Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

... και τους έστειλα στη συνέχει το εξής, περιμένοντας αν θα απαντήσουν εκ νέου με κάτι πιο ουσιαστικό και συγκεκριμένο:

 

"Το πιο κάτω όμως δεν απαντά στο τι γίνεται με τα άκυρα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί για εμένα όλο το 2017 (εφόσον είμαι μισθωτός και με θεωρείτε ακόμα αυτοαπασχολούμενο) που δεν έχουν φυσικά πληρωθεί. Πότε θα διαγραφούν αυτά από τα σύστημα και γιατί εξακολουθούν να έρχονται νέα;

 

Η τελευταία επίσκεψή μου στο ΤΣΜΕΔΕ (παρόλες τις αιτήσεις, τους νόμους και τις διαβεβαιώσεις) μου έδειξε πως κανείς δεν κάνει τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση και συνεχίζουν να τυπώνονται κάθε μήνα για μένα νέα ειδοποιητήρια ως να είμαι ακόμα αυτοαπασχολούμενος.

 

Και τίποτα επίσης δεν γίνεται προς την κατεύθυνση της διαγραφής των όσων έχουν ήδη εκδοθεί για το 2017. Επαναλαμβάνω πως έχω κλείσει τα βιβλία στο ΔΟΥ από το 2016 και είμαι μισθωτός για όλο το 2017."

νέα απάντηση από το Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>

 

"Έχουν ζητηθεί διευκρινήσεις από το Υπουργείο Εργασίας για το συγκεκριμένο Νόμο, προκειμένου η αρμόδια Δ/νση να εκδώσει οδηγίες προς τις Περιφερειακές Υπηρεσίες και να προβούν στις αντίστοιχες ενέργειες ώστε να αντιμετωπιστούν όλες οι περιπτώσεις που έχουν προκύψει, όπως και η δική σας."

 

 

Link to comment
Share on other sites

νέα απάντηση από το Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>

 

"Έχουν ζητηθεί διευκρινήσεις από το Υπουργείο Εργασίας για το συγκεκριμένο Νόμο, προκειμένου η αρμόδια Δ/νση να εκδώσει οδηγίες προς τις Περιφερειακές Υπηρεσίες και να προβούν στις αντίστοιχες ενέργειες ώστε να αντιμετωπιστούν όλες οι περιπτώσεις που έχουν προκύψει, όπως και η δική σας."

 

και νέα δική μου απάντηση:

 

"Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δεν κατανοώ τι διευκρινήσεις επιπλέον χρειάζονται, καθώς ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

 

Πέραν αυτού, δεν έχω λάβει απάντηση από καμία υπηρεσία για το πότε θα γίνουν οι όποιες τέτοιες απαραίτητες ενέργειες, καθώς φτάνει στο τέλος του το έτος (2017) και κινδυνεύουμε να περαστούν τα άκυρα και παράνομα ειδοποιητήρια αυτά ως ληξιπρόθεσμες οφειλές στο ΚΕΑΟ. Καταλαβαίνετε την ψυχική ταλαιπωρία και την ηθική βλάβη που προκαλείτε σε ευσυνείδητους και καθόλα έντιμους πολίτες, με το να παρουσιάζετε εις βάρος τους χρέη να εκκρεμούν, τα οποία ουδέποτε έπρεπε να έχουν εκδοθεί εξ αρχής.

 

Ενημερώστε με παρακαλώ ποιος είναι αρμόδιος να απαντήσει έγκυρα και συγκεκριμένα για το πότε θα διορθωθεί η παρανομία αυτή και θα λήξει οριστικά το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί εις βάρος μου."

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι σαφές πως το αρμόδιο τμήμα είναι το:

 

"Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>"

 

το οποίο περιμένει "και καλά" οδηγίες από το Υπουργείο Εργασίας για το πως πρέπει να πει στο ΤΣΜΕΔΕ: ("[email protected]; [email protected]") να διαχειριστούν πρακτικά το ζήτημά μας, δηλ. να διαγράψουν εγγραφές; να επιστρέψουν χρήματα; να ενημερώσουν άλλα συστήματα; κ.λπ.

 

Στείλτε όσοι μπορείτε mails σε αυτά τα πιο πάνω και πιέστε για την άμεση ανταπόκρισή τους. Ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και παίζουν μπαλάκι μεταξύ τους. Πρέπει να πιεστούν να κάνουν τη δουλειά τους άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση συνάδελφε, τους έστειλα και εγώ e-mail να δούμε τί γενικόλογα θα απαντήσουν πάλι.

Μας έχουν κάνει τα νεύρα κρόσια με αυτό το θέμα τόσους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι σαφές πως το αρμόδιο τμήμα είναι το:

 

"Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>"

 

το οποίο περιμένει "και καλά" οδηγίες από το Υπουργείο Εργασίας για το πως πρέπει να πει στο ΤΣΜΕΔΕ: ("[email protected]; [email protected]") να διαχειριστούν πρακτικά το ζήτημά μας, δηλ. να διαγράψουν εγγραφές; να επιστρέψουν χρήματα; να ενημερώσουν άλλα συστήματα; κ.λπ.

 

Στείλτε όσοι μπορείτε mails σε αυτά τα πιο πάνω και πιέστε για την άμεση ανταπόκρισή τους. Ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και παίζουν μπαλάκι μεταξύ τους. Πρέπει να πιεστούν να κάνουν τη δουλειά τους άμεσα.

 

Aπο το 2018 αυτά σε μια προσπάθεια να επιστραφούν όσα λιγώτερα χρήματα γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Κατέθεσα κι εγώ σήμερα αίτηση για διαγραφή των εισφορών που μου έχουν καταλογιστεί στο πρωτόκολλο του ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονίκη (οι δύο υπηρεσίες συστεγάζονται εδώ). Επισύναψα βεβαίωση ΔΟΥ για παύση εργασιών από 12/7/2016, βεβαίωση εργοδότη ότι εργάζομαι με μισθωτή σχέση εργασίας (το λεγόμενο ΙΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ) από 1/8/2016 μέχρι και σήμερα, και βεβαίωση προϋπηρεσίας ΤΣΜΕΔΕ η οποία επί της ουσίας αποδεικνύει και αυτή ότι εργάζομαι το συγκεκριμένο διάστημα με μισθωτή σχέση εργασίας, αναφέροντας και το όνομα του εργοδότη. 

 

Η υπάλληλος του πρωτοκόλλου (αγενής και είρων), δέχτηκε βαριεστημένα την αίτησή μου. Της ανέφερα το λόγο για τον οποίο θέλω να κάνω αίτηση στο πρωτόκολλο (επί λέξει "προκειμένου να διαγραφούν οφειλές τις οποίες θεωρώ ότι μου έχουν καταλογιστεί άδικα"), θέλοντας να επιβεβαιώσω ότι καταθέτω την αίτηση στο σωστό τμήμα της υπηρεσίας. Η απάντησή της ήταν "εδώ είναι το πρωτόκολλο, θα βολευτείτε με μένα".

 

Πήρα κανονικά αριθμό πρωτοκόλλου και η αίσθησή μου είναι ότι η αίτηση θα πεταχτεί στο καλάθι των νοητών αχρήστων. Σας επισυνάπτω την αίτηση που κατέθεσα, έχοντας ως πρότυπο την αίτηση που έχει επισυνάψει και άλλος συνάδελφος, αφαιρώντας τα προσωπικά μου στοιχεία, εδώ.

 

Την ιδια περίπου αίτηση με τα ίδια δικαιολογητικά έστειλα σήμερα το πρωί σε όλα τα email που έχουν προαναφερθεί στο thread, χωρίς απάντηση μέχρι στιγμής. Σημειώνω ότι τα [email protected][email protected] δε φαίνεται να λειτουργούν, μου γύρισε πίσω failure.

 

Εξάλλου, καθώς είχα και ένα μικρό χρέος από την προ ΕΦΚΑ εποχή, για ένα μήνα που ήμουν μεταξύ εργοδοτών, ρώτησα αν θα φανεί/μεταφερθεί κάποια στιγμή στο σύστημα του ΕΦΚΑ. Η απάντηση ήταν όχι (και μετά απορούμε για την αδυναμία επικοινωνίας μεταξύ των συστημάτων), και μου έδωσαν ειδοποιητήριο στο χέρι για να το πληρώσω σε τράπεζα. Στη συζήτηση που είχα με την υπάλληλο, μου επιβεβαίωσε ότι πλέον βάσει νόμου, εάν έχεις κάνει παύση εργασιών στη ΔΟΥ, δεν οφείλεις εισφορές ακόμη και για τα διαστήματα που δεν εργάζεσαι.

Edited by sagrafio
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Καθώς στις 13/12 λήγει η προθεσμία για την προαιρετική ασφάλιση άνεργων μηχανικών (με διαχωρισμό ιδιότητας από ασφάλιση) βάσει του νομου Αχτσιόγλου του Σεπτεμβρίου, γνωρίζει κανείς εάν το καταβλητέο ποσό στην περίπτωση προαιρετικής ασφάλησης είναι μονο εκείνο του μισθωτού υπαλλήλου των 586 Ευρώ ή συμπεριλαμβάνει και τις (υποθετικές) εργοδοτικές εισφορές?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Άν κάποιος έχει κλείσει τα βιβλία του από 31/12/2016, αλλά έχει πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές μέχρι και τον Ιούνιο 2017 (επειδή το κλείσιμο των βιβλίων έγινε εκπρόθεσμα τον Σεπτέμβριο 2017, ενώ τον Αύγουστο έπρεπε να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα και πλήρωσε ΕΦΚΑ μέχρι και τον Ιούνιο 2017). Τί είναι καλύτερο να ζητήσει στην αίτησή του:

- να διαγραφούν μόνο οι οφειλές από τον Ιούλιο 2017 και μετά ή

- να επιστραφούν ή συμψηφιστούν οι εισφορές μέχρι και τον Ιούνιο 2017 και να διαγραφούν οι οφειλές από τον Ιούλιο 2017.

 

Με τί θα συμψηφιστούν οι πληρωμές των ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και τον Ιούνιο 2017 (έχω οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ, το Β' εξάμ. 2015 και τo Α' εξάμ. του 2016, είχε γίνει διακανονισμός και δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ). Το ΕΦΚΑ μπορεί(?) να συμψηφίσει οφειλές από το ΤΣΜΕΔΕ ή με τί άλλο; Αν δεν συμψηφίζει το ΕΦΚΑ οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε επιστρέφει χρήματα και πότε;

 

Όταν την αίτηση την στέλνουμε ηλεκτρονικά στις διευθύνσεις που έχουν αναφερθεί ανωτέρω, πώς υπογράφουμε?, σκανάρουμε υπογραμένη την αίτηση (και την στέλνουμε με τα συνημμένα);

 

Επίσης, εάν κάποιος οφείλει εισφορές τρία έτη στο ΤΕΕ, έχει αυτό κάπου επίπτωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by sga
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Άν κάποιος έχει κλείσει τα βιβλία του από 31/12/2016, αλλά έχει πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές μέχρι και τον Ιούνιο 2017 (επειδή το κλείσιμο των βιβλίων έγινε εκπρόθεσμα τον Σεπτέμβριο 2017, ενώ τον Αύγουστο έπρεπε να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα και πλήρωσε ΕΦΚΑ μέχρι και τον Ιούνιο 2017). Τί είναι καλύτερο να ζητήσει στην αίτησή του:

- να διαγραφούν μόνο οι οφειλές από τον Ιούλιο 2017 και μετά ή

- να επιστραφούν ή συμψηφιστούν οι εισφορές μέχρι και τον Ιούνιο 2017 και να διαγραφούν οι οφειλές από τον Ιούλιο 2017.

 

Με τί θα συμψηφιστούν οι πληρωμές των ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και τον Ιούνιο 2017 (έχω οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ, το Β' εξάμ. 2015 και τo Α' εξάμ. του 2016, είχε γίνει διακανονισμός και δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ). Το ΕΦΚΑ μπορεί(?) να συμψηφίσει οφειλές από το ΤΣΜΕΔΕ ή με τί άλλο; Αν δεν συμψηφίζει το ΕΦΚΑ οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε επιστρέφει χρήματα και πότε;

 

Όταν την αίτηση την στέλνουμε ηλεκτρονικά στις διευθύνσεις που έχουν αναφερθεί ανωτέρω, πώς υπογράφουμε?, σκανάρουμε υπογραμένη την αίτηση (και την στέλνουμε με τα συνημμένα);

 

Επίσης, εάν κάποιος οφείλει εισφορές τρία έτη στο ΤΕΕ, έχει αυτό κάπου επίπτωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

Επειδή έχω και εγώ καταβληθέντα μέσα στο 2017 ενώ έχω κάνει διακοπή 31/12 και το έκανα Πατήσια - Κολιάτσου δρομολόγιο τη διαδρομή στον ΕΦΚΑ, my two cents:

 

Βάσει του νόμου "Αχτσιόγλου" του Σεπτεμβρίου, όταν δεήσει ο θεός και γίνει επανεκκαθάριση της καρτέλας σου (χρειάζεται να κάνεις πρώτα αίτηση στο πρωτόκολλο της Διεύθυνσης Ασφάλισης), από 1/1/2017 θα σου διαγραφούν όλες οι οφειλές (ειδοποιητήρια). Αυτό με την προϋπόθεση ότι εισαι άνεργος έκτοτε. Εάν τώρα έκανες χρήση του δικαιώματος προαιρετικής ασφάλισης (έληγε η προθεσμία υποβολής αίτησης στις 13/12/2017) τότε τα ποσά που έχεις καταβάλει έως τον Ιούλιο θα συμψηφιζόντουσαν έναντι των οφειλών που θα προέκυπταν από την άσκηση του δικαιώματός σου (αρ 20 παρ 4). Εάν είσαι άνεργος μηχανικός (μη μισθωτός ή επιτηδευματίας) από 1/1/2017, τότε τα ποσά που έχεις καταβάλει θα ζητήσεις να σου επιστραφούν.

 

Το ανωτέρω σενάριο ισχύει εάν δεν έχεις προηγούμενες "αμαρτίες" (οφειλές) από το παρελθόν. Στην περίπτωση αυτή, δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας κι εγώ είμαι ενήμερος και δεν μου έχει τύχει η περίπτωση. Για πιο έγκυρα, επίσκεψη στη Διεύθυνση Εισφορών του ΕΦΚΑ (ισόγειο με νουμεράκι) να σου πούν, καθώς είχες και ρύθμιση που δεν τήρησες.

 

Οσον αφορά το ΤΕΕ τώρα, δεν έχει να κάνει με τον ΕΦΚΑ και τα λοιπά ασφαλιστικά. Για την δε ηλεκτρονική αποστολή, τι να σου πώ.. δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, για κάτι τέτοια πάω αυτοπροσώπως.. εάν πάντως τηρούν τη νομοθεσία, πρέπει να κάνουν δεκτά PDF υπογεγραμμένα από έγκυρη ψηφιακή υπογραφή (λέμε τώρα).. λές και θα ήταν δύσκολο στην εφαρμογή του ΕΦΚΑ να υπήρχε επιλογή ηλεκτρονικής υποβολής αιτήματος κτλ.. αφού ως πιστοποιημένοι χρήστες μπαίνουμε στην πλατφόρμα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τίποτα δεν έκαναν όλο τον χρόνο και ούτε πρόκειται να κάνουν για το θέμα της διαγραφής των ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ειδοποιητηρίων τους ... χτες μου τηλεφώνησαν από τον ΣΥΝΗΓΟΡΟ του ΠΟΛΙΤΗ και οι ίδιοι έχουν απορήσει με την γαϊδουριά του ΕΦΚΑ - ΤΣΜΕΔΕ και όλων των τμημάτων που εμπλέκονται δηλαδή διευθύνσεις μη μισθωτών και μισθωτών ... για τον ΣΥΝΗΓΟΡΟ του ΠΟΛΙΤΗ το θέμα αποτελεί καραμπινάτη παραβίαση νόμου εκ μέρους του ΕΦΚΑ και εκείνοι έχουν κατ' επανάληψη ειδοποιήσει τον ΕΦΚΑ για τις άμεσες απαιτούμενες ενέργειες διόρθωσης ... συμφώνησαν μαζί μου ότι στην περίπτωση που πάει η οφειλή στο ΚΕΑΟ να κάνω άμεση αίτηση ανακοπής ώστε να μπλοκάρω κάθε διαδικασία μέτρων αναγκαστικής είσπραξης εναντίον μου  και να στραφώ δικαστικά εναντίον τους για κάθε περίπτωση παράβασης καθήκοντος εκ μέρους τους ... δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναστείλω τελευταίες μέρες άλλη ένα χεστήριο email σε όλες τις διευθύνσεις τους για το θέμα , έτσι για να τους πρήζω ... ίσως μάλιστα να τους ευχηθώ και ΚΑΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ... είπαμε , τελευταία δεν την έχω δει καλός άνθρωπος με όλους αυτούς που με νταβατζώνουν με φόρους και εισφορές και μάλιστα ΠΑΡΑΝΟΜΑ ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.