Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Γεια σας

 

Επισυνάπτω αυτο απο τον νόμο που ψηφίστηκε, ή όπως αλλιώς λέγεται αυτο, ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ,
ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Ν. 4387/2016
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

 

4. Τα πρόσωπα των παραγράφων 1 και 2 που έχουν υ-
παχθεί στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ και του ΕΤΕΑΕΠ μέχρι
την ισχύ του παρόντος νόμου και για τα οποία προκύ-
πτει, κατ’ εφαρμογή της παρούσας ρύθμισης, διακοπή
της ασφάλισής τους στον ΕΦΚΑ και του ΕΤΕΑΕΠ, μπο-
ρούν προαιρετικά να συνεχίσουν την ασφάλισή τους για
το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπά-
γονταν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής τους ασφά-
λισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία ασφαλιστική ει-
σφορά υπολογίζεται με βάση το κατώτατο όριο μηνιαίου
εισοδήματος για τους ασφαλισμένους άνω 5ετίας του
άρθρου 39 του ν. 4387/2016.

 

Αν το ερμηνεύω καλά, λέει οτι αυτοί που έχουμε κλείσει βιβλία το 2016, πληρώνουμε ασφάλιστα για το 2017 με βάση τα 586 και οχι με βάση το εκκαθαριστικό??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, μετά απο επίσκεψη σε επαρχιακό παράρτημα του Τσμεδε, με ενημέρωσε η υπαλληλος οτι χρωστάω εισφορές για το 2017, για να μην επαναλαμβάνομαι είμαι ίδια περίπτωση με εσάς, κλειστά βιβλία 2016, πρόσληψη μεσα στο 2017. Οι εισφορές του 2017 είναι πληρωμένες απο τον εργοδότη μου. Συνάδελφοι να έχουμε το νου μας διότι αν δεν ενημερώσουν τα μητρώα τους, απο 28/2/2018 βρισκόμαστε ανασφάλιστοι.

 

Επι μισή ώρα η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει οτι υπάρχει χάσμα στην επικοινωνία μεταξύ εφκα-μη μισθωτων και εφκα-μισθωτών και οτι πρέπει να πληρώσω αυτά που μου εμφανίζει το σύστημα για να λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, μετά απο επίσκεψη σε επαρχιακό παράρτημα του Τσμεδε, με ενημέρωσε η υπαλληλος οτι χρωστάω εισφορές για το 2017, για να μην επαναλαμβάνομαι είμαι ίδια περίπτωση με εσάς, κλειστά βιβλία 2016, πρόσληψη μεσα στο 2017. Οι εισφορές του 2017 είναι πληρωμένες απο τον εργοδότη μου. Συνάδελφοι να έχουμε το νου μας διότι αν δεν ενημερώσουν τα μητρώα τους, απο 28/2/2018 βρισκόμαστε ανασφάλιστοι.

 

Επι μισή ώρα η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει οτι υπάρχει χάσμα στην επικοινωνία μεταξύ εφκα-μη μισθωτων και εφκα-μισθωτών και οτι πρέπει να πληρώσω αυτά που μου εμφανίζει το σύστημα για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Συνάδελφε έπρεπε να την ρωτήσεις αν όταν της έρχετε ένας λογαριασμός και είναι λάθος, εις βάρος της, τρέχει και τον πληρώνει και μετά ψάχνει να βρει το δίκιο της?

Μην τρελαθούμε τελείως!

Τι άλλο θα ακούσουμε!!!!

Εμένα προσπαθούσαν να με πείσουν πως είναι λογικό να πληρώνεις εισφορές και σαν μισθωτός και σαν ελεύθερος επαγγελματίας παρόλο που έχεις κλείσει τα βιβλία σου. 

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/syntaxeis/asfalistiko-oi-10-vasikes-allages-toy-neoy-nomoy.4852703.html

 

"10. Αποσυνδέεται η υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ) ή του εγγεγραμμένου στον οικείο Δικηγορικό Σύλλογο. Αυτό σημαίνει ότι οι αυτοαπασχολούμενοι – επιστήμονες υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην ΤΣΜΕΔΕ του ΕΤΑΑ και του ΕΤΕΑΕΠ μόνο από την ημερομηνία έναρξης άσκησης του επαγγέλματος στην αρμόδια εφορία και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή τους από την αρμόδια ΔΟΥ. Δηλαδή, για όσο καιρό δεν ασκούν καμία δραστηριότητα δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές."

 

 

Μια δικαίωση που δεν τους έδωσα ευρω την νιώθω πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έπρεπε να την ρωτήσεις αν όταν της έρχετε ένας λογαριασμός και είναι λάθος, εις βάρος της, τρέχει και τον πληρώνει και μετά ψάχνει να βρει το δίκιο της?

Μην τρελαθούμε τελείως!

Τι άλλο θα ακούσουμε!!!!

Εμένα προσπαθούσαν να με πείσουν πως είναι λογικό να πληρώνεις εισφορές και σαν μισθωτός και σαν ελεύθερος επαγγελματίας παρόλο που έχεις κλείσει τα βιβλία σου. την 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

καθώς έχω κάνει αναφορά στον ΕΦΚΑ, στο Υπουργείο και στο Συνήγορο του Πολίτη, στις οποίες μου έχουν απαντήσει γραπτά πως τον επόμενο μήνα το θέμα θα έχει λυθεί ... αλλά το πάνε από μήνα σε μήνα ... τους στέλνω κάθε μήνα που βλέπω νέες εισφορές ΕΕ να μου χρεώνονται, νέα υπενθύμιση πως συνεχίζουν να παρανομούν εις βάρος μου.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο (!) από τον ΕΦΚΑ (κα. Βούζα) και μου είπε πως το πρόβλημά μου όντως θα λυθεί το συντομότερο δηλ. μέχρι 29/9/2017 (!) γιατί μέχρι το τέλους του έτους θα πρέπει να σταλούν τα χρέη στο ΚΕΑΟ και θα τα δούμε στη ΔΟΥ !! Καταλαβαίνετε πως το πράγμα φτάνει στο απροχώρητο και αν δεν διορθωθούν τα λάθη τους και δεν αφαιρεθούν από τον ΕΦΚΑ οι εγγραφές που λανθασμένα και ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ μας παρουσιάζουν ως ελεύθερους επαγελματίες, θα βρεθούμε με σοβαρό πρόβλημα κατασχέσεων από λογαριασμούς.

 

Από τον ΕΦΚΑ πάντως προσπαθούν να με καθησυχάσουν πως οι διορθώσεις θα γίνουν σίγουρα. Το ίδιο μου λένε και από το ΤΣΜΕΔΕ (κος Παπαδόπουλος) ως απάντηση στη σχετική αίτησή μου.

 

Μέχρι σήμερα πάντως δεν υπάρχει καμμία πρόοδος ...

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Διάβασα όσες περισσότερες απαντήσεις μπορούσα από εδώ, πέρασα τη μισή μέρα στο ΤΣΜΕΔΕ και μίλησα και στο τηλέφωνο με ΕΦΚΑ και ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει 100%.

 

Είμαι μηχανικός με μπλοκάκι και έναρξη σε εφορία από το 2005. Έκλεισα τα βιβλία μου το Ιανουάριο του 2016, με μηδενικό εισόδημα από μπλοκάκι από το 2014 (2014, 2015 και Ιαν 2016).

 

Από το 2014 έως και τώρα είμαι μισθωτός μηχανικός.

 

Σε περίπτωση που μείνω άνεργος (απολυθώ κτλ.) θα έχω εισφορές να πληρώσω με βάση το ελάχιστο εισόδημα λόγω της ιδιότητάς μου ως μηχανικός. 

 

Με το νόμο 4488/13-09-2017 μπορώ να απαλλαγώ από ασφαλιστικές εισφορές ως μηχανικός εάν έχω μηδενικό εισόδημα (άνεργος) και δεν είμαι ελευθ. επαγγελματίας (έχω κλείσει τα βιβλία μου πριν το 1/2017), με προυπόθεση να κάνω την αντίστοιχη δήλωση στο ΤΣΜΕΔΕ ή τη δήλωση την κάνω μόνο εάν θέλω να συνεχίσω να είμαι "αυτοαπασχολούμενος" δηλαδή να πληρώνω όσο δεν έχω εισόδημα την ελάχιστη εισφορά.

 

Μπορείτε να με διαφωτίσετε?

 

Αύριο θα ξαναπάω στο ΤΣΜΕΔΕ να ξέρω τι θα πρέπει να κάνω!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση μπορείς να την καπνεις εφόσον ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ μπλοκάκι και ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ μισθωτός (αυτά λένε στο ΤΣΜΕΔΕ).

Μην το μπλέκεις με το εαν έχεις εισόδημα ή όχι, ο νόμος αναφέρει μόνο επαγγελματική δραστηριότητα ΚΑΙ διαγραφή (προφανώς εννοεί διακοπή)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αίτηση απαλλαγής; (έχει γίνει παύση στην εφορία από το 2015 και δεν είμαι μισθωτή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.