Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Οποτε σημερα μάθαμε και κάτι για εσένα, οτι εχεις κάπως πεπλατυσμένα δάχτυλα... :)

 

Αρα τις εισφορές του Γενάρη του 17 που πλήρωσα (160 Ε) στο εφκα όντας Ελευθ.Επαγγελματιας χωρις βιβλια ανοιχτα θα μπουν στις πιστώσεις...

Λες να μπορουν να συμψηφιστουν με εισφορες του τσμεδε του 2016 που δεν εχω πληρωσει ακόμα ή δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξυ παλαιου ΤΣΜΕΔΕ με ΕΦΚΑ;

Edited by panou1986
Link to comment
Share on other sites

Τα δάχτυλα κανονικά είναι απλά προσπαθώ να προσαρμόσω το πληκτρολόγιο γιατί το βγάζει μικρό στο Sirin Solarin Crystal :shock:​. Σούταρα την μπακατέλα Vertu Signature Touch που είχα.  :shock:

Ωρες ώρες αναπολώ το Samsung που δεν υπήρχε θέμα!!!! ;)

 

Αν θέλουν την επικοινωνία θα την βρουν όπως και θα σε αφήνουν να επιλέξεις ανάμεσα σε ευκολη διαδικασία για συμψηφισμό ή σύντομη χρονικά επιστροφή.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η 28/2 που λήγει η ασφαλιστική ενημερότητα ολων μας εν τω μεταξύ πλησιάζει, ελπίζω να λύσουν το θέμα ως τότε οι τραγικοί αρμόδιοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό ρε παιδιά...Εγώ δηλαδή που έκλεισα βιβλία Ιούλιο του 2016 (έχω ξοφλήσει όλες τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ που όφειλα μέχρι τότε) και από Αύγουστο του 2016 μέχρι και σήμερα είμαι μισθωτός, πρέπει να πληρώσω ΕΦΚΑ για το 2017, επειδή είχα εισόδημα από μπλοκάκι το πρώτο μισό του 2016;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ναι, υπο την αιρεση των: οσο δεν υπαρχει --με οποιονδήποτε τροπο-- αμεση ενημερωση του ΕΦΚΑ με την φορολογικη κατάσταση του ασφαλισμενου ή/και οσο ο ΕΦΚΑ δεν "βλεπει" τα εισοδηματα του προηγούμενου ετους ή/και οσο ο ΕΦΚΑ κανει συμψηφισμούς στο τελος ή στην αρχη του μεθεπόμενου ετους.

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@sagrafio

 

Ουτε κατα διανοια. Ο ΕΦΚΑ ασφαλιζει απο 1.1.2017

 

Απο τοτε εισαι μισθωτος. Κατα τη γνωμη μου πριν σταματησουν να κοβουν ενημεροτητες θα εχουν κανει την περιβοητη εκκαθαριση

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν χρειάζεται να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια ...

Με την υπουργική απόφαση με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης ) διευκρινίζεται ξεκάθαρα ότι οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις μισθωτών μηχανικών που διέκοψαν την επαγγελματική δραστηριότητά τους ως μη μισθωτοί αφορούν ξεκάθαρα τον εργοδότη της μισθωτής εργασίας και καμία άλλη ασφαλιστική υποχρέωση ελεύθερου επαγγελματία δεν έχουν.  
Επικουρικά μάλιστα ήρθε και ο πρόσφατος νόμος 4488/2017 (άρθρο 20) με τον οποίο αποσυνδέεται η υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ). Συνεπώς και τυπικά από 1/1/2017 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ελεύθερου επαγγελματία συνδεδεμένη με την ασφαλιστέα ιδιότητα για όσους είναι ή δεν είναι μισθωτοί αλλά έχουν κλειστά βιβλία.  

Η διοίκηση του ΕΦΚΑ είναι καραμπινάτα ΠΑΡΑΝΟΜΗ με την έκδοση των ειδοποιητηρίων αυτών, αυτό λέει ο δικηγόρος μου αλλά και ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ που έστειλα την υπόθεσή μου αφού έχω κλείσει βιβλία το 2016 και μάλιστα είμαι μισθωτός το 2017 ... 

Μας είναι τελείως αδιάφορο αν τα συστήματά τους έχουν ενημερωθεί ή όχι , αν πήραν εντολές ή διευκρινιστικές αποφάσεις για το θέμα μας ... δεν έχω πληρώσει ούτε ευρώ τσακιστό και αυτό με προέτρεψαν να κάνω ακόμα και το νομικό τμήμα του ΤΕΕ και ο συνήγορος του πολίτη καθώς μετά γραφειοκρατικά είναι σχεδόν αδύνατο να μου επιστραφούν καταβληθείσες εισφορές αφού είμαι μισθωτός ... άσε δηλαδή την αλητεία να αξιώνουν εισφορές ελεύθερου επαγγελματία όταν εισπράττουν εισφορές μισθωτού για το ίδιο διάστημα ...  

Εγώ περιμένω να κάνουν την γκέλα να στείλουν τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΩΝ (που μου αναρτούν) για το 2017 στο ΚΕΑΟ ... έτοιμη έχω την αγωγή κατά όλων των μελών του ΔΣ του ΕΦΚΑ για απιστία και εκβιασμό κατ' εξακολούθηση... ραντεβού στον εισαγγελέα ...  

 

ΥΓ ... σε συνέχεια όσων ανωτέρω έγραψε ο zavi , αφού επίκειται η έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας το επόμενο δίμηνο για το 2017, θα ήθελα να γράψω και εγώ ότι φαίνεται πλέον ότι προσπαθούν να ενημερώσουν τα συστήματά τους με τις μεταβολές ιδιότητας των μηχανικών ... σήμερα μου ήταν αδύνατο να επικοινωνήσω με τον server για τις εισφορές ελευθέρων επαγγελματιών καθώς ήταν κατεβασμένος ... ενώ σίγουρα θετικό είναι το γεγονός ότι παρατηρώ στην ηλεκτρονική ενημέρωση του ΕΦΚΑ για την "ασφαλιστική ικανότητα" ότι έχουν ενημερώσει την καρτέλα μου αμέσως πριν τα Χριστούγεννα με ημερομηνίες 22-23/2/2017  ... δεν γνωρίζω πού ακριβώς επεισέρχονται με τις μεταβολές αυτές αλλά στον πίνακα της ασφαλιστικής ικανότητας φαίνεται να έχει μεταβολές τις ημερομηνίες αυτές...  μπορείτε να δείτε και εσείς  στην ηλεκτρονική καρτέλα σας της ασφαλιστικής ικανότητας ... ίδωμεν ... κοντός ψαλμός αλληλούια ...   

Edited by isoskelis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα και γω πάντως. Με παύση από 31/12/15 ο ΕΦΚΑ πλέον με εμφανίζει ως ανασφάλιστο, παρόλο που έχουν καταβληθεί κανονικά οι εισφορές ως μισθωτός. Κι αυτό γιατί συνεχίζω να εμφανίζομαι ως μισθωτός-παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό ρε παιδιά...Εγώ δηλαδή που έκλεισα βιβλία Ιούλιο του 2016 (έχω ξοφλήσει όλες τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ που όφειλα μέχρι τότε) και από Αύγουστο του 2016 μέχρι και σήμερα είμαι μισθωτός, πρέπει να πληρώσω ΕΦΚΑ για το 2017, επειδή είχα εισόδημα από μπλοκάκι το πρώτο μισό του 2016;;

 

Όχι, βάσει του άρ. 20 ν. 4488/2017.

Εάν έχεις πληρώσει ήδη, κάνε αίτηση να σου επιστραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.