Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Η μόνη ενημέρωση που μπορεί κανείς να λάβει από το ΤΕΕ (εννοείται πως δεν απαντάνε σε αιτήσεις, γραπτά ερωτήματα κλπ, τουλάχιστον όποτε έχω κάνει κάτι αντίστοιχο) είναι αυτή η τυποποιημένη, ετήσια, δακρύβρεχτη επιστολή, μέσω της οποίας σου ζητάνε να πληρώσεις τρέχουσα συνδρομή και παλαιότερες οφειλές. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, andreas-p said:

Συνάδελφε, από την προσωπική μου εμπειρία και από αυτά που έχω διαπιστώσει από τον κύκλο μου πρόκειται για ένα γενικευμένο πρόβλημα.

Όλες οι περιπτώσεις συναδέλφων που έκλεισαν βιβλία την τελευταία 3ετία έχουν πρόβλημα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό το θέμα θα πρέπει να το χειριστεί το ΤΕΕ και άλλα συλλογικά όργανα. Αναρωτιέμαι τί ενέργειες έχουν κάνει για αυτό τα τελευταία χρόνια. Είναι απλό τι φταίει και έχουμε καταλήξει ως εδώ. Δεν μπορεί να είμαι εξαναγκασμένος να πρέπει να πάω στην πρωτεύουσα για να βρώ ένα συγκεκριμένο υπάλληλο που είναι ο μόνος που θα φιλοτιμηθεί να με εξυπηρετήσει.

To TEE βγάλτο από την εξίσωση. Και εντόπισες έναν από τους λόγους που υπάρχει γενικό πρόβλημα. Πρακτικά τα περιφερειακά τμήματα του παλιού ΤΣΜΕΔΕ καταργήθηκαν και όλα περνάνε από το κεντρικό στην Αθήνα. Λες και δεν υπάρχει η δυνατότητα από την Κέρκυρα ή τη Ρόδο ή τη Θράκη ή την Κρήτη να αλλάξει η επαγγελματική κατάσταση κάποιου από μισθωτός σε Ε.Ε και αντίθετα. Χρειάζεται η αίτηση/έγγραφο να πάει στην Αθήνα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω κάνει διακοπή Εφκα στο πρώην τσμεδε από το καλοκαίρι του 2019.

Παρ όλα αυτά συνεχίζουν να με χρεώνουν εισφορές!! Έχω φτάσει σχεδόν στις 4500 ευρώ..

Πριν 3 κάποιους μήνες πήγα αυτοπροσώπως στο πρώην τσμεδε και μου λέει η υπάλληλος να μην ανησυχώ μπορεί να πάρει και παραπάνω χρόνο, θα σβηστούν όταν από Αθήνα λάβουν την διακοπή.

Είναι δυνατόν? Τι παράνοια είναι αυτή?

Και αν δεν την λάβουν? Θα φτάσω τα 50 χιλιάρικα?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by giwrf
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι ακριβώς όπως σου είπε ειναι. Και εγώ το ίδιο άγχος είχα. Είχα παρει τηλέφψωνα, είχα στείλει ένα σωρό email, είχα επισκεπτεί τον ΕΦΚΑ, πάντα η ίδια απάντηση. 
Και έτσι ακριβώς έγινε. Ενα πρωί απλά είχαν εξαφανιστεί όλες οι κακώς ζητούμενες εισφορές απο την σελίδα του ΕΦΚΑ.

Εφόσον έχεις κάνει τις απαιτούμενες ενέργειες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.