Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

 

Περίπου το ίδιο ήρθε σε εμένα από ανώνυμο όμως mail :

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού μηνύματος, σας γνωρίζουμε ότι καταχωρήθηκαν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4488/2017.
θα ακολουθήσει εκκαθαριστική διαδικασία από 01/01-30/09/17 και θα ληφθούν υπόψη στοιχεία μηνιαίων αποδοχών (ΑΠΔ) από μισθωτή απασχόληση.
Εφόσον οι μηνιαίες εισφοροδοτούμενες αποδοχές σας είναι μικρότερες των 586,08 ευρώ θα αναζητηθούν αντίστοιχες εισφορές κλάδου Υγείας έως 30-09-17 βάσει του Νόμου.
 
Συνεχίζουν να υπάρχουν στη σελίδα οφειλώμενα ποσά (μικρότερα εννοείται των χιλιάρικων που είχε φτάσει) τα οποία όπως λένε θα μηδενιστούν στην εκκαθάριση. Ελπίζω...

 

Για την Ασφαλιστική Ικανότητα έχετε κάποια νεότερη ενημέρωση; Έχει πάρει σε κάποιον ημερομηνία λήξης πέραν της 31/3/2018;

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση προέρχεται από το "ΤΜΗΜΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΕΦΚΑ"

 

με ηλ. δ/νση:

[email protected]

 

αναφέροντας τα εξής:

"Σε απάντηση του από 12-03-2018 ηλεκτρονικού μηνύματος, σας γνωρίζουμε ότι καταχωρήθηκαν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4488/2017."

 

Στην περίπτωσή μου (μισθωτός ολόκληρο το διάστημα από 1-1-2017, δίχως έναρξη και χωρίς βιβλία) μετά την παραπάνω ειδοποίηση βλέπω από την εφαρμογή της ΗΔΙΚΑ (https://www.idika.org.gr/EfkaServices) ότι επιτέλους διαγράφηκαν/ αφαιρέθηκαν/ εξαφανίστηκαν όλα τα ποσά που είχαν καταλογιστεί μέχρι τώρα και η μοναδική πληροφορία που διατηρείται αφορά τα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί έως τώρα.

 

Θέλω να ελπίζω ότι αυτό γίνεται αποκλειστικά για λόγους αδυναμίας παρέμβασης σε αυτό το επίπεδο στο σύστημα και να μην υποννοείται κάποια άλλου είδους υπόλοιπη εκκρεμότητα....

 

Όπως και να'χει εκτιμώ πως πρόκειται για ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Υπαρχει καμία εξέλιξη σχετικά με την ασφαλιστική ικανότητα? Εξακολουθεί να σας βγάζει ενήμερους έως 31/03/2018 η έχει αλλάξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Υπαρχει καμία εξέλιξη σχετικά με την ασφαλιστική ικανότητα? Εξακολουθεί να σας βγάζει ενήμερους έως 31/03/2018 η έχει αλλάξει κάτι?

 

Σήμερα είδα πως ενημερώθηκε η ασφαλιστική μου ικανότητα μέχρι 28/2/2019.

Link to comment
Share on other sites

...και απ' οτι ειδα οχι μονο σε οσους εχουν κλειστα βιβλια, αλλα και σε αυτους που εχουν ενεργη δραστηριότητα στην εφορια.

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έχει αλλάξει. 

Με κλειστά βιβλία από 31/12/2016 και μισθωτός μέχρι σήμερα

 

Κατάσταση:
ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ
 
Συμμετοχή για Φάρμακα:
Βάσει Ταμείου Ασφάλισης.
Ισχύει Μέχρι:
31/03/2018
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Υπαρχει καμία εξέλιξη σχετικά με την ασφαλιστική ικανότητα? Εξακολουθεί να σας βγάζει ενήμερους έως 31/03/2018 η έχει αλλάξει κάτι?

... και σε μένα πήγε 28/2/2019 σήμερα το πρωί.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι η ασφαλιστική ιδιότητα επεκτάθηκε μέχρι 28.02.2019 σήμερα το πρωί.

Πάντως παρατηρώ ότι η ασφαλιστική ιδιότητα με μητρώο του ΤΣΜΕΔΕ παρέμεινε ως 28.2.2018.

Εκείνη που επεκτάθηκε είναι εκείνη με αριθμό μητρώου του ΙΚΑ , που ίσως πλέον είναι και αυτή του ΕΦΚΑ. 

Ίσως επειδή πλέον μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος του ΙΚΑ μπορούν να αντλούν ηλεκτρονική ενημέρωση μέσω του συστήματος αυτού όπου καταχωρούνται ΑΠΔ των μισθωτών μηχανικών κτλ

Link to comment
Share on other sites

Στους πιο πολλούς έχουν αρχίσει να γίνονται οι αλλαγές στο μητρώο του ΕΦΚΑ, μετά από τόσο εκνευρισμό που μας προκάλεσαν τόσους μήνες.

Τα οφειλόμενα του κλάδου υγείας από 1-1-2017 έως 30-9-2017 μου φαίνεται δυστυχώς πως πρέπει να τους τα σκάσουμε βάσει της εγκυκλίου από 16/3...Τ' αρπάζουνε από όπου μπορουνε!

 

σ.σ. ενημερότητα εφκα και εμένα 28-2-2019, την ασφαλιστική ιδιότητα με μητρώο του τσμεδε που έγραψε ο φίλος isoskelis από που τη βλέπεις?

Edited by steiner
Link to comment
Share on other sites

Aνανεώθηκε η ασφαλιστική ικανότητα η οποία φαίνεται στον ΑΤΛΑ  από τον EFKA services, το Link το εχει ανεβασει νωριτερα φίλος.

Τα 40 ευρώ κάτι που μας ζητάνει για την υγεία μέχρι το Σεπτέμβριο παίζει να τα γλιτώσουμε όσοι είμαστε μισθωτοί μετά την εκκαθαριστική τους διαδικασία?

Έχει νόημα να τα δώσουμε να πάνε να γαμηθούν να ησυχάσουμε από δαυτους? Αν θέλουμε να τους πληρώσουμε αυτό το ποσό πως μπορεί να γίνει??

Να περιμένουμε την εκκαθαριστική καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.