Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Συνάδελφε ευχαριστούμε πολύ που μας ενημέρωσες για τις ενέργειές σου. Άμα έχεις κάποια εξέλιξη θα θέλαμε να μας ενηρώσεις πάλι. Η μύνηση σύμφωνα με τον δικηγόρο μου θα πρέπει να αφορά ηθική βλάβη και όχι ψυχική οδύνη.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Καλημέρα

Πιστεύω πάντως πως για να ασχοληθεί ο Συνήγορος του πολίτη θα πρέπει να έχεις κάνει εγγράφως ένσταση στον φορέα (ΕΦΚΑ) και αυτή να έχει απορριφθεί ή να έχει παρέλθει δίμηνο χωρίς απάντηση το οποίο θεωρείται σιωπηρή απόρριψη.

Έχω συντάξει και εγώ μία ένσταση την οποία θα καταθέσω από εβδομάδα στο ΕΦΚΑ και θα κοινοποιήσω σε ΤΣΜΕΔΕ και υπουργείο Εργασίας για το θέμα των διπλών εισφορών. 

Μόλις μου δώσει το ΟΚ ο δικηγόρος μου θα την ανεβάσω εδώ και για τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν είναι. Η ασφάλιση λόγω "ιδιότητας βάσει των γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων κάθε εντασσόμενου στον Ε.Φ.Κ.Α. φορέα, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του [νέου] νόμου" αναφέρεται σε αρκετά άρθρα του νόμου (π.χ. 17, 19, 34, 38) καθώς και στις ερμηνευτικές εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί. Φυσικά στερείται λογικής και είναι πλέον διακριτική μεταχείριση γιατί όντως ο στόχος του νόμου υποτίθεται ότι ήταν, όπως αναφέρεις, όλοι να πληρώνουν τα ίδια για τις ίδιες παροχές.

 

Όντως αναφέρεται ξεκάθαρα στο αρ. 55 του νόμου.

Προτείνω αίτηση γραπτή στον ΕΦΚΑ (νομίζω η σωστή διεύθυνση είναι : ΕΦΚΑ, Κ Ε Ν Τ Ρ Ι Κ Η Υ Π Η Ρ Ε Σ Ι Α  ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ & ΕΛΕΓΧΩΝ  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ  Σατωβριάνδου 18, 104 32, ΑΘΗΝΑ) και εφόσον δεν απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά. τότε για αρχή έγγραφο στο ΣτΠ, ο οποίος πιστεύω θα αναδείξει το σκοπό του νομοθέτη (όλοι να πληρώνουν τα ίδια, για ίδιες παροχές) στο ν .4387/2016, ώστε να αρθούν οι αδικίες κατά των μηχανικών (και νομίζω όλων των τ. ΕΤΑΑ κλάδων).

 

Ο καθένας μας μπορεί να συντάξει ένα απλό κείμενο-αιτηση προς το ΕΦΚΑ και μετά, εφόσον χρειαστεί (το πιο πιθανό), προς το ΣτΠ (έχει ηλεκτρονική αίτηση!).

Είμαι βέβαιος ότι λόγω πλήθους αιτήσεων και μόνο, ο ΣτΠ θα ασχοληθεί άμεσα με το θεμα μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί αφού όπου και να ρωτήσω έχω διαφορετικές απαντήσεις και ερμηνίες. Από Ιανουάριο είμαι μισθωτός μηχανικός. Το μπλοκάκι το σταμάτησα στην εφορία 15 φεβρουαρίου. Έχω πληρώσει ΕΦΚΑ και για Ιανουάριο και για Φεβρουάριο αλλά τώρα όπως και σε άλλους συνεχίζει και θα συνεχίζει να έρχεται ειδοποιήτηριο ΕΦΚΑ. Τί κάνω τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα ενημερωθείς διαβάζοντας όλο το νήμα:

 

1) Δεν πληρώνεις

2) Πληρώνεις και περιμένεις συμψηφισμό

3) Δεν πληρώνεις και ξεκινάς και καταγγελίες

 

Κάνε ένα κόπο και διάβασε, έπειτα επιλέγεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ άλλη μία κλασική περίπτωση. Μπλοκάκι έως 15/12/2016, οπότε έκανα διακοπή, και μισθωτός από 3/1/2017. Μου έρχονται κανονικά ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ από Γενάρη. Πλήρωσα το μισό του Γενάρη, για να υπέρ-"καλύψω" την περίπτωση της συνεχούς ασφάλισης για τις δύο πρώτες μέρες και δεν θα πληρώσω τίποτα άλλο. Προφορικά αυτό μου προτείναν και από ΤΣΜΕΔΕ - που τους επισκέφθηκα και διαπίστωσα ότι έχει ήδη ειπωθεί εδώ (δηλ. δεν ενημερώνουν αυτοί πλέον τις αλλαγές αλλά ο ΕΦΚΑ από τις ΑΠΔ) - και ο ΕΦΚΑ (δις τηλεφωνικά). Σκέφτομαι μόνον να προχωρήσω και σε γραπτή καταγγελία για να έχω κάτι στα χέρια μου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν στέκει να πληρώσει κάποιος διπλές εισφορές και για εε ενώ δεν έχει ανοιχτά βιβλία και πληρώνει ήδη ο εργοδότης του. Απλά πετάει τα λεφτά του. Δεν βλέπω τρόπο συμψηφισμού στο μέλλον.

 

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα ενημερωθείς διαβάζοντας όλο το νήμα:

 

1) Δεν πληρώνεις

2) Πληρώνεις και περιμένεις συμψηφισμό

3) Δεν πληρώνεις και ξεκινάς και καταγγελίες

 

Κάνε ένα κόπο και διάβασε, έπειτα επιλέγεις.

Εννοείται τα διάβασα απλά όπως το λές και εσύ υπάρχουν διάφορες γνώμες και τελικά δε ξέρεις τί να κάνεις. Πιστεύω οτι τελικά σαν σωστό θα εφαρμοστεί αυτό που θα κάνει η πλειοψηφία που όμως από τα γραφόμενα εδώ δεν έχω καταλήξει ποιό θα είναι. Δηλαδή αν όλοι τελικά καταλήξουν οτι πληρώνω και περιμένω το συμψηφισμό δεν είναι πιστεύω η σωστή επιλογή να πώ εγώ όχι δεν πληρώνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τα διάβασα απλά όπως το λές και εσύ υπάρχουν διάφορες γνώμες και τελικά δε ξέρεις τί να κάνεις. Πιστεύω οτι τελικά σαν σωστό θα εφαρμοστεί αυτό που θα κάνει η πλειοψηφία που όμως από τα γραφόμενα εδώ δεν έχω καταλήξει ποιό θα είναι. Δηλαδή αν όλοι τελικά καταλήξουν οτι πληρώνω και περιμένω το συμψηφισμό δεν είναι πιστεύω η σωστή επιλογή να πώ εγώ όχι δεν πληρώνω τίποτα.

Καλησπέρα συνάδελφε. Κατ' αρχάς δεν υπάρχει καμία βάση στο να μας χρεώνουν και εισφορές εε ενώ είμαστε μισθωτοί. Είναι άλλο πράγμα να υπολογίζουν τις εισφορές όσων είναι σήμερα εε με τα έσοδα του 2015, εφόσον δεν έχουν άλλον τρόπο, και άλλο να χρεώνουν σήμερα εισφορές εε σε όσους ήταν εε το 2015. Αυτά είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα και μόνον ο ΕΦΚΑ ξέρει πως κατάφερε να τα μπερδέψει. Από εκεί και πέρα, αν πληρώσεις αυτή τη διπλή εισφορά τώρα, με ποιες εισφορές σου θα γίνει συμψηφισμός στο μέλλον; Όταν ανοίξεις πάλι βιβλία; ή θεωρείς πιθανό ότι θα μπορέσουν να τα συμψηφίσουν με αυτά που σου κρατά ο εργοδότης ως μισθωτό; ή μέσω ΔΟΥ με επιστροφή φόρου; ... αστεία πράγματα για το κράτος που ζούμε. Εμένα μου είπαν στο ΕΦΚΑ (τηλεφωνικά όμως μόνον μέχρι στιγμής) να μην πληρώσω. Κανονικά τα ειδοποιητήρια αυτά που στέλνονται σε μισθωτούς ως να είναι εε πρέπει να διαγραφούν από το σύστημά τους. Οτιδήποτε άλλο είναι εκβίαση και θέλει καταγγελία και μήνυση. Καλό μήνα σε όλους.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σημειώστε πως για την περίπτωσή μου (πρόσληψη μισθωτού 3/1/2017) το site του ΙΚΑ μου δείχνει πλέον, στον Ατομικό μου Λογαριασμό Ασφάλισης, τις κρατήσεις που μου έγιναν με την ΑΠΔ για τον Ιανουάριο. Ο ΑΤΛΑΣ όμως - και συνεπώς και ο ΕΦΚΑ - δεν έχει ενημερωθεί ούτε και για αυτό, έτσι το Ασφαλιστικό Βιογραφικό εκεί δεν το αναφέρει. Το καλό σενάριο είναι ότι κάποια στιγμή τα συστήματα θα ενημερωθούν. Το πότε ... άγνωστο.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σημειώστε πως για την περίπτωσή μου (πρόσληψη μισθωτού 3/1/2017) το site του ΙΚΑ μου δείχνει πλέον στον Ατομικό μου Λογαριασμό Ασφάλισης τις κρατήσεις που μου έγιναν με την ΑΠΔ για τον Ιανουάριο. Ο ΑΤΛΑΣ όμως - και συνεπώς και ο ΕΦΚΑ - δεν έχει ενημερωθεί ούτε και για αυτό, έτσι το ασφαλιστικό βιογραφικό δεν το αναφέρει. Το καλό σενάριο είναι ότι κάποια στιγμή τα συστήματα θα εννμερωθούν. Το πότε ... άγνωστο.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεις. Όντως στο http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfala.cfm εμφανίζεται η οριστική ΑΠΔ και η απόδειξη από το κράτος ότι κάποιος είναι μισθωτός και ότι ο εργοδότης του έχει πληρώσει εισφορές.

Αυτό κ μόνο αρκεί σε ένα δικηγόρο ώστε να κάνει ότι χρειάζεται για την αστοχία του ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα (όπως έγραψα παλαιότερα- κλείσιμο βιβλίων 31-12-2016, πρόσληψη 10/1/2017) συνεχίζει να βγαίνει ειδοποιητήριο και για τον 3-2017.

Στην παραπάνω σελίδα πράγματι εμφανίζεται κανονικά η ΑΠΔ του 1-2017. Πλήρωσα μόνο τον 1-2017 μόνο και μόνο για να καλύψω τις πρώτες 9 μέρες του 2017.

Άρχισα να πιστεύω ότι η μήνυση και προσφυγή στην δικαιοσύνη είναι πλέον μονόδρομος.

Εννοείται ότι θα ήθελα να συμμετέχω αν γίνει κάτι ομαδικά.

Καλό είναι να γράψουν όσοι ενδιαφέρονται, για να δούμε πόσοι μαζευόμαστε και όποιος έχει δικηγόρο που θέλει να ασχοληθεί, ας κάνει μια προεργασία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.