Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

... Επίσης σε τηλέφωνο που έκανα στο ΕΦΚΑ στην αθήνα..μου είπαν όσοι έχουν κλείσει βιβλία θα ενημερωθεί το σύστημα για τις εισφορες που τους εχουν καταλογιστεί και θα διαγραφουν οι εισφορές απο 01/01/2017 και μετά.. περιμένουμε...

...

Αφού φυσικά πρώτα διαβιβαστεί στο ΚΕΑΟ ως ανείσπρακτη οφειλή το σύνολο του ποσού που καταλογίστηκε ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τους ίδιους και κατόπιν (εάν φυσικά δεήσουν ποτέ να διορθώσουν τα μητρώα του συστήματός τους ... που πολύ αμφιβάλω πλέον...) θα "νίπτουν τας χείρας των" έχοντας μεταθέσει απλά κάπου αλλού το πρόβλημα (κοινώς πετώντας την μπάλα στην εξέδρα...)

 

Και άντε πάλι από την άρχη να απευθύνεσαι προσπαθώντας να βγάλεις άκρη με το ΚΕΑΟ (που εκεί και αν αποκλείεται να αναλάβει κανείς ευθύνη για διαγραφή οφειλών...)

Και ΑΝ (λέω αν..) στο μεταξύ το ΚΕΑΟ κάνει τη "δουλειά" του ως οφείλει εκ του καταστατικού λειτουργίας του και προβεί σε κίνηση διαδικασίας αναγκαστικής είσπραξης ... λέω ΑΝ...

 

Και όλα αυτά γιατί;

- Μήπως για να εμφανίσει πλεόνασμα ο ΕΦΚΑ ώστε να πουλήσουν κάποιοι πολιτικά το αφήγημα της επιτυχημένης μεταρρύθμισης στο Ασφαλιστικό ???

(Απλά σκέφτομαι φωναχτά ... από μέσα μου...)

Edited by DiNiko
Link to comment
Share on other sites

...

Αφού φυσικά πρώτα διαβιβαστεί στο ΚΕΑΟ ως ανείσπρακτη οφειλή το σύνολο του ποσού που καταλογίστηκε ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τους ίδιους και κατόπιν (εάν φυσικά δεήσουν ποτέ να διορθώσουν τα μητρώα του συστήματός τους ... που πολύ αμφιβάλω πλέον...) θα "νίπτουν τας χείρας των" έχοντας μεταθέσει απλά κάπου αλλού το πρόβλημα (κοινώς πετώντας την μπάλα στην εξέδρα...)

 

Και άντε πάλι από την άρχη να απευθύνεσαι προσπαθώντας να βγάλεις άκρη με το ΚΕΑΟ (που εκεί και αν αποκλείεται να αναλάβει κανείς ευθύνη για διαγραφή οφειλών...)

Και ΑΝ (λέω αν..) στο μεταξύ το ΚΕΑΟ κάνει τη "δουλειά" του ως οφείλει εκ του καταστατικού λειτουργίας του και προβεί σε κίνηση διαδικασίας αναγκαστικής είσπραξης ... λέω ΑΝ...

 

Και όλα αυτά γιατί;

- Μήπως για να εμφανίσει πλεόνασμα ο ΕΦΚΑ ώστε να πουλήσουν κάποιοι πολιτικά το αφήγημα της επιτυχημένης μεταρρύθμισης στο Ασφαλιστικό ???

(Απλά σκέφτομαι φωναχτά ... από μέσα μου...)

Σκέφτομαι πως ίσως πριν διαβιβαστούν αυτά στο ΚΕΑΟ συνάδελφοι πρέπει να οργανωθούμε και να κάνουμε μια ομαδική αγωγή προς τη διοίκηση του ΕΦΚΑ. Ίσως μόνον έτσι αρχίσουν να δουλεύουν.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως ίσως πριν διαβιβαστούν αυτά στο ΚΕΑΟ συνάδελφοι πρέπει να οργανωθούμε και να κάνουμε μια ομαδική αγωγή προς τη διοίκηση του ΕΦΚΑ. Ίσως μόνον έτσι αρχίσουν να δουλεύουν.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

Καλημέρα,

Έχει κάποιος συνάδελφος κάνει καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη πρόσφατα για τον ΕΦΚΑ?

Έχετε κάποιο υπόδειγμά?

Το έτος τελειώνει και θεωρώ πως υπάρχει όντως μεγάλη πιθανότητα να διαβιβαστούν όλες οι οφειλές προς τον ΕΦΚΑ στο ΚΕΑΟ για είσπραξη και τότε όντως το πρόβλημα θα γίνει ακόμη ποιο περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχει κάποιος συνάδελφος κάνει καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη πρόσφατα για τον ΕΦΚΑ?

Έχετε κάποιο υπόδειγμά?

Το έτος τελειώνει και θεωρώ πως υπάρχει όντως μεγάλη πιθανότητα να διαβιβαστούν όλες οι οφειλές προς τον ΕΦΚΑ στο ΚΕΑΟ για είσπραξη και τότε όντως το πρόβλημα θα γίνει ακόμη ποιο περίπλοκο.

Έχω εγώ κάνει, πριν από εξάμηνο περίπου, καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη από το site τους, με την διαδικασία που περιγράφεται εκεί. Δεν υπάρχει υπόδειγμα, εξηγούσα απλά την κατάσταση. Έστειλαν την καταγγελία μου στο ΕΦΚΑ και με πήρε τηλέφωνο και μιλήσαμε αναλυτικά δικηγόρος τους συνήγορου. Πήραν απάντηση από το ΕΦΚΑ πως το θέμα θα λυθεί όταν ετοιμαστεί το μηχανογραφικό σύστημα που θα διασταυρώνει τα στοιχεία μεταξύ των ταμείων και θα διορθωθούν τα λάθη αναδρομικά. Μου έχει στείλει γραπτώς την απάντηση ο συνήγορος όπως την έλαβε από το υπουργείο. Επικοινώνησαν πάλι γραπτώς μαζί μου από τον Συνήγορο και μου είπαν πως, μετά τη γραπτή αυτή επιβεβαίωση εκ μέρους του ΕΦΚΑ πλέον, δεν υπάρχει λόγος να μείνει ανοιχτή η καταγγελία και την έκλεισαν. Επικοινώνησαν και τηλεφωνικά μαζί μου για να με καθησυχάσουν. Όταν επέμεινα με νέο mail προς τον ΕΦΚΑ και τους έθεσα το θέμα του ΚΕΑΟ, με πήρε τηλέφωνο η κα. Βούζα (από ΕΦΚΑ, αρχές Σεπτεμβρίου) και μου είπε πάλι να μην ανυσηχώ, καθώς η τελική ημερομηνία παράδοσης του εν λόγω συστήματος και η διαγραφή των λανθασμένων εγγραφών θα γίνει στις 29/9 και πως τους πιέζουν και αυτούς να διαβιβάσουν τα ανοιχτά χρέη στο ΚΕΑΟ και δεν θέλουν να το κάνουν πριν λυθούν τα προβλήματα. Παράλληλα φυσικά έχω πάει στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω πρωτοκολλήσει αίτηση, έχω λάβει προσωππικές διαβεβαιώσεις προφορικά από τον κο. Παπαδόπουλο και όποιον άλλον είδα εκεί, πως το πρόβλημα θα λυθεί σύντομα κ.λπ. αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Στο τελευταίο mail μου, πριν 2 εβδομάδες, πάλι προς ΕΦΚΑ με cc ΤΣΜΕΔΕ και Συνήγορο, πως τίποτα δεν έχει αλλάξει και οι χρεώσεις συνεχίζουν να έρχονται κάθε μήνα, δεν έχω λάβει καμία απάντηση και πραγματικά, καθώς φτάνουμε στο τέλος τους έτους, με έχουν ζώσει τα φίδια ... 

 

Όποιος μπορεί και με όποιον τρόπο μπορεί, πρέπει να πιέζει και ίσως θα πρέπει πλέον να κινηθούμε και νομικά, καιθώς ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά.

 

Προσωπικά στη ζωή μου έχω φροντίσει να είμαι τυπικός πάντα και προς όλους στις υποχρεώσεις μου. Αν δω χρέη στο ΚΕΑΟ για αυτό το λόγο, το επόμενο είναι να μπουκάρω με μπαλτά στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΕΦΚΑ και όποιον πάρει ο χάρος ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές μου κινήσεις είχαν παρόμοιο περιεχόμενο πάνω - κάτω με όσα περιγράφει ο kdimakis.

 

Αρχικά αίτηση μέσω email προς ΕΦΚΑ στο οποίο απάντησαν:

"Με την υποβολή της ΑΠΔ του Δημοσίου για όλους τους ασφαλισμένους (αναμένεται η εγκύκλιος
ΕΦΚΑ) θα ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ και από το τ.ΤΣΜΕΔΕ και θα γίνουν οι απαραίτητες
διορθώσεις. αναμένεται εγκύκλιος ΕΦΚΑ για την παράλληλη ασφάλιση (ισχύει ωστόσο ότι για
την ελεύθερη δραστηριότητα θα καταβληθούν εισφορές αν υπάρχουν εισοδήματα από ελεύθερη
δραστηριότητα, εφόσον το πλαφόν συμπληρώνεται από τη μισθωτή δραστηριότητα)"

 

Επανήλθα άμεσα ρωτώντας τους τα εξής:

α) Πότε προβλέπεται να συμβεί αυτό;
β) Αν οι διορθώσεις θα έχουν αναδρομικό χαρακτήρα και ισχύ (από 1-1-2017) - [Σημ: Τότε ακόμη δεν είχε ψηφιστεί ο ν.4448/2017]
γ) Αν θα υπάρξει μέριμνα για την ταυτόχρονη διαγραφή προστίμων και προσαυξήσεων με τα οποία θα έχουν επιβαρυνθεί εν τω μεταξύ οι εισφορές που καταλογίστηκαν εσφαλμένα αρχικώς και κατέστησαν εν τω μεταξύ ληξιπρόθεσμες

 

Απάντηση: ΚΑΜΙΑ!

 

Μετά την άπρακτη πάροδο χρόνου μεγαλύτερου από δίμηνο, ζήτησα τη συνδρομή του Συνηγόρου του Πολίτη ο οποίος απευθύνθηκε συνοψίζοντας την υπόθεση προς τον ΕΦΚΑ δίχως να έχει υπάρξει οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη μέχρι στιγμής (καμία απάντηση, επικοινωνία κλπ.)

 

Δεδομένων των όσων μεσολάβησαν έκτοτε (έκδοση εγκυκλίου Φ.10043/19893/606/30-5-2017 Υπ. Εργασίας, ν.4448/2017 κ.ο.κ.) και φοβούμενος ότι εν όψει του τέλους του έτους πλέον μάλλον οδεύουμε προς καταστάσεις όπως αυτές που ανέφερα στο προηγούμενο post (#441 : σχετικά με τη διαβίβαση στο ΚΕΑΟ), υπέβαλα εκ νέου αίτηση προς τον ΕΦΚΑ ζητώντας πλέον και τυπικά να πρωτοκοληθεί.

(Η αίτηση για ενημέρωση όποιου συναδέλφου ενδιαφέρεται, ελπίζοντας να φανεί ενδεχομένως σε κάποιους χρήσιμη:

https://www.dropbox.com/s/nduguehbaaxov8g/%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%95%CE%99%CE%93%CE%9C%CE%91%20%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3%20%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%20%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91.pdf?dl=0).

 

Με ενημέρωσαν με μια απλή απάντηση ότι:

"το αίτημά προωθήθηκε στο τ. ασφαλιστικό σας ταμείο απ όπου θα λάβετε το σχετικό πρωτόκολλο"

 

Από τότε επικρατεί και πάλι "σιγή ασυρμάτου..." , όπως φυσικά καταλαβαίνετε δεν έκαναν την παραμικρή ενέργεια προκειμένου να διορθωθεί οτιδήποτε παρά συνεχίζουν απτόητοι να εκδίδουν νέα ειδοποιητήρια πληρωμής!

Edited by DiNiko
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρώτησα στον ΕΦΚΑ πότε θα υπάρξει καλύτερη ενημέρωση κλπ

και μου είπαν ότι τώρα φτιάχνουν τις επεξηγηματικές εγκυκλίους και ότι στο τέλος Δεκεμβρίου θα έχει ολοκληρωθεί η υπόθεση και θα ξέρουμε τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρώτησα στον ΕΦΚΑ πότε θα υπάρξει καλύτερη ενημέρωση κλπ

και μου είπαν ότι τώρα φτιάχνουν τις επεξηγηματικές εγκυκλίους και ότι στο τέλος Δεκεμβρίου θα έχει ολοκληρωθεί η υπόθεση και θα ξέρουμε τι γίνεται

 

Καλά κρασιά άμα περιμένουμε νέες εγκυκλιους.

Θα μας έχουν χρεωθεί και επικουρικά και εφάπαξ μέχρι τότε και θα μπει νέο έτος και θα πάνε όλα στο ΚΕΑΟ.

Δεν θα ξεμπλέξουμε εύκολα από αυτό το θέατρο του παραλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απαράδεκτοι όλοι τους ! 

 

Επισκέφτηκα πάλι σήμερα για άλλη μια φορά το ΤΣΜΕΔΕ, να τους ρωτήσω τι γίνεται με την αίτησή μου να διαγραφούν τα άκυρα ειδοποιητήρια σε μένα ως Αυτοαπασχολούμενο και να πάψουν να μου στέλνουν νέα - αίτηση που έχω κάνει πάνω από 4 μήνες πριν -, αφού έψαξαν στους υπολογιστές και κατέβασαν ντοσιέ με λίστες εκατοντάδων ονομάτων, εντόπισαν την εγγραφή μου στην Ασφάλιση (2ος όροφος πρώτο γραφείο αριστερά όπως έρχεσαι από τα ασανσερ) για την οποία όμως δεν υπήρχε καμία άλλη ενημέρωση. Μου έλεγαν συνέχεια πως δεν έχουν καμία νεότερη ενημέρωση από τον ΕΦΚΑ για το τι πρέπει να κάνουν σχετικά και πως περιμένουν επηξηγηματική εγκύκλιο ενώ πριν από μήνες μου είχαν πει πως έπρεπε να κάνουμε αυτή την αίτηση και να προσκομίσουμε τη διακοπή στην εφορία ή και την πρόσληψή μας ως μισθωτοί πλέον, για να διαγραφούν τα ειδοποιητήτρια. Και για μένα αλλά και για όλους μας στην ίδια θέση που έχουν κάνει τις αντίστοιχες κινήσεις (αιτήσεις σε ΤΣΜΕΔΕ και ΕΦΚΑ), καταγγελίες στον Συνήγορο του Πολίτη, κλπ. απλά δεν κάνουν τίποτα. Μαζεύουν αιτήσεις και τις καταχωρούν και ενώ μου είχε πει ο κος Παπαδόπουλος πως τον Ιούνιο είχαν γίνει περίπου 3.000 ήδη τέτοιες και θα άρχιζαν τις διορθώσεις, σήμερα είναι ακόμα στο ίδιο σημείο. Δεν υπάρχει κανένα σύστημα, δεν υπάρχει καμία διαδικασία, δεν γίνεται καμία αλλαγή και καμία κίνηση προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Παραδέχτηκαν ξεκάθαρα σήμερα πως δεν έχουν ιδέα αν και πότε θα αλλάξει κάτι και με παρέπεμπαν στον ΕΦΚΑ, όταν από εκεί με στέλνουν για οποιαδήποτε ενέργεια πάλι πίσω στο ΤΣΜΕΔΕ, καθώς αυτός είναι ο ΕΦΚΑ Μηχανικών. Σκέτη κοροϊδία και αηδία.

 

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να προτείνει τι άλλο μπορούμε να κάνουμε από το να περιμένουμε απλά να μας στείλουν κατασχετήρια του χρόνου για χρέη τα οποία μας δημιούργησαν με την ανικανότητά τους, ας πει παρακαλώ γιατί πλέον είμαστε σε αδιέξοδο θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , είμαι στην ίδια περίπτωση, με κλειστά βιβλία από 31/12/2016 και μισθωτός το 2017 ... κι όμως τα ειδοποιητήρια ελευθέρου επαγγελματία συνεχώς αναρτώνται κάθε μήνα και η συνολική οφειλή έχει φτάσει στα ύψη ... έχω πάψει να ανησυχώ ... κάθε μήνα τους στέλνω ένα email όπου τους προειδοποιώ ότι οι αναρτήσεις τους ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και ότι δεν πληρώνω κανένα παράνομο ειδοποιητήριο που εκδίδουν από την 1/1/2017... τους προειδοποιώ μάλιστα ότι θεωρώ ότι ΜΕ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ  ξεκάθαρα αφού παρά τις επανηλειμμένες οχλήσεις μου συνεχίζουν να παρανομούν και να αναρτούν νέες παράνομες οφειλές μηνιαίες ... και ότι θα προβώ σε κάθε νόμιμο μέσο κατά της διοίκησης του ΕΦΚΑ αν συνεχίσει ο εκβιασμός και μάλιστα μέσω ΚΕΑΟ ... τα email μου παρατηρώ ότι τα στέλνει το ένα τμήμα τους στο άλλο καθώς μου κοινοποιείται η μεταξύ τους προώθηση του email μου ...

Ο δικηγόρος μου δεν ανησυχεί καθώς οι νόμοι είναι ξεκάθαροι και θα έχουν μεγάλα προβλήματα αν δεν φροντίσουν το θέμα ... σε περίπτωση μάλιστα που από ατύχημα πάει η οφειλή στο ΚΕΑΟ και μου κοινοποιηθεί ως ληξιπρόθεσμη αναγκαστικών μέτρων , τότε ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ που τους έφαγε ... σύμφωνα με τον δικηγόρο μου,  αμέσως θα κάνω αίτηση ΑΝΑΚΟΠΗΣ που θα σταματήσει κάθε ενέργεια του ΚΕΑΟ αυτόματα βασιζόμενη σε νόμους ΕΝΩ παράλληλα θα ασκήσω μηνύσεις και αγωγές για συκοφαντική δυσφήμηση (με την δημοσιοποίηση των στοιχείων μου στο ΚΕΑΟ) κατά των μελών της διοίκησης του ΕΦΚΑ ... αυτά τα γνωρίζουν πως θα συμβούν και με αγωνία περιμένω να τους στείλω στον εισαγγελέα και να τους κάτσω στο σκαμνί αν τους ξεφύγει το θέμα ... ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ , εισπράτουν ένα κάρο εισφορές μισθωτού από μένα το 2017 και έχουν το ΘΡΑΣΟΣ να ζητούν ταυτόχρονα και εισφορές ελεύθερου επαγγελματία παρά τους ξεκάθαρους νόμους και υπουργικές αποφάσεις ...   

ΘΥΜΙΖΩ ότι σε ότι αφορά τα ειδοποιητήρια εισφορών ελευθέρων επαγγελματιών για όλους όσους έκλεισαν βιβλία το 2016 και είναι μάλιστα μισθωτοί το 2017, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα ...  
Με την υπουργική απόφαση με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης ) διευκρινίζεται ξεκάθαρα ότι οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις μισθωτών μηχανικών που διέκοψαν την επαγγελματική δραστηριότητά τους ως μη μισθωτοί αφορούν ξεκάθαρα τον εργοδότη της μισθωτής εργασίας και καμία άλλη ασφαλιστική υποχρέωση ελεύθερου επαγγελματία δεν έχουν.  
Επικουρικά μάλιστα ήρθε και ο πρόσφατος νόμος 4488/2017 (άρθρο 20) με τον οποίο αποσυνδέεται η υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ). Συνεπώς και τυπικά από 1/1/2017 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ελεύθερου επαγγελματία συνδεδεμένη με την ασφαλιστέα ιδιότητα ακόμα και για όσους δεν είναι μισθωτοί με κλειστά βιβλία.  
 

Edited by isoskelis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα συνάδελφοι. Το ερώτημά μου το έβαλα και σε άλλο παρεμφερές παράθυρο και ίσως έχει αναφερθεί ξανά και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά επειδή εδώ και 3 έτη βρίσκομαι εξωτερικό θα ήθελα αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο νόμο διακοπής βιβλίων-ιδιότητας-ασφάλισης  μηχανικού.


 


Στις περισσότερες περιπτώσεις που διάβασα αναφέρονται στην αποσύνδεση της ιδιότητας με τις ασφαλιστικές εισφορές. Στην περίπτωσή μου είχα και έχω κρατήσει τα βιβλία μου ανοιχτά ώστε να μπορέσω να διεκπεραιώσω τις υποθέσεις μου στα αυθαίρετα που είχα αναλάβει και έχω ακόμα μερικές (έφυγα βιαστικά χωρίς να έχω χρόνο να κλείσω τα πάντα).


 


Χρειάζομαι απλά να ανεβάσω τα έγγραφα στο σύστημα των αυθαιρέτων, δεν χρειάζεται να κόψω αποδείξεις, έχουν όλες ήδη κοπεί. Μπορώ να κλείσω βιβλία στην εφορία διατηρώντας την πρόσβασή μου στο σύστημα του ΤΕΕ ώστε να τελειώσω ότι χρειάζεται μέσα στους επόμενους μήνες; 


 


Λόγω του ότι είμαι Ελευθερη επαγγελματίας στο εξωτερικό έχω και απαλλαγή απο ΤΣΜΕΔΕ των ασφαλιστικών εισφορών μου. Ευχαριστώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει.


 


Η λογίστριά μου επί έτη δεν ήξερε να μου απαντήσει μιας και έχει να κάνει όλο αυτό και με το ΤΕΕ.


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.