Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

On 11/5/2018 at 5:03 ΜΜ, isoskelis said:

Επιβεβαιώνω επίσης ότι η καρτέλα μου ενημερώθηκε και στην εκκαθάριση πλέον δεν υπάρχει τίποτα , κανένα ειδοποιητήριο ... έχει αφήσει βέβαια στις οφειλές κάποια αναφορά περί μηνιαίων εισφορών 40,73 ευρώ μηνιαίως για τους μήνες από 1/2017-9/2017 και ένα κουλό συμψηφισμό ... χωρίς αυτό όμως να μετουσιώνεται σε εκκαθαριστική υποχρέωση...

Επειδή έκλεισα βιβλία στις 31.12.2016 και η μισθωτή μου εργασία άρχισε τον Φεβρουάριο του 2017, κανονικά το σωστό θα ήταν ότι είμαι υπόχρεος για το μήνα Ιανουάριο του 2017 πληρωμής 40 ευρώ για το minimum ασφάλιστρο για ΥΓΕΙΑ ... αυτό , όπως έγραψα άλλωστε σωστά μου διευκρίνισε σε σχετικό της απαντητικό email τον Μάρτιο και η αρμόδια του ΕΦΚΑ που σωστά επαλήθευσε τους υπολογισμούς  μου ότι δηλαδή μόλις επιβεβαιωθεί στο σύστημα η μισθωτή ιδιότητα και εισφορές θα μείνει η ασφαλιστική υποχρέωση των 40 ευρώ για τον Ιανουάριο του 2017 .

Ομώς αυτό δεν προκύπτει στην εκκαθάριση του ΕΦΚΑ και ούτε φυσικά έχω κάποιο πλέον ειδοποιητήριο ενεργό ή οφειλή με κωδικό ειδικά για τον Ιανουάριο του 2017 ...

ΙΣΩΣ οι πολλές κραυγές, τα emails με τα έγγραφα κτλ να μπούχτισαν και να μου χάρισαν και τα 40 ευρώ ... παραθέτω ειδικά την οθόνη με την επιλογή στις εισφορές, στην εκκαθάριση δεν υπάρχει τίποτα , κανένα ειδοποιητήριο ... άρτσι μπούρτσι και λουλάς , ΖΗΤΩ Η ΟΡΕΙΝΗ ΕΛΛΑΣ ...  τουλάχιστον εξαφανίστηκαν πλήρως εκείνα τα ειδοποιητήρια ΕΕ για το 2017 που είχαν αθροιστικά προσεγγίσει αρκετές χιλιάδες ευρώ ... ποτέ δεν τους είχα πληρώσει τσακιστό ευρώ για όσα αναρτούσαν... τελικά στην Ελλάδα δεν πρέπει να πληρώνεις τίποτα αν δεν φροντίσουν εκείνοι σαν κράτος πρώτα να υπολογίσουν τις σωστές οφειλές σου...  

ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.pdf  

Ήμουν αυτοαπασχολούμενος Πολιτικός Μηχανικός και έκλεισα τα βιβλία μου από 31/12/2016. Εξακολουθούν μέχρι σήμερα να με χρεώνουν εισφορές στο ΕΦΚΑ (αν και το 2017 είχα στείλει σε emails του τσμεδε τη βεβαίωση διακοπής εργασιών και αίτηση για να σταματήσουν να μου χρεώνουν εισφορές).

Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις:  α)το δείγμα της αίτησης που έστειλες στο τσμεδε (τους έστειλες κάτι άλλο εκτός και από τη βεβαίωση διακοπής εργασιών) και β)τις ηλεκτρονικές δ/νσεις του τσμεδε που έστειλες τα έγγραφα.

Υπέβαλες και στο κεντρικό τσμεδε τα χαρτιά αυτά (πήρες αρ. πρωτοκόλου?)

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 9:23 ΜΜ, georgegaleos said:

ΣτΠ = Συνήγορος του Πολίτη

Σ'ευχαριστώ για την επεξήγηση.

Πρέπει να βρώ ποιός είναι για την πόλη που μένω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγω με κλειστά βιβλία από το 2016 και μισθωτός από αρχές 2017 έως σήμερα.

 Για το διάστημα που είμαι μισθωτός(17-18) έχω κανονικά και εγώ εισφορές στον ΕΦΚΑ και μάλιστα ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Όπως και όλοι σας και εγώ προσπάθησα να επικοινωνήσω με ΤΜΕΔΕ & ΕΦΚΑ αλλα δεν βρήκα ανταπόκριση...

Έχει κανένας νέα σχετικά με αυτό? Υπάρχει κάποιος που να έχει λύσει το πρόβλημα?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2018 at 12:11 ΜΜ, EVAN123 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγω με κλειστά βιβλία από το 2016 και μισθωτός από αρχές 2017 έως σήμερα.

 Για το διάστημα που είμαι μισθωτός(17-18) έχω κανονικά και εγώ εισφορές στον ΕΦΚΑ και μάλιστα ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Όπως και όλοι σας και εγώ προσπάθησα να επικοινωνήσω με ΤΜΕΔΕ & ΕΦΚΑ αλλα δεν βρήκα ανταπόκριση...

Έχει κανένας νέα σχετικά με αυτό? Υπάρχει κάποιος που να έχει λύσει το πρόβλημα?

Ευχαριστώ,

Κανένα νέο (από εμένα τουλάχιστον) για ένα θέμα που κλείνει 2 χρόνια χωρίς λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακριβώς το ίδιο!Διακοπή εργασιών το ΦΕΒ του 2016 από απρίλιο 2018 μισθωτός και παρά τα τόσα μειλ τις αιτήσεις στο τοπικό ΠΡΩΗΝ ΤΣΜΕΔΕ τα τηλέφωνα βγαίνουν κανονικά εισφορές ως αυτοαπασχολούμενος.......ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!! .......

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο κεντρικό του ΤΜΕΔΕ (Αθήνα) για να καταθέσω διακοπή (τέλος 2016) και να ακυρωθούν οι εισφορές (2017).
Το πρόβλημα έγινε αμέσως κατανοητό και λύθηκε με ακύρωσή τους. Η επιστροφή της μίας αχρεωστήτως καταβληθείσας εισφοράς θα γίνει στο δηλωμένο στον ΕΦΚΑ ΙΒΑΝ λογαριασμό.

Φυσικά, τα παραπάνω περιμένουν επιβεβαίωση στο λογαριασμό μου. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2018 at 4:49 ΜΜ, Nstasino said:

Σήμερα πήγα στο κεντρικό του ΤΜΕΔΕ (Αθήνα) για να καταθέσω διακοπή (τέλος 2016) και να ακυρωθούν οι εισφορές (2017).
Το πρόβλημα έγινε αμέσως κατανοητό και λύθηκε με ακύρωσή τους. Η επιστροφή της μίας αχρεωστήτως καταβληθείσας εισφοράς θα γίνει στο δηλωμένο στον ΕΦΚΑ ΙΒΑΝ λογαριασμό.

Φυσικά, τα παραπάνω περιμένουν επιβεβαίωση στο λογαριασμό μου. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

 

Καλημέρα,

Σε ποιο γραφείο πήγες?

Εγώ έχω πάει τρεις φορές και δεν έχω βγάλει άκρη!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pmark said:

Καλημέρα,

Σε ποιο γραφείο πήγες?

Εγώ έχω πάει τρεις φορές και δεν έχω βγάλει άκρη!

Πήγα στο ισόγειο με νουμεράκι. Διαχείριση εισφορών.

Με εξυπηρέτησαν αρχικά από το γκισέ, όπου και κατέθεσα μία Γενική Αίτηση. Αφού πρωτοκολλήθηκε, μίλησα με τον Προϊστάμενο στον ίδιο όροφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.