Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

'Ελαβα απάντηση από το τμήμα ληξιπρόθεσμων οφειλών ότι πρέπει να μεταβώ στο αρμόδιο περιφερειακό κατάστημα του ΕΦΚΑ(τ. ΤΣΜΕΔΕ) για να αιτηθω τη καταχώρηση της μισθωτής μου ιδιότητας στο μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ δεδομένου ότι ακόμα εμφανίζεται η παλιά ιδιότητα.

 

Και ότι με τη λήψη από την ΑΑΔΕ των εισοδημάτων του 2017 και τη διασύνδεση των ηλεκτρονικών συστημάτων διεύθυνσης μισθωτων και μη μισθωτων ύστερα από εκκαθαριστική διαδικασία θα οριστικοποιηθούν οι οφειλές! 

 

Να υποθέσω ότι δεν έχουν πάρει ούτε του 2016 τα εισοδήματα έτσι??  Σωθήκαμε.

 

Να ρωτήσω εγώ που είναι στην Αθήνα το περιφερειακό κατάστημα του ΕΦΚΑ (τ. ΤΣΜΕΔΕ)?????  Που πρέπει να πάω?

Link to comment
Share on other sites

Άρα δουλευόμαστε, γιατί έχω πάει εκεί και μάλιστα η ιστοσελίδα του τμεδε με εχει κανονικά ΙΔ εδώ και καιρό...!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μας κοροϊδεύουν όλους κανονικά. Οι περισσότεροι έχουμε πάει και έχουμε αιτηθεί και έχουμε καταθέσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους --- αν και θα έπρεπε να μην χρειάζεται καν να ασχοληθούμε με τα αυτονόητα. Το ΤΣΜΕΔΕ έχει μαζέψει τις αιτήσεις και τις έχει βάλει στην άκρη και δεν κάνει τίποτα. Ο ΕΦΚΑ (τα κεντρικά) περιμένουν και καλά ακόμα διευκρινήσεις. Πιο κάτω το τελευταίο mail που μου στείλανε πριν μία εβδομάδα εφόσον κάθε μήνα τους υπενθυμίζω και εγώ την συνεχιζόμενη παρανομία τους:

 

"Από: Τμήμα Ληξιπρόθεσμων Οφειλών Μη Μισθωτών EFKA <[email protected]>

 

Όπως σας έχουμε ήδη απαντήσει, περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο για την εφαρμογή του άρθρου 20 του Ν.4488/2017, μετά την εκδοσή της 

 

 

θα ξεκινήσει από τον κάθε εντασσόμενο φορέα στον ΕΦΚΑ, για τους μηχανικούς το τέως ΕΤΑΑ- Τομείς Μηχανικών& ΕΔΕ, η εισαγωγή των μεταβολών 

 

και θα διορθωθούν τα μητρώα των ασφαλισμένων ώστε να μην εμφανίζεται λανθασμένο ασφαλιστικό ιστορικό."

 

Δηλ. ενώ υπάρχει ξεκάθαρα ο νόμος, αυτοί περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο για το τι θα κάνουν με αυτόν. Άλλη μια διακαιολογία για να μην κάνουν απολύτως τίποτα.

 

 

 

Εν τω μεταξύ, καμία αλλαγή πουθενά και τα χρεωστικά ειδοποιτήρια συνεχίζουν να έρχονται κανονικά ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα δουλευόμαστε, γιατί έχω πάει εκεί και μάλιστα η ιστοσελίδα του τμεδε με εχει κανονικά ΙΔ εδώ και καιρό...!!

 

Μπουρδολογίας & παπαρολογίας συνέχεια συνάδελφε. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι μισθωτός από 6/2016 χωρίς διακοπή, γράφτηκα στο τσμεδε 10/2016 ενώ ποτέ δεν έχω ανοίξει βιβλία. Ο εφκα με εμφανίσει ως παράλληλα αυτο-απασχολούμενο (λόγω κάποιου απαράδεκτου κενού σε όλη την διαδικασία) χρεώνει στην σελίδα κάθε μήνα 85,95 € (70% του βασικού μισθού δηλαδή σαν να έχω 410,26 μηνιαία). Παράλληλα εννοείται ότι δεν εμφανίζονται οι σχεδόν 3πλάσιες εισφορές που δίνω από τον μισθό μου πουθενά. 

 

Στις 18/12/2018 μετά από υπόδειξη υπάλληλου στις εισφορές, έκανα γενική αίτηση  "δεν είμαι ελέφαντας" προς το τμήμα ασφάλισης για την αλλαγή της ιδιότητας μου σε αποκλειστικά μισθωτό με επισυναπτόμενα:

1)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω εισοδήματα την παρούσα στιγμή από ελεύθερο επάγγελμα. 

2)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έκανα ποτέ έναρξη επαγγέλματος/επιτηδεύματος.

3)Αντίγραφο της σύμβασης αορίστου χρόνου και πλήρης απασχόλησης. 

 

Ο συνεργάσιμος υπάλληλος, μου ανέφερε ότι μετά από μήνες θα αλλάξει αυτό, γιατί δεν υπάρχουν υπάλληλοι, αλλά να έχω για κάθε περίπτωση τον αρ.πρωτοκόλλου της αίτησης στα χέρια μου. 

Από ότι έχω καταλάβει και αρκετοί νέοι συνάδελφοι που έχουν γραφτεί στο τσμεδε σχετικά πρόσφατα και είναι μισθωτοί μόνο έχουν το ίδιο πρόβλημα, άρα φαντάζομαι εκατοντάδες που δεν θα είχαν ανοίξει ποτέ βιβλία. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα δουλευόμαστε, γιατί έχω πάει εκεί και μάλιστα η ιστοσελίδα του τμεδε με εχει κανονικά ΙΔ εδώ και καιρό...!!

 

 

 

έχω την εντύπωση ότι ούτε οι υπάλληλοι του Τσμεδε-Εφκα έχουν ιδέα, δεν υπάρχουν κατευθύνσεις για το τι θα γίνει από το Υπουργείο κλπ.

Είχα πάει στο Τσμεδε πριν αρκετές εβδομάδες και μου είπαν ότι τέλος του χρόνου θα υπάρξουν εφαρμόστηκες εγκύκλιοι κλπ, προφανώς δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα.

 

αν πχ κάποιος θέλει να κλείσει τα βιβλία τώρα πως μπορεί να συνεχίσει να είναι ασφαλισμένος στο Τσμεδε/Εφκα αφού έχει παρέλθει η 11/12/2017 που ήταν η διορία για να το δηλώσει;;; 

πήξαμε....... 

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Στις 18/12/2018 μετά από υπόδειξη υπάλληλου στις εισφορές, έκανα γενική αίτηση  "δεν είμαι ελέφαντας" προς το τμήμα ασφάλισης για την αλλαγή της ιδιότητας μου σε αποκλειστικά μισθωτό με επισυναπτόμενα:

1)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω εισοδήματα την παρούσα στιγμή από ελεύθερο επάγγελμα. 

2)Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έκανα ποτέ έναρξη επαγγέλματος/επιτηδεύματος.

3)Αντίγραφο της σύμβασης αορίστου χρόνου και πλήρης απασχόλησης.

 

Chman113, σε ποιο γραφείο την έκανες την αίτηση αυτή, ΤΣΜΕΔΕ ή παλιό ΕΦΚΑ, να πάω να ξακακάνω και γω μία αυτές τις μέρες που μπορώ,

και βλέπουμε, τι άλλο να κάνουμε? να πάμε να τα σπάσουμε, δε ξέρω, και σε φίλο δικηγόρο που ρώτησα, δεν ειχε καμμία ιδέα!!

Link to comment
Share on other sites

Chman113, σε ποιο γραφείο την έκανες την αίτηση αυτή, ΤΣΜΕΔΕ ή παλιό ΕΦΚΑ, να πάω να ξακακάνω και γω μία αυτές τις μέρες που μπορώ,

και βλέπουμε, τι άλλο να κάνουμε? να πάμε να τα σπάσουμε, δε ξέρω, και σε φίλο δικηγόρο που ρώτησα, δεν ειχε καμμία ιδέα!!

 

Την αίτηση την έκανα στο πρωτόκολλο (τμήμα ασφάλισης) στον ημιώροφο.

Εγώ θα πρότεινα να πας 8 παρά το πρωί στις εισφορές (θα φας λογικά 20-30 λεπτά αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις καθώς μεσημέρια μπορεί να φας και 2μιση ώρες) να εξακριβώσεις ότι είσαι στο σύστημα εγγεγραμμένος λάθος και μετά να κάνεις την αίτηση πάνω (έχε μαζί σου ένα αντίγραφο της σύμβασης σου ήδη για να μην πας δεύτερη μέρα και να κάνεις την αίτηση επι τόπου). 

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την έκανα στο πρωτόκολλο (τμήμα ασφάλισης) στον ημιώροφο.

Εγώ θα πρότεινα να πας 8 παρά το πρωί στις εισφορές (θα φας λογικά 20-30 λεπτά αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις καθώς μεσημέρια μπορεί να φας και 2μιση ώρες) να εξακριβώσεις ότι είσαι στο σύστημα εγγεγραμμένος λάθος και μετά να κάνεις την αίτηση πάνω (έχε μαζί σου ένα αντίγραφο της σύμβασης σου ήδη για να μην πας δεύτερη μέρα και να κάνεις την αίτηση επι τόπου). 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.