Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Αν δεν ειναι κόπος ή κατι αλλο, ανέβασέ τη εδω (τη γνωμοδότηση) αφου σβησεις τα προσωπικα σου στοιχεια.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ... ανήκω στις περιπτώσεις των μηχανικών που διέκοψαν την επαγγελματική τους δραστηριότητα με αναδρομική ημερομηνία 31.12.2016.

Από το 2017 είμαι πλέον με μισθωτή εργασία.

Να ενημερώσω ότι είχα γράψει για το θέμα αυτό σε όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ. Μάλιστα πήρα γραπτή απάντηση από το tax help τμήμα του ΤΕΕ , στην οποία μάλιστα ρητώς με πληροφορούν ότι με βάση τον νόμο και εφόσον έκλεισα βιβλία με ημερομηνία 31.12.2016 δεν έχω καμία υποχρέωση καταβολής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία για το 2017... το πρόβλημα βρίσκεται στην ενημέρωση των συστημάτων του ΕΦΚΑ από την εφορία. Ενώ σε ότι αφορά τη μισθωτή εργασία φυσικά και δεν έχω καμία υποχρέωση ενημέρωσης του ΕΦΚΑ, αυτό γίνεται αυτόματα από τις ΑΠΔ των εργοδοτών που επίσης καθυστερούν να ενημερωθούν στο σύστημα. Το email αυτό κοινοποιείται από το ΤΕΕ σε όλες τις υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ που είχα στείλει το μήνυμα.

Σήμερα μόλις πριν από λίγο, παρατήρησα στην ηλεκτρονική σελίδα υπηρεσιών του ΕΦΚΑ ότι διέγραψαν όλες τις ειδοποιήσεις εισφορών μου ως ελεύθερου επαγγελματία για τους πρώτους μήνες του 2017. Πλέον το πεδίο είναι κενό που σημαίνει ότι δεν έχω υποχρέωση πληρωμής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία για το 2017. Μπορείτε και εσείς που εμπίπτετε σε παρόμοια περίπτωση να ελέγξετε.

Μεγάλη μέρα σήμερα, όπως φαίνεται το λάθος αποκαταστάθηκε.

ΥΓ. Μπα, μάλλον το σύστημα ανανεώνεται και βρίσκεται σε αδυναμια ενημέρωσης ... πριν από λίγο που συνδέθηκα ξανά, εμφάνισε στο σημείο εκείνο τις σχετικές ειδοποιήσεις εισφορών gia to 2017 ... ενώ μόλις πριν λίγα δευτερόλεπτα έλειπαν πάλι από το πεδίο αυτό... ίσως και να πρόκειται απλά για αδυναμία του server να εμφανίζει τις πληροφορίες λόγω του σημερινού update! πάντως ας επαγρυπνούμε ... δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να πληρώσω κανένα ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ για το 2017, έχω ήδη κοινοποιήσει στον ΕΦΚΑ την γνωμοδότηση του ΤΕΕ επιφυλασσόμενος παντός νομίμου δικαιώματός μου...  ενώ φίλος μου δικηγόρος μου είπε πως αν συνεχίσουν να εκδίδουν σημειώματα εισφορών και μάλιστα προβούν σε ανατοκισμούς ή άλλες πράξεις απαιτήσεων, μπορώ να κάνω ακόμα και μήνυση στην διοίκηση του ΕΦΚΑ για κατ' εξακολούθηση εκβιασμό που αποτελεί ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ...   

 

Αυτό θα είναι το αποκορύφωμα.

Και guess what, θα συμβεί!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι κόπος ή κατι αλλο, ανέβασέ τη εδω (τη γνωμοδότηση) αφου σβησεις τα προσωπικα σου στοιχεια.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

 

From : Γραφείο Φοροτεχνικής Υποστήριξης ΤΕΕ [[email protected]]

to: 

cc: [email protected]; [email protected]; [email protected]

 

 

 

Αξιότιμε κ. ........,

 

Δεδομένου ότι πλέον απασχολείστε ως μισθωτός, οι ασφαλιστικές σας εισφορές θα υπολογίζονται επί του εισοδήματος που προκύπτει από την απασχόληση αυτή και θα καταβάλλεται απευθείας από την εργοδότρια εταιρεία, η οποία θα παρακρατά και θα αποδίδει για λογαριασμό σας το μέρος των εισφορών που σας βαρύνουν.

 

Η υπουργική απόφαση του ΦΕΚ4330/2016 στην οποία αναφέρεστε αφορά ελεύθερους επαγγελματίες οι οποίοι ασφαλίζονται λόγω ιδιότητας, δεν ασκούν όμως το επάγγελμά τους ούτε ως μισθωτοί ούτε ως αυτοαπασχολούμενοι, κάτι το οποίο δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

 

Ο ΕΦΚΑ αναμένεται να προβεί σε διόρθωση ειδοποιητηρίων με τα οποία έχουν βεβαιωθεί λανθασμένες ασφαλιστικές εισφορές, δυστυχώς όμως δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή. Έχουν παρατηρηθεί αρκετά σφάλματα, ειδικά σε ασφαλισμένους με παράλληλη δραστηριότητα και ελεύθερους επαγγελματίες οι οποίοι αμείβονται με «μπλοκάκι», καθώς και σε ασφαλισμένους οι οποίοι, όπως στην περίπτωσή σας, προέβησαν σε αναδρομική διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016, αρκετά από τα οποία οφείλονται στην μη έγκαιρη ανταλλαγή στοιχείων μεταξύ taxisnet και ΕΦΚΑ. Σημειώστε επίσης ότι τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ αναρτήθηκαν στα τέλη Ιανουαρίου, εσείς κλείσατε τα βιβλία σας τον Φεβρουάριο και η ΑΠΔ του Φεβρουαρίου στην οποία έχετε συμπεριληφθεί υπεβλήθη τον Μάρτιο.

 

Σε κάθε περίπτωση, αρμόδιος για να απαντήσει στα ερωτήματά σας είναι ο ΕΦΚΑ μέσω του καταστήματός του στο οποίο υπάγεστε.

 

Τέλος, για την επικαιροποίηση των στοιχείων σας θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα μητρώου του ΤΕΕ και του ΕΦΚΑ.

 

 

Με εκτίμηση,

 

  ΤΜΗΜΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

  ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΝΙΚΗΣ 4 – ΑΘΗΝΑ

  8ος ΟΡΟΦΟΣ – ΓΡΑΦΕΙΟ 808

 

Ελπίζω να βοήθησα ... να σημειώσω πως αναφέρθηκα στην αρχική μου επιστολή στο ΦΕΚ 4330/2016 μήπως και υπήρχε θέμα, όπως έγραφαν πολλοί, για εισφορές ασφαλιστέας ιδίοτητας. ΟΠΩΣ θα παρατηρείτε το ΤΕΕ είναι σαφές ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα ... εκείνος που έκλεισε τα βιβλία του την 31.12.2016 δεν έχει καμία υποχρέωση καταβολής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία ενώ σε ότι αφορά την μισθωτή εργασία, αυτό στα συστήματα του ΕΦΚΑ προκύπτει αυτόματα από την ενημέρωση των ΑΠΔ των εταιρειών...

Σε ότι αφορά το τελευταίο θέμα που απαντούν, δηλαδή σχετικά με την ενημέρωση των προσωπικών μου στοιχείων , είχα απλά ενημερώσει στην επιστολή μου αυτή για νέα προσωπικά στοιχεία καθώς ήταν παλιά ... ως εκ θαύματος και χωρίς καμία άλλη επικοινωνία με ΕΦΚΑ στο θέμα αυτό, κάποια υπηρεσία του ΤΣΜΕΔΕ (από όλες αυτές που έστειλα το email)  προφανώς  ενημέρωσε τα στοιχεία και για τον λόγο αυτό στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ πλέον υπάρχουν τα νέα στοιχεία ... 

Χτες διάβασα ότι σήμερα που θα ανέβαζαν τα νέα ειδοποιητήρια, ο ΕΦΚΑ θα έκανε και σχετικές διορθώσεις των ειδοποιητηρίων που σχετίζονται με διακοπές εργασιών στην εφορία και μισθωτή εργασία. Δεν έχω διαπιστώσει καμία ενημέρωση ακόμα από τον ΕΦΚΑ. Μάλλον εντός της ημέρας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στα προθυρα να στειλω εξωδικο στο ΕΦΚΑ με τον δικηγόρο μου. Αν υπαρχει ενδιαφερον μπορουμε να μαζευτουμε να κανουμε κατι απο κοινου

 

Sent using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοήθησα ... να σημειώσω πως αναφέρθηκα στην αρχική μου επιστολή στο ΦΕΚ 4330/2016 μήπως και υπήρχε θέμα, όπως έγραφαν πολλοί, για εισφορές ασφαλιστέας ιδίοτητας. ΟΠΩΣ θα παρατηρείτε το ΤΕΕ είναι σαφές ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα ... εκείνος που έκλεισε τα βιβλία του την 31.12.2016 δεν έχει καμία υποχρέωση καταβολής εισφορών ελεύθερου επαγγελματία ενώ σε ότι αφορά την μισθωτή εργασία, αυτό στα συστήματα του ΕΦΚΑ προκύπτει αυτόματα από την ενημέρωση των ΑΠΔ των εταιρειών...

Σε ότι αφορά το τελευταίο θέμα που απαντούν, δηλαδή σχετικά με την ενημέρωση των προσωπικών μου στοιχείων , είχα απλά ενημερώσει στην επιστολή μου αυτή για νέα προσωπικά στοιχεία καθώς ήταν παλιά ... ως εκ θαύματος και χωρίς καμία άλλη επικοινωνία με ΕΦΚΑ στο θέμα αυτό, κάποια υπηρεσία του ΤΣΜΕΔΕ (από όλες αυτές που έστειλα το email)  προφανώς  ενημέρωσε τα στοιχεία και για τον λόγο αυτό στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ πλέον υπάρχουν τα νέα στοιχεία ... 

Χτες διάβασα ότι σήμερα που θα ανέβαζαν τα νέα ειδοποιητήρια, ο ΕΦΚΑ θα έκανε και σχετικές διορθώσεις των ειδοποιητηρίων που σχετίζονται με διακοπές εργασιών στην εφορία και μισθωτή εργασία. Δεν έχω διαπιστώσει καμία ενημέρωση ακόμα από τον ΕΦΚΑ. Μάλλον εντός της ημέρας...

 

Αντιλαμβάνομαι απολύτως τι λες, αλλά από την απάντησή τους δε βλέπω πουθενά προτροπή στην απάντησή τους να μην πληρώσεις το ειδοποιητήριο, αναφέρονται μόνο στις διατάξεις. Σε άλλους συναδέλφους απάντησαν πως πρέπει να πληρώσουν το ειδοποιητήριο και να περιμένουν την εκκαθάριση (από όσα διάβασα σε άλλες αναρτήσεις).

Άσε που αυτό το "Σε κάθε περίπτωση, αρμόδιος για να απαντήσει στα ερωτήματά σας είναι ο ΕΦΚΑ μέσω του καταστήματός του στο οποίο υπάγεστε." θυμίζει τον Πόντιο Πιλάτο.

Γενικά δεν έχουν κάνει ενέργειες από τον ΕΦΚΑ ώστε να υπάρχει από όλους τους φορείς που εμπλέκονται μια κοινή στάση και μια κοινή απάντηση στα ερωτήματα.

Μπάχαλου συνέχεια...

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι απολύτως τι λες, αλλά από την απάντησή τους δε βλέπω πουθενά προτροπή στην απάντησή τους να μην πληρώσεις το ειδοποιητήριο, αναφέρονται μόνο στις διατάξεις. Σε άλλους συναδέλφους απάντησαν πως πρέπει να πληρώσουν το ειδοποιητήριο και να περιμένουν την εκκαθάριση (από όσα διάβασα σε άλλες αναρτήσεις).

Άσε που αυτό το "Σε κάθε περίπτωση, αρμόδιος για να απαντήσει στα ερωτήματά σας είναι ο ΕΦΚΑ μέσω του καταστήματός του στο οποίο υπάγεστε." θυμίζει τον Πόντιο Πιλάτο.

Γενικά δεν έχουν κάνει ενέργειες από τον ΕΦΚΑ ώστε να υπάρχει από όλους τους φορείς που εμπλέκονται μια κοινή στάση και μια κοινή απάντηση στα ερωτήματα.

Μπάχαλου συνέχεια...

 

Πριν δύο σελίδες μόλις, στην ιστοσελίδα αυτή, η αρμόδια του Υπουργείου κα Γιωτάκου αναγνωρίζει το λάθος και στην ερώτηση του ενδιαφερόμενου για πληρωμή των εισφορών απαντά να μη πληρωθούν γιατί είναι λάθος και θα διορθωθούν ...

Εγώ φίλε μου έστειλα την επιστολή του ΤΕΕ (που σημειωτέον έχει πάει σε όλα τα τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ από το ίδιο το τμήμα του ΤΕΕ) κατευθείαν στον ΕΦΚΑ ...

Στην επιστολή αυτή ρητώς επιφυλάχθηκα παντός νομίμου δικαιώματός μου ...

Ας συνεχίσουν να βγάζουν ειδοποιητήρια ...προφανώς ψάχνουν για κορόιδα για να λύσουν το ταμειακό τους πρόβλημα ...

Και κυρίως ας τολμήσουν να κάνουν καμία στραβή με τίποτα τόκους ή να τα ζητήσουν αλλιώς ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ...

Δεν είμαι καλός άνθρωπος, θα τους κάτσω στο σκαμνί... και όχι εξώδικο αλλά κατευθείαν ΜΗΝΥΣΗ για ποινικό αδίκημα εκβιασμού ... ραντεβού στα γουναράδικα ...  

θα με διαβάσετε στις εφημερίδες... δεν υπάρχει περίπτωση να τους πληρώσω ούτε ένα ευρώ από τα νταβατζιλίκια τους ούτε να αποδεχθώ κανέναν εκβιασμό τους ...

είπαμε, καλός άνθρωπος δεν είμαι , ειδικά με όσους νομίζουν ότι είμαι μ#$%$$%ας ...

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι απολύτως τι λες, αλλά από την απάντησή τους δε βλέπω πουθενά προτροπή στην απάντησή τους να μην πληρώσεις το ειδοποιητήριο, αναφέρονται μόνο στις διατάξεις. Σε άλλους συναδέλφους απάντησαν πως πρέπει να πληρώσουν το ειδοποιητήριο και να περιμένουν την εκκαθάριση (από όσα διάβασα σε άλλες αναρτήσεις).

Άσε που αυτό το "Σε κάθε περίπτωση, αρμόδιος για να απαντήσει στα ερωτήματά σας είναι ο ΕΦΚΑ μέσω του καταστήματός του στο οποίο υπάγεστε." θυμίζει τον Πόντιο Πιλάτο.

Γενικά δεν έχουν κάνει ενέργειες από τον ΕΦΚΑ ώστε να υπάρχει από όλους τους φορείς που εμπλέκονται μια κοινή στάση και μια κοινή απάντηση στα ερωτήματα.

Μπάχαλου συνέχεια...

 

Και εγώ το θεωρώ τουλάχιστον ανεύθυνο μετά από τόσους μήνες να μην δίνουν επίσημη απάντηση από τον ΕΦΚΑ για την περίπτωσή μας.

Το να είναι λάθος τα ειδοποιητήρια για τεχνικούς λόγους είναι κάτι που δεν μου αρέσει αλλά αλλά μπορώ να το δεχθώ.

Το να μην υπάρχει επίσημη ενημέρωση ώστε να μπορέσουμε να κανονίσουμε την πορεία μας είναι το λιγότερο απαράδεκτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και τα δικά μου δεδομένα, μιας και όλοι μας συντελέσουμε να λυθεί κάποτε αυτό το μπάχαλο με το ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, ΤΕΕ και όλους αυτούς που δίνουν λύσεις στα καθημερινά μας προβλήματά.

 

Ήμουν εταίρος σε ΟΕ τα τελευταία χρόνια και 23/1/2017 έγινα μισθωτός μηχανικός. Η ΟΕ έκλεισε 15/2/2017. Μου βγήκαν εισφορές για 01/2017, 02/2017.

 

Θεώρησα ότι θα πρέπει να ενημερώσω ΤΣΜΕΔΕ με την διακοπή ΔΟΥ. Πήγα στο πρωτόκολλο και μου είπαν ότι το καταχωρούν αλλά δεν κάνουν τίποτα για την διακοπή και μου λένε πήγαινε στον διευθυντή εισφορών. Πήγα λοιπόν και ο άνθρωπος μου λέει ότι δεν έχουν πρόσβαση ακόμη σε εφαρμογή του ΕΦΚΑ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Με συμβούλευσε να πάω στο παλιό ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί ίσως με βοηθήσουν καθώς εκεί φθάνουν οι ΑΠΔ του εργοδότη μου (μού είπε να ρωτήσω αν είμαι στο μητρώο μισθωτών).

 

Πήγα στο μητρώο ΙΚΑ και ζήτησα αν είμαι γραμμένος στο μητρώο μισθωτών και η απάντηση που πήρα ήταν: στο σύστημα ΕΦΚΑ δεν έβλεπε Φορέα ασφάλισης για μένα, στο σύστημα του ΙΚΑ είδε φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Πήγα στη διευθύντρια του ΙΚΑ περιοχής και μου είπε ότι εδώ είμαστε ΕΦΚΑ μισθωτών και το θέμα αφορά ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Είδα στο http://www.efka.gov.gr/_contact/contact_table.cfm τα σημεία παρουσίας ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Πήρα τηλέφωνο στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών της περιοχής μου και μου είπαν ότι δε δέχονται αιτήματα απο ΤΣΜΕΔΕ και ότι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι το ΕΦΚΑ μη μισθωτών μηχανικών. Στην εφαρμογή ΕΦΚΑ, στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ το πεδίο σημείο παρουσίας είναι κενό!

 

Πήρα τηλ 1555 (ΕΦΚΑ), τους τα είπα όλα αυτα και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τους είπα τι να κάνω που έχουν βγεί εισφορές για μένα και τι θα γίνει αν δεν τα πληρώσω και αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν και ότι το χρέος θα πάει στο ΚΕΑΟ και μετά ακολουθούνται οι διαδικασίες αυτόματης είσπραξης απο το λογαριασμό κτλ κτλ. Τον ρώτησα αν αυτό θα γίνει στους επόμενους 2 μήνες και μου απάντησε ότι όχι δεν το νομίζει. Επίσης του είπα ότι τώρα που βγήκε η δυνατότητα Ε1 (υποβολή δήλωσης για τα εισοδήματα του 2016), αν πάω να το κάνω, θα ενημερωθεί άμεσα το ΕΦΚΑ ώστε να προσαρμόστει τις εισφορές μου με τα εισοδήματα 2016 και μου απάντησε ΟΧΙ και ότι αυτό θα γίνει όταν ολοκληρωθούν, δλδ Ιούλιο, Αύγουστο κτλ κτλ

 

Επίσης ένα άλλο πολύ σημαντικό θέμα είναι ότι εκτός της παπαριάς με το ΕΦΚΑ για το οποίο είμαι σίγουρος ότι φταίει το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ, είναι και οι 8 δόσεις αναδρομικών που έχουμε να πληρώσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν μπείτε στην παλιά εφαρμογή http://www.tsmede.gr:65401/ θα δείτε τα αναδρομικά Β2011. Σύμφωνα λοιπόν με ότι έχει αποφασιστεί θα πληρώσουμε άλλα 7 τέτοια, δλδ άλλα 3-4 χιλιάρικα!

 

Μάλλον δανείζουμε το κράτος και δεν το ξέρουμε, τελείως ξεφτύλα. 

 

Άλλος ένας συλλογισμός που έκανα, είναι ο εξής: Αν το ΕΦΚΑ απο το Μάρτιο δεν μου βγάλει εισφορές γιατί θα με δει κάπως μαγικά ως μισθωτό...αυτό θα μπορούσε να το κάνει και σε έναν μηχανικό που έβγαζε το 2015, 2016 100.000 το χρόνο και μέσα στο 2017 μπορεί να γίνει μισθωτός κάπου με 400 ευρώ ώστε να κληθεί να πληρώσει τις εισφορές ΕΦΚΑ τον Ιούλιο του 2018 που θα το έχει καταλάβει το σύστημα (από το Ε1 του 2017) !!!

 

Στα παραπάνω να προσθέσω επίσης την εξής πληροφορία. Μπήκα στο efka.gov.gr με τους κωδικούς της συζύγου που ειναι μηχανικός μισθωτός στο Δημόσιο εδώ και αρκετά χρόνια και στο ειδοποιητήριο στο πεδίο ΙΔΙΟΤΗΤΑ λέει ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ (ευτυχώς είναι μηδενικό). Άρα όταν ο ΕΦΚΑ ενημερωθεί σωστά απο ΕΦΟΡΙΑ και ΤΣΜΕΔΕ τότε θα μας λέει και εμάς έτσι. Ως τότε, για το ΕΦΚΑ ειμαστε ακόμα ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Καλά κρασιά!!!

 

Αυτό το "Αυτοαπασχολούμενος" πάντως μου θυμίζει κάτι σε Αυτο-ικανοποιούμενος δλδ μ.....ς. Κάπως έτσι μάλλον μας θεωρούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Isoskelis

 

Η απάντηση που πήρες από το ΤΕΕ εξαρτάται από την ερώτηση...

 

Επειδή το ερώτημα που θέτεις εδώ στο φόρουμ αφορά πολλούς από εμάς κι έχω στείλει σχετικό αίτημα στον ΕΦΚΑ αλλά οι απαντήσεις που παίρνω είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, έχω να προσθέσω τα εξής

 

Στον 4387 λέει ξεκάθαρα ότι οι εε μηχανικοί ασφαλίζονται λόγω ιδιότητας και δεν μιλάει πουθενά για ανοικτά ή κλειστά βιβλία.

 

Η απάντηση που πήρες περί μη υποχρέωσης καταβολής εισφορών εε για το 2017 (δηλαδή για τα εισοδήματα 2016) αντιβαίνει στην εγκύκλιό του ΕΦΚΑ περί παράλληλης ασφάλισης, όπου στο παράδειγμα 7 ο μισθωτός που είναι επιπλέον εε δεν πληρώνει επιπλέον εισφορές ΜΟΝΟ αν το εισόδημα από εε είναι μηδενικό (δηλαδή για το 2016).

 

Η όλη παρεξήγηση ξεκίνησε από μία δήλωση του Πετρόπουλου όπου δήλωσε ότι με κλειστά βιβλία δεν πληρώνεις εισφορές κι έκτοτε προσπαθούν να το μαζέψουν κάνοντάς το χειρότερο!

 

Συνεπώς, από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν είχες το 2016 εισοδήματα από εε, σήμερα σαν μισθωτός, δεν θα πληρώσεις επιπλέον ανεξάρτητα αν έχεις ανοικτά ή κλειστά βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.