Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

1 ώρα πριν, steiner said:

Επίσης η καρτέλα μας στο tsmede.gr βαίνει προς κατάργηση σιγά-σιγά λένε και για ακριβή ενημέρωση για τις οφειλές σε εισφορές πρέπει να πηγαίνουμε εκεί και να μην δίνουμε τόσο βάση στην καρτέλα..

back to the future. ζωα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thanos501 said:

back to the future. ζωα

και όμως αν γυρίζαμε στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ όπως ήταν πριν 10 χρόνια θα ήμασταν πολύ καλύτερα,

 

με την προϋπόθεση να μην είναι υποχρεωτική η καταβολή εισφορών σε όσους αδυνατούν να πληρώσουν, απλά να διακόπτεται η ασφάλισή τους και να σταματάνε να μετράνε τα Συντάξιμα χρόνια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό email ρε παιδιά επικοινωνείτε με το ΕΦΚΑ για τις οφειλές γιατί εδώ και 1,5 χρόνο δεν μου έχουν σβήσει κάτι οφειλές που δεν υφίστανται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/4/2018 at 4:26 ΜΜ, Tasos P said:

και όμως αν γυρίζαμε στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ όπως ήταν πριν 10 χρόνια θα ήμασταν πολύ καλύτερα,

 

με την προϋπόθεση να μην είναι υποχρεωτική η καταβολή εισφορών σε όσους αδυνατούν να πληρώσουν, απλά να διακόπτεται η ασφάλισή τους και να σταματάνε να μετράνε τα Συντάξιμα χρόνια κλπ.

Δεν διαφωνώ, το  back to the future πήγαινε στο ότι καταργούν την ηλεκτρονική ενημέρωση έστω και στην άθλια καρτέλα του tsmede.gr και σου λένε πέρνα μια βόλτα από Κλαυθμώνος γιατί δεν έχεις τίποτα καλυτερο να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 8:39 ΜΜ, kokoleko1 said:

Εξαρτάται από το εάν σου έχει χορηγηθεί η ασφαλιστική ικανότητα για κάποιο χρονικό διάστημα μεταξύ 1-1-2017 έως 30-9-2017.

Για το χρονικό διάστημα που δεν είχες ασφαλιστική ικανότητα, θα τις γλυτώσεις.

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό? Ήμουν μισθωτός με απολαβές άνω του κατώτερου μισθού από 2/16 οπότε και έκλεισα τα βιβλία μου. Υπάρχει υποχρέωση πληρωμής αυτού του ποσού? Ασφαλιστική ικανότητα από τη στιγμή που ήμουν μισθωτός είχα κανονικά (με εισφορές μισθωτού μηχανικού). Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, pkatsou said:

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό? Αναδρομικά από 1-1-2017 ισχύει η αποσύνδεση της ασφάλισης με την ιδιότητα. Εάν είχες κλείσει βιβλία και εφόσον ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός είχες δικαίωμα ασφάλισης στους πρώην Τομείς Υγείας του κλάδου υγείας του ΕΤΑΑ, τότε θα συζητούσαν τις εισφορές υγείας για το χρονικό διάστημα (μεταξύ 1-1-2017 και 30-9-2017) που είχες την ασφαλιστική ικανότητα.

Ήμουν μισθωτός με απολαβές άνω του κατώτερου μισθού από 2/16 οπότε και έκλεισα τα βιβλία μου. Υπάρχει υποχρέωση πληρωμής αυτού του ποσού? Όχι (αφού ήσουν μισθωτός με απολαβές άνω του κατώτερου μισθού μεταξύ 1-1-2017 - 30-9-2017 οπότε και η υποχρέωση καταβολής εισφορών έχει καλυφθεί)

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2018 at 9:52 ΜΜ, pkatsou said:

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό? Ήμουν μισθωτός με απολαβές άνω του κατώτερου μισθού από 2/16 οπότε και έκλεισα τα βιβλία μου. Υπάρχει υποχρέωση πληρωμής αυτού του ποσού? Ασφαλιστική ικανότητα από τη στιγμή που ήμουν μισθωτός είχα κανονικά (με εισφορές μισθωτού μηχανικού). Σας ευχαριστώ

Και εγώ είμαι μισθωτός από τον 4/2016, πλήρωσα(βλακεία μου), τα ποσά των 27,85 Ευρώ ανά μήνα για κλάδο υγείας από 1-1-2017 έως 30-9-2017   που έγινε η αποσύνδεση ασφάλισης από την ιδιότητα και χτες που έγινε ο συμψηφισμός και η εκκαθάριση περίμενα πως θα μου επιστραφούν ως αχρεωστήτως καταβεβληθέντα. 

Αμ δε!Τα πήρανε και δεν γύρισαν τίποτα, μου δείχνει στον συμψηφισμό πως καλώς πληρώθηκαν και απλά μου βγάζουν πως  δεν χρωστάω επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδερφοι μπήκα στο σύστημα και δεν πίστευα στα μάτια μου: Οι εισφορές του 2017 έχουν (επιτέλους) διαγραφεί. Μισθωτός συνεχόμενα, με διακοπή ελ. επαγγέλματος 4/2016.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntatlas said:

Αγαπητοί συνάδερφοι μπήκα στο σύστημα και δεν πίστευα στα μάτια μου: Οι εισφορές του 2017 έχουν (επιτέλους) διαγραφεί. Μισθωτός συνεχόμενα, με διακοπή ελ. επαγγέλματος 4/2016.

Επιτέλους ένα καλό νέο. Άντε & στα δικά μας. Ενέργειες που είχες κάνει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntatlas said:

Αγαπητοί συνάδερφοι μπήκα στο σύστημα και δεν πίστευα στα μάτια μου: Οι εισφορές του 2017 έχουν (επιτέλους) διαγραφεί. Μισθωτός συνεχόμενα, με διακοπή ελ. επαγγέλματος 4/2016.

Είσαι σίγουρος, μήπως απλά δεν φαίνονται και πρέπει να πατήσεις εκεί που λέει 2017 για να γίνει expand;

Ειδοποιητήριο εκκαθάρισης σου έχει βγεί;

Ρωτάω γιατί όπως ανακοίνωσε ο ΕΦΚΑ, έχει γίνει εκκαθάριση μόνο για όσους ήταν αμιγώς ΕΕ. Για όσους ήταν και παράλληλα μισθωτοί η εκκαθάριση θα γίνει τις επόμενες μέρες λένε (ή μήνες/χρόνια λέω εγώ).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.