Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Κι επειδη μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις:

Ακυρώθηκαν οι εισφορές, αλλά παρέμεινε ένα ποσό που αφορά: 

ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΥΓΕΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ   6,45%                
ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ   0,50%  

Ήμουν μισθωτός μηχανικός χωρίς να είμαι παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. 
Τι παίζει;

edit | 

Προφανως, όσο ο εργοδότης (μισθωτής εργασίας) μου παρακρατούσε εισφορές με έβλεπε παράλληλα ασφαλισμένο ως και αυτοαπασχολουμενο.

Συνεπώς, δεν παρακρατούσε Υπερ Υγείας εισφορές εργαζόμενου (για να μην πληρώνω εγώ δύο φορές). Άρα έτσι δικαιολογώ το ποσό.

(Νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί κάποιες φορές στο forum).

 

ΥΓ. Η επιστροφή/συμψηφισμός δεν έχει γίνει ακόμη. Αναμονή.

 

 

Edited by Nstasino
edit|μετά από αναλογισμό μου
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nstasino said:

Κι επειδη μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις:

Ακυρώθηκαν οι εισφορές, αλλά παρέμεινε ένα ποσό που αφορά: 

ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΥΓΕΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ   6,45%                
ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ   0,50%  

Ήμουν μισθωτός μηχανικός χωρίς να είμαι παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. 
Τι παίζει;

Μάλλον έπρεπε να τους πας και την βεβαίωση από το IKA πως είσαι μισθωτός και πληρώνει τα παραπάνω για εσένα η εταιρία σου.

Link to comment
Share on other sites

θα το δούνε οταν γίνει η εκκαθάριση
εμένα τουλάχιστον ετσι μου ειπαν

και εμένα εχουν σβήσει οι κακώς ζητούμενες οφειλές, χωρίς να μένει καποιο υπόλοιπο

μου έκανε εντύπωση πως στην εφαρμογή "Στοιχεία Κοινωνικής Ασφάλισης" εμφανίζεται αναφορά για τον ΕΦΚΑ με ημερομηνία εναρξης 1/1/2017 και λήξη η σωστή ημερομηνία που έκλεισα τα βιβλία. Δεν φαίνεται όμως πουθενά οτι είμαι πλεόν μισθωτός. Τηλεφωνικά, μου είπαν οτι θα φανεί οταν γίνει η εκκαθάριση (δεν εχει γίνει ακόμα για μισθωτούς και αρθρο μπλα μπλα μπλα). Φαίνεται βεβαια χωρίς ημερομηνία λήξης το ΤΣΜΕΔΕ αλλά νομίζω πως γενικά είναι λίγο οτι να ναι η πληροφορία.

Αντε να δουμε
 

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να γελάσετε λίγο παραθέτω την κοπιπαστομένη απάντηση του ΕΦΚΑ και την απάντηση που τους έστειλα. Ενημερωτικά κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ Ιαν-18.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση που ουσιαστικά επιβεβαιώνει ότι δεν έχετε κάνει τίποτα και κάποια στιγμή στο μέλλον θα...

Φαντάζομαι μέχρι να βγω στη σύνταξη σε 25 χρόνια θα έχετε ανανεώσει και το μητρώο μου.

Καλημέρα

 

On 17/9/2018 11:10 AM, Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου wrote:

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 , του Ν.4488/13-9-2017 ,ΦΕΚ  τεύχος πρώτο «αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα»,   οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τ.Ε.Ε. υπάγονται  στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ , (σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΤΕΑΠ) , από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην Δ.Ο.Υ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη Δ.Ο.Υ . Η ισχύς της παραγράφου αρχίζει από 1.1.2017.

Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ , η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ .

Τα ποσά των ειδοποιητηρίων θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά , με έλεγχο και εκκαθάριση απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών κατά την ετήσια εκκαθαριστική διαδικασία. Σχετικές πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την εγκύκλιο 21 της Γενικής Διεύθυνσης Εισφορών και Ελέγχων του ΕΦΚΑ

Η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών των ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις ρυθμίσεις της παρ. 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, των μη μισθωτών με παράλληλη μισθωτή απασχόληση (άρθρο 36 Ν.4387/2016), καθώς και ασφαλισμένων στους οποίους διαπιστώθηκε μεταβολή της ιδιότητας, θα πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο και θα ακολουθήσουν σχετικές οδηγίες.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

 

Αξιότιμοι κύριοι,

σε συνέχεια των παρακάτω μυνημάτων θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν έχετε προβεί σε καμμία απολύτως διόρθωση των προσωπικών μου στοιχείων και διαγραφή των παρανόμως χρεωθέντων εισφορών.

Παρακαλώ να επιληφθείτε άμεσα του θέματος.

 

On 9/3/2018 10:31 AM, Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου wrote:

  

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 

Για την αποσύνδεση της ασφάλισης από την ιδιότητα κατ΄ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 20 Ν.4488/2017 αναμένεται – στο αμέσως  επόμενο χρονικό διάστημα – να εκδοθεί Εγκύκλιος – Οδηγία από τη Δ/νση Ασφάλισης ΕΦΚΑ με την οποία θα δοθούν σχετικές οδηγίες και θα ακυρωθούν τα ειδοποιητήρια.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 Αξιότιμοι κύριοι,

έχω κάνει διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ από 31/12/15. Παρόλα αυτά, ο ΕΦΚΑ μου έχει χρεώσει ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία για όλο το 2017 κι ενώ εργάζομαι ως μιθωτός.

Στις 18/1/18 κατέθεσα σχετικό αίτημα στο ΤΣΜΕΔΕ με κοινοποίηση της διακοπής εργασιών προκειμένου να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ.  Ο ΑΜΚΑ μου είναι .....

ΑΠΑΙΤΩ

την άμεση ενημέρωση του μητρώου σας, ώστε να μην παρουσιάζομαι ως παράλληλα αυτοαπασχολούμενος, την πλήρη διαγραφή όλων των παρανόμως και καταχρηστικώς χρεωθέντων εισφορών και την ενημέρωση της ασφαλιστικής μου ικανότητας.

Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός μου

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, shin0bi said:

Έτσι για να γελάσετε λίγο παραθέτω την κοπιπαστομένη απάντηση του ΕΦΚΑ και την απάντηση που τους έστειλα. Ενημερωτικά κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ Ιαν-18. 

18.01.18 και εγώ και η γυναίκα μου, κοίτα σύμπτωση. Στα ίδια ακριβώς και εμείς. Η μόνη εξέλιξη είναι ότι ανοίξαμε υπόθεση στον ΣτΠ. 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, shin0bi said:

Έτσι για να γελάσετε λίγο παραθέτω την κοπιπαστομένη απάντηση του ΕΦΚΑ και την απάντηση που τους έστειλα. Ενημερωτικά κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ Ιαν-18.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση που ουσιαστικά επιβεβαιώνει ότι δεν έχετε κάνει τίποτα και κάποια στιγμή στο μέλλον θα...

Φαντάζομαι μέχρι να βγω στη σύνταξη σε 25 χρόνια θα έχετε ανανεώσει και το μητρώο μου.

Καλημέρα

 

On 17/9/2018 11:10 AM, Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου wrote:

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 , του Ν.4488/13-9-2017 ,ΦΕΚ  τεύχος πρώτο «αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα»,   οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τ.Ε.Ε. υπάγονται  στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ , (σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΤΕΑΠ) , από την ημερομηνία έναρξης του επαγγέλματος στην Δ.Ο.Υ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη Δ.Ο.Υ . Η ισχύς της παραγράφου αρχίζει από 1.1.2017.

Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ , η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ .

Τα ποσά των ειδοποιητηρίων θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά , με έλεγχο και εκκαθάριση απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών κατά την ετήσια εκκαθαριστική διαδικασία. Σχετικές πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την εγκύκλιο 21 της Γενικής Διεύθυνσης Εισφορών και Ελέγχων του ΕΦΚΑ

Η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών των ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις ρυθμίσεις της παρ. 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, των μη μισθωτών με παράλληλη μισθωτή απασχόληση (άρθρο 36 Ν.4387/2016), καθώς και ασφαλισμένων στους οποίους διαπιστώθηκε μεταβολή της ιδιότητας, θα πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο και θα ακολουθήσουν σχετικές οδηγίες.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

 

Αξιότιμοι κύριοι,

σε συνέχεια των παρακάτω μυνημάτων θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν έχετε προβεί σε καμμία απολύτως διόρθωση των προσωπικών μου στοιχείων και διαγραφή των παρανόμως χρεωθέντων εισφορών.

Παρακαλώ να επιληφθείτε άμεσα του θέματος.

 

On 9/3/2018 10:31 AM, Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου wrote:

  

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 

Για την αποσύνδεση της ασφάλισης από την ιδιότητα κατ΄ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 20 Ν.4488/2017 αναμένεται – στο αμέσως  επόμενο χρονικό διάστημα – να εκδοθεί Εγκύκλιος – Οδηγία από τη Δ/νση Ασφάλισης ΕΦΚΑ με την οποία θα δοθούν σχετικές οδηγίες και θα ακυρωθούν τα ειδοποιητήρια.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 Αξιότιμοι κύριοι,

έχω κάνει διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ από 31/12/15. Παρόλα αυτά, ο ΕΦΚΑ μου έχει χρεώσει ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία για όλο το 2017 κι ενώ εργάζομαι ως μιθωτός.

Στις 18/1/18 κατέθεσα σχετικό αίτημα στο ΤΣΜΕΔΕ με κοινοποίηση της διακοπής εργασιών προκειμένου να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ.  Ο ΑΜΚΑ μου είναι .....

ΑΠΑΙΤΩ

την άμεση ενημέρωση του μητρώου σας, ώστε να μην παρουσιάζομαι ως παράλληλα αυτοαπασχολούμενος, την πλήρη διαγραφή όλων των παρανόμως και καταχρηστικώς χρεωθέντων εισφορών και την ενημέρωση της ασφαλιστικής μου ικανότητας.

Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός μου

Είμαι ίδια περίπτωση, έχω στείλει αμέτρητα emails & έχω κάνει αρκετές επιτόπιες επισκέψεις καταθέτοντας αιτούμενα σχετικά έγγραφα. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχίσει να πιστέυω οτι εξαρτάται απο το "τοπικο τσμεδε" που τα προωθεί (χειρόγραφα) στον ΕΦΚΑ....(δύσκολο πράγμα η επικοινωνία Πληροφοριακών Συστημάτων το 2018.....)

εμένα το θέμα έληξε σε 3 μήνες απο την στιγμή που κατέθεσα την διακοπή στο τοπικό τσμέδε (Ηράκλειο),  βγήκαν 3 κακώς ειδοποιητήρια και διαγράφηκαν  οι οφειλές

και διαβάζω εδώ οτι κάποιοι απο εσάς τρέχετε εδώ και 1-2 χρόνια.

μήπως να ζορίσετε το τοπικό τσμέδε και όχι τον εφκα;

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ δεν έχεις κι άδικο, αλλά έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε από το να τρέχουμε στο ΤΣΜΕΔΕ να παρακαλάμε να κάνουν τη δουλειά τους 8 μήνες μετά.

Αφού είμαστε πολλοί πάντως απ'ότι είδα να φτιάξουμε ένα σύλλογο!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω στείλει την διακοπή δραστηριότητάς μου από 31/12/16 στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ καθώς και γνωστοποίηση σύμβασης μισθωτής εργασίας από αρχές 18 και μέσω μέιλ στο ΤΣΜΕΔΕ. Η υπάλληλος στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ μου είπε ότι ο λόγος που είμαι ανασφάλιστη είναι κάποιες οφειλές του 16 οπότε μπήκα σε διαδικασία διακανονισμού και πληρώνω μηνιαία τη δόση χωρίς να αποκατασταθεί όμως η ασφαλιστική μου ικανότητα. 

Τελικά πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα, περίμενα στο ισόγειο, και όταν εξήγησα στον υπάλληλο την περίπτωση με παρέπεμψε στον προιστάμενο ο οποίος μπήκε ο ίδιος στο σύστημα, ενημέρωσε την ασφαλιστική μου ικανότητα και μου είπε να αγνοήσω τα ειδοποιήτηρια για την περίοδο που δεν είχα δραστηριότητα. Τέλος μου είπε πως οι οφειλές προ 17’ κανέναν δεν απασχολούν στον ΕΦΚΑ και είναι ανεξάρτητες από την ασφαλιστική μου ικανότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τραβάω κι εγώ με πολλούς συναδέλφους απ' όλα όσα διαβάζω εδώ. Η χούντα που μας κυβερνάει επιβάλλει με το έτσι θέλω εικονικές εισφορές. Λίγοι μήνες μείνανε στους αλήτες.

Έχω κάνει διακοπή εργασιών 31/12/2016 κι ενώ από αρχές 2017 μέχρι σήμερα είμαι μισθωτός Μηχανικός κι ενώ μου κρατάνε εισφορές σαν μισθωτό εξακολουθούν εδώ και δύο χρόνια να μου επιβάλλουν εισφορές σαν ελεύθερο επαγγελματία.

Έτσι εικονικά με χρεώνουν και λέει ο ΕΦΚΑ ότι χρωστάω 3.840 € αυτή τη στιγμή ενώ κανονικά πρέπει να μου επιστρέψουν 500 € τις 2 πρώτες δόσεις που έδωσα το 2017!!! Με τέτοια κάλπικα στοιχεία η κυβέρνηση λέει ότι ο ΕΦΚΑ είναι πλεονασματικός, ενώ είναι βαθιά ελλειμματικός αφού μόνο από μένα προσθέτει εικονικά 4.340 €.

Κατόπιν υπόδειξης από ΤΣΜΕΔΕ έκανα αίτηση σε πρωτόκολλο για να στείλουν σε ΕΦΚΑ ότι δεν είμαι αυτοαπασχολούμενος την 1-6-2018 (ώστε να φαίνονται εισοδήματα έτους 2017 μόνο από μισθωτές εργασίες).

Πέρασαν 3 μήνες και καμία απάντηση, Έκανα καταγγελία σε ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ και μετά από 10 μέρες με πήρε μία κοπέλα στο κινητό για να μου πει συμπερασματικά ότι δεν ισχύουν οι νόμοι του κράτους στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί έχουν κάνει 3 διαβήματα και δεν γίνεται τίποτα. Τώρα είπε εξετάζουν αιτήσεις Απριλίου 2017.

Πέρασα τον περασμένο Αύγουστο από το ΤΣΜΕΔΕ και μετά από φασαρία ο προϊστάμενος μου είπε ότι έχουν 3 υπαλλήλους για να διεκπεραιώσουν χιλιάδες αιτήσεις και ταυτόχρονα από τις 25 εργάσιμες ημέρες του μήνα στον ΕΦΚΑ ασχολούνται με τα θέματα ΤΣΜΕΔΕ τις 5. Υπολογίζει είπε ότι σε κανένα εξάμηνο περίπου θα προχωρήσουν τη δική μου αίτηση (ή εξαετία.. γιατί άκουσα ότι σε Μηχανικό που βγήκε εδώ κι 6 χρόνια σε σύνταξη του επιβάλλουν ακόμη εισφορές). Ούτε λόγος φυσικά για νομικές κυρώσεις που θα έπρεπε να επιβληθούν λόγω παρέλευσης 60 ημερών από αίτηση μου. Γι αυτό δεν λένε ποτέ ποιός χρεώνεται τις αιτήσεις.

Πάντως αν τύχει και τις εικονικές αυτές εισφορές τις πάνε σε εφορία, ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ.

Δεν υπάρχει κράτος πια, ούτε δικαιοσύνη ούτε τίποτα. Στη χούντα του Παπαδόπουλου που έζησα παιδί και το κράτος λειτουργούσε και η δικαιοσύνη, άει σιχτίρ με δαύτους. 

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.