Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

H μόνη "λογική" εξήγηση για το πώς έχει γίνει αυτό, είναι ότι ο μόνος τρόπος να βγάλουν μια άκρη τι εισφορές να στείλουν, ήταν να πάρουν την database με τα εισοδήματα ΕΕ του 2015 και να στείλουν ραβασάκια σε όσους είχαν το 2015 οποιοδήποτε ΕΕ εισόδημα, ανεξάρτητα της τωρινής τους κατάστασης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η απάντηση που μου έδωσαν από τον ΕΦΚΑ είναι η εγκύκλιος που εξέδωσαν 23/04.

 

Εννοείς το συνημμένο; Στο παράδειγμα 7 από ότι καταλαβαίνω εξαρτάται και από το εισόδημα.

 

Δηλαδή εβγαλα πχ 10.000 καθαρά και πλήρωσα ήδη φόρο 26%  2,600 και 75% προκαταβολή 1950, σύνολο 4550.

Μετά από 1 χρόνο μου λένε ότι πρέπει να δώσω και άλλα χρήματα στο 20% του καθαρού, δηλαδή 2.000. Οπότε σύνολο 6550, άρα μένουν 3450. ΤΈΛΕΙΑ  (ταμεία πληρωμένα από μισθωτη σχέση εντός 2015-2016)

EGK24.03.2017.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το συνημμένο; Στο παράδειγμα 7 από ότι καταλαβαίνω εξαρτάται και από το εισόδημα.

 

Δηλαδή εβγαλα πχ 10.000 καθαρά και πλήρωσα ήδη φόρο 26% 2,600 και 75% προκαταβολή 1950, σύνολο 4550.

Μετά από 1 χρόνο μου λένε ότι πρέπει να δώσω και άλλα χρήματα στο 20% του καθαρού, δηλαδή 2.000. Οπότε σύνολο 6550, άρα μένουν 3450. ΤΈΛΕΙΑ (ταμεία πληρωμένα από μισθωτη σχέση εντός 2015-2016)

Στο ΙΑ γράφει τα εξής:

66695725407b461ea89d6860093492c0.jpg

Με τον παραπάνω τρόπο φορτώνουν, άδικα, στους μισθωτούς που έκαναν παύση εργασιών ΄πριν το 2017 επιπρόσθετες ασφαλιστικές εισφορές σαν αυτοαπασχολούμενους.

Το σκεπτικό τους έχει όμως ένα κενό:

Oι μισθωτοί πληρώνουν μέσω των εργοδοτών τους τις εισφορές του 2017 βάσει των εισοδημάτων τους από μισθωτή εργασία, οπότε τι νόημα έχει η επιπρόσθετη τεκμαρτή πληρωμή εισφορών για το 2017 βάσει εισοδήματος προηγουμένων ετών αφού πλέον οι επιχειρήσεις τους δεν λειτουργούν? Πως θα συμψηφιστούν οι εισφορές αυτές που ζητάνε μελλοντικά, αφού δεν ασκείται ελευθέριο επάγγελμα στο εξής και επομένως δεν προκύπτει εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα? Σημειώστε ότι για τις εισφορές του 2019 θα τις υπολογίζουν βάσει δήλωσης από άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος το 2017 που αυτό δεν υφίσταται πλέον.

 

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή μίλησα με ΕΦΚΑ(και πήρα την ίδια απάντηση με εσάς) αλλά και με το ΤΕΕ, από το ΤΕΕ μου είπαν ότι ναι ασφαλίζεται η ιδιότητα αλλά εφόσον από την μισθωτή εργασία καλύπτεται η ελάχιστη εισφορά και δεν υπάρχουν εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα θα πρέπει το ειδοποιητήριο να είναι μηδενικό. Επίσης αν κατάλαβα καλά καλό θα είναι να γίνει και μία επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή της εφορίας στο χέρι γιατί το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί  να είναι ενημερωμένο ότι υπάρχει μισθωτή απασχόληση αλλά όχι ότι δεν υπάρχει ελεύθερο επάγγελμα. Γιατί για να μην στείλει εισφορές το ΤΣΜΕΔΕ πριν τον ΕΦΚΑ αρκούσε η έναρξη της μισθωτής εργασίας και όχι η η διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Τώρα χρειάζεται και η ενημέρωση για τη διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή μίλησα με ΕΦΚΑ(και πήρα την ίδια απάντηση με εσάς) αλλά και με το ΤΕΕ, από το ΤΕΕ μου είπαν ότι ναι ασφαλίζεται η ιδιότητα αλλά εφόσον από την μισθωτή εργασία καλύπτεται η ελάχιστη εισφορά και δεν υπάρχουν εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα θα πρέπει το ειδοποιητήριο να είναι μηδενικό. Επίσης αν κατάλαβα καλά καλό θα είναι να γίνει και μία επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή της εφορίας στο χέρι γιατί το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να είναι ενημερωμένο ότι υπάρχει μισθωτή απασχόληση αλλά όχι ότι δεν υπάρχει ελεύθερο επάγγελμα. Γιατί για να μην στείλει εισφορές το ΤΣΜΕΔΕ πριν τον ΕΦΚΑ αρκούσε η έναρξη της μισθωτής εργασίας και όχι η η διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Τώρα χρειάζεται και η ενημέρωση για τη διακοπή.

Αύριο το πρωί θα πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να τους προσκομίσω την παύση εργασιών που έκανα 30/06/2016 και θα σας ενημερώσω.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το κάναμε και αυτό τον Νοέμβριο που κλείσαμε τα βιβλία και μας είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν χρειάζονται κάποιο χαρτί από ΔΟΥ και ότι αρκεί που μας βλέπουν αυτοί σαν μισθωτούς στο σύστημά τους. 

 

Τώρα αλλάξανε γνώμη;

 

ΤΟ ΕΦΚΑ (πόσο μάλλον αφού συνδέεται με το TAXIS για να μπεις στο σύστημα) , δεν μπορεί να δει στο TAXIS αν το ΑΦΜ είναι επαγγελματικό (έχει έναρξη εργασιών) ή ιδιώτη;

Ζητάω πολλά ε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το κάναμε και αυτό τον Νοέμβριο που κλείσαμε τα βιβλία και μας είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν χρειάζονται κάποιο χαρτί από ΔΟΥ και ότι αρκεί που μας βλέπουν αυτοί σαν μισθωτούς στο σύστημά τους.

 

Τώρα αλλάξανε γνώμη;

 

ΤΟ ΕΦΚΑ (πόσο μάλλον αφού συνδέεται με το TAXIS για να μπεις στο σύστημα) , δεν μπορεί να δει στο TAXIS αν το ΑΦΜ είναι επαγγελματικό (έχει έναρξη εργασιών) ή ιδιώτη;

Ζητάω πολλά ε;

Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά προσπαθούμε να βρούμε λογική εκεί που δεν υπάρχει...

Να δω πως θα ξεμπλέξουμε!

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή μίλησα με ΕΦΚΑ(και πήρα την ίδια απάντηση με εσάς) αλλά και με το ΤΕΕ, από το ΤΕΕ μου είπαν ότι ναι ασφαλίζεται η ιδιότητα αλλά εφόσον από την μισθωτή εργασία καλύπτεται η ελάχιστη εισφορά και δεν υπάρχουν εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα θα πρέπει το ειδοποιητήριο να είναι μηδενικό. Επίσης αν κατάλαβα καλά καλό θα είναι να γίνει και μία επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή της εφορίας στο χέρι γιατί το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί  να είναι ενημερωμένο ότι υπάρχει μισθωτή απασχόληση αλλά όχι ότι δεν υπάρχει ελεύθερο επάγγελμα. Γιατί για να μην στείλει εισφορές το ΤΣΜΕΔΕ πριν τον ΕΦΚΑ αρκούσε η έναρξη της μισθωτής εργασίας και όχι η η διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Τώρα χρειάζεται και η ενημέρωση για τη διακοπή.

 

Καλησπέρα σας. Η δική μου εμπειρία είναι ακριβώς αυτή. Είμαι μισθωτός την τελευταία 10ετία και είχα κλείσει τα βιβλία μου πριν το 2015. Το ειδοποιητήριο που μου στείλανε είναι όντως μηδενικό. Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι αυτή τη στιγμή πρόβλημα έχουν όλοι οι μισθωτοί που έκλεισαν βιβλία από 1/1/2015 και μετά όπου τους υπολογίζουν και εισφορά αυτοαπασχολούμενου επείδη απλά βλέπουν τέτοιου τύπου εισόδημα από το taxisnet.

Link to comment
Share on other sites

εγω συναδερφοι  εχω διαγραφει απο ΤΕΕ -(ΤΣΜΕΔΕ) απο ΙΟΥΛΗ 2015.,την ιδια περιοδο εχω κλεισει βιβλια απο ΔΟΥ και διαγραφηκα απο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 

σημερα μου ηρθε ειδοποιητηριο απο ΕΦΚΑ που υπολογιζει εισφορες 167,95 ευρω το μηνα απο 1/1/17 βασει του ΚΑΘ.ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔ 586,07 ευρω του ετους 2015.!!!

 

τι κανουμε?ΕΧΟΥΝ λαθος ?υπαρχει περιπτωση να μην με εχουν διαγραψει?ή στελνουν σε ολους? που απευθυνομαστε σε γραφεια ΕΦΚΑ ή σε πρωην ΕΤΑΑ?

πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ειπαν οτι αυτοι δεν με εχουν διαγραψει και με χρεωνουν κανονικα!!ενω εχει γινει διαγραφη απο ΤΕΕ απο Ιουλη 2015 με κοινοποιηση στο ΤΣΜΕΔΕ !! τωρα λεει δεν εχουν περασει τα του 16 και δεν ξερουν τι θα με χρεωναν ενω του 17 ηρθε το μηνιαιο μεσω ΕΦΚΑ!.

κανεις αιτηση μου ειπαν και δεν πληρωνεις τα καινουργια ποσα.και σε ενα μηνα σε λενε τι και ποσα χρωστας!! μπουρδελο με λιγα λογια!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ειπαν οτι αυτοι δεν με εχουν διαγραψει και με χρεωνουν κανονικα!!ενω εχει γινει διαγραφη απο ΤΕΕ απο Ιουλη 2015 με κοινοποιηση στο ΤΣΜΕΔΕ !! τωρα λεει δεν εχουν περασει τα του 16 και δεν ξερουν τι θα με χρεωναν ενω του 17 ηρθε το μηνιαιο μεσω ΕΦΚΑ!.

κανεις αιτηση μου ειπαν και δεν πληρωνεις τα καινουργια ποσα.και σε ενα μηνα σε λενε τι και ποσα χρωστας!! μπουρδελο με λιγα λογια!!

Αν έχεις στοιχεία (πρωτόκολλα κτλ) οτι εχουν δεχτεί Τεε κ Τσμεδε την αίτηση διαγραφείς σου, αλλά συστημικά εμφανίζεσαι ακόμα ασφαλισμένος του τσμεδε και αν τα χρήματα που παιζονται είναι πολλά, τράβα σε ένα δικηγόρο που είναι ειδικευμένος σε αυτά να κινήσει όλες τις νόμιμες διαδικασίες.... και να μην σε ενοχλήσουν ξανά.

 

Τα δικά τους λάθη προς τα κάτω, εξαλείφονται με τους νόμους με τις αναδρωμικές χρεώσεις.

 

Μια δικιά σου παράβλεψη θα την πληρώσεις και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.