Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Αν έχετε λογαριασμό στο tsmede.gr κ πάτε στη καρτέλα σας θα δείτε ότι έχει αλλάξει από ΕΕ (ελευθερος επ) σε ΙΥ (ιδιωτικός υπαλ), όποτε κάτι έχει γίνει στο τσμεδε. Στο μητρώο εφκα που είναι η ουσία η παπαριά παραμένει κ βγαίνουν εισφορές ακόμα!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εχθές από το ΤΣΜΕΔΕ για να καταθέσω δεύτερη αίτηση στην οποία ζητούσα:

Διόρθωση της ιδιότητάς μου από Ελ. Επ. σε μισθωτό, ώστε να μην μου έρχονται ειδοποιητήρια

Διαγραφή ειδοποιητηρίων πληρωμής εισφορών του 2017,

Επιστροφή του ποσού που πλήρωσα για τον Γενάρη από φόβο, μετά από την παραπληροφόρηση των υπαλλήλων του Ταμείου και του Υπουργείου Εργασίας.

 

Ο υπάλληλος αρνήθηκε να παραλάβει την αίτηση.... με το σκεπτικό ότι ζητούσα επιστροφή χρημάτων για το οποίο με παρέπεμψε στο τμήμα εισφορών στο ισόγειο.

Για την διόρθωση-διαγραφή από το μητρώο Ελ. Επ. με παρέπεμψε στον δεύτερο (Μητρώο Ασφαλισμένων) το οποίο είχε άλλο ωράριο για το κοινό... (11:00 - 13:00 πλην Πέμπτης)

Τελικά έφυγα χωρίς να κάνω τίποτα.

Την επόμενη φορά θα πάω πιο προετοιμασμένος... 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα μόλις κι εγώ στην καρτέλα στο ΤΣΜΕΔΕ. Ανυπομονώ να δω αν θα γίνει όντως η διόρθωση μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Πολύ αμφιβάλλω.

Edited by sagrafio
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εχθές από το ΤΣΜΕΔΕ για να καταθέσω δεύτερη αίτηση στην οποία ζητούσα:

Διόρθωση της ιδιότητάς μου από Ελ. Επ. σε μισθωτό, ώστε να μην μου έρχονται ειδοποιητήρια

Διαγραφή ειδοποιητηρίων πληρωμής εισφορών του 2017,

Επιστροφή του ποσού που πλήρωσα για τον Γενάρη από φόβο, μετά από την παραπληροφόρηση των υπαλλήλων του Ταμείου και του Υπουργείου Εργασίας.

 

...

Δυστυχώς έτσι το έκανα και εγώ. Μια αίτηση για αλλαγή καθεστώτος στον 1ο και άλλη μια για συμψηφισμό εισφορών, στο ισόγειο. Το παράδοξο είναι ότι ενώ το ταμείο είναι ένα, διατηρούν δύο διακριτά μεταξύ τους πρωτόκολλα (ασχέτως αν έχει ονομαστεί το του ισογείου "τμήμα/παράρτημα/κέντρο εξυπηρέτησης ΕΦΚΑ").

Εν τω μεταξύ, ο ένας σχολιάζει αρνητικά τον άλλο εκεί μέσα. Είναι για γέλια η κατάστασή τους.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι το έκανα και εγώ. Μια αίτηση για αλλαγή καθεστώτος στον 1ο και άλλη μια για συμψηφισμό εισφορών, στο ισόγειο. Το παράδοξο είναι ότι ενώ το ταμείο είναι ένα, διατηρούν δύο διακριτά μεταξύ τους πρωτόκολλα (ασχέτως αν έχει ονομαστεί το του ισογείου "τμήμα/παράρτημα/κέντρο εξυπηρέτησης ΕΦΚΑ").

Εν τω μεταξύ, ο ένας σχολιάζει αρνητικά τον άλλο εκεί μέσα. Είναι για γέλια η κατάστασή τους.

 

Καλησπέρα, για τη διαγραφή εισφορών του 2017 τι δικαιολογητικά κατέθεσες? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για τη διαγραφή εισφορών του 2017 τι δικαιολογητικά κατέθεσες?

Καλησπέρα. Ζητούσα συμψηφισμό (κλειστά βιβλία για ένα διάστημα, κατά το οποίο είχα πληρώσει κανονικά εισφορές). Αν θυμάμαι καλά, διακοπή από ΔΟΥ, επανέναρξη από ΔΟΥ και απόσπασμα οθόνης στο οποίο φαινόντουσαν όλες οι εξοφλημένες εισφορές της περιόδου αναφοράς (από την πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ ΕΦΚΑ).

Link to comment
Share on other sites

H καρτέλα του τσμέδε ήταν διορθωμένη,δε διορθώθηκε τώρα κάτι,  το εφκα δε θέλει να ενημερωθεί...

τώρα βλέπουμε αν θα αξιωθούν να διορθώσουν κάτι έστω και αργότερα αλλά το τι γραφει η καρτέλα του τσμεδε, δε σημαινει κατι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , θέσατε τον εαυτό σας στη θέση του απολογούμενου προς το ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ ενώ ακόμα και στις απαντήσεις τους φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι καθαρά δικό τους, καμία δική μας συνεισφορά με έγγραφα στο πρωτόκολλό τους δεν βοηθά γιατί απλά τα συστήματα του ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ είναι όχι απλά ασυγχρόνιστα αλλά και ανενημέρωτα ΑΡΜΟΔΙΩΣ και καμία εσωτερική οδηγία δεν υπάρχει για να αποφύγουν το πρόβλημα ...

Μας έχουν ήδη ενημερώσει αρκετούς από εμάς με γραπτή απάντηση στις διαμαρτυρίες μας, όπως θα είδατε στις προηγούμενες ιστοσελίδες,  ότι δεν μπορούν να εφαρμόσουν τον πρόσφατο νόμο 4488/2017 (άρθρο 20) με τον οποίο αποσυνδέεται η υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ). Τυπικά υπενθυμίζουμε ότι, αναδρομικά μάλιστα από 1/1/2017, με βάση τον νόμο αυτόν,  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ελεύθερου επαγγελματία συνδεδεμένη με την ασφαλιστέα ιδιότητα για όσους είναι ή δεν είναι μισθωτοί αλλά έχουν κλειστά βιβλία. Πρακτικά με βάση τον νόμο αυτό ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ που έχει κλείσει βιβλία δεν οφείλει ασφαλιστικές εισφορές για το διάστημα που είναι κλειστά τα βιβλία του μετά την 1/1/2017. Μας πληροφόρησαν πριν τη περίοδο των Χριστουγέννων ότι εκκρεμεί εσωτερική οδηγία από τη διοίκηση του ΕΦΚΑ προς τα τμήματά του καθώς το σύστημα του ΕΦΚΑ δεν μπορεί σε αυτόματη διαρκή λειτουργία με την ΕΦΟΡΙΑ να ενημερώνεται πότε κλείνουν και πότε ανοίγουν βιβλία ώστε να εφαρμόζει τον ΝΟΜΟ 4488 ... πάρε το αυγό και κούρευτο ...  εκατό χαρτιά να τους πάμε, όσο το σύστημά τους δεν ενημερώνεται για την ημερομηνία παύσης ή έναρξης ελευθέρου επαγγέλματος στην εφορία, υπάρχει εκκρεμότητα εκ μέρους τους .. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ και ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ...  μια χαρά όμως έτρεχαν να διασυνδέσουν το σύστημά τους με την εφορία ώστε να υπολογίζονται από τα εισοδήματα οι ασφαλιστικές εισφορές ... όταν ήθελαν να εισπράξουν μια χαρά έκαναν τη σύνδεση με το taxis για τον υπολογισμό των εισφορών... τώρα , δε πάει να λέει ο νόμος 4488 , σου λέει άσε τα κορόιδα να ζορίζονται και να πληρώνουν όσοι τσιμπάνε ... κι όποτε τους τα επιστρέψουμε ... για τον λόγο αυτό τους αποκαλώ απατεώνες και νταβατζήδες ... δυστυχώς αυτό το κράτος έχουμε απέναντί μας ... εγώ από 1/1/2017 που έχω κλειστά βιβλία δεν τους έχω πληρώσει ούτε ένα ΕΥΡΩ τσακιστό για τα ειδοποιητήριά τους , όπως σχετικά με συμβούλεψε και ο δικηγόρος μου και ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ του ΠΟΛΙΤΗ που επίσης ζητάει να ακυρωθούν τα ειδοποιητήρια για όσους έχουν κλειστά βιβλία ... κάθε μήνα μάλιστα στέλνω το ίδιο email σε όλους τους εμπλεκόμενους του ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ λέγοντας ότι τα ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ που εκδίδουν με βάση τον νόμο 4488 είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ , δεν τους πληρώνω ούτε ευρώ τσακιστό και ότι επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμης ενέργειάς μου για τα ειδοποιητήρια αυτά και πιθανό χαρακτηρισμό ή διαβίβαση της μη πληρωμής τους ως ληξιπρόθεσμο χρέος μου προς ΚΕΑΟ ...

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Ορθη αντιμετώπιση, και οχι απλα ορθη, ΟΡΘΟΤΑΤΗ.

Αλλα πως αντιμετωπιζεται το αν χρειάζεσαι καθε μηνα ααφαλιστικη ικανοτητα ?

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

H καρτέλα του τσμέδε ήταν διορθωμένη,δε διορθώθηκε τώρα κάτι,  το εφκα δε θέλει να ενημερωθεί...

τώρα βλέπουμε αν θα αξιωθούν να διορθώσουν κάτι έστω και αργότερα αλλά το τι γραφει η καρτέλα του τσμεδε, δε σημαινει κατι

 

Δεν ήταν διορθωμένη αρκετό καιρό μετά την κατάθεση δικαιολογητικών! Τώρα έγινε πριν 1 μήνα ή 2 μήνες δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα δεν είχε ενημερωθεί εγκαίρως, οπότε είναι μια ένδειξη ότι κάτι έχει κινηθεί και επίσης το πιο σημαντικό σημαίνει για τον ενδιαφερόμενο ότι δεν χρειάζεται να ξαναπάει στο ΤΣΜΕΔΕ (αφού έχει ενημερωθεί το "παλιό μητρώο" του ΤΣΜΕΔΕ). Αυτο το τελευταίο είναι δική μου ερμηνεία και ελπίζω να ισχύει.

Edited by michalis78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.