Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με ΕΦΚΑ στο 1555 και μου απάντησε η υπεύθυνη στο τμήμα εισφορών ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.10043/οικ.14226/431 είτε κάποιος μηχανικός έχει κλείσει τα βιβλία του είτε όχι, είναι υπόχρεος ασφαλιστικών εισφορών σαν μισθωτός και σαν παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.... Η εγκύκλιος έχει ημερομηνία 24/03/17....

Κατέβασα την εγκύκλιο και το διάβασα. Πιστεύω πως έχουμε μπλέξει....

Τους έκανα το ερώτημα στο [email protected] για το τι ενέργειες πρέπει να κάνω, εκτός από την παύση εργασιών που έχω ήδη κάνει, για να μην θεωρούμαι παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. Περιμένω απάντηση.

 

Συνάδελφε καλημέρα

Παρακαλώ ενημέρωσε μας σε κάθε περίπτωση για τις απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να κάνουμε γιατί υπάρχουν αρκετοί που έχουν βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Ευχαριστώ

η πληροφορία που έχω εγώ από τον ΕΦΚΑ είναι η εξής. (είμαι στην ίδια περίπτωση με σένα 23/12/2016 παυση εργασιών ). Το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει στείλει το λογισμικό στον ΕΦΚΑ για να γίνει η ενημέρωση η σχετική , γι΄αυτό βλέπουμε εισφορές για το 2017. Το ΤΣΜΕΔΕ με την σειρά του μας είπε οτο επεξεργάζονται τις αιτήσεις του ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ακόμη και ότι δεν υπάρχει προσωπικό να ανταπεξέλθει στον όγκο δουλείας.........οπότε καταλαβαίνεις σε τι κράτος ζούμε και τι υπηρεσίες. ΠΟΥΤΑΝΑ ΟΛΑ. βοήθειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με ΕΦΚΑ στο 1555 και μου απάντησε η υπεύθυνη στο τμήμα εισφορών ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.10043/οικ.14226/431 είτε κάποιος μηχανικός έχει κλείσει τα βιβλία του είτε όχι, είναι υπόχρεος ασφαλιστικών εισφορών σαν μισθωτός και σαν παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.... Η εγκύκλιος έχει ημερομηνία 24/03/17....

Κατέβασα την εγκύκλιο και το διάβασα. Πιστεύω πως έχουμε μπλέξει....

Τους έκανα το ερώτημα στο [email protected] για το τι ενέργειες πρέπει να κάνω, εκτός από την παύση εργασιών που έχω ήδη κάνει, για να μην θεωρούμαι παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. Περιμένω απάντηση.

 

Καλησπέρα,

 

θέλω να ελπίζω ότι πέτυχες τον κλασσικό άσχχετο υπάλληλο και δεν ισχύουν αυτά, αλλά ισχύει αυτό που ανέφερε ο από πάνω, ότι δεν έχουν ενημερωθεί απο ΤΣΜΕΔΕ για το ποιοι είναι μισθωτοί ακόμα.

 

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε:

α) θα ισχύει και όσους ήταν από πάντα μισθωτοί; Θα πάνε να τους καταλογίσουν και αυτούς εισφορές ΕΕ επιπλέον; Γιατί πρακτικά δεν έχουμε καμία διαφορά από αυτούς πλέον, όσοι κάναμε διακοπή βιβλίων. 

β) το ίδιο και για τους δημόσιους;

γ) αν ισχύουν αυτά, τότε μετά το κύμα κλεισίματος βιβλίων, περιμένετε τι έχει να γίνει με διαγραφές απο ΤΕΕ

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να ήταν από παλιά μισθωτός να μπει να τσεκάρει στον ΕΦΚΑ αν έχει ειδοποιητήριο;

(Εγώ έκανα από Νομέμβριο 2016 διακοπή βιβλίων ενώ από  Ιανουάριο 2016 είμαι μισθωτός και για ένα διάστημα είχα και ανοιχτά βιβλία και παρόλα αυτά μου ήρθε ΕΦΚΑ)

 

Δεν παλεύονται οι άνθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να ελπίζω ότι πέτυχες τον κλασσικό άσχχετο υπάλληλο και δεν ισχύουν αυτά, αλλά ισχύει αυτό που ανέφερε ο από πάνω, ότι δεν έχουν ενημερωθεί απο ΤΣΜΕΔΕ για το ποιοι είναι μισθωτοί ακόμα.

 

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε:

α) θα ισχύει και όσους ήταν από πάντα μισθωτοί; Θα πάνε να τους καταλογίσουν και αυτούς εισφορές ΕΕ επιπλέον; Γιατί πρακτικά δεν έχουμε καμία διαφορά από αυτούς πλέον, όσοι κάναμε διακοπή βιβλίων. 

β) το ίδιο και για τους δημόσιους;

γ) αν ισχύουν αυτά, τότε μετά το κύμα κλεισίματος βιβλίων, περιμένετε τι έχει να γίνει με διαγραφές απο ΤΕΕ

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να ήταν από παλιά μισθωτός να μπει να τσεκάρει στον ΕΦΚΑ αν έχει ειδοποιητήριο;

(Εγώ έκανα από Νομέμβριο 2016 διακοπή βιβλίων ενώ από  Ιανουάριο 2016 είμαι μισθωτός και για ένα διάστημα είχα και ανοιχτά βιβλία και παρόλα αυτά μου ήρθε ΕΦΚΑ)

 

Δεν παλεύονται οι άνθρωποι

 

Οι διαφορά των μισθωτών με εμάς είναι ότι εμείς είχαμε εισόδημα από μπλοκάκι το 2015 - 2016 (το οποίο δεν έχουμε πλέον) και βάση αυτού υπολογίζονται οι εισφορές του Ε.Ε ενώ αυτοί που ήταν πάντα μισθωτοί δεν έχουν εισόδημα από μπλοκάκι και επομένως οι αντίστοιχες εισφορές υπολογίζονται  σε "0".

Επίσης η εκκαθάριση τον Ιούνιο δεν θα κάνει διαφορά αφού και το 2016 είχαμε εισόδημα.

 

Σε κάθε περίπτωση θα περίμενα μία επίσημη ενημέρωση από τον ΕΦΚΑ ή το υπουργείο εργασίας για την περίπτωσή μας.

Σε όλα τα παραδείγματα που βγάζουν δεν αναφέρουν τον χρόνο απόκτησης του εισοδήματος από Ε.Ε. οπότε πολλοί εσφαλμένα πιστεύουν ότι αναφέρεται στο τρέχον εισόδημα.

 

Από ότι έχω καταλάβει κάποιος έχει διπλή ιδιότητα αν ήταν Ε.Ε, το 2015-2016 και τώρα μισθωτός.

Δηλαδή αν το 2015 - 2016 ήσουν  μόνο μισθωτός και το 2017 άνοιξες βιβλία και έχεις εισόδημα και από τα δύο τότε πληρώνεις εισφορές μόνο για το μισθωτό κομμάτι.

Για το Ε.Ε θα πληρώσεις του χρόνου..... ανεξάρτητα της κατάστασής  σου το 2018

Παραλογισμός!!!!!!!

Τελικά ότι φτάσαμε εδώ ως χώρα δεν είναι καθόλου τυχαίο!!!!

Σε κάποιους ανθρώπους που νομοθετούν/ παίρνουν αποφάσεις "η κοινή λογική" φαντάζει ουτοπικό όνειρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν διαβάσεις την εγκύκλιο που ανέφερα πάνω το γράφει ρητά στην παράγραφο IA. (Μακάρι να έχω καταλάβει λάθος). Αν ισχύει, τότε η λύση θα είναι η διαγραφή από ΤΕΕ ?(μάλλον, όχι σίγουρα).

 

Ρώτησα συναδέλφους που είχαν μπλοκάκι και ήταν μισθωτοί από παλιά, αλλά δεν είχαν εισοδήματα  το 2015 και ο ΕΦΚΑ τους βγήκε μηδέν. 

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι συνάδελφοι στο φορουμ όπου έχουν διαγραφεί και από ΤΕΕ πριν από το 2017 και τους έστειλαν ΕΦΚΑ. 

 

Επίσης ένας συνάδελφος έχει κάνει παύση το 1994 και εργάζεται από τότε σαν μισθωτός και του έστειλαν ΕΦΚΑ.

 

Δεν μπορώ πραγματικά να βγάλω άκρη....

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν διαβάσεις την εγκύκλιο που ανέφερα πάνω το γράφει ρητά στην παράγραφο IA. (Μακάρι να έχω καταλάβει λάθος). Αν ισχύει, τότε η λύση θα είναι η διαγραφή από ΤΕΕ (μάλλον).

Ρώτησα συναδέλφους που είχαν μπλοκάκι και ήταν μισθωτοί από παλιά, αλλά δεν είχαν εισοδήματα  το 2015 και ο ΕΦΚΑ τους βγήκε μηδέν. 

 

Από όσο γνωρίζω η διαγραφή δεν είναι ούτε τόσο εύκολη ούτε τόσο σύντομη διαδικασία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΦΚΑ αποτελεί ασφάλιση και είναι πρόσθετος των κρατήσεων για το τρέχον έτος 2017 συμπληρωματικά των κρατήσεων που γίνονται στους μισθωτούς εφόσον έχουν διπλά εισοδήματα, δηλαδή και από ελεύθερο επάγγελμα. Εφόσον φέτος, 2017, δεν είμαστε ε.ε. για τι να επιβληθεί το προσθετο κόστος, ώστε να ασφαλιστεί ποιος, ποια ιδιότητα μας;

Link to comment
Share on other sites

Kostassid συμφωνώ, αλλά έχουμε μπλέξει με τρελούς ή άσχετους ή και τα δύο μαζί.

Η απάντηση που μου έδωσαν από τον ΕΦΚΑ είναι η εγκύκλιος που εξέδωσαν 23/04.

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΦΚΑ αποτελεί ασφάλιση και είναι πρόσθετος των κρατήσεων για το τρέχον έτος 2017 συμπληρωματικά των κρατήσεων που γίνονται στους μισθωτούς εφόσον έχουν διπλά εισοδήματα, δηλαδή και από ελεύθερο επάγγελμα. Εφόσον φέτος, 2017, δεν είμαστε ε.ε. για τι να επιβληθεί το προσθετο κόστος, ώστε να ασφαλιστεί ποιος, ποια ιδιότητα μας;

 

Το πρόβλημα προκύπτει επειδή στον νόμο ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΥ λέει ότι σαν μισθωτός οφείλεις για το "ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ" και σαν ΕΕ για το "ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΤΟΣ"

Στην εγκύκλιο επίσης αναφέρει ότι σαν μηχανικός έχεις υποχρέωση και για τα δύο εφόσον αναλογεί εισφορά.

Link to comment
Share on other sites

pmark Δηλαδή πληρώνουμε αναδρομικές εισφορές? Αφού έχω πληρώσει τις εισφορές του 2015 και τις εισφορές του 2017 τις πληρώνει ο εργοδότης μου, γιατί μας ζητάνε αυτά τα παραπάνω χρήματα?

Πιστεύω ότι αν κινηθούν διαδικασίες οργανωμένα (ίσως από το ΤΕΕ), αυτό θα κριθεί παράνομο, γιατί είναι προφανώς παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.