Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Εμένα ακόμα δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο. Να ανησυχώ;;

 

Παρομοίως. Ούτε ΕΦΚΑ, ούτε αναδρομικά από ΤΣΜΕΔΕ μέχρι σήμερα (είμαι μισθωτός και διατηρώ και μπλοκάκι, παλιότερα ήμουν αποκλειστικά μπλοκάκιας).

 

Έτσι και τα στείλουν τελευταλια στιγμή και ζητάνε και προσαυξήσεις για ληξιπρόθεσμα θα τους πάρει ο δ$#&%ος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι μπλοκακι και μέλος σε 2 εταιρείες και κάθε μέρα τσεκαρω με αγωνία το efka.gov.gr. [emoji12] [emoji12]

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Ευχαριστώ

Επειδή το ίδιο συνέβη και σε εμένα, έστειλα email το πρωί στο τμήμα του ΤΕΕ αρμόδιο για θέματα φορολογίας. Η αλήθεια είναι οτι μου απάντησα εντος 2-3 ωρών το παρακάτω: 

 

Καλημέρα,

 

αν κλείσατε τα βιβλία σας την 31/12/2016 (όχι εντός του 2017 με αναδρομική

ισχύ), δεν θα έπρεπε να σας έχουν υπολογιστεί εισφορές. ενδέχεται ο ΕΦΚΑ

να μην ενημερώθηκε εγκαίρως από την αρμόδια ΔΟΥ ή από ΤΣΜΕΔΕ (αν

ενημερώσατε το ταμείο σας για την διακοπή).

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσετε από τον ΕΦΚΑ να ακυρώσει τις

οφειλές που έχουν βεβαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μέχρι 23/01/17 ήμουν μισθωτός-μηχανικός σε εταιρεία. Πλέον δεν είμαι ούτε μισθωτός, αλλά και ούτε έχω ανοικτά βιβλία και δεν πρόκειται να τα ανοίξω.

 

1η ερώτηση: Θα συνεχίσω κανονικά να είμαι ασφαλισμένος στο έφκα όπως συνέβαινε και με το τσμέδε ή θα πρέπει να κάνω κάποια αίτηση, ώστε να συνεχίσω να είμαι ασφαλισμένος ακόμα και αν έχω κλειστά βιβλία και δεν είμαι μισθωτός;

 

2η ερώτηση: Αν ναι, τότε οι μηνιαίες εισφορές μου θα είναι οι ελάχιστες δυνατές (δεδομένου ότι το ετήσιο εισόδημά μου για to 2015 ήταν κάτω από 7.000 ευρώ);

 

3η ερώτηση: Πως μπορώ να μάθω τι χρωστάω από τις 24/01 και μετά; Στο efka.gov.gr μου λέει ότι δεν έχω οικονομικές εκκρεμότητες, κάτι που είναι λάθος.

 

Σας ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο συνέβη και σε εμένα, έστειλα email το πρωί στο τμήμα του ΤΕΕ αρμόδιο για θέματα φορολογίας. Η αλήθεια είναι οτι μου απάντησα εντος 2-3 ωρών το παρακάτω: 

 

Καλημέρα,

 

αν κλείσατε τα βιβλία σας την 31/12/2016 (όχι εντός του 2017 με αναδρομική

ισχύ), δεν θα έπρεπε να σας έχουν υπολογιστεί εισφορές. ενδέχεται ο ΕΦΚΑ

να μην ενημερώθηκε εγκαίρως από την αρμόδια ΔΟΥ ή από ΤΣΜΕΔΕ (αν

ενημερώσατε το ταμείο σας για την διακοπή).

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσετε από τον ΕΦΚΑ να ακυρώσει τις

οφειλές που έχουν βεβαιωθεί.

 

Συνάδελφε καλημέρα.

Εγώ πήγα από εκεί και μου είπαν πως η χρέωση ισχύει κανονικά αφού είμαστε υπόχρεοι ασφάλισης λόγω ιδιότητας και οι εισφορές υπολογίζονται βάση του εισοδήματος του τελευταίου εκκαθαρισμένου φορολογικού έτους.

Την απάντηση μου την έδωσε το τμήμα εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ και μία υπάλληλος του υπουργείου εργασίας στο οποίο πήγα και ζήτησα διευκρινήσεις.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία βάση του email που σου έστειλαν?

Που ακριβώς θα ζητήσουμε να ακυρωθούν οι χρεώσεις????

Στο ΤΣΜΕΔΕ πάντως αρνήθηκαν να παραλάβουν το αντίγραφο διακοπής εργασιών από την ΔΟΥ λέγοντάς μου πως δεν είναι αρμόδιοι για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα.

Εγώ πήγα από εκεί και μου είπαν πως η χρέωση ισχύει κανονικά αφού είμαστε υπόχρεοι ασφάλισης λόγω ιδιότητας και οι εισφορές υπολογίζονται βάση του εισοδήματος του τελευταίου εκκαθαρισμένου φορολογικού έτους.

Την απάντηση μου την έδωσε το τμήμα εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ και μία υπάλληλος του υπουργείου εργασίας στο οποίο πήγα και ζήτησα διευκρινήσεις.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία βάση του email που σου έστειλαν?

Που ακριβώς θα ζητήσουμε να ακυρωθούν οι χρεώσεις????

Στο ΤΣΜΕΔΕ πάντως αρνήθηκαν να παραλάβουν το αντίγραφο διακοπής εργασιών από την ΔΟΥ λέγοντάς μου πως δεν είναι αρμόδιοι για αυτό. 

 

Κι εγώ πήγα από ΤΜΕΔΕ (πλ. Κλαυθμώνος) και στο τμήμα Εισφορών δεν είχαν ξεκάθαρη απάντηση.

Μου ζήτησαν να επιστρέψω σε μία εβδομάδα που θα έχουν καλύτερη γνώση.

Συγκεκριμένα, για το ύψος των εισφορών, ειπώθηκε ότι δε θα έπρεπε να πληρώσω τίποτα βάσει νόμου καθότι διέκοψα 30/12/2016 ή, αν πληρώσω, θα πληρώσω το ελάχιστο ποσό.

Μας δόθηκε διαφορετική απάντηση, την ίδια ημέρα;

 

 

Γενικώς,

οι πληροφορίες είναι και για τους ίδιους συγκεχυμένες, και άκουσα διαφορετικά πράγματα και εξηγήσεις, όπως:

 

α) ότι ο ΕΦΚΑ δεν είναι updated μετά την 31/12/2016 για τις διακοπές εργασιών

 

Σημειώνεται ότι το ΤΣΜΕΔΕ δε γνωρίζει αν έχουμε διακόψει εργασίες, αυτό φαίνεται μόνο ΓΓΔΕ, αλλά θα πρέπει να γνωρίζει πότε αναγγέλεται μία σύμβαση εργασίας μισθωτού μηχανικού. 

 

β) ότι μπορείς να πληρώσεις το ελάχιστο ποσό αντί της υψηλής εισφοράς που κακώς έχει υπολογιστεί, έως ότου ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Όμως αυτό ήταν λόγια του αέρα από τον αρμόδιο υφυπουργό και δεν είναι απόφαση.

 

Τελικό συμπέρασμα:

Οι υπάλληλοι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν έχουν ενημερωθεί αρμοδίως και λειτουργούν όπως εμείς.

Link to comment
Share on other sites

... εμείς έχουμε πιο επικοδομητική συζήτηση και (πιθανά ορθά) συμπεράσματα. Αυτοί μάλλον τους είναι αδιάφορο ... πωωω πήγε μεσημέρι κλείσαμε... Μετά το πέρας από του ωραρίου, εννιότε και εντός, δεν "λειτουργουν" αναφορικά θεμάτων μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

... εμείς έχουμε πιο επικοδομητική συζήτηση και (πιθανά ορθά) συμπεράσματα. Αυτοί μάλλον τους είναι αδιάφορο ... πωωω πήγε μεσημέρι κλείσαμε... Μετά το πέρας από του ωραρίου, εννιότε και εντός, δεν "λειτουργουν" αναφορικά θεμάτων μηχανικών.

Εγώ πάντως λέω ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ενημερωθεί όπως πρέπει για το νέο σύστημα. Αν ο ίδιος ο νόμος χρήζει διασαφήνισης και η εκτέλεσή του απαιτεί εγκυκλίους με παραδείγματα, cases κλπ δε φταίνε αυτοί. Χθες τουλάχιστον, δεν είδα αδιαφορία, το αντίθετο θα έλεγα.

(Νομίζω ξεφεύγουμε όμως στην κουβέντα, καλό είναι να μείνουμε στα facts και πως θα βγάλουμε όλοι μας άκρη.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.