Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι μισθωτός από 6/2016 χωρίς διακοπή, γράφτηκα στο τσμεδε 10/2016 ενώ ποτέ δεν έχω ανοίξει βιβλία. Ο εφκα με εμφανίσει ως παράλληλα αυτο-απασχολούμενο (λόγω κάποιου απαράδεκτου κενού σε όλη την διαδικασία) χρεώνει στην σελίδα κάθε μήνα 85,95 € (70% του βασικού μισθού δηλαδή σαν να έχω 410,26 μηνιαία). Παράλληλα εννοείται ότι δεν εμφανίζονται οι σχεδόν 3πλάσιες εισφορές που δίνω από τον μισθό μου πουθενά. 

 

Στις 18/12/2018 μετά από υπόδειξη υπάλληλου στις εισφορές, έκανα γενική αίτηση  "δεν είμαι ελέφαντας" προς το τμήμα ασφάλισης για την αλλαγή της ιδιότητας μου σε αποκλειστικά μισθωτό με επισυναπτόμενα:

1)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω εισοδήματα την παρούσα στιγμή από ελεύθερο επάγγελμα. 

2)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έκανα ποτέ έναρξη επαγγέλματος/επιτηδεύματος.

3)Αντίγραφο της σύμβασης αορίστου χρόνου και πλήρης απασχόλησης. 

 

Ο συνεργάσιμος υπάλληλος, μου ανέφερε ότι μετά από μήνες θα αλλάξει αυτό, γιατί δεν υπάρχουν υπάλληλοι, αλλά να έχω για κάθε περίπτωση τον αρ.πρωτοκόλλου της αίτησης στα χέρια μου. 

Από ότι έχω καταλάβει και αρκετοί νέοι συνάδελφοι που έχουν γραφτεί στο τσμεδε σχετικά πρόσφατα και είναι μισθωτοί μόνο έχουν το ίδιο πρόβλημα, άρα φαντάζομαι εκατοντάδες που δεν θα είχαν ανοίξει ποτέ βιβλία. 

 Για το παραπάνω και για παραπάνω πληροφόρηση, έστειλα και email στο [email protected] και έλαβα την παρακάτω απάντηση: 

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 

Σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 , του Ν.4488/13-9-2017 ,ΦΕΚ  τεύχος πρώτο

« αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα»,   οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τ.Ε.Ε. υπάγονται  στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ , (σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΤΕΑΠ) , από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην Δ.Ο.Υ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή τους από τη Δ.Ο.Υ . Η ισχύς της παραγράφου αρχίζει από 1.1.2017.

Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ ,ή η μη έναρξη δραστηριότητας στην Δ.Ο.Υ,  η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ . Τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που έχουν καταβληθεί  θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά, σε συνεργασία και με την φορολογική Διοίκηση, για τυχόν επιστροφές /συμψηφισμούς των  καταβληθεισών εισφορών.

Αναμένονται σχετικές οδηγίες από το Υπουργείο.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

 Για το παραπάνω και για παραπάνω πληροφόρηση, έστειλα και email στο [email protected] και έλαβα την παρακάτω απάντηση: 

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 

Σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 , του Ν.4488/13-9-2017 ,ΦΕΚ  τεύχος πρώτο

« αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα»,   οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τ.Ε.Ε. υπάγονται  στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ , (σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΤΕΑΠ) , από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην Δ.Ο.Υ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή τους από τη Δ.Ο.Υ . Η ισχύς της παραγράφου αρχίζει από 1.1.2017.

Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ ,ή η μη έναρξη δραστηριότητας στην Δ.Ο.Υ,  η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ . Τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που έχουν καταβληθεί  θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά, σε συνεργασία και με την φορολογική Διοίκηση, για τυχόν επιστροφές /συμψηφισμούς των  καταβληθεισών εισφορών.

Αναμένονται σχετικές οδηγίες από το Υπουργείο.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

 

αυτή η απάντηση του ΕΦΚΑ είναι μια μεγάλη είδηση.

 

δηλαδή στην ουσία λέει

Αν έχεις ανοικτά βιβλία ασφαλίζεσαι στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ

 

αν όμως τα κλείσεις τότε μεταφέρεσαι αυτομάτως εκτός ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ, 

δεν αφήνει επιλογή στον Μηχανικό να δηλώσει ότι θέλει να συνεχίσει να ασφαλίζεται προαιρετικά στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ όπως γινόταν μέχρι την 11/12/2017, δηλ. 3 μήνες από την 11/09/2017 όταν τέθηκε σε εφαρμογή ο νέος νόμος.

 

αυτό δεν είναι καλό γιατί κάποιοι από εμάς μπορεί να ανοίγουμε/κλείνουμε βιβλία ανάλογα με την επαγγελματική μας δραστηριότητα. 

 

εσείς πως το μεταφράζετε;;;;

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ σήμερα την αίτηση.

 

Με έτοιμη προγεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση απο τις εισφορές σχετικά με τα μηδενικα εισοδήματα από ελεύθερα επαγγελματα, μετοχες, τπυχια κτλ. και την αίτηση ενημέρωσης των στοιχείων μου στο μητρώο του εφκα, μαζί με απαλλαγή των εισφορών λόγω ελ. επαγγελματος. Δε μου ζήτησαν λεφτά, και να ξεχρεώσω στις εισφορες. Παρατήρησα ότι ήταν έτοιμοι αυτή τη φορά και γνώριζαν περί τίνος πρόκειται. Αποδέχτηκαν το λάθος στις εισφορές. Το πότε θα διορθωθεί άγνωστο, αλλά νομίζω ότι δε θα αξιώσουν τα λαθος ειδοποιήτηρια. Βλέπουμε. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ίδιος ο υπάλληλος στις είσφορες με τον Α.Δ. είδε ότι είμαι μισθωτός και σε ποια εταιρία, αλλά με τον ΑΦΜ με έβλεπε αυτοαπασχολούμενο. Επισύναψα το δελτίο πρόσληψης και τη διακοπή εργασιών μαζί στην αίτηση.

Και βλέπουμε, τουλάχιστον κατάλαβα μια αντιμετώπιση του στυλ ξέρουμε ότι είναι λάθος και θα το φτιάξουμε, το πότε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ σήμερα την αίτηση.

 

Με έτοιμη προγεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση απο τις εισφορές σχετικά με τα μηδενικα εισοδήματα από ελεύθερα επαγγελματα, μετοχες, τπυχια κτλ. και την αίτηση ενημέρωσης των στοιχείων μου στο μητρώο του εφκα, μαζί με απαλλαγή των εισφορών λόγω ελ. επαγγελματος. Δε μου ζήτησαν λεφτά, και να ξεχρεώσω στις εισφορες. Παρατήρησα ότι ήταν έτοιμοι αυτή τη φορά και γνώριζαν περί τίνος πρόκειται. Αποδέχτηκαν το λάθος στις εισφορές. Το πότε θα διορθωθεί άγνωστο, αλλά νομίζω ότι δε θα αξιώσουν τα λαθος ειδοποιήτηρια. Βλέπουμε. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ίδιος ο υπάλληλος στις είσφορες με τον Α.Δ. είδε ότι είμαι μισθωτός και σε ποια εταιρία, αλλά με τον ΑΦΜ με έβλεπε αυτοαπασχολούμενο. Επισύναψα το δελτίο πρόσληψης και τη διακοπή εργασιών μαζί στην αίτηση.

Και βλέπουμε, τουλάχιστον κατάλαβα μια αντιμετώπιση του στυλ ξέρουμε ότι είναι λάθος και θα το φτιάξουμε, το πότε..

 

Νομίζω ότι κοιτάει σε άλλες βάσεις δεδομένων από ότι μου είχε αναφέρει και εμένα που είδε το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη λειτουργεί το ΤΜΕΔΕ για την υποβολή της σχετικής αίτησης διαγραφής εισφορών;

Στην αθήνα τη πέμπτη, δεν εξυπηρετούν το κοινό όπως έγραφε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, εγώ που απο 31/12/2015 έχω κλειστά τα βιβλία στη ΔΟΥ πρεπει να υποβάλλω αίτηση για να μη πληρώσω εισφορές όλο το 2017 ή γίνεται αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως οχι.

Αφου θα δει το συατημα τους (κατα τον συμψηφισμό) οτι δεν είχες εισοδημα από επαγγελματική δραστηριότητα το 2016 δεν θα υπολογισει εισφορές απο επαγγελματική δραστηριότητα για το 2017.

Και, κανονικα, αν πλήρωνες εισφορές απο επαγγελματική δραστηριότητα στο 2016 πρέπει κάπως να επιστραφουν ή να συμψηφιστούν με υπάρχουσες οφειλες ή μελλοντικες στον ΕΦΚΑ ή στην Εφορία αφου συζητουν να εισπράττονται πλεον απο την ΑΑΔΕ.

Το πως και πότε θα γινει αυτο δεν το γνωριζω.

Υπομονή λιγες μερες.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οχι μηδενικό εισόδημα είχα το 2016. Βέβαια το Γενάρη του 17 τον πλήρωσα. τεσπα.

Γιατί είπες υπομονή λίγες μέρες; Ενδέχεται να ανανεώσουν τις καταστάσεις του ΕΦΚΑ συντόμως; Εν τω μεταξύ είμαι απο το Φλεβαρη του 17 μισθωτός στο τσμεδε και το ΕΦΚΑ ακόμα μου στέλνει ειδοποιητήρια.

 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε εαν υπάρχει κάποια εγκύκλιος η οποία αναφέρει ότι αυτόματα (χωρίς αιτηση σε ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ κτλ) διακόπτεται η ασφαλιση σου εαν έχεις κλειστά τα βιβλία;

 

Ακόμα είπες " Και, κανονικα, αν πλήρωνες εισφορές απο επαγγελματική δραστηριότητα στο 2016 πρέπει κάπως να ..."

Γιατί; αφού απο 1/1/17 αποσυνδέεται η ασφαλιση.

 

ευχαριστω...

 

Κώστας

Edited by panou1986
Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο που με ρωτάς, λογικά εντός του μήνα θα βγουν τα ειδοποιητήρια που θα βλέπουν τα εισοδήματα του 2016 και θα γίνουν και οι όποιοι συμψηφισμοί, οπότε εφόσον το 2016 δεν είχες επαγγελματική δραστηριότητα θα πρέπει να εμφανισθεί το ποσό που πλήρωνες --ενώ δεν θα έπρεπε-- στο τμήμα του ειδοποιητηρίου που αναφέρεται ως "Πιστωτικό Υπόλοιπο" και ίσως υπάρξει και διαδικασία επίσημα για την επιστροφή του ως αχρεωστήτως καταβληθέν. Επίσης εντός του 2018 έχουν θα είναι έτοιμη η φορολογική διοίκηση ώστε να εισπράττει ασφαλιστικές εισφορές, σύμφωνα με όσα προκύπτουν από το Επιχειρησιακό Σχέδιο της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) για το έτος 2017 που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

 

Ειδικότερα για το δεύτερο που με ρωτάς είναι λάθος μου, οφείλεται στον "κανόνα των χοντρών δακτύλων" γιατί έγραφα στο κινητό. Εννοούσα στο 2017.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.