Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Εμένα μου έχει πει ο λογιστής ότι εφ' όσον είσαι μισθωτός, ότι ειδοποιητήριο σου έρχεται μέχρι να σε δει ο ΕΦΚΑ οπου και θα σταματήσουν να έρχονται, το αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Η απάντηση που μόλις έλαβα με e-mail από τον ΕΦΚΑ στην αναφορά που τους έστειλα ηλεκτρονικά:

 

"Σας γνωρίζουμε ότι, το μητρώο του ΕΦΚΑ ενημερώνεται συνέχεια με τις υποβληθείσες ΑΠΔ από τους διαχειριστές του πληροφοριακού συστήματος για τις εν ισχύ συμβάσεις, καθώς και  με τα αρχεία των τ. ασφαλιστικών ταμείων και γίνονται συνεχώς διορθώσεις.

 

Εισφορές που έχουν καταβληθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9 του Ν.4387/2016 (ειδοποιητήρια εισφορών), θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά με έλεγχο και εκκαθάριση απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών, στο τέλος του έτους και αφού ληφθούν υπόψη τα εισοδήματα του έτους 2016 .

 

Την αναφορά σας θα πρέπει να την πρωτοκολλήσετε στο τ. ΤΣΜΕΔΕ."

 

Με λίγα λόγια, όποιοι πληρώσουν κλαψτε τα. Ο συμψηφισμός μεταξύ απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών ελεύθερου επαγγελματία δεν μπορεί να γίνει αν δεν υπάρχουν πλέον άλλες απαιτητές εισφορές για εε, εφόσον είστε πλέον μισθωτοί και δεν σκοπεύετε να γίνετε ποτέ ξανά εε. Επίσης, ακόμα και να είναι αυτό δυνατόν στο μέλλον, αυτό δεν θα γίνει πριν το τέλος του έτους!!

 

Όσο για τις συνεχείς ενημερώσεις από τους διαχειριστές του συστήματος, όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό. Ζήσε Μάη μου ...

 

Γραπτές αναφορές με πρωτοκόλληση όλοι σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς λοιπόν και κράξιμο στα κανάλια πριν αρχίσουν οι αγωγές και οι μηνύσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/911159/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/talaipwria-asfalismenwn-30-xronia-apo-la8h-sta-mhtrwa-efka

 

 

 

 

Την εκτίμηση ότι τα λάθη στα μητρώα του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ) που ταλαιπωρούν χιλιάδες ασφαλισμένους, από την έναρξη λειτουργίας του ηλεκτρονικού συστήματος του νέου Ταμείου, θα συνεχίσουν να εμφανίζονται για τα επόμενα 30 χρόνια, εξέφρασε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΗΔΙΚΑ Αν. Τάγαρης

 

 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο μητρώο ΕΦΚΑ δεν μεταφέρθηκαν τα στοιχεία από την πιο πρόσφατη ενημέρωση των ανά ταμείο μητρώων, αλλά κάποια προγενέστερη, άγνωστης ημερομηνίας.

 

 

Χωρίς σχόλια

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς έχουν καταλάβει ότι τους έχω κατακλύσει με επιστολές για να τους εκθέτω στην ευθύνη της παρανομίας τους (αφού ξεκάθαρα τους γράφω ότι παρανομούν και αισθάνομαι μάλιστα ότι εκβιάζομαι), δεν καθυστερούν καθόλου να μου στέλνουν την ίδια απάντηση ...

 

"Η διαδικασία ενημέρωσης του μητρώου του ΕΦΚΑ από τα αρχεία των πρώην ταμείων και τις ΑΠΔ βρίσκεται σε εξέλιξη και γίνονται συνεχώς παρεμβάσεις"

 

Για να εξηγούμαστε και να μη παρεξηγούμαστε , δεν πληρώνουμε κανένα ειδοποιητήριο γιατί απλά ο ΕΦΚΑ στη περίπτωσή μας ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ καραμπινάτα  !!! Ας μη ξεχνάμε ότι για τη περίπτωση που έχουμε κλείσει και βιβλία δεν υπάρχει καμία διαδικασία συμψηφισμού και επιστροφής , αν κάποιος πληρώσει ειδοποιητήριο ...  γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει καμία άλλη υποχρέωση καταβολής επαγγελματικών εισφορών στον ΕΦΚΑ για να μπορεί να τη συμψηφίσει ούτε προβλέπεται συμψηφισμός με φορολογικές υποχρεώσεις ...  

 

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ , είναι ότι μοναδική μας άμυνα είναι να τους εκθέτουμε ... συνεχώς λοιπόν

 

1) κάθε μήνα στέλνουμε emails μετά την ανάρτηση νέων ειδοποιητηρίων στον ΕΦΚΑ, με παραπομπή στο προηγούμενο email μας της συνεχιζόμενης παρανομίας τους ... ώστε να τεκμηριώνετε συνεχιζόμενη τη παρανομία τους ... αυτό θα βοηθήσει σε μελλοντική μας ενέργεια αν τα νταβατζιλίκια που εκδίδουν κατά λάθος ή εσκεμμένα πάρουν την οδό της απαίτησης από το δημόσιο... τότε θα ασκηθούν ανακοπές και μηνύσεις κατά του ΕΦΚΑ ...

2) αποστολή της επικοινωνίας αυτής με τον ΕΦΚΑ προς το ΤΕΕ και ΣΥΝΗΓΟΡΟ του ΠΟΛΙΤΗ , ζητώντας παρέμβαση για τη συνεχιζόμενη παρανομία του ΕΦΚΑ ...

 

Συνάδελφοι, πρέπει να καταλάβουμε ότι παρανομούν και πρέπει συνεχώς να τους υπενθυμίζεται αυτό... δεν έχουμε ΤΙΠΟΤΑ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ να απολογηθούμε , ούτε να πρωτοκολλήσουμε προς το ΤΣΜΕΔΕ το αίτημά μας όπως είδα παραπάνω να γράφεται ... ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τις ΑΠΔ των εταιρειών στα συστήματά τους και εισπράττουν κάθε μήνα εισφορές ... ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πολύ καλά τις διακοπές εργασιών  στην εφορία ... για κορόιδα ψάχνουν να τους βοηθήσουν ταμειακά στα προβλήματά τους ... αλλά τα κορόιδα δεν υπάρχουν πια, τα πάτησε το τρένο ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να παραθέσω κι εγω τη συνομιλία που είχα μέσω mail με υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ. Επίσης απο ΕΦΚΑ μου είπαν να στειλω στο [email protected] την παύση εργασιών για να ενημερωθεί το web αρχείο τους, αλλά το πότε και το τι γίνεται μέχρι τότε κανείς δεν ξέρει, παραλογισμός σε όλο το μεγαλείο... επισης να μην πληρώσουμε ,σωστό δε λέω αλλά τους τόκους των ληξιπρόθεσμων οφειλών (γιατί σαν οφειλές λογίζονται, τρομάρα τους...) ποιος τους πληρώνει??

 

On Fri, 19 May 2017 at 14:03, xxxxxxxx

<[email protected]> wrote:

Κύριε xxxxxxxxxxxx,

Οι εισφορές που πληρώνετε από την αρχή του 2017 επί των εισοδημάτων του 2015 θα συμψηφιστούν τελικώς με το εισόδημα του 2016, όταν αυτό εκκαθαριστεί φορολογικώς. Αντίστοιχα: οι εισφορές που θα πληρώνετε από 1/1/2018 θα λάβουν αρχικώς υπόψη το εισόδημα του 2016 που θα έχει εν τω μεταξύ εκκαθαριστεί εντός του 2017 και θα συμψηφιστούν τελικώς με το εισόδημα του 2017 που θα εκκαθαριστεί το 2018.
Όσον αφορά την παύση μέχρι στιγμής η βάση δεδομένων του ΕΦΚΑ δεν ενημερώνεται αυτόματα όποτε και έως ότου αυτό καταστεί δυνατόν,  η πρωτοκόλληση της στο Τμήμα Πρωτοκόλλου είναι ο μόνος τρόπος να την κοινοποιήσετε στον Φορέα.

Φιλικά,
Για το Τμήμα Διαχείρισης Εισφορών της Περιφερειακής Μονάδας ΕΦΚΑ Μηχανικών & Ε.Δ.Ε.

xxxxxxxxxx.
________________________________________
Από:
xxxxxxxxx [xxxxxxx@yahoo.gr]
Αποστολή: Πέμπτη, 18 Μαΐου 2017 6:17 μμ
Προς:
xxxxxxxx
Θέμα: Re: ΑΠ: Εισφορές ελεύθερου επαγγελματία και μισθωτού

Κύριε
xxxxxxxx,

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Για να καταλάβω καλύτερα, το 2017 πληρώνω εισφορές με βάση το 2016 που όμως το 2018 θα συμψηφιστουν αφού κάνω την δήλωση μου (για τα εισοδήματα του 2017)?Αν δλδ φέτος πληρώσω με βάση τα εισοδήματα του 2016 πχ 6000 ευρώ αλλά λόγω φετινού εισοδήματος προκύψει ότι πρέπει να πληρώσω 2000 ευρώ θα συμψηφιστουν του χρόνου κ θα μου χρωστάει ο ΕΦΚΑ 4000 ευρώ; Διότι αδυνατώ να το καταλάβω αλλιώς. Φαντάζομαι ότι οι εισφορές αφορούν το σήμερα μιας κ έχω πληρώσει εισφορές για το 2015-2016.
Σχετικά με την παύση εργασιών , άρα πρέπει να έρθω στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ ώστε να ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ; Δεν γίνεται αυτόματα από την εφορία;
Είδα κλήση μάλλον από εσάς, κάλεσα μετά άλλα δεν σας βρήκα. Αν έχετε την καλοσύνη καλέστε με πάλι στο κινητό, είναι πιο εύκολα να με κατατοπισετε έτσι.

Σας
ευχαριστώ,


Sent from Yahoo Mail on Android<
https://overview.mail.yahoo.com/mobile/?.src=Android>

On Thu, 18 May 2017 at 15:17, xxxxxxxxxx
<
[email protected]> wrote:
Κύριε xxxxxxx,

1.
Δηλώστε την Παύση Εργασιών στην Εφορία, πρωτοκολλώντας την στο Τμήμα Πρωτοκόλλου, με Αίτηση σας προς το Τμήμα Ασφάλισης, αιτούμενος να ενημερωθεί η βάση δεδομένων του ΕΦΚΑ.
2. Εάν εντός του 2016 αποκτήθηκαν και δηλώθηκαν εισοδήματα από οιαδήποτε πηγή ελεύθερης απασχόλησης θα καταβληθούν ποσοστιαίες επ' αυτών εισφορές στον ΕΦΚΑ κατά το 2017, συμψηφιζόμενες (θετικά ή αρνητικά) με αυτές που καλείστε να καταβάλλετε βάσει του τελευταίου εκκαθαρισμένου έτους (2015), μετά την εκκαθάριση της φορολογικής δηλώσεως του 2017. Σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (Ν4387/2016) το ποσοστό  αυτών των εισφορών θα είναι 26,95%, ακριβώς λόγω της μισθωτής σας απασχόλησης από 08/03/2017.
3. Η Παύση εργασιών στην Εφορία θα έχει θετικό αντίκρισμα για σας από 1/1/2018 εάν δεν αποκτήθηκε εισόδημα από ελεύθερη απασχόληση εντός του 2017.

Φιλικά,
Για το Τμήμα Διαχείρισης Εισφορών της Περιφερειακής Μονάδας ΕΦΚΑ Μηχανικών & Ε.Δ.Ε.

xxxxxxxxx.
________________________________________
Από:
xxxxxxxxx

Αποστολή: Τετάρτη, 17 Μαΐου 2017 8:54 μμ
Προς:
xxxxxxxx
Θέμα: Εισφορές ελεύθερου επαγγελματία και μισθωτού


Αγαπητέ κύριε
xxxxxxxx,

Επικοινωνώ μαζί σας για να με καθοδηγησετε πως να κινηθώ με το εξής πρόβλημα που έχω. Ονομάζομαι xxxxxxxxxx με αρ. δύναμης ΤΣΜΕΔΕ 123456. Απο 28/2/2017 έχω κάνει παύση εργασιών στην εφορία και απο 08/03/2017 είμαι ασφαλισμένος ως μισθωτός και ο εργοδότης μου πληρώνει εισφορες στον ΕΦΚΑ μέσω ΑΠΔ. Έχω εξοφλήσει τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ το 2016 όπως και ΕΦΚΑ Ιαν. - Φεβ. μιας και έιχα εισοδήματα ως ελευθερος επαγγελματίας.Πλέον όμως δεν έχω παράλληλη απασχόληση παρα μόνο ως μισθωτός. Απο τον ΕΦΚΑ μου λένε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να δηλώσω την παύση εργασιών και την μεταβολή σε μισθωτός και όταν ηρθα στο ΤΣΜΕΔΕ με παραπέμψατε πίσω στον ΕΦΚΑ. Τελικά άκρη δεν βγάζω και καταλαβαίνω πως θα συνεχίσουν να έρχονται ειδοποιητήρια με βάση την ιδιότητα και το εισόδημα μου του 2015 και του 2016. Όμως εισφορές γι αυτά τα έτη έχω πληρώσει κανονικά, η ιδιότητα και τα έσοδα του 2015-16 χρησιμεύουν μόνο ως μέσο υπολογισμού, αλλά πλέον δεν έχω την ιδιότητα του ελ. επαγγελματία, είμαι μόνο μισθωτός, τι πρέπει να κάνω για να αλλάξει αυτό? Όπως αντιλαμβανεστε είναι αδύνατο να πληρώνω διπλές εισφορές (και ως μισθωτός και ως ελ. επαγγελματίας και μάλιστα με βάση έσοδα 2 ετών πίσω). Παρακαλώ εξηγήστε μου πως πρέπει να κινηθώ.

Με εκτίμηση,

 

Edited by puma14
Link to comment
Share on other sites

 

 

3. Η Παύση εργασιών στην Εφορία θα έχει θετικό αντίκρισμα για σας από 1/1/2018 εάν δεν αποκτήθηκε εισόδημα από ελεύθερη απασχόληση εντός του 2017.

 

Αν απέκτησες; (όπως απέκτησες εσύ τους 2 πρώτους μήνες τους 2017)

Θα πληρώνεις σαν ΕΕ ως το 2019; Πάνε καλά;

 

Το ίδιο συμβαίνει με εμένα, αλλά ένα χρόνο πίσω. Δηλ είμαι μισθωτός από αρχές 2016, αλλά έχω κάποιο εισόδημα στο 2016 σαν ελεύθερος. Μου ζητάνε εισφορές με βάση το εισόδημα του 2015 προς το παρόν και από αυτά που λέει ο υπάλληλος ΤΣΜΕΔΕ, δεν ξεμπλέκω με αυτούς ούτε του χρόνου (γιατι το 2018 ο ΕΦΚΑ θα κοιτάει το εισόδημα 2016 αρχικά). 

 

Δεν σκοπεύω να τους πληρώσω το παραμικρό εννοείται

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Αν απέκτησες; (όπως απέκτησες εσύ τους 2 πρώτους μήνες τους 2017)

Θα πληρώνεις σαν ΕΕ ως το 2019; Πάνε καλά;

 

Το ίδιο συμβαίνει με εμένα, αλλά ένα χρόνο πίσω. Δηλ είμαι μισθωτός από αρχές 2016, αλλά έχω κάποιο εισόδημα στο 2016 σαν ελεύθερος. Μου ζητάνε εισφορές με βάση το εισόδημα του 2015 προς το παρόν και από αυτά που λέει ο υπάλληλος ΤΣΜΕΔΕ, δεν ξεμπλέκω με αυτούς ούτε του χρόνου (γιατι το 2018 ο ΕΦΚΑ θα κοιτάει το εισόδημα 2016 αρχικά).

 

Δεν σκοπεύω να τους πληρώσω το παραμικρό εννοείται

Συνάδελφοι, αυτοί είναι αυθαίρετοι ισχυρισμοί αλλά και παράνομες οι απαιτήσεις. Εφόσον δεν έχεις βιβλία και σου απαγορεύεται από το νόμο να ασκείς ελεύθερο επάγγελμα, δεν μπορεί να απαιτούνται εισφορές εε - πόσον μάλλον αν ήδη πληρώνει ο εργοδότης σου και εισφορές δικές σου και εργοδοτικές εισφορές στο ΙΚΑ με ΑΠΔ λόγω του ότι είσαι μισθωτός. Κανένα δικαστήριο δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιώσει το κράτος για αυτά. Το θέμα είναι πως μάλλον θα πρέπει να φτάσουμε στα δικαστήρια. Για αυτό είναι σημαντικό όλοι από τώρα να έχετε στείλει αναφορές σε όλους τους συναρμόδιους φορείς και να επαναλαμβάνετε μηνιαία τις οχλήσεις ώστε να έχουμε στοιχεία στο δικαστήριο. Μάλλον θα πρέπει να οργανωθούμε ομαδικά με δικηγόρο που γνωρίζει. Όποιος έχει ας προτείνει...

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ τι κάνει γ&%&$&^*^ το κέρατό μου το τράγιο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μόνο να δημιουργεί νομικές υπηρεσίες για τα μάτια του κόσμου ξέρει.

 

Ο Ιδρυτικός Νόμος 4387/2016 του ΕΦΚΑ είναι σαφής. Η δε εγκύκλιος που εκδόθηκε αργότερα, μέσω παραδειγμάτων που δίνει (http://www.iefimerida.gr/news/327091/efka-ekdothike-i-egkyklios-gia-ton-ypologismo-eisforon-stin-parallili-apasholisi, παράδειγμα 7), ακόμα σαφέστερη.

Αν αδυνατούν να διαβάσουν, να μελετήσουν και να ερμηνεύσουν στον ΕΦΚΑ ή να αναλάβουν κάποια δράση από το ΤΕΕ, πρόβλημά τους.

Δεν πληρώνω πλέον και το λέω συνειδητά γιατί είχα μεγάλο θέμα να χρωστάω και δεν χρωστούσα ποτέ. Πληρώνω ό,τι μου αναλογεί, ως λογικός & ευσυνείδητος πολίτης της χώρας.

Αν αυτοί θέλουν να εμφανίζουν τον ΕΦΚΑ με πλεόνασμα, ας διπλοτριπλοπληρώσουν λοιπόν όλοι αυτοί που απαντάνε με εξυπνάδες εισφορές και μέσω των παχυλών μισθών τους.

ΤΕΛΟΣ._

Edited by Ghostrider
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος,

 

έστειλα άμεσα σε tax-tee, law, συνηγορο πολίτη και Information efka, μαζί συννημένα με τα έγγραφα μου. Θα στείλω τώρα και στο τσμέδε, αρά υπόψιν ότι το τσμέδε, το είχα επισκεφτεί μαζί με τα έγραφα διακοπής και πρόσληψης άμεσα,και απάντησε ότι με κατέγραψε, αλλά η αλλαγή θα γίνει όταν δουν στον ΕΦΚΑ την ΑΠΔ του εργοδότη, αλλά λογικά πρώτη φορά αυτή κατατέθηκε αρχές απρίλιου..,  θα ρωτήσω και τη λογίστρια μήπως έχει κάποια απόδειξη να τους τη στείλω.

Φίλος που από 1/1 μπήκε στο καθεστώς με μπλοκάκι αλλά με αναγνώριση μισθωτού από την εταιρία, τον είδε το σύστημα το Μάρτη, δύο μήνες μετά.

 

Ρε παιδιά επειδή θα τρελλαθώ.Η εταιρεία μου-μεγάλη κατασκευαστική-με "υποβάλλει" μέσω ΑΠΔ στον ΕΦΚΑ(?) από1/1.Μου κρατάει δηλαδή 16,72% +το δικό της ποσοστό (21% περίπου).Εννοείται ό,τι στο μπλοκάκι γράφω πως :"υπάγομαι στο άρθρο 9παρ.39 του ν.τάδε".Παρόλα αυτά ο ΕΦΚΑ ακόμη μου βγάζει εισφορές κανονικά κάθε μήνα!

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση στον αδερφό μου (σε άλλη εταιρεία) του ήρθε email εδώ και καιρό να κάνει αποδοχή σύμβασης και ο ΕΦΚΑ δεν τον βρίσκει να χρωστάει.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Eπίσης δεδομένου ό,τι τον Οκτώβρη περιμένω πρώτα ο Θεός δεύτερο παιδάκι και η γυναίκα και η κόρη μου είναι προστατευόμενα μέλη μέχρι πότε είμαι ασφαλισμένος;Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ ανελλιπώς από 6/2004.Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός τρομάρα μου από Θεσσαλονίκη,ευχαριστώ :smile:

Edited by zachs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.