Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Αναρτήσανε λοιπόν και ειδοποιητήρια για τον Μάρτιο και προσωπικά πλέον στέλνω εξώδικο επιφυλασσόμενος μηνύσεων αν δεν τα διορθώσουν. ΑΡΚΕΤΑ.

ΜΕ απίστευτο θράσος ο κύριος διοικητής του ΕΦΚΑ δηλώνει πως δεν έστειλε ειδοποιητήρια Μαρτίου σε μισθωτούς με ΑΠΔ.

Οι άνθρωποι είναι εξ αντικείμενου ψεύτες και ανίκανοι.

Φαίνεται ότι και κάποιοι δικοί μας εθελοτυφλούν και ούτε λίγο ούτε πολύ θέλουν να δώσουν δικαίωμα στους καρεκλοκένταυρους του ΕΦΚΑ που αρνούνται να κάνουν τη δουλειά τους ...

Διαβάστε καλά την απάντηση του ΤΕΕ , του νομικού και φορολογικού του τμήματος που μάλιστα κοινοποιείται σε όλα τα τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ.

Μετά διαβάστε τις απαντήσεις της κας Γιωτάκου, αρμόδιας του Υπουργείου που ξεκάθαρα χαρακτηρίζει τα σημειώματα εισφορών της περίπτωσης αυτής εσφαλμένα και μάλιστα στην σχετική ερώτηση καλεί να μη πληρωθούν καθώς έχουν ήδη προβεί σε ενέργειες προς ΕΦΚΑ για ακύρωση...

Να το κάνουμε λοιπόν πενηνταράκια για να δείτε όχι μόνο με το γράμμα αλλά κυρίως με το πνεύμα του νόμου γιατί το θέμα δεν στέκει και θα βρουν και μπελά εκεί στον ΕΦΚΑ αν επιμείνουν...

Η ασφαλιστέα  ιδιότητα για ελεύθερο επάγγελμα έχει εκπέσει για όποιον  έκλεισε βιβλία, όχι απλά το λέει το ΤΕΕ στις επιστολές του αλλά είναι αυτονόητο καθώς εκείνος που έκλεισε βιβλία δεν έχει δικαίωμα να προσφέρει καμία εργασία ή υπηρεσία μηχανικού πέραν της μισθωτής εργασίας. Αν δεν είναι μισθωτός είναι πρακτικά ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΣ , δεν μπορεί να τιμολογήσει ούτε να τιμολογηθεί... αυτό για την ΕΦΟΡΙΑ είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Αυτό πρακτικά επισημαίνει το ΤΕΕ, μηχανικός με κλειστά βιβλία δεν έχει ασφαλιστέα ιδιότητα επαγγελματία ...

Για τον ΕΦΚΑ ισχύει το απλό... εκδίδει σημειώματα εισφορών για ελεύθερους επαγγελματίες για το 2017. ΟΧΙ για νωρίτερα, παρά μόνο για τους μήνες του 2017, για αυτούς πρέπει ο αυτοαπασχολούμενος / επαγγελματίας να πληρώσει εισφορές, συνεπώς αν δεν είναι επαγγελματίας / αυτοαπασχολούμενος το 2017 επειδή έκλεισε βιβλία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ εισφορών. Αυτό λέει το ΤΕΕ, αυτό λέει η Γιωτάκου, αυτό λέει η κοινή λογική.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ τώρα , η λογική να υπολογίζονται οι εισφορές του επαγγελματία με βάση τα εισοδήματα του 2015 ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ δεν υπάρχουν εισοδήματα δηλωμένα για το 2016 ώστε να υπολογιστούν οι εισφορές του 2017. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ... που δεν αναιρούν τη λογική ότι για να πληρώσει εισφορές ΕΕ κάποιος το 2017 πρέπει να είναι αυτοαπασχολούμενος το 2017. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ μέχρι 31.12.2016.

Η μισθωτή εργασία δεν είναι πανάκεια για τον υπολογισμό εισφορών ΕΕ το 2017. Δεν σχετιζεται απαραίτητα με την υποχρέωση εισφορών ΕΕ για κάποιον το 2017 αν αυτός έχει ακόμα ανοιχτά βιβλία το 2017 και μπορεί να εκδώσει δελτίο παροχής υπηρεσιών . ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ασφαλιστέας ιδιότητας και ο μισθωτός έχει και υποχρέωση βάσει του νέου νόμου καταβολής εισφορών ΕΕ για το 2017... γιατί ακριβώς αυτό είναι η ασφαλιστέα ιδιότητα, δηλαδή να έχεις τη δυνατότητα επαγγελματικά να εκδώσεις δελτίο παροχής υπηρεσιών, να παρέχεις και άλλη υπηρεσία πέραν της μισθωτής βάσει ιδιότητας μηχανικού. Και σε αυτή τη περίπτωση ο μισθωτός έχει υποχρέωση και εισφορών ΕΕ για το 2017 βάσει των εισοδήμάτων του 2015, αν έχει ανοικτό μπλοκάκι.

Εν κατακλείδι, μηχανικός που έκλεισε βιβλία το 2016 δεν έχει ασφαλιστέα ιδιότητα μηχανικού ως ΕΕ, δεν μπορεί να εκδώσει τιμολόγιο, δελτίο και δεν μπορεί αν τιμολογηθεί. Για την ΕΦΟΡΙΑ είναι ανεπάγγελτος αν δεν είναι μισθωτός και αυτό είναι και τελικά το συμπέρασμα.

Τα υπόλοιπα πονηρά του ΕΦΚΑ μάλλον είναι ακόμα εκκρεμότητα για να κονομήσουν ταμειακά κανένα φράγκο μπροστά στα αδιέξοδά τους και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι από εμάς ανεκτά.

Διαφωνώ επίσης στα περί προσφυγών στο ΣτΕ, ώστε να λυθεί το θέμα αν δεν το διευκρινίσουν. Η εμπειρία μου με το δημόσιο, λέει ότι θα σου δώσουν προσοχή και δίκιο μόνο αν ακολουθήσεις τον άγριο δρόμο των μηνύσεων και αγωγών. Βαράτε τους εκεί που πονάνε, προσωπικά αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως τις περιπτώσεις που γράφεις θεωρώ ότι τις έχω ξεκαθαρίσει.

Για την 1η:

Δεδομένα:

Εχεις κλεισει βιβλία

Δεν έχεις διαγραφεί απο την ιδιότητα του μηχανικού.

Πρόσληψη ως "μισθωτός μηχανικός"

Απάντηση: (εγκ.1, εισόδημα από πηγη Η) +(εγκ.6)

Εισφορές 45,06% (εργαζ.20,00%, εργοδ.25,60%)

 

Δεδομένα:

Εχεις κλεισει βιβλία

Δεν έχεις διαγραφεί απο την ιδιότητα του μηχανικού

Πρόσληψη ως "μισθωτός" (όχι ως "μισθωτός μηχανικός")

Απάντηση: (εγκ.1, εισόδημα από πηγη Η), (ως πρώην ΙΚΑ)

Εισφορές 41,06% (εργαζ.16,00%, εργοδ.25,60%)

 

 

Γίνεται να σε προσλάβουν ως μισθωτό (οχι ως μισθωτο μηχανικο) και να εισαι και ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

brakon ok αλλά αυτά είναι δικιά σου ερμηνεία που διαφέρει από την δικιά μου και κατά την γνώμη μου δεν ισχύει με βάση αυτά που παρέθεσα παραπάνω.

 

Η παράγραφος περί υποχρέωσης πολλαπλής καταβολής εισφορών για εμένα είναι ξεκάθαρη. 

 

Το πώς και τι λέει ο Πετρόπουλος και ο κάθε Πετρόπουλος μικρή σημασία έχει για εμένα

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να σε προσλάβουν ως μισθωτό (οχι ως μισθωτο μηχανικο) και να εισαι και ΤΕΕ;

 

Αν εννοείς να σε προσλάβουν ως μισθωτό (όχι μηχανικό) και παράλληλα να είσαι και αυτοαπασχολούμενος (δηλ. να έχεις ανοικτά βιβλία στη ΔΟΥ), ναι.

Οπως, ναι, να σε προσλάβουν ως μισθωτό (όχι μηχανικό) και παράλληλα να μην είσαιαυτοαπασχολούμενος (δηλ. να έχεις κλειστά βιβλία στη ΔΟΥ).

 

Απλά αλλάζει-υπάρχουν διαφορετικά ποσοστά και ποσά εισφορών αν:

α) είσαι στην ίδια εταιρεία απλός μισθωτός, κόβεις και παραστατικά για κάποιες εργασίες στην ίδια εταιρεία

β) είσαι στην ίδια εταιρεία απλός μισθωτός, κόβεις και παραστατικά για κάποιες εργασίες στην ίδια εταιρεία, αλλά και παραστατικά σε άλλες εταιρείες που δεν συνδέονται με την πρώτη.

γ) είσαι στην ίδια εταιρεία απλός μισθωτός και δεν κόβεις παραστατικά για κάποιες εργασίες στην ίδια εταιρεία αλλά κόβεις παραστατικά σε άλλες εταιρείες που δεν συνδέονται με την πρώτη

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos, με συγχωρεις δεν καταλαβαινω.

 

ειμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε δημόσια υπηρεσία, οχι ως μηχανικος (εκπαιδευτικος).

μεχρι τωρα μου κανανε κανονικες κρατησεις υπερ ΙΚΑ.

γραφομαι τωρα στο ΤΕΕ. δεν ανοιγω βιβλια.

τι κρατησεις μου κανουν στην υπηρεσια;

η εγκυκλιος 6 του ΕΦΚΑ αναφερει για μιθωτους μηχανικους, αλλά του ιδιωτικου τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρτήσανε λοιπόν και ειδοποιητήρια για τον Μάρτιο και προσωπικά πλέον στέλνω εξώδικο επιφυλασσόμενος μηνύσεων αν δεν τα διορθώσουν. ΑΡΚΕΤΑ.

ΜΕ απίστευτο θράσος ο κύριος διοικητής του ΕΦΚΑ δηλώνει πως δεν έστειλε ειδοποιητήρια Μαρτίου σε μισθωτούς με ΑΠΔ.

Οι άνθρωποι είναι εξ αντικείμενου ψεύτες και ανίκανοι.

Φαίνεται ότι και κάποιοι δικοί μας εθελοτυφλούν και ούτε λίγο ούτε πολύ θέλουν να δώσουν δικαίωμα στους καρεκλοκένταυρους του ΕΦΚΑ που αρνούνται να κάνουν τη δουλειά τους ...

Διαβάστε καλά την απάντηση του ΤΕΕ , του νομικού και φορολογικού του τμήματος που μάλιστα κοινοποιείται σε όλα τα τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ.

Μετά διαβάστε τις απαντήσεις της κας Γιωτάκου, αρμόδιας του Υπουργείου που ξεκάθαρα χαρακτηρίζει τα σημειώματα εισφορών της περίπτωσης αυτής εσφαλμένα και μάλιστα στην σχετική ερώτηση καλεί να μη πληρωθούν καθώς έχουν ήδη προβεί σε ενέργειες προς ΕΦΚΑ για ακύρωση...

Να το κάνουμε λοιπόν πενηνταράκια για να δείτε όχι μόνο με το γράμμα αλλά κυρίως με το πνεύμα του νόμου γιατί το θέμα δεν στέκει και θα βρουν και μπελά εκεί στον ΕΦΚΑ αν επιμείνουν...

Η ασφαλιστέα  ιδιότητα για ελεύθερο επάγγελμα έχει εκπέσει για όποιον  έκλεισε βιβλία, όχι απλά το λέει το ΤΕΕ στις επιστολές του αλλά είναι αυτονόητο καθώς εκείνος που έκλεισε βιβλία δεν έχει δικαίωμα να προσφέρει καμία εργασία ή υπηρεσία μηχανικού πέραν της μισθωτής εργασίας. Αν δεν είναι μισθωτός είναι πρακτικά ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΣ , δεν μπορεί να τιμολογήσει ούτε να τιμολογηθεί... αυτό για την ΕΦΟΡΙΑ είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Αυτό πρακτικά επισημαίνει το ΤΕΕ, μηχανικός με κλειστά βιβλία δεν έχει ασφαλιστέα ιδιότητα επαγγελματία ...

Για τον ΕΦΚΑ ισχύει το απλό... εκδίδει σημειώματα εισφορών για ελεύθερους επαγγελματίες για το 2017. ΟΧΙ για νωρίτερα, παρά μόνο για τους μήνες του 2017, για αυτούς πρέπει ο αυτοαπασχολούμενος / επαγγελματίας να πληρώσει εισφορές, συνεπώς αν δεν είναι επαγγελματίας / αυτοαπασχολούμενος το 2017 επειδή έκλεισε βιβλία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ εισφορών. Αυτό λέει το ΤΕΕ, αυτό λέει η Γιωτάκου, αυτό λέει η κοινή λογική.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ τώρα , η λογική να υπολογίζονται οι εισφορές του επαγγελματία με βάση τα εισοδήματα του 2015 ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ δεν υπάρχουν εισοδήματα δηλωμένα για το 2016 ώστε να υπολογιστούν οι εισφορές του 2017. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ... που δεν αναιρούν τη λογική ότι για να πληρώσει εισφορές ΕΕ κάποιος το 2017 πρέπει να είναι αυτοαπασχολούμενος το 2017. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ μέχρι 31.12.2016.

Η μισθωτή εργασία δεν είναι πανάκεια για τον υπολογισμό εισφορών ΕΕ το 2017. Δεν σχετιζεται απαραίτητα με την υποχρέωση εισφορών ΕΕ για κάποιον το 2017 αν αυτός έχει ακόμα ανοιχτά βιβλία το 2017 και μπορεί να εκδώσει δελτίο παροχής υπηρεσιών . ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ασφαλιστέας ιδιότητας και ο μισθωτός έχει και υποχρέωση βάσει του νέου νόμου καταβολής εισφορών ΕΕ για το 2017... γιατί ακριβώς αυτό είναι η ασφαλιστέα ιδιότητα, δηλαδή να έχεις τη δυνατότητα επαγγελματικά να εκδώσεις δελτίο παροχής υπηρεσιών, να παρέχεις και άλλη υπηρεσία πέραν της μισθωτής βάσει ιδιότητας μηχανικού. Και σε αυτή τη περίπτωση ο μισθωτός έχει υποχρέωση και εισφορών ΕΕ για το 2017 βάσει των εισοδήμάτων του 2015, αν έχει ανοικτό μπλοκάκι.

Εν κατακλείδι, μηχανικός που έκλεισε βιβλία το 2016 δεν έχει ασφαλιστέα ιδιότητα μηχανικού ως ΕΕ, δεν μπορεί να εκδώσει τιμολόγιο, δελτίο και δεν μπορεί αν τιμολογηθεί. Για την ΕΦΟΡΙΑ είναι ανεπάγγελτος αν δεν είναι μισθωτός και αυτό είναι και τελικά το συμπέρασμα.

Τα υπόλοιπα πονηρά του ΕΦΚΑ μάλλον είναι ακόμα εκκρεμότητα για να κονομήσουν ταμειακά κανένα φράγκο μπροστά στα αδιέξοδά τους και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι από εμάς ανεκτά.

Διαφωνώ επίσης στα περί προσφυγών στο ΣτΕ, ώστε να λυθεί το θέμα αν δεν το διευκρινίσουν. Η εμπειρία μου με το δημόσιο, λέει ότι θα σου δώσουν προσοχή και δίκιο μόνο αν ακολουθήσεις τον άγριο δρόμο των μηνύσεων και αγωγών. Βαράτε τους εκεί που πονάνε, προσωπικά αυτό θα κάνω.

 

Συνάδελφε και εγώ το ίδιο πιστεύω με εσένα.

Ο δικαστικός δρόμος είναι αναπόφευκτος!!!!

Είναι τελείως ανεγκέφαλοι!!!

Δεν θα περιμένω να αρχίσουν κατασχέσεις στους λογαριασμούς για να κάνω κάτι!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ορίσουμε ένα δικηγόρο όλοι όσοι ενδιαφέρονται που είναι μισθωτοί και έχουν κλείσει βιβλία και να καταθέσουμε μία ομαδική μήνυση. Το κόστος αν είμαστε αρκετοί θα είναι μικρό. Αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω τον δικηγόρο μου τι κόστος θα έχει αυτό και να σας ενημερώσω. Δεν πρέπει να εφυσηχαστούμε γιατί θα μπλέξουμε με το ΚΕΑΟ.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Thanos501

 

Σε κανένα εδάφιο του Νόμου ή των ερμηνευτικών εγκυκλίων δεν αναφέρεται πουθενά η περίπτωση των κλειστών βιβλίων (μόνο ο Πετρόπουλος έκανε κάποτε μία δήλωση, όπως σου γράφω)...

 

Ναι, επειδή με ρωτάς είμαι παλαιός ασφαλισμένος

 

Μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι αν είμαστε εε ασφαλιζόμαστε λόγω ιδιότητας και όχι λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας

 

Αν θέλεις να συνοψίσω με βάση την δική μου ερμηνεία αυτά που ισχύουν από 1/1/2017, και αφού μετά και από την σημερινή συνέντευξη του Διοικητή του ΕΦΚΑ αδυνατούμε ακόμη να καταλάβουμε τι ισχύει (όπως λέει και ο michalis78), έχω να πω τα εξης

 

Αν κάποιος σήμερα ΔΕΝ είναι μισθωτός αλλά εε κι είχε το 2016

  1. εισοδήματα από εε, πληρώνει εισφορές βάσει μίνιμουμ 586 ευρώ εισοδήματος
  2. μηδενικά εισοδήματα, πληρώνει βάσει 586
  3. κλειστά βιβλία, πληρώνει βάσει ιδιότητας με τεκμαρτό εισόδημα 586

 

Αν κάποιος σήμερα ΕΙΝΑΙ μισθωτός (και πληρώνονται ως μισθωτός οι εισφορές του) και το 2016 είχε

 

  1. είχε εισόδημα από εε, πληρώνει ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΚΑ βάσει περσινού εισοδήματος από εε αν η σημερινή του αμοιβή ως μισθωτός είναι μίνιμουμ 586.
  2. μηδενικά εισοδήματα από εε, ΔΕΝ πληρώνει επιπλέον τίποτε
  3. κλειστά βιβλία, πάλι δεν πληρώνει τίποτε

Γι' αυτό λοιπόν σου ξαναλέω: αν το 2016 εσύ είχες εισόδημα από εε, τότε σήμερα που είσαι μισθωτός άσχετα αν έκλεισες βιβλία 31/12/206, πληρώνεις σήμερα ΕΦΚΑ και για τα περσινά σου εισοδήματα σαν εε

 

Το "αν το 2016 εσύ είχες εισόδημα από εε, τότε σήμερα που είσαι μισθωτός άσχετα αν έκλεισες βιβλία 31/12/206, πληρώνεις σήμερα ΕΦΚΑ και για τα περσινά σου εισοδήματα σαν εε" δεν προκύπτει απο πουθενά.

Το ότι βγαίνουν εισφορές με βάση το προηγούμενο έτος οφείλεται στο ότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τα εισοδήματα του τρέχοντος έτους. Δεν σημαίνει ότι αυτά είναι τα σωστά. Είναι κάτι σαν την προκαταβολή φόρου στην εφορία.

 

Όταν κάποιος είναι μόνο μισθωτός μέσα στο 2017, αυτό το ξέρει το κράτος από τις ΑΠΔ και την κατάσταση του μητρώου του μισθωτού στην Εφορία (το ΑΦΜ του δεν συμμετέχει σε καμία προσωπική ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία). Άντε να καθυστερήσει να το μάθει 1-2 μήνες λόγω ΑΠΔ. Το μητρώο της εφορίας όμως το ξέρει άμεσα online. Συνεπώς συνδιάζοντας τις 2 αυτές πληροφορίες μπορεί πολύ άνετα να φτιάξει τα ειδοποιητήρια. Αλλά όπως έχω πει σε προηγούμενο ποστ, αυτά είναι αντικείμενο διαγωνισμού της ΗΔΙΚΑ με deadline υλοποίησης Σεπ 2017. Καλά κρασιά.

 

Σε όλα προχειρότητα...και παράλληλα η αρπαγή χρημάτων απο λογαριασμούς με αυστηρούς κανόνες επειδή αυτό έχει σχεδιαστεί και τρέχει απο ΓΓΔΕ που είναι ανεξάρτητη αρχή και την διοικεί η Γερμανία.

Edited by michalis78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Michalis78

 

στο προηγούμενο post μου (220) έκανα αναφορά στην εγκύκλιο περί παράλληλης ασφάλισης, παράδειγμα 7. Είχες δηλαδή εισόδημα και από εε πέραν της μισθωτής σου εργασίας? Πληρώνεις επιπλέον εισφορές σαν εε χωρίς να φαίνεται πουθενά τι γίνεται στην περίπτωση που έκλεισες βιβλία...

 

Από την δική μου αλληλογραφία με τον ΕΦΚΑ με διαβεβαιώνουν ότι θα ακολουθήσει και άλλη ερμηνευτική εγκύκλιος (γιατί τα έχουν κάνει σαλάτα και μας έχουν μπερδέψει όλους) και δεν απαντούν σε καίριες ερωτήσεις μου.

 

Προσπαθούμε όλοι μας να καταλάβουμε τι ισχύει με βάση αυτά που νομοθετούν και όχι με βάση του τι θέλουμε εμείς να ισχύει...

Edited by brakon
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ορίσουμε ένα δικηγόρο όλοι όσοι ενδιαφέρονται που είναι μισθωτοί και έχουν κλείσει βιβλία και να καταθέσουμε μία ομαδική μήνυση. Το κόστος αν είμαστε αρκετοί θα είναι μικρό. Αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω τον δικηγόρο μου τι κόστος θα έχει αυτό και να σας ενημερώσω. Δεν πρέπει να εφυσηχαστούμε γιατί θα μπλέξουμε με το ΚΕΑΟ.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Ναι michalis78 ... Ακριβώς και μόλις ετοιμαζόμουν να το γράψω αυτό... αποκλείεται να παίζει αυτό με το εισόδημα του 2016 σαν κριτήριο του ΕΦΚΑ... ο ΕΦΚΑ δεν γνωρίζει αλλά ούτε και η εφορία για τα εισοδήματα του 2016 εφόσον δεν έχουν δηλωθεί... είναι χαρακτηριστικό ότι όταν κλείσαμε βιβλία, η εφορία στο τμήμα του Κώδικα Βιβλίων ακριβώς και ειδικώς έλεγξε τα βιβλία για το 2016 καθώς δεν είχε καμία εικόνα για το 2016 (γνώριζε μόνο στοιχεία ΦΠΑ με τα υποκείμενα δηλωθέντα έσοδα και έξοδα αλλά φυσικά δεν υπάρχουν δηλωμένα στοιχεία εσόδων και όλων των εξόδων βάσει των οποίων προκύπτουν καθαρά εισοδήματα για το 2016.

Συμφωνώ για τη πρότασή σου και θα ρωτήσω και τον δικό μου δικηγόρο που είναι ήδη ενήμερος της περίπτωσής μου ...

Αν δεν μοιράσουμε πόνο με μηνύσεις δεν πρόκειται να λυθεί το θέμα γραφειοκρατικά παρά τις δεδομένες γνωματεύσεις του νομικού τμήματος του ΤΕΕ και τη δεδομένη θέση ακόμα και του Υπουργείου Εργασίας για το δίκιο μας.

Οι καρεκλοκένταυροι άνετα μπορούν να αποφασίσουν μέσα σε λίγα λεπτά για νέα απαίτηση εκ μέρους τους, για να διαγράψουν όμως έστω και λανθασμένες απαιτήσεις τους πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα ... ήρθε η ώρα να γυρίσει... σημειωτέον ότι εγώ ούτως ή άλλως ετοιμάζω νέα επιστολή σαν υπενθύμιση της προηγούμενης με τη γνωμάτευση του ΤΕΕ και αυτή τη φορά θα τους έχω όλους μέσα , τη διοίκηση του ΕΦΚΑ, το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και το Υπουργείο Εργασίας και Ασφάλισης , ακόμα και την Αχτσιόγλου...

Αλλά η προετοιμασία μας πρέπει να είναι για μήνυση για απάτη και εκβιασμό και μάλιστα κατ' εξακολούθηση ... με κανονική επίδοση και δικάσιμο ... αλλιώς δεν θα σοβαρευτούν αν δεν τους πει καλησπέρα ο εισαγγελέας και δεν τους καλέσει σε απολογία...

Ανέκαθεν εκλαμβάνουν την ευγένεια του πολίτη ως αδυναμία ... και αυτό πρέπει να πάψει ... πριν αρχίσουν τα θρασίμια να στέλνουν και τις μαϊμού απαιτήσεις τους για αναγκαστική είσπραξη ... γιατί και αυτό είναι ικανοί να κάνουν... και εγώ πάλι ούτε καλός άνθρωπος είμαι αλλά ούτε κατανόηση δείχνω στους αδίστακτους αυτούς εισπράκτορες... 

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.