Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλησπερα, νομιζω εχω ευχαριστα νεα που δεν εχουν ξανααναφερθει εδω.

 

Ελαβα σημερα μια επιστολη απο ΕΦΚΑ σε απαντηση καταγγελιας μου στο συνήγορο του Πολίτη οπου λεει πολλα και διαφορα αλλα τα βασικα ειναι 2:

 

- αναγνωριζουν οτι μισθωτοι πληρωνουν μονο σαν μισθωτοι συμφωνα με την ερμηνευτικη

 

- λενε οτι θα γινει αναδρομικη διορθωση των λαθος ειδιποιητηριων συντομα και επι λεξη μολις παραδωθει το πληροφοριακό συστημα Ασφαλιση-Εισφορα

 

Sent using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δυστυχια ειναι να βλεπουμε πλεον τα αυτονοητα γραμμενα οτι ετσι πρεπει να γινουν και να ειναι είδηση και να χαιρομαστε.

Ποσο πιο πάτο να πιασουμε ...

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ότι καταλαβαίνω όλοι όσοι είμαστε με έναν εργοδότη, βλέπουμε την ίδια παράλογη εικόνα στο site του ΕΦΚΑ;

Σε αυτή την εικόνα που μου βγάζει εντοπιζω ένα σωρό λάθη.Το ποσό που μου βγάζει είναι σαν να μην είμαι δηλωμένος σε ένα εργοδότη .Δηλαδή οτι έχει πληρωθεί ποσό πολύ μικρότερο απο το 37% περίπου που πληρώνεται απο τον εργοδότη.Στους υπολογισμούς της εικόνας που μου έχει απ οτι βλέπω σαν αρχική βάση υπολογισμού της εισφοράς είναι το περσινό μου εισόδημα. Υπάρχει γενικότερο θέμα ή πρέπει να το ψάξω ?

 

https://ibb.co/djoGj5

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Κλείσιμο βιβλίων σε ΔΟΥ 11/2016, πρόσληψη σαν μισθωτός από 6/2017.

 

Πέρασα από ΤΣΜΕΔΕ πριν το 15-αυγουστο για να μάθω αν πρέπει να κάνω κάτι για να σταματήσουν να έρχονται ειδοποιητήρια βάσει εισοδήματος 2015/2016 και να ακυρωθούν τουλάχιστον αυτά από Ιούλιο και μετά που είμαι μισθωτός.  

 

Με ενημέρωσαν ότι πρέπει να κάνω μια αίτηση στο ΕΦΚΑ με την προϋπόθεση ότι δεν έχω κανένα άλλο εισόδημα εκτός των μισθών (με μόνη εξαίρεση εισόδημα από νοίκια) και μου έδωσαν να υπογράψω μια προ-συμπληρωμένη υπεύθυνη δήλωση που έλεγε ότι δεν έχω άλλα εισοδήματα δεν συμμετέχω σε εταιρείες κλπ.

 

Όταν τους είπα ότι λαμβάνω κάποια μερίσματα από εταιρεία στην οποία όμως δεν είμαι διαχειριστής, ούτε μέλος του ΔΣ, μου είπαν ότι ανεξάρτητα από την σχέση μου με την εταιρεία η είσπραξη μερισμάτων συνιστά επαγγελματική δραστηριότητα και επομένως δεν μπορώ να υποβάλω την αίτηση και θα εξακολουθούν να μου έρχονται ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ και για μετά τον Ιούλιο. Επιπλέον μου είπαν ότι για όποια εισοδήματα από μερίσματα περιλάβω στην δήλωση μου για το 2016 θα υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές 37.95%. Αυτό είναι παράλογο διότι ο Νόμος αναφέρει σαφώς ότι εκτός των ελευθέρων επαγγελματιών στις διατάξεις εμπίπτουν:

 

1. τα μέλη ΔΣ ΑΕ σε όλη την επικράτεια με ποσοστό συμμετοχής 3% τουλάχιστον

2. οι μέτοχοι των ΑΕ με σκοπό τη μεταφορά προσώπων/πραγμάτων με αυτοκίνητα δημοσίας χρήσης εφόσον είναι κάτοχοι ονομαστικών μετοχών.

3. Διαχειριστές ΙΚΕ που έχουν οριστεί με καταστατικό η απόφαση εταίρων.

4. Ο μοναδικός εταίρος μονοπρόσωπης ΙΚΕ

 

επομένως η είσπραξη μερισμάτων από μόνη της δεν συνιστά ασφαλιστέα δραστηριότητα σύμφωνα με τον Νόμο.

 

Τελικά έφυγα άπραγος γιατί δεν μπορούσα να υπογράψω μια ψευδή υπεύθυνη δήλωση.

 

Έχει κάποιος συνάδελφος παρόμοια εμπειρία; Επειδή δεν έχω την υπεύθυνη δήλωση γιατί ο υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ την πήρε πίσω μόλις του ανέφερα τα μερίσματα αν κάποιος συνάδελφος έχει υποβάλει τέτοια δήλωση και έχει κρατήσει αντίγραφο παρακαλώ πολύ αν μπορεί να μου πει  το ακριβές λεκτικό της δήλωσης.  

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μέγα λάθος που έμπλεξες με αυτά τα ανθρωπάκια και τις κυριούλες στο πρωτόκολλο και άνοιξες κουβέντα. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω στους χαρακτηρισμούς μου γιατί θα παρεκτραπώ. Πας έτοιμος με την αίτηση σου (εφόσον είσαι σίγουρος για αυτό που ζητάς). Είναι υποχρεωμένοι (πίστεψέ με) να ακολουθούν απαρέγκλιτα σαν Ευαγγέλιο, τον κώδικα διοικητικής διαδικασίας, ως ΝΠΔΔ, κάτι που ίσως και κανένας εκεί στον 1ο όροφο δεν γνωρίζει. Το τι προβλέπει αναφορικά με την αποδοχή αίτησης από πολίτη, το γράφει στα πρώτα άρθρα.

Εφόσον υποβάλλεις το αίτημα - ερώτημα σου λοιπόν, αναμένεις απάντηση εντός 60 ημερών (με επιφύλαξη αυτό, δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο). Τι σημαίνει "αν" και "εφόσον" και με ποιά δικαιοδοσία το πρωτόκολλο σου κάνει συστάσεις και σου λέει υπό ποιες προϋποθέσεις μπορείς να πρωτοκολλήσεις; Θα το θέσεις ως αίτημα - ερώτημα. Δεν είναι υποχρεωτικό να υποβάλεις υπεύθυνη δήλωση για κάτι που σίγουρα δεν ξέρεις και είναι αποκλειστικά αυτοί οι αρμόδιοι για να σου απαντήσουν.

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες παρ. 7 άρ. 39 ν. 4387/2016:

"7. Υποχρέωση εισφοράς κατά τα οριζόμενα στο παρόν άρθρο σχετικά με τις εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών έχουν, πέραν των προσώπων της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού και οι εξής:

α. Τα μέλη ή μέτοχοι Οργανισμών, Κοινοπραξιών ή κάθε μορφής Εταιρειών, πλην των Ανωνύμων και των Ιδιωτικών Κεφαλαιουχικών, των οποίων ο σκοπός συνιστά δραστηριότητα, για την οποία τα ασκούντα αυτή πρόσωπα υπάγονταν στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα)

β. Τα μέλη του Δ.Σ. των Α.Ε. με αντικείμενο επιχειρήσεως επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε όλη την Επικράτεια, εφόσον αυτά είναι μέτοχοι κατά ποσοστό 3% τουλάχιστον

γ. Οι μέτοχοι των Ανωνύμων Εταιρειών, των οποίων ο σκοπός είναι η μεταφορά προσώπων ή πραγμάτων επί κομίστρω με αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης, εφόσον είναι κάτοχοι ονομαστικών μετοχών

δ. Οι διαχειριστές Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας που ορίστηκαν με το καταστατικό ή με απόφαση των εταίρων

ε. Ο μοναδικός εταίρος Μονοπρόσωπης Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας"

 

Τι νομική μορφή έχει η εταιρεία από την οποία λαμβάνεις μερίσματα; Εάν είναι ο,τιδήποτε άλλο πλην ΑΕ ή ΙΚΕ, τότε υποχρεούσαι σε καταβολή εισφορών (περίπτωση α.).

 

Δες και τη σχετική απόφαση https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25388 .

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από σημερινό άρθρο

 

► Υπάγονται, από 1.1.2017 και εφεξής, στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) και του πρώην Τομέα Ασφάλισης Νομικών (ΤΑΝ) του ΕΤΑΑ: 
α) οι αυτοαπασχολούμενοι, που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ),
β) οι δικηγόροι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στους οικείους δικηγορικούς συλλόγους, 
και ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.

Με τη νέα διάταξη επιτυγχάνεται η αποσύνδεση της υποχρέωσης υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ) ή του εγγεγραμμένου στον οικείο δικηγορικό σύλλογο, αντίστοιχα. Ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί και αφορούν σε περίοδο ασφάλισης από 1.1.2017 έως την ισχύ της υπό ψήφιση ρύθμισης, συμψηφίζονται ή επιστρέφονται, πλην των ασφαλιστικών εισφορών για υγειονομική περίθαλψη. Τα ανωτέρω πρόσωπα που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ μέχρι την ισχύ του υπό ψήφιση νόμου και για τα οποία προκύπτει, διακοπή της ασφάλισής τους στον ΕΦΚΑ, μπορούν προαιρετικά να συνεχίσουν την ασφάλισή τους για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπάγονταν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής τους ασφάλισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία ασφαλιστική εισφορά υπολογίζεται με βάση το προβλεπόμενο από το άρθρο 39 του ν. 4387/2016 κατώτατο όριο μηνιαίου εισοδήματος για τους ασφαλισμένους άνω 5ετίας (βλ. άρθρο 20).

Έναρξη ισχύος: Οι νέες διατάξεις του άρθρου 20 ισχύουν από 1.1.2017.

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36691

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

Από σημερινό άρθρο

 

► Υπάγονται, από 1.1.2017 και εφεξής, στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) και του πρώην Τομέα Ασφάλισης Νομικών (ΤΑΝ) του ΕΤΑΑ: 

α) οι αυτοαπασχολούμενοι, που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ),

β) οι δικηγόροι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στους οικείους δικηγορικούς συλλόγους, 

και ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.

Με τη νέα διάταξη επιτυγχάνεται η αποσύνδεση της υποχρέωσης υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ) ή του εγγεγραμμένου στον οικείο δικηγορικό σύλλογο, αντίστοιχα. Ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί και αφορούν σε περίοδο ασφάλισης από 1.1.2017 έως την ισχύ της υπό ψήφιση ρύθμισης, συμψηφίζονται ή επιστρέφονται, πλην των ασφαλιστικών εισφορών για υγειονομική περίθαλψη. Τα ανωτέρω πρόσωπα που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ μέχρι την ισχύ του υπό ψήφιση νόμου και για τα οποία προκύπτει, διακοπή της ασφάλισής τους στον ΕΦΚΑ, μπορούν προαιρετικά να συνεχίσουν την ασφάλισή τους για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπάγονταν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής τους ασφάλισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία ασφαλιστική εισφορά υπολογίζεται με βάση το προβλεπόμενο από το άρθρο 39 του ν. 4387/2016 κατώτατο όριο μηνιαίου εισοδήματος για τους ασφαλισμένους άνω 5ετίας (βλ. άρθρο 20).

Έναρξη ισχύος: Οι νέες διατάξεις του άρθρου 20 ισχύουν από 1.1.2017.

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36691

 

Επισημαίνω για ακόμα μια φορά, για συναδέλφους που ίσως δεν το έχουν ήδη δει, το τέλος του άρθρου 20 από το link της πηγής:

 

"Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύμφωνα με τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισμένου εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών από την έναρξη Ισχύος του παρόντος. Η προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου, από την πρώτη ημέρα του επόμενου μήνα από την υποβολή της αίτησης. Νέα αίτηση για προαιρετική ασφάλιση δεν μπορεί να υποβληθεί.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36691"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.