Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

προ ολίγου επικοινώνησα με τον ΕΦΚΑ (1555) και δεν είχαν ενημερωθεί (οι του τηλεφωνικού κέντρου) για τη νέα εγκύκλιο. Τους τη διάβασα και φάνηκαν να συμφωνούν ό,τι οι μισθωτοί που έχουν κλείσει τα μπλοκάκια δεν πρέπει να πληρώνουν διπλά (στο εκκαθαριστικό με εμφανίζει σα μισθωτό - παράλληλα αυτοαπασχολούμενο). Σε ερώτηση αν πρέπει να τους πρωτοκολλήσω τη διακοπή εργασιών (2016), μου είπαν να ενημερώσω τον προηγούμενο φορέα ΤΣΜΕΔΕ και αυτός θα τους ενημερώσει.

 

Το ερώτημα είναι εδώ και 1.5 χρόνο που είμαι μισθωτός δε μου ερχόταν πια ειδοποιητήριο ΤΣΜΕΔΕ (πλήρωνα τις αντίστοιχες εισφορές μέσω της μισθωτής εργασίας) και θεωρούσα ότι δε χρειαζόταν να τους ενημερώσω για τη διακοπή στη ΔΟΥ (με κάποιο "μαγικό" τρόπο θα ενημερώνονταν αυτόματα).

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη διαδικασία; Να καταθέσω το χαρτί (αντίγραφο) της διακοπής εργασιών στο μητρώο ή τον κλάδο εισφορών ή το πρωτόκολλο του Τ(Σ)ΜΕΔΕ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οποτε οσοι μισθωτοι εκλεισαν βιβλια την γλυτωσαν....οι υπολοιποι που εκλεισαν βιβλια και δεν ειναι μισθωτοι συνεχιζουν κανονικα;;;;;

Ναι , συνεχίζουν να χρεώνονται κάθε μήνα με βάση τις καθαρές αποδοχές του 2015 και για κύρια σύνταξη και για υγεία και σε λίγο και για επικουρικό και εφάπαξ ... 

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, αφού επίκειται κατάργηση της ασφαλιστέας ιδιότητας , προφανώς και τα ειδοποιητήρια αυτά που έρχονται για το 2017 θα πρέπει να ακυρωθούν αναδρομικά ... εκτός αν δεν υπάρξει αναδρομική ισχύς της κατάργησης της ασφαλιστέας ιδιότητας ... προσωπική μου άποψη είναι ότι ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥΝ σε αναδρομική ισχύ από 1/1/2017 της κατάργησης της ασφαλιστέας ιδιότητας αφού αφορά ελεύθερους επαγγελματίες που έκλεισαν βιβλία και δεν έχουν εισόδημα συνεπώς δεν πρόκειται να πληρώσουν ... κατά τη γνώμη μου μάλιστα πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα ανακοινωθεί και η ΥΑ για τη κατάργηση της ασφαλιστέας ιδιότητας ... το φαινόμενο αποχής των νέων μηχανικών από την εγγραφή στο  ΤΕΕ για την άσκηση επαγγέλματος αλλά και το φαινόμενο μαζικής διαγραφής παλαιών μηχανικών από το ΤΕΕ προκειμένου να αποφύγουν τις ασφαλιστικές εισφορές είναι φαινόμενα τραγικά , αναδεικνύουν και το πρόβλημα της μαύρης εργασίας αλλά και της μετανάστευσης μηχανικών και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ δεν έχει καμία άλλη δυνατότητα από το να επισπεύσει και την κατάργηση της ασφαλιστέας ιδιότητας των μηχανικών μετά την ανακοίνωσή του ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

προ ολίγου επικοινώνησα με τον ΕΦΚΑ (1555) και δεν είχαν ενημερωθεί (οι του τηλεφωνικού κέντρου) για τη νέα εγκύκλιο. Τους τη διάβασα και φάνηκαν να συμφωνούν ό,τι οι μισθωτοί που έχουν κλείσει τα μπλοκάκια δεν πρέπει να πληρώνουν διπλά (στο εκκαθαριστικό με εμφανίζει σα μισθωτό - παράλληλα αυτοαπασχολούμενο). Σε ερώτηση αν πρέπει να τους πρωτοκολλήσω τη διακοπή εργασιών (2016), μου είπαν να ενημερώσω τον προηγούμενο φορέα ΤΣΜΕΔΕ και αυτός θα τους ενημερώσει.

 

Το ερώτημα είναι εδώ και 1.5 χρόνο που είμαι μισθωτός δε μου ερχόταν πια ειδοποιητήριο ΤΣΜΕΔΕ (πλήρωνα τις αντίστοιχες εισφορές μέσω της μισθωτής εργασίας) και θεωρούσα ότι δε χρειαζόταν να τους ενημερώσω για τη διακοπή στη ΔΟΥ (με κάποιο "μαγικό" τρόπο θα ενημερώνονταν αυτόματα).

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη διαδικασία; Να καταθέσω το χαρτί (αντίγραφο) της διακοπής εργασιών στο μητρώο ή τον κλάδο εισφορών ή το πρωτόκολλο του Τ(Σ)ΜΕΔΕ;

 

Ευχαριστώ

ΝΟΜΙΚΑ μιλώντας , είναι υποχρεωμένοι με βάση και την εγκύκλιο να λάβουν υπόψη τους τις ΑΠΔ των εταιρειών που ήδη υπάρχουν στο σύστημα του τέως ΤΣΜΕΔΕ και αυτόματα να ακυρώσουν τα ειδοποιητήρια των εισφορών ... σε ότι αφορά την φορολογική διακοπή εργασιών, είναι ήδη συνδεδεμένοι με τα συστήματα της εφορίας, είναι υπόθεση μίας ενημέρωσης στο λογισμικό τους να λάβουν υπόψη τη διακοπή των φορολογικών εργασιών ...

Φυσικά και μπορείτε να τους κοινοποιήσετε τη διακοπή των εργασιών μέσω email , πρωτοκόλλου κτλ 

ΟΜΩΣ, είναι αστείο και ίσως αφερέγγυο να λαμβάνουν υπόψη τους τέτοια αντίγραφα , όταν πρέπει να αναζητήσουν και να ενημερώσουν ηλεκτρονικά ΑΡΜΟΔΙΩΣ τα συστήματά τους από την εφορία ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση μήπως έχει καταλάβει κάποιος ακριβώς: έχω κάνει διακοπή από Φεβρουάριο 2016 και από τον ίδιο μήνα δουλεύω ως μισθωτός (όχι μηχανικός αλλά υπάλληλος γραφείου). Θα πληρώνω τελικά εισφορές στον ΕΦΚΑ? Δεν μπορώ να καταλάβω την τελευταία περίπτωση που αναφέρει πως ακριβώς δουλεύει. Έχουν εκδοθεί φυσικά κανονικά ειδοποιητηρια στην περίπτωσή μου

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση μήπως έχει καταλάβει κάποιος ακριβώς: έχω κάνει διακοπή από Φεβρουάριο 2016 και από τον ίδιο μήνα δουλεύω ως μισθωτός (όχι μηχανικός αλλά υπάλληλος γραφείου). Θα πληρώνω τελικά εισφορές στον ΕΦΚΑ? Δεν μπορώ να καταλάβω την τελευταία περίπτωση που αναφέρει πως ακριβώς δουλεύει. Έχουν εκδοθεί φυσικά κανονικά ειδοποιητηρια στην περίπτωσή μου

Για την περίπτωση ε), από όσο καταλαβαίνω εγώ έστω, αν από τη μισθωτή εργασία άσχετη του μηχανικού βγάζεις ποσό πάνω από 586Ε και ως αυτοαπασχολούμενος έχεις μηδενικό εισόδημα πληρώνεις μόνο μια εισφορά.

Είναι λίγο μπερδεway το άρθρο για την παράλληλη ασφάλιση 36 παρ.1 και η συγκεκριμένη εγκύκλιος, αλλά το παράδειγμα 7 και 8 της εγκυκλίου και οι παρ.γ),δ) σελ.16-17 είναι αρκετά ενδεικτικά της περίπτωσης μηχανικού μισθωτού σε άλλο αντικείμενο.

Η βάση υπολογισμού των εισφορών είναι το σύνολο του εισοδήματος από τη μισθωτή υπηρεσία(min 586E) και του καθαρού φορολογητέου αποτελέσματος από την αυτοαπασχόληση. Εφόσον αυτοαπαχόληση 0, τότε πρέπει να αποδοθεί μόνο η εισφορά για μισθωτό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λίγο περίεργο το θέμα της διάκρισης σε μισθωτό που ασκεί το επάγγελμα του μηχανικού και σε μισθωτό που ασκεί άλλο επάγγελμα (ενώ είναι όμως μέλος του ΤΕΕ). Και αυτό γιατί οι εισφορές και στις 2 περιπτώσεις είναι ίδιες και υψηλότερες από τους μισθωτούς του ΙΚΑ γιατί εξακολουθεί να ασφαλίζεται η ιδιότητα (και στις 2 περιπτώσεις πληρώνεις εισφορές μισθωτού μηχνανικού). Άρα με ποια λογική τους διαχωρίζει?? 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ξέρανε και αυτοί, με τη λογική πως κάνεις διαφορετικές απασχολήσεις τάχα.

Πάντως αν ο εργοδότης σου σε ασφαλίζει στο πρώην τσμεδε ως μισθωτό, η εισφορά θα είναι μία αν το ποσό του μισθού είναι πάνω από 586 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα πήγα στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ, κατέθεσα την παύση εργασιών αλλά και την αναγγελία πρόσληψης και ζήτησα να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ. Επίσης ζήτησα να διαγραφώ από τα μητρώα του ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας μιας και πλέον δεν έχω αυτή την ιδιότητα, αλλά και να γίνει ανάκληση των ειδοποιητηρίων που έχουν βγει στο όνομα μου από την ημερομηνία που έκλεισα βιβλία κι έπειτα. Κρατάω μικρό καλάθι αλλά αν δεν κάνεις και τίποτα δεν γίνεται δουλικά,. Πάντως στο πρωτόκολλο την ξέρανε τη διαδικασία, έχουν πάει ήδη πολλοί ομοπαθείς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ, κατέθεσα την παύση εργασιών αλλά και την αναγγελία πρόσληψης και ζήτησα να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ. Επίσης ζήτησα να διαγραφώ από τα μητρώα του ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας μιας και πλέον δεν έχω αυτή την ιδιότητα, αλλά και να γίνει ανάκληση των ειδοποιητηρίων που έχουν βγει στο όνομα μου από την ημερομηνία που έκλεισα βιβλία κι έπειτα. Κρατάω μικρό καλάθι αλλά αν δεν κάνεις και τίποτα δεν γίνεται δουλικά,. Πάντως στο πρωτόκολλο την ξέρανε τη διαδικασία, έχουν πάει ήδη πολλοί ομοπαθείς...

Είναι αλήθεια αυτό. Μίλησα και εγώ με τον κ. Παπαδόπουλο στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα και μου είπε πως, μόλις πριν δύο μέρες, άνοιξε επιτέλους το σύστημα με το οποίο μπορούν να καταχωρούν τις αλλαγές αυτές. Μου είπαν ξεκάθαρα πως (αν και θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα με ηλεκτρονική διασταύρωση συστημάτων) προτείνουν σε όλους μας που μας αφορά, να επισκεφθούμε το ΤΣΜΕΔΕ στο πρωτόκολλο και να κάνουμε μια απλή αίτηση που θα ζητά να διαγραφούν τα όποια λανθασμένα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ και σε αυτή την αίτηση να έχουμε συνημμένη τη φωτοτυπία διακοπής των εργασιών από τη ΔΟΥ και την έναρξη / πρόσληψη μισθωτής εργασίας από την εταιρία που μας προσέλαβε. Με αυτά θα καταχωρήσει σωστά τις ημερομηνίες το ΤΣΜΕΔΕ. Μου είπαν πως έχουν γίνει 3.000 τέτοιες αιτήσεις ήδη στο ΤΣΜΕΔΕ και έχουν αρχίσει από προχθές να τις επεξεργάζονται. Θα πάρει κάποιο χρόνο αλλά θα ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ. Από εκεί και πέρα ελπίζω πως και εκείνοι θα φροντίσουν για τα περαιτέρω. Επίσης, μου είπαν να αγνοήσω τα όποια ειδοποιητήρια έχουν έρθει στο μεταξύ ή θα έρθουν στο μέλλον από τον ΕΦΚΑ για ελεύθερο επαγγελματία ενώ είμαστε μισθωτοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τρέξουμε στο ΤΣΜΕΔΕ να κάνουμε αίτηση για βλακείες του κράτους, του ΕΦΚΑ και δικές τους.

Να μάθουν να δουλεύουν σωστά & να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο. Ο κ. Παπαδόπουλος έχει κοινοποιηθεί σε άπειρα σχετικά emails συναδέλφων. Να μάθει ο κάθε κ. Παπαδόπουλος να δουλεύει πλέον με email & να αναζητεί έγγραφα υπηρεσιακά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.