητήρια που έχουν τη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου, το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για τον κλάδο κύριας σύνταξης ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό 17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20% για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω να προσθέσω επίσης την εξής πληροφορία. Μπήκα στο efka.gov.gr με τους κωδικούς της συζύγου που ειναι μηχανικός μισθωτός στο Δημόσιο εδώ και αρκετά χρόνια και στο ειδοποιητήριο στο πεδίο ΙΔΙΟΤΗΤΑ λέει ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ (ευτυχώς είναι μηδενικό). Άρα όταν ο ΕΦΚΑ ενημερωθεί σωστά απο ΕΦΟΡΙΑ και ΤΣΜΕΔΕ τότε θα μας λέει και εμάς έτσι. Ως τότε, για το ΕΦΚΑ ειμαστε ακόμα ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Καλά κρασιά!!!

 

Αυτό το "Αυτοαπασχολούμενος" πάντως μου θυμίζει κάτι σε Αυτο-ικανοποιούμενος δλδ μ.....ς. Κάπως έτσι μάλλον μας θεωρούν.

 

Ο αρχηγός ΕΦΚΑ πάλι έκανε γαργάρα την περίπτωση που κάποιος έχει γίνει μισθωτός...

Απολαύστε υπεύθυνα:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε engmech , αυτό το έβαλες σαν απάντηση στο ερώτημά μου παραπάνω;

 

Αυτή η παράγραφος αναφέρεται καθαρά σε ΕΕ και αυτοαπασχολούμενους , αυτό που μας απασχολεί νομίζω τους μισθωτούς, είναι σε ποια περίπτωση υπάρχει διπλή ασφάλιση παράγραφος "υποχρέωση πολλαπλής καταβολής εισφορών"
 

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Φίλε engmech , αυτό το έβαλες σαν απάντηση στο ερώτημά μου παραπάνω;

 

Αυτή η παράγραφος αναφέρεται καθαρά σε ΕΕ και αυτοαπασχολούμενους , αυτό που μας απασχολεί νομίζω τους μισθωτούς, είναι σε ποια περίπτωση υπάρχει διπλή ασφάλιση παράγραφος "υποχρέωση πολλαπλής καταβολής εισφορών"

 

 

Το ξαναλέω!!!!

Γιατί θα πρέπει εμείς να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα ήξεις αφήξεις των νόμων και των εγκυκλίων???

Δεν μπορούν να απαντήσουν επίσημα στα ερωτήματα που τους έχουν αποστείλει εγγράφως τόσοι συνάδελφοι?

Πιστεύω πως δεν την γλιτώνουμε την προσφυγή στο ΣΤΕ.

Είναι ικανοί να το πάνε έτσι μέχρι το 2020

Link to comment
Share on other sites

Thanos501

 

Σε κανένα εδάφιο του Νόμου ή των ερμηνευτικών εγκυκλίων δεν αναφέρεται πουθενά η περίπτωση των κλειστών βιβλίων (μόνο ο Πετρόπουλος έκανε κάποτε μία δήλωση, όπως σου γράφω)...

 

Ναι, επειδή με ρωτάς είμαι παλαιός ασφαλισμένος

 

Μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι αν είμαστε εε ασφαλιζόμαστε λόγω ιδιότητας και όχι λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας

 

Αν θέλεις να συνοψίσω με βάση την δική μου ερμηνεία αυτά που ισχύουν από 1/1/2017, και αφού μετά και από την σημερινή συνέντευξη του Διοικητή του ΕΦΚΑ αδυνατούμε ακόμη να καταλάβουμε τι ισχύει (όπως λέει και ο michalis78), έχω να πω τα εξης

 

Αν κάποιος σήμερα ΔΕΝ είναι μισθωτός αλλά εε κι είχε το 2016

  1. εισοδήματα από εε, πληρώνει εισφορές βάσει μίνιμουμ 586 ευρώ εισοδήματος
  2. μηδενικά εισοδήματα, πληρώνει βάσει 586
  3. κλειστά βιβλία, πληρώνει βάσει ιδιότητας με τεκμαρτό εισόδημα 586

 

Αν κάποιος σήμερα ΕΙΝΑΙ μισθωτός (και πληρώνονται ως μισθωτός οι εισφορές του) και το 2016 είχε

 

  1. είχε εισόδημα από εε, πληρώνει ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΚΑ βάσει περσινού εισοδήματος από εε αν η σημερινή του αμοιβή ως μισθωτός είναι μίνιμουμ 586.
  2. μηδενικά εισοδήματα από εε, ΔΕΝ πληρώνει επιπλέον τίποτε
  3. κλειστά βιβλία, πάλι δεν πληρώνει τίποτε

Γι' αυτό λοιπόν σου ξαναλέω: αν το 2016 εσύ είχες εισόδημα από εε, τότε σήμερα που είσαι μισθωτός άσχετα αν έκλεισες βιβλία 31/12/206, πληρώνεις σήμερα ΕΦΚΑ και για τα περσινά σου εισοδήματα σαν εε

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχηγός ΕΦΚΑ πάλι έκανε γαργάρα την περίπτωση που κάποιος έχει γίνει μισθωτός...

Απολαύστε υπεύθυνα:

 

Πριν λίγο είδα εισφορές Μαρτίου 2017, πάλι ίδιες με Ιανουάριο και Φλεβάρη. Κοινώς, μας γράψανε στα π....α τους.

Ρε τι είναι αυτοί...

 

Καλά πολύ θράσος. ... Σε μερικούς μήνες που θα πάνε τα ληξιπρόθεσμα στο ΚΕΑΟ (για εμάς που δεν πληρώνουμε τις βλακίες τους) και αρχίσουν να μας τα παίρνουν απο τους τραπεζικούς λογαριασμούς να δω τι θα γίνει...

Τι κράτος είναι αυτό...

Edited by michalis78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.