Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Τι το ήθελω να σκέφτομαι φωναχτά ....

 

...


Και όλα αυτά γιατί;

- Μήπως για να εμφανίσει πλεόνασμα ο ΕΦΚΑ ώστε να πουλήσουν κάποιοι πολιτικά το αφήγημα της επιτυχημένης μεταρρύθμισης στο Ασφαλιστικό ???

 

(Απλά σκέφτομαι φωναχτά ... από μέσα μου...)

 

Άντε να μας δω να χρηματοδοτούμε και το "Κοινωνικό μέρισμα" !!!

 

"Αχτσιόγλου: Από την αύξηση των εσόδων του ΕΦΚΑ μεγάλο μέρος του υπερπλεονάσματος" - (Η είδηση εδώ!)

 

Με τον πλέον επίσημο τρόπο, η Υπουργός (άθελά της?) αποκαλύπτει τους πραγματικούς λόγους για την ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ ΑΠΡΟΘΥΜΙΑ (sic! , ευγενική διατύπωση...) από πλευράς ΕΦΚΑ (που αποτελεί φορέα εποπτευόμενο από το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης) να εφαρμοστεί ο Νόμος και να απαλλαγούμε επιτέλους από τον παράνομο καταλογισμό μη οφειλόμενων εισφορών εις βάρος μας.

 

Μην ανησυχείτε καθόλου λοιπόν συνάδελφοι. Μετά την διανομή του μερίσματος μπορούμε να ελπίζουμε ότι η ομηρία θα φτάσει στο τέλος της κατά την ρήση "μετά την απομάκρυσνη από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται και επιστροφές δεν γίνονται δεκτές". Ίσως τότε καταστεί δυνατή η διόρθωση - ακύρωση - ανάκληση των παράνομα καταλογισμένων και απαιτητών εισφορών αφού πλέον δεν θα παίζει κανένα ρόλο η αναθεώρηση (προς τα κάτω) των οικονομικών στοιχείων του ΕΦΚΑ και ο αντίκτυπος των όποιων Δημοσιονομικών επιπτώσεων θα μπορεί να μετατεθεί σε χρόνο μεταγενέστερο (ακόμα ίσως και με τη σύνηθη πρακτική της καυτής πατάτας στα χέρια κάποιου άλλου...)

Ας απολαύσουμε προς το παρόν τους εαυτούς μας σε ρόλο αρωγού της κυβέρνησης στην προσπάθεια της να "ανακουφίσει", με τον τρόπο που αυτή γνωρίζει,  όσους κατά την κρίση της επλήγησαν στον μέγιστο βαθμό από την μακρόχρονη οικονομική ύφεση (είτε και όχι μόνο...)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η περίπτωση μου είναι λιγάκι διαφορετική και δεν ξέρω εάν θα έπρεπε ίσως να ξεκινήσω κάποιον άλλο μίτο.

 

Συγκεκριμένα εγώ διαγράφηκα και από το ΤΕΕ και από το ΤΣΜΕΔΕ τον Σεπτέμβριο του 2016 και παράλληλα έκλεισα και τα βιβλία μου στην εφορία ενώ εν συνεχεία μετανάστευσα στο εξωτερικό.

 

Δεν απασχολούμαι δηλαδή κάπου αλλού ως μηχανικός με ΙΚΑ ή με κάποια άλλη σύμβαση εξαρτημένης σχέσης εργασίας. Δεν ασκώ δηλαδή κανενός είδους δραστηριότητα στην Ελλάδα.

 

Παρ' όλα αυτά το ΤΣΜΕΔΕ και ο ΕΦΚΑ συνεχίζουν να εκδίδουν κανονικότατα ειδοποιητήρια πληρωμής εισφορών

(το τελευταίο, μέχρι στιγμής, είναι αυτό του Οκτωβρίου 2017). Και αυτό παρά το γεγονός ότι το ίδιο το ΕΦΚΑ / ΕΤΑΑ μου

έστειλε επιστολή (τον Ιούλιο του 2017) στην οποία μου γνωστοποιούσε την διαγραφή μου από την ασφάλισή του με αναδρομική ισχύ από Σεπτέμβριο 2016. Παραθέτω το επίμαχο χωρίο από την επιστολή του ΕΦΚΑ:

 

--%<-------------------------------------------------

ΘΕΜΑ: Διαγραφή του (Όνομα Επίθετο)

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με:

α) το έγγραφο του Τ.Ε.Ε. με αρ. πρωτ: 24711 / 78480 / 17.11.2016

β) το έγγραφο της Διεύθυνσης Τεχνικών Έργων με αρ. πρωτ. 168869/15.09.2016

σας διαγράφουμε από την ασφάλιση του ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, από 15/09/2016, σύμφωνα με το άρθρο 6 του Α.Ν. 2326/40, το άρθρο 23 του από 04.12.1940 Β. Διατάγματος "περί εκτελέσεως του Α.Ν. 2326/40 του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων", την υπ' αριθμόν 492 / 06.06.2005 απόφαση του Δ.Σ. του ΤΣΜΕΔΕ, και την από 03.07.2009 γνωμοδότηση της Διεύθυνσης Νομικών Υποθέσεων του ΕΤΑΑ.

 

Για τυχόν τακτοποίηση εκκρεμοτήτων με τις ασφαλιστικές σας εισφορές θα πρέπει να απευθυνθείτε στο αρμόδιο Τμήμα.

 

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΠΕΡΙΦ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ & ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

------------------------------------------------->%--

 

Παρ' όλα αυτά, τα ειδοποιητήρια συνεχίζουν να έρχονται κανονικά έναν χρόνο αργότερα. Κανείς δεν απαντάει στα emails μου επί του θεματος, ούτε το ΕΦΚΑ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ. Για την ακρίβεια το ΕΦΚΑ "απαντάει" μετά από μερικές μέρες (εάν

μπορεί να θεωρηθεί απάντηση αυτό) προωθώντας το email στο ΤΣΜΕΔΕ και κοινοποιώντας μου την προώθηση. Πέραν τούτου, ουδέν.

 

Είναι η περίπτωσή μου η ίδια με αυτή των άλλων συναδέλφων ?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,
 
Η περίπτωση μου είναι λιγάκι διαφορετική και δεν ξέρω εάν θα έπρεπε ίσως να ξεκινήσω κάποιον άλλο μίτο.
 
Συγκεκριμένα εγώ διαγράφηκα και από το ΤΕΕ και από το ΤΣΜΕΔΕ τον Σεπτέμβριο του 2016 και παράλληλα έκλεισα και τα βιβλία μου στην εφορία ενώ εν συνεχεία μετανάστευσα στο εξωτερικό.
 
Δεν απασχολούμαι δηλαδή κάπου αλλού ως μηχανικός με ΙΚΑ ή με κάποια άλλη σύμβαση εξαρτημένης σχέσης εργασίας. Δεν ασκώ δηλαδή κανενός είδους δραστηριότητα στην Ελλάδα.
 
Παρ' όλα αυτά το ΤΣΜΕΔΕ και ο ΕΦΚΑ συνεχίζουν να εκδίδουν κανονικότατα ειδοποιητήρια πληρωμής εισφορών
(το τελευταίο, μέχρι στιγμής, είναι αυτό του Οκτωβρίου 2017). Και αυτό παρά το γεγονός ότι το ίδιο το ΕΦΚΑ / ΕΤΑΑ μου
έστειλε επιστολή (τον Ιούλιο του 2017) στην οποία μου γνωστοποιούσε την διαγραφή μου από την ασφάλισή του με αναδρομική ισχύ από Σεπτέμβριο 2016. Παραθέτω το επίμαχο χωρίο από την επιστολή του ΕΦΚΑ:
 
--%<-------------------------------------------------
ΘΕΜΑ: Διαγραφή του (Όνομα Επίθετο)
Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με:
α) το έγγραφο του Τ.Ε.Ε. με αρ. πρωτ: 24711 / 78480 / 17.11.2016
β) το έγγραφο της Διεύθυνσης Τεχνικών Έργων με αρ. πρωτ. 168869/15.09.2016
σας διαγράφουμε από την ασφάλιση του ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, από 15/09/2016, σύμφωνα με το άρθρο 6 του Α.Ν. 2326/40, το άρθρο 23 του από 04.12.1940 Β. Διατάγματος "περί εκτελέσεως του Α.Ν. 2326/40 του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων", την υπ' αριθμόν 492 / 06.06.2005 απόφαση του Δ.Σ. του ΤΣΜΕΔΕ, και την από 03.07.2009 γνωμοδότηση της Διεύθυνσης Νομικών Υποθέσεων του ΕΤΑΑ.
 
Για τυχόν τακτοποίηση εκκρεμοτήτων με τις ασφαλιστικές σας εισφορές θα πρέπει να απευθυνθείτε στο αρμόδιο Τμήμα.
 
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΠΕΡΙΦ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ & ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
------------------------------------------------->%--
 
Παρ' όλα αυτά, τα ειδοποιητήρια συνεχίζουν να έρχονται κανονικά έναν χρόνο αργότερα. Κανείς δεν απαντάει στα emails μου επί του θεματος, ούτε το ΕΦΚΑ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ. Για την ακρίβεια το ΕΦΚΑ "απαντάει" μετά από μερικές μέρες (εάν
μπορεί να θεωρηθεί απάντηση αυτό) προωθώντας το email στο ΤΣΜΕΔΕ και κοινοποιώντας μου την προώθηση. Πέραν τούτου, ουδέν.
 
Είναι η περίπτωσή μου η ίδια με αυτή των άλλων συναδέλφων ?

 

Ναι συνάδελφε. Τα "σαΐνια" που αποφάσισαν πως πρέπει να ενοποιήσουν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία την 1/1/2017, χωρίς καμία προετοιμασία ή αίσθηση υλοποίησης έργων πληροφορικής - απλά με "πολιτική απόφαση" - σκέφτηκαν πως, εφόσον πλέον οι εισφορές θα υπολογίζονται με βάση το εισόδημα, θα πρέπει αυτό να το βρουν από τα εκκαθαριστικά εισοδήματα. Καθώς όμως για το 2017 δεν είχαν ούτε την εκκαθάριση του 2016 για να κάνουν τον υπολογσιμό, σκέφτηκαν να πάνε στο 2015. Πώς όμως; Όχι παίρνοντας τις λίστες με τους ελεύθερους επαγγελματίς του 2017 και βρίσκοντας τα εισοδήματά τους το 2015 αλλά απλά παίρνοντας τις λίστες με όσους ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες το 2015 !!! Εδώ γελάμε και κλαίμε όλοι μαζί !!!

 

Έτσι, καταλήξαμε όλοι όσοι είμασταν έστω και για μία μέρα εε το 2015, ασχέτως αν είμαστε ακόμα σήμερα, αν έχουμε διαγραφεί, αν έχουμε μεταναστεύσει και ακόμα και αν έχουμε ... πεθάνει ... να λαμβάνουμε ειδοποιητήρια εισφορών εε μέσα στο 2017. Αυτό μπορούσαν και αυτό έκαναν οι άνθρωποι και αντί να λογοδοτούν τώρα και να πάνε φυλακή για τα προβλήματα που έχουν δημιουργήσει, βγαίνουν και στα κανάλια να πανηγυρίζουν.

 

Φαντάσουν πως έλεγαν πως από τα μέσα του 2017 που θα έπαιρναν τις εκκαθαρίσεις των νέων φορολογικών δηλώσεων, θα ενημέρωναν αναδρομικά και θα συμψήφιζαν τις διαφορές με ότι είχε υπολογιστεί από την εκκαθάριση του 2015 . Έχει γίνει καμία αλλαγή σε κανενός τα ειδοποιητήρια από την 1/1/2017 ακόμα και για όσους πραγματικά είναι σήμερα εε και θα πρέπει να πληρώνουν; Τίποτα δεν έχει γίνει. Απλά "το έχουν βάλει στον αυτόματο" για όσους ήταν εε το 2015 και κόβουν ειδοποιητήρια σε όλους. Άχρηστοι και επικίνδυνοι !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε. Τα "σαΐνια" που αποφάσισαν πως πρέπει να ενοποιήσουν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία την 1/1/2017, χωρίς καμία προετοιμασία ή αίσθηση υλοποίησης έργων πληροφορικής - απλά με "πολιτική απόφαση" - σκέφτηκαν πως, εφόσον πλέον οι εισφορές θα υπολογίζονται με βάση το εισόδημα, θα πρέπει αυτό να το βρουν από τα εκκαθαριστικά εισοδήματα. Καθώς όμως για το 2017 δεν είχαν ούτε την εκκαθάριση του 2016 για να κάνουν τον υπολογσιμό, σκέφτηκαν να πάνε στο 2015. Πώς όμως; Όχι παίρνοντας τις λίστες με τους ελεύθερους επαγγελματίς του 2017 και βρίσκοντας τα εισοδήματά τους το 2015 αλλά απλά παίρνοντας τις λίστες με όσους ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες το 2015 !!! Εδώ γελάμε και κλαίμε όλοι μαζί !!!

 

Έτσι, καταλήξαμε όλοι όσοι είμασταν έστω και για μία μέρα εε το 2015, ασχέτως αν είμαστε ακόμα σήμερα, αν έχουμε διαγραφεί, αν έχουμε μεταναστεύσει και ακόμα και αν έχουμε ... πεθάνει ... να λαμβάνουμε ειδοποιητήρια εισφορών εε μέσα στο 2017. Αυτό μπορούσαν και αυτό έκαναν οι άνθρωποι και αντί να λογοδοτούν τώρα και να πάνε φυλακή για τα προβλήματα που έχουν δημιουργήσει, βγαίνουν και στα κανάλια να πανηγυρίζουν.

 

Φαντάσουν πως έλεγαν πως από τα μέσα του 2017 που θα έπαιρναν τις εκκαθαρίσεις των νέων φορολογικών δηλώσεων, θα ενημέρωναν αναδρομικά και θα συμψήφιζαν τις διαφορές με ότι είχε υπολογιστεί από την εκκαθάριση του 2015 . Έχει γίνει καμία αλλαγή σε κανενός τα ειδοποιητήρια από την 1/1/2017 ακόμα και για όσους πραγματικά είναι σήμερα εε και θα πρέπει να πληρώνουν; Τίποτα δεν έχει γίνει. Απλά "το έχουν βάλει στον αυτόματο" για όσους ήταν εε το 2015 και κόβουν ειδοποιητήρια σε όλους. Άχρηστοι και επικίνδυνοι !

 

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε. Είναι ξεκάθαρο ότι κατασκευάζουν πέτσινα πλεονάσματα για να έχουν "αφήγημα" σε εξωτερικό και εσωτερικό. Θα σκάσει στον επόμενο γιατί κάποτε θα αναγκαστούν να τα διαγράψουν. Προσωπικά δεν αγχώνομαι. Είναι τόσο χοντρό και παράλογο που καταντάει κωμικό και δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά. Τώρα εάν χρειαζόμουνα π.χ. ασφαλιστική ενημερότητα για κάποιον λόγο, τότε ναι, θα ήταν πρόβλημα και εκεί θα σήκωνε χωρίς δεύτερη κουβέντα αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία παιδιά προφανώς και πρόκειται για αδράνεια της κυβέρνησης αλλά όχι και ότι χρηματοδοτούνται πλεονάσματα από τις εικονικές μας εισφορές! Στο κάτω κάτω δεν εισπράττονται και έχει ρητά δηλωθεί ότι θα διαγραφούν.

 

Το πρόβλημα είναι το άγχος που δημιουργείται και η καθυστέρηση αλλά μην γίνουμε και καφενείο χωριού, με όλο το σεβασμό, υπάρχουν πάρα πολλά άλλα που μπορούμε να καταλογίσουμε στην κεντρική κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

...

αλλά όχι και ότι χρηματοδοτούνται πλεονάσματα από τις εικονικές μας εισφορές!

 

...

Συνάδελφε προφανώς και έχεις δίκιο, αυτό απλά δεν γίνεται. Απλά αποτελεί έρεισμα. Εξάλλου δεν έχουμε πρόθεση να αμφισβητήσουμε τις δηλώσεις της αρμόδιας υπουργού....

 

(Δεν ξέρω αν παρακολούθησες τις προηγούμενες αναρτήσεις...  post #491)

 

Με μια διαφορά, πρόκειται για λογιστικές εγγραφές στους κωδικούς του προϋπολογισμού.

Το περί "χρηματοδότησης πλεονασμάτων"  αποτελεί διαφοροποιημένη διατύπωση που αποδίδει άλλο περιεχόμενο (συγνώμη αν σε παρέσυρα χρησιμοποιώντας το νωρίτερα).

Όσο για το από που "χρηματοδοτούνται" τα όποια πλεονέσματα διαχρονικά σε τούτη τη χώρα ... υπάρχει πληθώρα ερμηνειών και κάπου τριακόσια κάτι δις χρέος επίσης....

Edited by DiNiko
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι η διαφωνία μου. Τα έσοδα δεν περιλαμβάνουν τις "ληξιπρόθεσμες" οφειλές αλλά μόνο τα εισπραχθέντα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ως συνέχεια των πληροφοριών που ανταλάσσουμε σε αυτό το θέμα, να σας ενημερώσω πως στις συνεχείς οχλήσεις μου με e-mails προς ΕΦΚΑ, έλαβα πριν από λίγο την πιο κάτω κοινοποίηση από το "Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>" προς τα "[email protected]; [email protected]":

 

"Σας προωθούμε λόγω αρμοδιότητας, το ακόλουθο ηλεκτρονικό μήνυμα του ασφαλισμένου Κωνσταντίνου Δημάκη επισημαίνοντας τα εξης:

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν. 4488/2017, προβλέπεται μεταξύ άλλων ότι οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ, από την ημερομηνία έναρξης άσκησης του επαγγέλματος στην αρμόδια ΔΟΥ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ. Ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί χωρίς να υφίσταται, σύμφωνα με τα ανωτέρω, υποχρεωτική ασφάλιση και αφορούν σε περίοδο ασφάλισης από 1.1.2017 έως την ισχύ της ρύθμισης συμψηφίζονται ή επιστρέφονται, πλην των ασφαλιστικών εισφορών για υγειονομική περίθαλψη.

 

Περαιτέρω, προβλέπεται η δυνατότητα προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης με υποβολή δήλωσης (άπαξ) εντός τριών μηνών από την έναρξη ισχύος της διάταξης (έως 13-12-2017) για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης κατά την διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία εισφορά υπολογίζεται με βάση το κατώτατο όριο μηνιαίου εισοδήματος (586,08 ευρώ).

 

Ως προς την εφαρμογή των ανωτέρω θα δοθούν σχετικές διευκρινιστικές οδηγίες."

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ως συνέχεια των πληροφοριών που ανταλάσσουμε σε αυτό το θέμα, να σας ενημερώσω πως στις συνεχείς οχλήσεις μου με e-mails προς ΕΦΚΑ, έλαβα πριν από λίγο την πιο κάτω κοινοποίηση από το "Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>" προς τα "[email protected]; [email protected]":

 

"Σας προωθούμε λόγω αρμοδιότητας, το ακόλουθο ηλεκτρονικό μήνυμα του ασφαλισμένου Κωνσταντίνου Δημάκη επισημαίνοντας τα εξης:

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν. 4488/2017, προβλέπεται μεταξύ άλλων ότι οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ, από την ημερομηνία έναρξης άσκησης του επαγγέλματος στην αρμόδια ΔΟΥ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ. Ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί χωρίς να υφίσταται, σύμφωνα με τα ανωτέρω, υποχρεωτική ασφάλιση και αφορούν σε περίοδο ασφάλισης από 1.1.2017 έως την ισχύ της ρύθμισης συμψηφίζονται ή επιστρέφονται, πλην των ασφαλιστικών εισφορών για υγειονομική περίθαλψη.

 

Περαιτέρω, προβλέπεται η δυνατότητα προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης με υποβολή δήλωσης (άπαξ) εντός τριών μηνών από την έναρξη ισχύος της διάταξης (έως 13-12-2017) για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης κατά την διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία εισφορά υπολογίζεται με βάση το κατώτατο όριο μηνιαίου εισοδήματος (586,08 ευρώ).

 

Ως προς την εφαρμογή των ανωτέρω θα δοθούν σχετικές διευκρινιστικές οδηγίες."

... και τους έστειλα στη συνέχει το εξής, περιμένοντας αν θα απαντήσουν εκ νέου με κάτι πιο ουσιαστικό και συγκεκριμένο:

 

"Το πιο κάτω όμως δεν απαντά στο τι γίνεται με τα άκυρα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί για εμένα όλο το 2017 (εφόσον είμαι μισθωτός και με θεωρείτε ακόμα αυτοαπασχολούμενο) που δεν έχουν φυσικά πληρωθεί. Πότε θα διαγραφούν αυτά από τα σύστημα και γιατί εξακολουθούν να έρχονται νέα;

 

Η τελευταία επίσκεψή μου στο ΤΣΜΕΔΕ (παρόλες τις αιτήσεις, τους νόμους και τις διαβεβαιώσεις) μου έδειξε πως κανείς δεν κάνει τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση και συνεχίζουν να τυπώνονται κάθε μήνα για μένα νέα ειδοποιητήρια ως να είμαι ακόμα αυτοαπασχολούμενος.

 

Και τίποτα επίσης δεν γίνεται προς την κατεύθυνση της διαγραφής των όσων έχουν ήδη εκδοθεί για το 2017. Επαναλαμβάνω πως έχω κλείσει τα βιβλία στο ΔΟΥ από το 2016 και είμαι μισθωτός για όλο το 2017."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.