Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλημέρα,

ναι...δεν διαφωνώ...το γνωρίζω...αλλα με παραξενεψε ολο αυτο το κατεβατο με τις επιλογες που εχει ...και ειπα "μηπως...μπας και".

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχει γίνει μεγάλη συζήτηση στο θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

Έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία στις 31/01/2017.

Τα διαστήματα 8/2/2017-7/8/2017 & 28/8/2017-18/9/2017 εργάστηκα ως μισθωτός και το υπόλοιπο διάστημα έως σήμερα έχω κλειστά τα βιβλία μου.

Έχω πληρώσει ΕΦΚΑ για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, αλλά τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ συνεχίζουν να βγαίνουν έως και τον Σεπτέμβριο του 2017 κανονικά.

Επειδή λοιπόν δεν ασκούσα παράλληλη επιχειρηματική δραστηριότητα, όπως ορίζεται από τον νόμο Κατρούγκαλου, δεν πρέπει να χρεώνομαι με εισφορές για το διάστημα αυτό ως ελεύθερος επαγγελματίας (στο σημείο αυτό να αναφέρω πως στον ΕΦΚΑ το σύστημα με βλέπει ως ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ) και σύμφωνα και τον καινούριο νόμο που βγήκε τον Σεπτέμβριο δεν πρέπει να πληρώσω εισφορές για αυτό το διάστημα λόγω ιδιότητας την περίοδο που δεν ήμουν μισθωτός.

Έχω διαβάσει για την αίτηση στο Πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω προκειμένου να μην χρεωθώ για το διάστημα αυτό εισφορές χωρίς λόγο(έχουν ήδη πληρωθεί από την μισθωτή μου εργασία που ήταν πάνω από τον βασικό μισθό), καθώς μπορεί σύντομα να πρέπει να ανοίξω πάλι τα βιβλία μου για επαγγελματικούς λόγους;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by p_d_r
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχει γίνει μεγάλη συζήτηση στο θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

Έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία στις 31/01/2017.

Τα διαστήματα 8/2/2017-7/8/2017 & 28/8/2017-18/9/2017 εργάστηκα ως μισθωτός και το υπόλοιπο διάστημα έως σήμερα έχω κλειστά τα βιβλία μου.

Έχω πληρώσει ΕΦΚΑ για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, αλλά τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ συνεχίζουν να βγαίνουν έως και τον Σεπτέμβριο του 2017 κανονικά.

Επειδή λοιπόν δεν ασκούσα παράλληλη επιχειρηματική δραστηριότητα, όπως ορίζεται από τον νόμο Κατρούγκαλου, δεν πρέπει να χρεώνομαι με εισφορές για το διάστημα αυτό ως ελεύθερος επαγγελματίας (στο σημείο αυτό να αναφέρω πως στον ΕΦΚΑ το σύστημα με βλέπει ως ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ) και σύμφωνα και τον καινούριο νόμο που βγήκε τον Σεπτέμβριο δεν πρέπει να πληρώσω εισφορές για αυτό το διάστημα λόγω ιδιότητας την περίοδο που δεν ήμουν μισθωτός.

Έχω διαβάσει για την αίτηση στο Πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω προκειμένου να μην χρεωθώ για το διάστημα αυτό εισφορές χωρίς λόγο(έχουν ήδη πληρωθεί από την μισθωτή μου εργασία που ήταν πάνω από τον βασικό μισθό), καθώς μπορεί σύντομα να πρέπει να ανοίξω πάλι τα βιβλία μου για επαγγελματικούς λόγους;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

Αυτό που μας λένε από ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ, κ.λπ. είναι ότι πρόκειται για μηχανογραφικό λάθος - καθώς βλέπουν ως αυτοαπασχολούμενους σήμερα όσους ήταν έτσι οποιοδήποτε διάστημα μέσα στα έτη 2015-2016 - και θα διορθωθεί και θα σβηστούν αυτές οι λάθος ειαφορές από το σύστημα. Επειδή όμως αυτά τα ακούγαμε από την αρχή του έτους χωρίς μέχρι σήμερα να έχει αλλάξει κάτι, το ΤΣΜΕΔΕ έχει μια αίτηση στο πρωτόκολλο πλέον την οποία μας προτρέπει να συμπληρώσουμε, όλοι όσοι είμαστε σε αυτή την περίπτωση, για να προχωρήσουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες αυτής της διόρθωσης. Προφανώς και πρέπει να γίνει αυτόματα αυτό από την ενοποίηση των συστημάτων των ταμείων αλλά "ζήσε μάη μου ...". Εγώ πάντως έχω κάνει αυτή την αίτηση εδώ και 4 μήνες και καμία αλλαγή δεν είδα. Ακόμα μου βγάζουν ειδοποιητήρια αυτοαπασχολούμενου ενώ έχω κλείσει βιβλία 15/12/2016 και είμαι μισθωτός συνεχώς από 3/1/2017. Με έχουν πάρει και τηλέφωνο από συνήγορο του πολίτη που έχω κάνει σχετική αναφορά, από ΕΦΚΑ και έχω επισκφτεί πολλάκις το ΤΣΜΕΔΕ και μου λένε όλοι: "σε λίγες εβδομάδες θα γίνουν οι διορθώσεις". Εν τω μεταξύ φτάνουμε στο τέλος του έτους και οι ανησυχίες φουντώνουν μη βρεθούμε με χρέη στο ΚΕΑΟ από το πουθενά. Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Πήγαινε και συ στο ΤΣΜΕΔΕ να κάνεις την αίτηση και παρακολούθησέ το.

 

Φιλικά

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες του αναδόχου που έχει αναλάβει να φτιάξει τα προγράμματα για τον ΕΦΚΑ και να παραδώσει το έργο έτσι ώστε να γίνονται συμψηφισμοί ή/και να ενημερώνεται άμεσα ο ΕΦΚΑ με το τρέχον φορολογικό προφίλ (αυτοαπασχολούμενος, μισθωτός, κλπ παράλληλη δραστηριότητα είτε διαδοχική κλπ) του καθενός θα υπάρχει θέμα χρέωσης εισφορών που δεν πρέπει να χρεώνονται.

Τώρα για το πως θα γίνονται οι συμψηφισμοί, αν θα γίνονται επιστροφές αχρεωστήτως καταβληθέντων, ή τα αχρεωστήτως καταβληθέντα τα συμψηφίζουν με άλλες υπάρχουσες οφειλές προς το δημόσιο, ή θα τα συμψηφίζουν με μελλοντικές οφειλές προς το δημόσιο είναι ένα θέμα που δεν έχω δει επίσημα (με νόμο, εγκύκλιο, κλπ) να το (καθ)ορίζουν.
Link to comment
Share on other sites

... το ΤΣΜΕΔΕ έχει μια αίτηση στο πρωτόκολλο πλέον την οποία μας προτρέπει να συμπληρώσουμε, όλοι όσοι είμαστε σε αυτή την περίπτωση, για να προχωρήσουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες αυτής της διόρθωσης.

Ε όχι και μας προτρέπει να συμπληρώσουμε το αγαπητό μας ΤΣΜΕΔΕ την αίτηση. Μόνο που δεν έδειραν τη γυναίκα μου όταν πήγε. Αφενός έκαναν τους ανήξερους, αφετέρου ήταν απολύτως αρνητικοί.

Μόνο όταν ανέβασε τον τόνο της φωνής & είπε πως είναι μια διαδικασία που ήδη έχουν κάνει 3-4 χιλιάδες μηχανικοί & πως δεν είναι δυνατό να κάνουν πως δεν ξέρουν ηρέμησαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, αιτηση με συνημμενα προφορικα @&@%€#?@& για την πληρότητα της αιτησης!!

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα, αιτηση με συνημμενα προφορικα @&@%€#?@& για την πληρότητα της αιτησης!!

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Ακριβώς έτσι! Και παρόλο που θα έχουν οι εξυπηρετικότατοι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ να αντιμετωπίσουν «πελάτες» ανώτατης Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, μη λυπηθείτε αυτά τα @&@%€#?@&, αλλιώς δε βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να καταθέσω κι εγώ τα 50 cents (που λενε και στο χωριό μου)

 

προχτές που επικοινώνησα πάλι με τον ΕΦΚΑ (μέσω τηλ) διαπίστωσα ότι έχουν αλλάξει τροπάρι (από το παλιό πλήρωσε και θα τα συμψηφίσουμε... με τα δισεγγονα σου ίσως) στο ότι ο νόμος είναι μαζί μας και ότι εφόσον έχουμε πρωτοκολλήσει τη διακοπή εργασιών στο ΤΣΜΕΔΕ θα ενημερωθεί αυτόματα το σύστημα. Επειδή ομως αυτά τα έχουμε ξανακούσει, τους ρώτησα για συγκεκριμένο πλάνο κι ένας προιστάμενος είπε ότι με τα ειδοποιητήρια του Οκτωβρίου - τα οποία θα αναρτηθούν κάπου το Νοέμβρη- θα έχουν διορθωθεί όλες οι αστοχίες. Προφανώς θετικό αν και κρατάω μικρό καλάθι, γιατί αφενός όλα αυτά μου τα είπαν προφορικά αφετέρου και μετά τη διόρθωση λογικά θα παραμείνουν αστοχίες... ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να καταθέσω κι εγώ τα 50 cents (που λενε και στο χωριό μου)

 

προχτές που επικοινώνησα πάλι με τον ΕΦΚΑ (μέσω τηλ) διαπίστωσα ότι έχουν αλλάξει τροπάρι (από το παλιό πλήρωσε και θα τα συμψηφίσουμε... με τα δισεγγονα σου ίσως) στο ότι ο νόμος είναι μαζί μας και ότι εφόσον έχουμε πρωτοκολλήσει τη διακοπή εργασιών στο ΤΣΜΕΔΕ θα ενημερωθεί αυτόματα το σύστημα. Επειδή ομως αυτά τα έχουμε ξανακούσει, τους ρώτησα για συγκεκριμένο πλάνο κι ένας προιστάμενος είπε ότι με τα ειδοποιητήρια του Οκτωβρίου - τα οποία θα αναρτηθούν κάπου το Νοέμβρη- θα έχουν διορθωθεί όλες οι αστοχίες. Προφανώς θετικό αν και κρατάω μικρό καλάθι, γιατί αφενός όλα αυτά μου τα είπαν προφορικά αφετέρου και μετά τη διόρθωση λογικά θα παραμείνουν αστοχίες... ίδωμεν

Εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο από ΕΦΚΑ αρχές Σεπτέμβρη και μου είπαν πως η τελική ημερομηνία για τις διορθώσεις που επισήμως τους έχει δώσει η εταιρία που έχει αναλάβει, είναι η 29/9. Φυσικά τίποτα δεν έχει αλλάξει και έχουμε μέσα Οκτώβρη. "Άιντε να διούμε " ... :smile:. Πάντως στο ΤΣΜΕΔΕ μου λένε να μην πληρώνουμε όσα είναι λάθη γιατί είναι πιο απλό να σβήσουν τα λάθη από το σύστημα παρά να ψάχνουν να κάνουν και συμψηφισμούς/επιστροφές κ.λπ.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Εάν έχω καταλάβει καλά από τα προηγούμενα posts, η αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ αφορά μόνο όσους έχουν κλείσει μεν τα  μπλοκάκια τους, αλλά ΔΕΝ είναι μισθωτοί; Εγώ όντας μισθωτός με κλειστά βιβλία από 06/2016, υποτίθεται ότι θα δω να διορθώνονται τα λάθη αυτόματα; Παρακάτω σας επισυνάπτω το email που είχα στείλει στον ΕΦΚΑ και την απάντηση που πήρα:

 

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι XXXX και εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός από
1-8-2016. Επίσης έχω κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία, τον Ιούνιο του
2016. Παρ'ότι οι ασφαλιστικές εισφορές μου κρατούνται κάθε μήνα από
τις μικτές αποδοχές μου και από τη συμμετοχή του εργοδότη, λαμβάνω
επαναλαμβανόμενα αιτήματα για πληρωμή εισφορών από τον ΕΦΚΑ, για όλο
το 2017.

Θα μπορούσατε να ενημερώσετε για το εάν χρειάζεται κάποια ενέργεια από
πλευράς μου; Πρόκειται για λάθος που θα διορθωθεί αυτόματα από πλευράς
ΕΦΚΑ;

Ευχαριστώ θερμά,
XXXX

 

Απάντηση:

 

Η διαδικασία ενημέρωσης του μητρώου του ΕΦΚΑ από τα αρχεία των πρώην ταμείων και τις ΑΠΔ βρίσκεται σε εξέλιξη και γίνονται συνεχώς διορθώσεις/μεταβολές – θα αναμένετε την ολοκλήρωση της διαδικασίας χωρίς κάποια ενέργεια εκ μέρους σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.