Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

μεταφέρω από άλλο site

Δικηγόροι και μηχανικοί: Αποσύνδεση της υποχρεωτικής υπαγωγής σε ασφάλιση στον ΕΦΚΑ και στο ΕΤΕΑΕΠ
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39439

Link to comment
Share on other sites

Ορθη αντιμετώπιση, και οχι απλα ορθη, ΟΡΘΟΤΑΤΗ.

Αλλα πως αντιμετωπιζεται το αν χρειάζεσαι καθε μηνα ααφαλιστικη ικανοτητα ?

 

Send from Tapatalk

Φίλε μου, όσοι έχουν κλείσει βιβλία (και μάλιστα είναι μισθωτοί), δηλαδή η συγκεκριμένη κατηγορία που διαμαρτύρεται, δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα κάθε μήνα ... 

Η πλειοψηφία μάλιστα όσων έχουν μέχρι σήμερα εξοφλήσει τις ασφαλιστικές του υποχρεώσεις για το 2016 , καλύπτονται από ασφαλιστική ενημερότητα καθώς δεν έχουν ληξιπρόθεσμα χρέη ασφάλισης. Το θέμα θα δημιουργηθεί μετά την 28/2 αν ο ΕΦΚΑ δεν διαγράψει τις παράνομες ασφαλιστικές εισφορές που αναρτά ή δεν λάβει απόφαση παράτασης της ασφαλιστικής ενημερότητας, ... βλέπεις οι γελοίοι απατεώνες ανίκανοι τύποι του ΕΦΚΑ, αν δεν λάβουν απόφαση για τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ελευθέρων επαγγελματιών που εκδίδουν για το 2017 για όσους έκλεισαν βιβλία με ημερομηνία 31/12/2016 , κανονικά θα μπορούσαν τότε να κηρυχτούν οι εισφορές αυτές (τα λέω νταβατζιλίκια)  ληξιπρόθεσμες είσπραξης , να μεταβιβαστούν στο ΚΕΑΟ και να μην είναι ο μισθωτός πλέον ασφαλιστικά ενήμερος καθώς υποτίθεται θα χρωστάει και ληξιπρόθεσμα στον ΕΦΚΑ παράνομες εισφορές που του καταλογίζουν ... Αντιλαμβάνεσαι ότι οι άνθρωποι είναι πολλαπλά αστικά και ποινικά ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ καθώς όχι μόνο θα παρατείνουν την εκκρεμότητα αλλά θα δημιουργήσουν νέα ποινικά κολάσιμα θέματα αφού μισθωτός ασφαλισμένος δεν θα είναι ασφαλιστικά ενήμερος (παρά το γεγονός ότι εταιρείες πληρώνουν βαρβάτες εισφορές για αυτόν το 2017 έως σήμερα) και μάλιστα στην περίπτωση που μεταβιβάσουν τις οφειλές ως ληξιπρόθεσμες στο ΚΕΑΟ θα διαπράττουν και αδικήματα συκοφαντικής δυσφήμισης λόγω δημοοσίευσης προσωπικών δεδομένων και στοιχείων ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ  ... 

Νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή που πλέον θα γίνουν μηνύσεις και αγωγές κατά της διοίκησης του ΕΦΚΑ, ίσως σοβαρευτούν ...  γιατί μόνο μία αίτηση ανακοπής των ενεργειών του ΚΕΑΟ δεν θα είναι αρκετή για να σοβαρευτούν 

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω από άλλο site

Δικηγόροι και μηχανικοί: Αποσύνδεση της υποχρεωτικής υπαγωγής σε ασφάλιση στον ΕΦΚΑ και στο ΕΤΕΑΕΠ

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39439

Άντε να δούμε ... είμαστε τραγική χώρα , εγκύκλιος για να διευκρινίσει τί ? αυτά που τόσο ξεκάθαρα λέει ο νόμος ... 

Απλά αποδεικνύεται αφενός η ανοργανωσιά, η ανικανότητα της διοίκησης και φυσικά η διάθεση του κράτους να είναι ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ των πολιτών του, δηλαδή να εισπράττει χωρίς να δικαιούται κι ας τα επιστρέψει όποτε αυτό γουστάρει ... όταν δεν υπάρχει και ποινική τιμωρία των αδικημάτων της διοίκησης σε ένα κράτος , αυτά συμβαίνουν ...

Προσωπικά δεν τους κρίνω ικανούς ούτε για να εφαρμόσουν την εγκύκλιο της εγκυκλίου για τον νόμο ... ίδωμεν ... και προφανώς αποθεώνεται ο πολίτης που δεν πληρώνει αυτά που ζητάει το κράτος κρίνοντας μόνος του πότε το κράτος ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ, όπως συμβαίνει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που ο πολίτης δικαιώνεται όταν δεν πληρώνει αυτά που το κράτος ζητάει παράνομα εκ προθέσεως ή εκ παραδρομής ...  πρέπει να είσαι cowboy για να αντιμετωπίζεις αυτό το κράτος ...

 

 

 

Όσον αφορά στην υγειονομική περίθαλψη των ασφαλισμένων για τους οποίους προκύπτει αναδρομική διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης στον ΕΦΚΑ, ασφαλιστικές εισφορές για υγειονομική περίθαλψη που αφορούν περίοδο ασφάλισης από 1/1/2017, ή από την ημερομηνία διακοπής της ασφάλισης, εάν αυτή έγινε μεταγενέστερα, μέχρι και 30/9/2017, εφόσον τα ανωτέρω πρόσωπα είχαν δικαίωμα ασφάλισης στους πρώην Τομείς Υγείας του κλάδου υγείας του ΕΤΑΑ και τους έχει χορηγηθεί ασφαλιστική ικανότητα, δεν επιστρέφονται, και σε περίπτωση που δεν έχουν καταβληθεί αναζητούνται.

 

Σημειώνεται ότι εάν η διακοπή της ασφάλισης ανατρέχει την 1/1/2017, οι ασφαλιστικές εισφορές για υγειονομική περίθαλψη από 1/1/2017 έως 30/9/2017 υπολογίζονται με βάση το ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα . Εάν όμως η διακοπή της ασφάλισης ανατρέχει σε μεταγενέστερη της 1/1/2017 ημερομηνία, οι ασφαλιστικές εισφορές για υγειονομική περίθαλψη που αφορούν σε περίοδο υποχρεωτικής ασφάλισης υπολογίζονται με βάση το εισόδημα που προκύπτει από την άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος , ενώ οι ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν σε περίοδο για την οποία προκύπτει διακοπή της ασφάλισης υπολογίζονται με βάση το ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα (σ.σ. 586 ευρώ).

Άντε δούμε πώς θα εφαρμοστεί αυτό για τις εισφορές υγείας στα συστήματά τους μέχρι 30.9.2017  για τις περιπτώσεις μηχανικών που ναι μεν έκλεισαν βιβλία μέχρι 31.12.2016 αλλά μετά άρχισαν να απασχολούνται με μισθωτή εργασία κάποια στιγμή μέσα στο 2017 (οπότε από την ημερομηνία αυτή και μετά καταβάλλονται εισφορές υγείας στον ΕΦΚΑ από τη μισθωτή εργασία) ... θα χρειαστούν ίσως άλλες δυο τρεις εγκύκλιοι... και φυσικά δεν προτίθεμαι να πληρώσω ούτε αυτά τα νταβατζιλίκια εισφορών υποχρεωτικής ασφάλισης υγείας  ΕΕ  μέσα στο 2017 για το διάστημα για το οποίο είμαι μισθωτός ...   

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όσοι έχουν κλείσει βιβλία (και μάλιστα είναι μισθωτοί), δηλαδή η συγκεκριμένη κατηγορία που διαμαρτύρεται, δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα κάθε μήνα ...

Η πλειοψηφία μάλιστα όσων έχουν μέχρι σήμερα εξοφλήσει τις ασφαλιστικές του υποχρεώσεις για το 2016 , καλύπτονται από ασφαλιστική ενημερότητα καθώς δεν έχουν ληξιπρόθεσμα χρέη ασφάλισης. Το θέμα θα δημιουργηθεί μετά την 28/2 αν ο ΕΦΚΑ δεν διαγράψει τις παράνομες ασφαλιστικές εισφορές που αναρτά ή δεν λάβει απόφαση παράτασης της ασφαλιστικής ενημερότητας, ... βλέπεις οι γελοίοι απατεώνες ανίκανοι τύποι του ΕΦΚΑ, αν δεν λάβουν απόφαση για τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ελευθέρων επαγγελματιών που εκδίδουν για το 2017 για όσους έκλεισαν βιβλία με ημερομηνία 31/12/2016 , κανονικά θα μπορούσαν τότε να κηρυχτούν οι εισφορές αυτές (τα λέω νταβατζιλίκια) ληξιπρόθεσμες είσπραξης , να μεταβιβαστούν στο ΚΕΑΟ και να μην είναι ο μισθωτός πλέον ασφαλιστικά ενήμερος καθώς υποτίθεται θα χρωστάει και ληξιπρόθεσμα στον ΕΦΚΑ παράνομες εισφορές που του καταλογίζουν ... Αντιλαμβάνεσαι ότι οι άνθρωποι είναι πολλαπλά αστικά και ποινικά ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ καθώς όχι μόνο θα παρατείνουν την εκκρεμότητα αλλά θα δημιουργήσουν νέα ποινικά κολάσιμα θέματα αφού μισθωτός ασφαλισμένος δεν θα είναι ασφαλιστικά ενήμερος (παρά το γεγονός ότι εταιρείες πληρώνουν βαρβάτες εισφορές για αυτόν το 2017 έως σήμερα) και μάλιστα στην περίπτωση που μεταβιβάσουν τις οφειλές ως ληξιπρόθεσμες στο ΚΕΑΟ θα διαπράττουν και αδικήματα συκοφαντικής δυσφήμισης λόγω δημοοσίευσης προσωπικών δεδομένων και στοιχείων ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ...

Νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή που πλέον θα γίνουν μηνύσεις και αγωγές κατά της διοίκησης του ΕΦΚΑ, ίσως σοβαρευτούν ... γιατί μόνο μία αίτηση ανακοπής των ενεργειών του ΚΕΑΟ δεν θα είναι αρκετή για να σοβαρευτούν

Δεν αναφέρομαι στην ασφαλιστική ενημερότητα άλλα στην ασφαλιστική ικανότητα (όπως έγραψα στο συγκεκριμένο μου προηγουμενο post)

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με την ανάρτηση ειδοποιητηρίων με βάση τα εισοδήματα του 2016, είδε κανείς που είχε κλείσει βιβλία το 2016 το πρόβλημα να λύνεται;  

 

Για μένα φαίνεται ότι λύθηκε, το ειδοποιητήριο Ιανουαρίου 2018 έχει την ελάχιστη εισφορά των 168€ ενώ μέχρι τώρα μου ερχόταν με βάση το εισόδημα του 2015, ενώ και το 2016 είχα εισόδημα από παροχή υπηρεσιών (πριν κλείσω τα βιβλία τον Δεκέμβριο). Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη, δεν χαίρομαι ακόμα γιατί μπορεί απλά το σύστημα να μην ήταν έτοιμο για αυτές τις περιπτώσεις και να έβαλε το ελάχιστο τώρα και τον επόμενο μήνα που θα γίνουν οι συμψηφισμοί  να αλλάξει αυτό.

 

Στην περίπτωση μου δεν ισχύει η διακοπή της ασφάλισης λόγω κλεισίματος βιβλίων διότι παραμένω μέτοχος τεχνικής εταιρείας  και σύμφωνα με την πρόσφατη εγκύκλιο σε αυτές τις περιπτώσεις η υποχρέωση ασφάλισης σε ΕΦΚΑ - τ.ΤΣΜΕΔΕ, παραμένει. Θέλω να πιστεύω όμως ότι αναγνώρισαν ότι εφόσον ο λόγος που παραμένω ασφαλισμένος από 1/1/2017 είναι η ιδιότητα του εταίρου και όχι τα ΔΠΥ η βάση υπολογισμού των εισφορών δεν μπορεί να είναι τα έσοδα από ΔΠΥ το 2016, αλλά τα έσοδα από την ιδιότητα του εταίρου (μηδενικά κέρδη άρα ελάχιστη εισφορά).

 

Φυσικά δεν θα εκπλαγώ αν το επόμενο μήνα βγάλουν ειδοποιητήριο με άλλη λογική. Όλα τα περιμένω με τον τρόπο που  λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Με την ανάρτηση ειδοποιητηρίων με βάση τα εισοδήματα του 2016, είδε κανείς που είχε κλείσει βιβλία το 2016 το πρόβλημα να λύνεται;

 

Για μένα φαίνεται ότι λύθηκε, το ειδοποιητήριο Ιανουαρίου 2018 έχει την ελάχιστη εισφορά των 168€ ενώ μέχρι τώρα μου ερχόταν με βάση το εισόδημα του 2015, ενώ και το 2016 είχα εισόδημα από παροχή υπηρεσιών (πριν κλείσω τα βιβλία τον Δεκέμβριο). Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη, δεν χαίρομαι ακόμα γιατί μπορεί απλά το σύστημα να μην ήταν έτοιμο για αυτές τις περιπτώσεις και να έβαλε το ελάχιστο τώρα και τον επόμενο μήνα που θα γίνουν οι συμψηφισμοί να αλλάξει αυτό.

 

Στην περίπτωση μου δεν ισχύει η διακοπή της ασφάλισης λόγω κλεισίματος βιβλίων διότι παραμένω μέτοχος τεχνικής εταιρείας και σύμφωνα με την πρόσφατη εγκύκλιο σε αυτές τις περιπτώσεις η υποχρέωση ασφάλισης σε ΕΦΚΑ - τ.ΤΣΜΕΔΕ, παραμένει. Θέλω να πιστεύω όμως ότι αναγνώρισαν ότι εφόσον ο λόγος που παραμένω ασφαλισμένος από 1/1/2017 είναι η ιδιότητα του εταίρου και όχι τα ΔΠΥ η βάση υπολογισμού των εισφορών δεν μπορεί να είναι τα έσοδα από ΔΠΥ το 2016, αλλά τα έσοδα από την ιδιότητα του εταίρου (μηδενικά κέρδη άρα ελάχιστη εισφορά).

 

Φυσικά δεν θα εκπλαγώ αν το επόμενο μήνα βγάλουν ειδοποιητήριο με άλλη λογική. Όλα τα περιμένω με τον τρόπο που λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και σε εμένα ( κλειστά βιβλία από τον Ιούνιο 2017 και πρόσληψη ως μισθωτό μηχανικό ) αναρτήθηκε παλι ειδοποιητηριο με πόσο 168€ αν και του Δεκεμβρίου το ποσόν ήταν 300€ και το 2016 είχα δηλώσει περισσότερα ως αυτοαπασχολουμενος από το 2015. Αυτό σημαίνει ότι αφενός μεν όχι μόνο δεν έχει ακόμα ενημερωθεί το ΕΦΚΑ από το ΤΣΜΕΔΕ για την διακοπή αλλά το ΕΦΚΑ ακόμα δεν έχει καταφέρει να αναρτήσει ειδοποιητηριο με βάση τα εισοδήματα του 2016 έχει μείνει ακόμα στο ....πουθενα . Δυστυχώς ακόμα πρέπει να περιμένουμε.....να δούμε τι θα γίνει και με την ασφαλιστική ικανότητα ...έχουμε μπλέξει δυστυχώς .....

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα - κλείσιμο βιβλίων 15/12/2016 και μισθωτός από 3/1/2017 - ενώ για τους 12 μήνες του 2017 εξέδιδαν ειδοποιητήρια με βάση το εισόδημά μου του 2015 (παράνομα φυσικά καθώς όλο το 2017 ήμουν μιισθωτός), και μου έδειχνε ότι χρωστούσα συνολικά ένα μεγάλο ποσό έως και πριν μία εβδομάδα (από τα ειδοποιητήρια του 2017), τώρα έχει γίνει στο site οι εξής αλλαγές:

 

- τα ειδοποιητήρια παραμένουν αλλά δεν τα αθροίζουν πια και φαίνεται να μην τα χρωστάω. Αναφέρει συγκεκριμένα πως αυτές είναι εισφορές που είχαν απαιτηθεί αλλά όχι οφειλόμενες!

 

- έχουν εμφανιστεί επιπλέον μηνιαίες εισφορές που απαιτούνται πλέον (40,73€) από εμένα, από 1/1/2017 έως 30/9/2017 με λεκτικό δίπλα στον κάθε μήνα: "ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ". Τι σημαίνει αυτό;;; Ότι είμαι μεν μισθωτός αλλά λόγω ιδιότητας μηχανικού, χρωστάω κάτι κάθε μήνα;;; Και γιατί μέχρι τον 9ο του 2017;;; Ότι νά 'ναι ...

 

- το ποσό αυτό πλέον (366,57€ σύνολο για τους 9 μήνες) το εμφανίζει ως οφειλόμενο ποσό για μένα για όλο το 2017 (;!;!) αντί του ποσού από το άθροισμα των ειδοποιητηρίων που μου εμφάνιζε μέχρι πριν μία εβδομάδα.

 

- έχουν εκδόσει ειδοποιητήριο για μένα για τον Ιανουάριο 2018 μηδενικό !!!

 

Ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τίποτα ... Φυσικά και συνεχίζω να μην πληρώνω τίποτα επιπλέον όσων ήδη η εταιρία μου πληρώνει κάθε μήνα για τις εισφορές μου ως μισθωτός. Τι είναι όλα τα άλλα; πως και από που προκύποτυν; ένας Θεός ξέρει. Φάινεται πάντως πως κάτι προσπαθούν να αλλάξουν !

 

Το μόνο που έχω κάνει είναι το προηγούμενο καλοκαίρι, η γνωστή αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ να ακυρωθούν τα παράνομα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ ει βάρος μου και να τους στέλνω και κάθε μήνα mail όπου τους τονίζω πως συνεχίζουν να παρανομούν με αυτές τις τακτικές τους.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα - κλείσιμο βιβλίων 15/12/2016 και μισθωτός από 3/1/2017 - ενώ για τους 12 μήνες του 2017 εξέδιδαν ειδοποιητήρια με βάση το εισόδημά μου του 2015 (παράνομα φυσικά καθώς όλο το 2017 ήμουν μιισθωτός), και μου έδειχνε ότι χρωστούσα συνολικά ένα μεγάλο ποσό έως και πριν μία εβδομάδα (από τα ειδοποιητήρια του 2017), τώρα έχει γίνει στο site οι εξής αλλαγές:

 

- τα ειδοποιητήρια παραμένουν αλλά δεν τα αθροίζουν πια και φαίνεται να μην τα χρωστάω. Αναφέρει συγκεκριμένα πως αυτές είναι εισφορές που είχαν απαιτηθεί αλλά όχι οφειλόμενες!

 

- έχουν εμφανιστεί επιπλέον μηνιαίες εισφορές που απαιτούνται πλέον (40,73€) από εμένα, από 1/1/2017 έως 30/9/2017 με λεκτικό δίπλα στον κάθε μήνα: "ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ". Τι σημαίνει αυτό;;; Ότι είμαι μεν μισθωτός αλλά λόγω ιδιότητας μηχανικού, χρωστάω κάτι κάθε μήνα;;; Και γιατί μέχρι τον 9ο του 2017;;; Ότι νά 'ναι ...

 

- το ποσό αυτό πλέον (366,57€ σύνολο για τους 9 μήνες) το εμφανίζει ως οφειλόμενο ποσό για μένα για όλο το 2017 (;!;!) αντί του ποσού από το άθροισμα των ειδοποιητηρίων που μου εμφάνιζε μέχρι πριν μία εβδομάδα.

 

- έχουν εκδόσει ειδοποιητήριο για μένα για τον Ιανουάριο 2018 μηδενικό !!!

 

Ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τίποτα ... Φυσικά και συνεχίζω να μην πληρώνω τίποτα επιπλέον όσων ήδη η εταιρία μου πληρώνει κάθε μήνα για τις εισφορές μου ως μισθωτός. Τι είναι όλα τα άλλα; πως και από που προκύποτυν; ένας Θεός ξέρει. Φάινεται πάντως πως κάτι προσπαθούν να αλλάξουν !

 

Το μόνο που έχω κάνει είναι το προηγούμενο καλοκαίρι, η γνωστή αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ να ακυρωθούν τα παράνομα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ ει βάρος μου και να τους στέλνω και κάθε μήνα mail όπου τους τονίζω πως συνεχίζουν να παρανομούν με αυτές τις τακτικές τους.

 

Φιλικά.

Καλημέρα

Εγώ με κλειστά βιβλία από 31/12/2016 και μισθωτός από 7/2/2017 βλέπω πλέον τις ελάχιστες εισφορές για το ειδοποιητήριο του Γενάρη 2018 167.95€.

Όλα τα προηγούμενα ειδοποιητήρια υπάρχουν και φαίνεται πως τα χρωστάω.... (Παράνομα βέβαια)

 

Συνάδελφοι δεν υπάρχει σωτηρία με τα ζώα που έχουμε μπλέξει.....

Μας βλέπω όλους στο ΚΕΑΟ και μετά στα κανάλια να ψάχνουμε το δίκιο μας.....

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της έννοιας του Διοικητικού Αυτισμού θα διδάσκεται οσονούπω ανά τον κόσμο βάσει του παραδείγματος του ΕΦΚΑ!

 

Προφανώς και αδυνατούν να προσαρμοστούν στην πραγματικότητα και να αντιληφθούν την υποχρέωση τους να συμμορφωθούν προς την έννομη τάξη εφαρμόζοντας τους Νόμους αυτού του έρμου κράτους, κατόπιν ειδικότερα και της έκδοσης πολλαπλών διευκρινιστικών προς τούτο εγκυκλίων (ολότελα περίττων κατά την άποψή μου μιας και η νομοθεσία είναι παραπάνω από σαφέστατη!)

 

Ανικανότητα - Αναποτελεσματικότητα - ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ   ..... ΟΥΓΚ-ισμός (για να μην πούμε τίποτα χειρότερο!)

 

Συγχωρέστε με αλλά αδυνατώ να αντιληφθώ διαθέσιμα περιθώρια αντίδρασης που να έχουν απομείνει εντός πλαισίων ευπρέπειας. Πως αντιμετωπίζεις αλήθεια τον εκβιαστή-ληστή που ενεργώντας εκ του ασφαλούς (όντας από θέση ισχύος) σε απειλεί αγνοώντας επιδεικτικά κάθε έννοια ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ;

 

Μετά και την ανάρτηση των ειδοποιητηρίων του Ιανουαρίου (σηματοδοτώντας για εμάς ενάν νέο κύκλο ταλαιπωρίας για ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ χρονιά) διαπιστώνουμε ότι προφανώς και δεν υπάρχει η παραμικρή διάθεση άρσης διορθωτικά του ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ καθεστώτος απόδοσής μας με το έτσι θέλω της ιδιότητας των "ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ".

 

Όλη αυτή η ιστορία περί ενημέρωσης - διόρθωσης (δήθεν) του Μητρώου του ΕΦΚΑ πρόκειται περί μπουρδολογίας. Εικάζω ότι ενδεχομένως δεν διαθέτουν καν τη γνώση και τα εργαλεία προκειμένου κάτι τέτοιο να καταστεί οποτεδήποτε εφικτό.

 

Οι προσπάθειές τους περιορίζονται αποκλειστικά στο να αλλάξουν τη βάση υπολογισμού των ποσών επιβολής των εισφορών, που ολότελα ΠΑΡΑΝΟΜΑ κατά τα λοιπά εξακολουθούν να καταλογίζουν, ενσωματώνοντας απλά τη χρήση του 2016 πλεόν. Εξ ου και η διαφοροποίηση των ποσών των ειδοποιητηρίων για όσους συναδέλφους το παρατήρησαν.

 

Και το τραγικότερο από όλα, η συνειδητοποίηση ότι μας επιβλήθηκε η εκχώρηση ασυζητητί των όποιων ελπίδων για ασφαλιστική/ συνταξιοδοτική διασφάλιση σε αυτό το μηδενικής αξιοπιστίας και δυνατοτήτων, ολότελα ανίκανο διαχειριστικά σύστημα.

 

Για γέλια και για κλάματα....

Edited by DiNiko
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.