Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Δεν θα το μάθει ποτέ αυτό γιατί δεν υπάρχει σχετική διαδικασία (να υποστηρίζει αιτήματα μέσω email) οπότε το να πας από κει είναι μονόδρομος, δυστυχώς! Και παίρνεις και έναν αριθμό πρωτοκόλλου σαν αποδεικτικό τουλάχιστον...για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και τα ειδοποιητήρια Μαίου και σε εμένα τουλάχιστον καμιά μεταβολή. Ούτε ανάκληση ειδοποιητηρίων ούτε τίποτα, απλά ένας μήνας ακόμα παράνομα στο κεφάλι.Είναι που καθυστερούσαν να τα βγάλουν τα ειδοποιητήρια για να διορθώσουν τα λάθη!

Έχει κανένας νυν μισθωτός δει διόρθωση στο ειδοποιητήριο Μαίου?

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα βγήκε για 2ο μήνα το ειδοποιήτηριο.

Αξίζει να αναφέρω ότι έλαβα ταχυδρομική απάντηση από το συνήγορο, ότι δε μπορεί να κάνει κάτι γιατί λέει δεν έχω κάνει λέει γραπτή αίτηση προς το ΕΦΚΑ για κάτι τέτοιο, και πρέπει να πάω να κάνω..... δεν έβγαλα άκρη......

 

Εγώ είχα επισκεπτεί το τσμέδε κανονικά και είχα κάνει τις δουλίτσες πριν βγει καν το πρώτο ειδοποιήτηριο, τώρα πρέπει να ξαναπάω δηλαδή, δε μπορούν να τα βρουν μόνα τους..

εντω μεταξύ ενημερώθηκε το σάιτ του τσμεδε και με δείχνει ΙΔ.  Η λογίστρια στην εταιρία είπε απλά να περιμένω,

για να δούμε, ένα μήνα ακόμα, γιατί είχαν πει ότι τον Ιούλιο θα έχουν ενημερώσει τα ειδοποιητήρια με βάση το εισόδημα του 2016, για να δούμε, τι θα γίνει..???

 

Αλλά ρε παιδιά που να πάμε, ΕΦΚΑ, τσμέδε, ποιον να επισκεφτούμε?? δε μας χρεώνει το τσμέδε πια, το ΕΦΚΑ μας χρεώνει, που παμε για ΕΦΚα??

Link to comment
Share on other sites

Εδω ανεργος, πρωην μισθωτος (μη-μηχανικος, υπαλληλος γραφειου).

Το επιδομα ανεργιας που θα παρω (αν θα παρω) θα πρεπει να το δινω για ασφαλιστικες εισφορες ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ?

Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται κανένα πρωτόκολλο εκ μέρους μας, καμία ενημέρωση ... 

ΑΝ διαπιστώσετε στο φορολογικό σας μητρώο ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ η διακοπή εργασιών ...

Επίσης τα συστήματά τους είναι ενήμερα από τις ΑΠΔ των εταιρειών για τη μισθωτή σας εργασία ΕΝΩ εισπράττουν κανονικά εισφορές από τις εταιρείες.

ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ όπως πρέπει ... είναι δική τους υποχρέωση ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ... 

Εγώ δεν παραλείπω κάθε μήνα, σε κάθε ανάρτηση ειδοποιητηρίου να τους τονίζω ότι είναι παράνομοι και επίσης ότι με τη συμπεριφορά τους θεωρώ πως εκβιάζομαι από τις ενέργειές τους ...

αυτό μου το έχει συστήσει δικηγόρος ώστε να τεκμηριώνω συνεχώς παραβατική ποινική τους συμπεριφορά για κάθε ενδεχόμενο στο μέλλον ...

Για ένα περίεργο λόγο, ίσως επειδή τους απειλώ, μου απαντούν αμέσως με τη λήψη των μηνυμάτων μου, ότι τα συστήματά τους βρίσκονται σε διαρκή ενημέρωση για τις μεταβολές ...

ΠΡΟΣΟΧΗ, ο δικηγόρος μου είναι επίσης σαφής και για το διάστημα του ενός μηνός που ενώ έχω κλείσει βιβλία δεν ήμουν μισθωτός ... να μη πληρώσω καμία εισφορά ούτε για τον μήνα αυτόν καθώς στην εγκύκλιο γίνεται ρητή μνεία για κατάργηση και της ασφαλιστέας ιδιότητας (η οποία ούτως ή άλλως ήταν διαβλητή για όσους είχαν κλείσει βιβλία με βάση τον νέο νόμο) ... επειδή αυτή θα είναι υποχρεωτικά αναδρομική, δεν καταβάλω τίποτα ούτε για τον μήνα αυτόν μέχρι να υλοποιηθεί και τυπικά η κατάργηση της ασφαλιστέας ιδιότητας όπως ακριβώς προβλέπει η εγκύκλιος ...ούτε και αυτό θα αργήσει καθώς η μη εγγραφή στο ΤΕΕ νέων μηχανικών και η διαγραφή παλιών έχει λάβει διαστάσεις εκρηκτικές και το ΤΕΕ απειλείται με κλείσιμο ... επίσης σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου δεν νοείται κλειστή φορολογικά επαγγελματική δραστηριότητα χωρίς εισόδημα να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές ... όπως άλλωστε συμβαίνει με άλλες επαγγελματικές ιδιότητες που δεν υπάγονται στις αηδίες περί ασφαλιστέας ιδιότητας ...   

Edited by isoskelis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Καθώς ανήκω σε αυτούς που έκλεισαν τα βιβλία τους με ημερομηνία 31/12/2016 εκπρόθεσμα (αρχές Φεβρουαρίου 2017), ο ΕΦΚΑ μου καταλόγισε κανονικά εισφορές σαν να ήμουν ακόμη ενεργός ελεύθερος επαγγελματίας βάσει εισοδημάτων 2015. Καθώς δεν υπήρχε τότε καμμία εγκύκλιος, για να σταματήσω το μηνιαίο counter που μου καταλογιζόταν, έγινα μισθωτός με το βασικό μισθό και πληρώνοντας όλες τις εισφορές. Βέβαια, παρόλο που είμαι μισθωτός από το Μάρτιο 2017, ακόμη ο ΕΦΚΑ μου καταλογίζει ποσά κάθε μήνα σαν να είμαι μισθωτός. Λεπτομέρειες για την περίπτωσή μου μπορείτε να δείτε σε προηγούμενα posts σε αυτό το topic.

Εκανα σχετική αλληλογραφία με το Συνήγορο του Πολίτη τον Απρίλιο και μου συνέστησαν να πρωτοκολλήσω στον ΕΦΚΑ σχετική εναντίωση, γνωστοποιώντας τους τη διακοπή κτλ κτλ. Εκτοτε, έχουν περάσει 2 μήνες και καμμία απάντηση εκ μέρους του ΕΦΚΑ.

Διάβασα κι εγώ τη νέα εγκύκλιο και από ό,τι ερμηνεύω, εάν ένας μηχανικός δεν έχει μισθωτό εισόδημα ή ανοικτά βιβλία τότε θα πληρώνει το ελάχιστο ποσό που αντιστοιχεί στον μισθωτό των 586 Ευρώ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (ή/και να επιβεβαιώσω και μαζί σας) είναι ότι εάν σταματήσω τη μισθωτή υπηρεσία (για να μη "γράφω" και μη υπαρκτό εισόδημα), τότε ΔΕΝ θα μου καταλογιστεί το αρχικό υπέρογκο ποσό αλλά θα πληρώνω το ελάχιστο μηνιαίο, σωστά (τα βιβλία είναι ακόμη ερμητικα κλειστά)?

 

Βάσει της εγκυκλίου Φ.10043/19893/606/2017 :

 

γ) στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που δεν ασκούν καμία επαγγελματική δραστηριότητα (είτε ως μισθωτοί είτε ως μη μισθωτοί), καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενου σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016, ενώ το μηνιαίο εισόδημα δεν μπορεί να υπολείπεται των €586,08 ή του €410,26 (βασικός μισθός άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών για τους άνω 5ετίας ή του 70% αυτού για τους κάτω 5ετίας αντίστοιχα).

...

Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση. Μέχρι τη θέσπισή της και την παροχή νέων οδηγιών, εξακολουθούν να εφαρμόζονται τα ανωτέρω

 

Ητοι, είτε παραμένω μισθωτός εγγράφοντας εισόδημα μέχρι την νομοθετική ρύθμιση που θα καταργεί τις οφειλές αυτοαπασχολούμενου όταν δεν ασκείς μισθωτό ή ελεύθερο επαγγελμα είτε διακόπτω το μισθωτό επάγγελμα και ποντάρω ότι η νομοθετική ρύθμιση θα έχει αναδρομική ισχύ, αλλιώς θα μου καταλογίζονται στο μεταξύ τα υπέρογκα ποσά, σαν να ειχα ανοικτά βιβλία (αυτοαπασχολούμενος). Με "πονηρεύει" η αναφορά στο τι θα γίνεται μέχρι να θεσπιστεί η νομοθετική ρύθμιση, δηλαδή η ελάχιστη καταβολη, οτι δεν θα ισχύσει αναδρομικότητα ή/και θα καθυστερήσει αρκετά έως ετεροχρονισμένα.

 

Κάθε σχόλιο/παρατήρηση/γνώμη ευπρόσδεκτη..

Edited by mx5gr
Link to comment
Share on other sites

εγώ γνωρίζω ότι

- από τη στιγμή που κλείνεις βιβλία και δεν έχεις μισθωτή εργασία (δηλ είσαι ουσιαστικά άνεργος), οι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ μηχανικοί θα πληρώνουν εισφορές για το ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα που αναφέρεις

- αυτό θα ισχύει μέχρι την επικείμενη κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση, αλλά δεν γνωρίζει κανείς τη τυχόν αναδρομική ισχύ της. Αμφιβάλλω πολύ αν τους συμφέρει να το εφαρμόσουν αναδρομικά, αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν αυτό στέκει νομικά και δεν θα εγείρει γενικό ξεσηκωμό

- όσοι έγιναν μισθωτοί μέσα στο 2017, παρόλο που στο σύστημα ο ΕΦΚΑ τους χρεώνει ακόμη εισφορές σαν να είναι ακόμη Ε.Ε., οι εισφορές αυτές κάποια στιγμή (μετά την εκκαθάριση πιθανότατα με τα εισοδήματα του 2016 και όχι του 2015) θα γίνουν πορτοκαλί, δηλ θα σημαίνει ότι δεν οφείλονται

- αν όμως κάποιος τις έχει ήδη πληρώσει, τότε θα πρέπει να του επιστραφούν χρήματα ή να του συμψηφιστούν με επόμενες εισφορές, πράγμα δύσκολο καθώς θα είναι μισθωτός οπότε μπλέκεται το θέμα και θα τα πάρει δεν ξέρω και εγώ πότε

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την περίπτωση μη μισθωτών με κλειστά βιβλία από την διατύπωση της εγκυκλίου δεν προκύπτει σαφώς ότι θα καταβάλλονται ελάχιστες εισφορές.

 

"...καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενου σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016, ενώ το μηνιαίο εισόδημα δεν μπορεί να υπολείπεται των €586,08..."

 

Το άρθρο 39 αναφέρει ότι η βάση υπολογισμού των εισφορών είναι τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Αυτό μπορεί και να ερμηνευθεί ότι όποιος διέκοψε το 2016 ειδικά για φέτος θα πληρώσει βάσει του περσινού του εισοδήματος (2015 αρχικά και συμψηφισμός για 2016 τελικά), και από το 2018 θα χρεώνεται το ελάχιστο αφού θα έχει μηδενικό εισόδημα το προηγούμενο έτος (2017). Διότι η εγκύκλιος δεν λέει ότι οι εισφορές θα είναι ακριβώς επί του ελαχίστου εισοδήματος αλλά ότι το εισόδημα δεν μπορεί να υπολείπεται του ελαχίστου.

 

Φυσικά αν/όταν καταργηθεί η υποχρεωτική ασφάλιση λόγω ιδιότητας αυτά θα αλλάξουν.

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι σήμερα με κλειστά βιβλία μόνο αν ξεκινήσεις μισθωτή εργασία παύει η υπαγωγή σου στο άρθρο 39 διότι υπάγεσαι πλεόν στο άρθρο 38 οπότε (θα έπρεπε να) σταματάνε τα ειδοποιητήρια βάσει του περσινού εισοδήματος.

 

Τώρα αν υπάρχει ίχνος λογικής σε αυτά είναι άλλη ιστορία. Απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω τις ερμηνευτικές εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.