Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

και για να παραμείνουμε στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ τι πρέπει να κάνουμε;;;

 

αίτηση;;;

 

που;;;

 

πότε;;;

Η γενική αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ στην οποία αναφέρεις ότι επιθυμείς να παραμείνεις ασφαλισμένος βάση το νόμο τάδε και επισυνάπτεις αντιγράφο της παύσης εργασιών από ΔΟΥ.

Και κρατάς τον αριθμό πρωτοκόλλου για Παν ενδεχόμενο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα αλλάξουν τη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Ισως, λέω ίσως, μπορεί πλέον (από 1-10-2017 που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία) να γίνει και ηλεκτρονικά η αίτηση από το e-Πρωτόκολλο, (χωρίς να συμπληρωθούν τα στοιχεία πιστούχου, αφού στις οδηγίες δίνει αυτή την επιλογή "Αν το αίτημα δεν αφορά κάποιο πιστούχο τότε τα Στοιχεία Πιστούχου δεν τα συμπληρώνουμε καθόλου." αλλά να υπάρχουν μόνο τα στοιχεία του αιτούντα τα οποία αντλούνται αυτόματα)

post-2272-0-64106400-1507008671_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Αν κάποιος γνωρίζει.Παρακολουθω το φορουμ πολυ καιρό και συνήθως βρίσκω απαντήσεις σε όλα μου τα ερωτηματα αλλά αυτό δεν το βρήκα κάπου.
Με βάση τον καινούριο νόμο αποσύνδεσης ασφάλισης από ιδιότητα με ισχύ από 1/1/2017 αν κάνω αναδρομική διακοπή εργασιών στην εφορία σήμερα από 31/12/2016 πληρώνοντας το πρόστιμο (100ευρώ) θα μου επιστραφούν οι εισφορές που έχω πληρώσει από τότε(εκτός υγείας) δεδομένου ότι δεν έχω δραστηριότητα μέσα στο 2017.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η γενική αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ στην οποία αναφέρεις ότι επιθυμείς να παραμείνεις ασφαλισμένος βάση το νόμο τάδε και επισυνάπτεις αντιγράφο της παύσης εργασιών από ΔΟΥ.

Και κρατάς τον αριθμό πρωτοκόλλου για Παν ενδεχόμενο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα αλλάξουν τη διαδικασία

 

 

δεν θέλω να κάνω παύση εργασιών, θα παραμείνω με ανοικτά βιβλία,

 

να υποθέσω ότι τότε θα χρειάζεται μόνο αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να κάνω παύση εργασιών, θα παραμείνω με ανοικτά βιβλία,

 

να υποθέσω ότι τότε θα χρειάζεται μόνο αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ και τίποτα άλλο.

 

Καλησπέρα,

Αν δεν κλείσεις βιβλία δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Θα σου έρχονται κανονικά τα σημειώματα πληρωμής με βάση τα προηγούμενα έτη.

Τώρα αν εννοείς να κρατήσεις τα βιβλία και να μην πληρώνεις με βάση τα εισοδήματα που είχες τα προηγούμενα χρόνια μάλλον δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

pmark,

 

το θέμα είναι ότι έκανα πάλι έναρξη εργασιών πρόσφατα, πριν 15 ημέρες.

αλλά από 1/1/2017 μέχρι 11/09/2017 που ψηφίστηκε ο νέος νόμος είχα κλειστά βιβλία.

 

σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;;;

 

χρειάζεται να κάνω αίτηση ή όχι;;

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

pmark,

 

το θέμα είναι ότι έκανα πάλι έναρξη εργασιών πρόσφατα, πριν 15 ημέρες.

αλλά από 1/1/2017 μέχρι 11/09/2017 που ψηφίστηκε ο νέος νόμος είχα κλειστά βιβλία.

 

σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;;;

 

χρειάζεται να κάνω αίτηση ή όχι;;

 

Δεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά.

Μάλλον όμως πληρώνεις κανονικά όλο το έτος γιατί στο σημείο που αναφέρεται στο ποιοι πρέπει να κάνουν αίτηση λέει πως δεν πρέπει να έχεις ανοίξει πάλι τα βιβλία σου.

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι τι θα πληρώσω αλλα αν χρειάζεται να κάνω αίτηση για να παραμείνω στο ΤΣΜΕΔΕ,

αυτό είναι το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι τι θα πληρώσω αλλα αν χρειάζεται να κάνω αίτηση για να παραμείνω στο ΤΣΜΕΔΕ,

αυτό είναι το ερώτημα.

 

Αν δεν κάνεις τίποτα θα παραμείνεις στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Ισως, λέω ίσως, μπορεί πλέον (από 1-10-2017 που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία) να γίνει και ηλεκτρονικά η αίτηση από το e-Πρωτόκολλο, (χωρίς να συμπληρωθούν τα στοιχεία πιστούχου, αφού στις οδηγίες δίνει αυτή την επιλογή "Αν το αίτημα δεν αφορά κάποιο πιστούχο τότε τα Στοιχεία Πιστούχου δεν τα συμπληρώνουμε καθόλου." αλλά να υπάρχουν μόνο τα στοιχεία του αιτούντα τα οποία αντλούνται αυτόματα)

 

georgegaleos, το ΤΜΕΔΕ είναι μόνο για εγγυητικές, δεν αφορά την πλειονότητα των ασφαλισμένων του πρώην ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.