Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Βρήκα συνέντευξη του προέδρου του ΤΜΕΔΕ πριν 2  μήνες

http://www.teelar.gr/index.php/ekdhlwseis/hmerides/734-erotoapantiseis-esperidas-tsmede-efka-tpede

 

Μερικά ενδιαφέροντα

 

1) τα αιτήματα αναδρομικών διαγραφών να τα κοινοποιείτε εκ νέου σε εμάς (ΤΕΕ, ΤΜΕΔΕ). 

2) επίδομα ΟΑΕΔ δεν παίζει 

3)αν κάποιος διαγραφεί από την εφορία (κλείσει το μπλοκάκι) το σύστημα θα τον ψάξει για το ελάχιστο (2.700 €) εάν δεν έχει διαγραφεί από το ΤΕΕ.

 

Και αρκετά ευχολόγια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση από τη ΓΓΚΑ: Η περίπτωση έκδοσης ειδοποιητηρίων ΕΦΚΑ, για μισθωτούς μηχανικούς με διακοπή 31/12/2016 ή παλαιότερα αποτελεί μηχανογραφικό ζήτημα το οποίο εκτιμάται ότι θα λυθεί μέσω ΗΔΙΚΑ όταν εκδοθούν τα ειδοποιητήρια Μαΐου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο ΕΦΚΑ απάντησε στην ηλεκτρονική μου επιστολή τα ακόλουθα ...

 

Quote

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΟΥ ΕΦΚΑ (ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ) ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΩΗΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΔ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ – ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΕΦΚΑ - 

 

Τις προάλλες διάβασα ότι ο ΕΦΚΑ ήδη έχει αρχίσει και στέλνει στο ΚΕΑΟ απαιτήσεις ανεξόφλητων εισφορών και για το 2017 ... όπως καταλαβαίνετε τα πράγματα μπορεί να σοβαρέψουν ...

 

Η άποψη του δικηγόρου μου ο οποίος ετοιμάζεται για εξωδίκους κτλ κτλ είναι ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ καθώς δεν θα μπορούμε εύκολα και ίσως ποτέ να διεκδικήσουμε επιστροφή καταβληθέντων εισφορών αν τις πληρώσουμε ...  και να ζητήσουμε πριν τυχόν δικαστικές ενέργειες, τη  παρέμβαση του ΤΕΕ προς ΕΦΚΑ δεδομένης της θέσης του που ήδη έχει εκφράσει ,.. μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιστολή που σας έχω κοινοποιήσει καθώς αποτελεί δεδομένη απάντησή του ΤΕΕ σε επιστολή μου ...

 

Προτείνω λοιπόν όλους όσους ενδιαφέρεστε να ετοιμάσετε ο κάθε ένας με τα προσωπικά του στοιχεία  επιστολή προς ΤΕΕ ζητώντας τη συνδρομή του προς τον ΕΦΚΑ για τα παράνομα ειδοποιητήρια εις βάρος μισθωτών μηχανικών που μάλιστα διέκοψαν την επαγγελματική τους δραστηριότητα  το 2016 και άμεσες ενέργειες ενημέρωσης των συστημάτων τους  ... 

 

Θα προσπαθήσω να μιλήσω με κάποιον δημοσιογράφο που γνωρίζω μπας και το βγάλουμε το θέμα στον τύπο ως σκάνδαλο του ΕΦΚΑ ... τη δημοσιότητα είναι που φοβούνται περισσότερο από ΤΕΕ και δικηγόρους ... και έχουμε όλο το δίκιο μαζί μας ... αν κάποιος άλλος ξέρει δημοσιογράφο πρόθυμο να μας το κοινοποιήσει γιατί και οι δημοσιογράφοι θέλουν να καυτηριάζουν τέτοιες προκλητικές συμπεριφορές εκ μέρους των κρατικών φορέων...

 

Εμπρός λοιπόν , ξεκινάμε σήμερα κιόλας μαζικά να ζητάμε παρέμβαση του ΤΕΕ ... τα email του ΤΕΕ σας τα έχω ήδη στείλει ... αυτή τη φορά να το στείλουμε και προς ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΕΕ ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν λίγο με ΕΦΚΑ και μου είπαν ότι δεν έχουν σταλεί οι προσλήψεις μισθωτών του 2017 στο ΕΦΚΑ και ίσως γίνει πριν την έκδοση εισφορών Μαϊου.

Επίσης ο ΕΦΚΑ επιμένει ότι ο νόμος λέει ότι δεν παίζει ρόλο που έγινες μισθωτός, θα πρέπει να πληρώνεις και ΕΦΚΑ λόγω ιδιότητας. Ότι νάναι δλδ. Επίσης στην ερώτηση για ΚΕΑΟ καμία απάντηση.

Στην ερώτηση αν θα γίνει συμψηφισμός όταν ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του μισθωτού, πήρα απάντηση ότι αν γίνει αυτό στο Μαίο θα έχει και συμψηφισμό. Επίσης όταν τελειώσουν οι δηλώσεις 2016 θα έχει πάλι συμψηφισμό.

 

Προσωπικά δεν τα πιστεύω αυτά που μου είπαν. Προτείνω όσοι είναι σε παρόμοια κατάσταση να παίρνετε τηλέφωνο στο 1555 και να τους λέτε τα ίδια για να τους πρήξουμε.

Edited by michalis78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν λίγο με ΕΦΚΑ και μου είπαν ότι δεν έχουν σταλεί οι προσλήψεις μισθωτών του 2017 στο ΕΦΚΑ και ίσως γίνει πριν την έκδοση εισφορών Μαϊου.

Επίσης ο ΕΦΚΑ επιμένει ότι ο νόμος λέει ότι δεν παίζει ρόλο που έγινες μισθωτός, θα πρέπει να πληρώνεις και ΕΦΚΑ λόγω ιδιότητας. Ότι νάναι δλδ. Επίσης στην ερώτηση για ΚΕΑΟ καμία απάντηση.

Στην ερώτηση αν θα γίνει συμψηφισμός όταν ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του μισθωτού, πήρα απάντηση ότι αν γίνει αυτό στο Μαίο θα έχει και συμψηφισμό. Επίσης όταν τελειώσουν οι δηλώσεις 2016 θα έχει πάλι συμψηφισμό.

 

Προσωπικά δεν τα πιστεύω αυτά που μου είπαν. Προτείνω όσοι είναι σε παρόμοια κατάσταση να παίρνετε τηλέφωνο στο 1555 και να τους λέτε τα ίδια για να τους πρήξουμε.

Καλημέρα. Έχω πάρει τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ 3 φορές και μου λένε κάθε φορά να μην πληρώσω και το θέμα θα λυθεί σύντομα. Επίσης το ίδιο μου είπαν και στο ΤΣΜΕΔΕ που τους επισκέφτηκα. Γραπτώς όμως ο ΕΦΚΑ δεν μου έχει απαντήσει σε mail μου. Ετοιμάζω γραπτές επιστολές σε ΕΦΚΑ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΣτΠ (θα καταθέσω και αιτήσεις θεραπείας με αρ. πρωτοκ. για να έχω κάτι και στα χέρια μου) αλλά μετα αγαπητοί συνάδελφοι θέλει αγωγές και μηνύσεις στη διοίκηση του ΕΦΚΑ για την παράνομη ανάρτηση χρεών ελεύθερου επαγγελματία σε μισθωτούς. Δεν έχει καμία νομική βάση και λογική ο ισχυρισμός χρέωσης λόγω ιδιότητας για ελεύθερο επαγγελματία σε μισθωτό ενώ για αυτήν πληρώνει ήδη ο εργοδότης του κάθε μισθωτού τις εισφορές του. Παλιά στο ΤΣΜΕΔΕ οι μισθωτοί πληρώναμε και επιπλέον εισφορές εε; Μην τρελαθούμε επειδή απαντάει ο κάθε άσχετος υπάλληλος του ΕΦΚΑ ότι του κατεβαίνει ...

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γράφω και εδώ την περίπτωσή μου μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε. Από 1η Μαρτίου 2017 απασχολούμαι ως μισθωτός (ειδικός συνεργάτης) στο δημόσιο διατηρώντας παράλληλα και το ελεύθερο επάγγελμα (δεν υπάρχει ασυμβίβαστο). Με βάση την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση, εφόσον το έτος 2015 δήλωσα ζημιές ως ελεύθερος επαγγελματίας, και από 1η Μαρτίου, ως μισθωτός, καταβάλλω τις ελάχιστες απαιτούμενες εισφορές δε θα πρεπε να πληρώνω παράλληλα και εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας (αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον από τα παραδείγματα της εγκυκλίου για την παράλληλη ασφάλιση). Όμως, μου βγήκαν εισφορές ΕΦΚΑ ελεύθερου επαγγελματία για το μήνα Μάρτιο. Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι ναι μεν έχω δίκιο, ότι δηλαδή θα πρεπε να πληρώνω μόνο εισφορές ως μισθωτός αλλά να συνεχίσω να πληρώνω και τις εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας για να μη χάσω τη ρύθμιση των 100 δόσεων που έκανα για το έτος 2014 που χρωστούσα και "θα συμψηφιστούν όλα μελλοντικά". Τί μου συνιστάτε να κάνω; Αύριο (12/5/2017) υποτίθεται ότι λήγει η παράταση για την πληρωμή του μήνα Μαρτίου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε

 

Με κόκκινο γράφω κάποιες παρατηρήσεις

 

Συνάδελφοι γράφω και εδώ την περίπτωσή μου μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε. Από 1η Μαρτίου 2017 απασχολούμαι ως μισθωτός (ειδικός συνεργάτης) στο δημόσιο διατηρώντας παράλληλα και το ελεύθερο επάγγελμα (δεν υπάρχει ασυμβίβαστο).  Με βάση την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση, εφόσον το έτος 2015 δήλωσα ζημιές ως ελεύθερος επαγγελματίας, (Ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι δεν ήσουν? τι εννοείς ζημιές?)και από 1η Μαρτίου, ως μισθωτός, καταβάλλω τις ελάχιστες απαιτούμενες εισφορές δε θα πρεπε να πληρώνω παράλληλα και εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας (αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον από τα παραδείγματα της εγκυκλίου για την παράλληλη ασφάλιση)(αν είχες μηδενικά καθαρά εισοδήματα το 2015 και το 2016 απο το επάγγελμα ως μηχανικός και εφόσον οι εισοφρές σου ως μησθωτός αντιστοιχούν σε μισθό >586 ευρω, οχι δεν κάνει να πληρώσεις) Όμως, μου βγήκαν εισφορές ΕΦΚΑ ελεύθερου επαγγελματία για το μήνα Μάρτιο. Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι ναι μεν έχω δίκιο, ότι δηλαδή θα πρεπε να πληρώνω μόνο εισφορές ως μισθωτός αλλά να συνεχίσω να πληρώνω και τις εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας για να μη χάσω τη ρύθμιση των 100 δόσεων που έκανα για το έτος 2014 που χρωστούσα και "θα συμψηφιστούν όλα μελλοντικά". Τί μου συνιστάτε να κάνω; Αύριο (12/5/2017) υποτίθεται ότι λήγει η παράταση για την πληρωμή του μήνα Μαρτίου.

 

 

Αν έχεις δόσεις συνάδελφε τότε καλύτερα να συμβουλευτείς δικηγόρο και να το "τρέξεις" το θέμα.

Γενικά αφού θέλεις να έχεις μπλοκάκι ενώ είσαι μισθωτός, σου γράφω την άποψη μου αλλά κάνε ενα κόπο και διάβασε την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση, διότι αν έχεις εισοδήματα απο το μπλοκάκι θα λογαριαστούν και αυτά για τις εισφορές σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε

 

Με κόκκινο γράφω κάποιες παρατηρήσεις

 

 

Αν έχεις δόσεις συνάδελφε τότε καλύτερα να συμβουλευτείς δικηγόρο και να το "τρέξεις" το θέμα.

Γενικά αφού θέλεις να έχεις μπλοκάκι ενώ είσαι μισθωτός, σου γράφω την άποψη μου αλλά κάνε ενα κόπο και διάβασε την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση, διότι αν έχεις εισοδήματα απο το μπλοκάκι θα λογαριαστούν και αυτά για τις εισφορές σου.

Δήλωσα ζημιές σημαίνει ότι ο λογιστικός προσδιορισμός των κερδών μου, λόγω των τεράστιων ασφαλιστικών εισφορών των τελευταίων ετών και των ελάχιστων ακαθάριστων εσόδων, οδήγησε σε ζημιές (δηλαδή φορολόγηση με τεκμαρτό εισόδημα)

Όσον αφορά το δεύτερο που λες, κι εγώ και το ΤΣΜΕΔΕ (προφορικά) θεωρεί ότι δεν πρέπει να πληρώνω δύο εισφορές. Όμως (πάλι προφορικά)  μου συνέστησε να συνεχίσω να τις πληρώνω για να μη χάσω τη ρύθμιση (εφόσον στο σύστημα θα φαίνεται ότι χρωστώ τις εισφορές μου ως ελεύθερος επαγγελματίας) και "θα συμψηφιστούν μελλοντικά" μόλις ομαλοποιηθεί το σύστημα.

Edited by Harker88
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.